some default text...

House of Commons

Session 2010-11
Publications on the internet
Summary Agendas and Orders of Business

Order of Business Wednesday 3 November 2010

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons
Order of Business

 
At 11.30 am
  Prayers
Afterwards
Notes:
  indicates a question for oral answer.
 
[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.
 
Questions for oral answer not reached receive a written answer
 
Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.
Oral Questions to the Secretary of State for Wales
 1
Mr Elfyn Llwyd (Dwyfor Meirionnydd):  Whether she has had discussions with the Secretary of State for Justice on the likely effects on Wales of her Department's proposed programme of court closures.
(20323)
 2
Jonathan Edwards (Carmarthen East and Dinefwr):  What discussions she has had with the Chancellor of the Exchequer on Government policy on the funding for the National Assembly for Wales determined in the Comprehensive Spending Review.
(20324)
 3
Karen Lumley (Redditch):  What recent discussions she has had with Ministerial colleagues on an exemption from Severn Bridges toll charges for serving armed forces personnel.
(20325)
 4
Mr David Hanson (Delyn):  What plans she has for discussions with the Welsh Assembly Government on the likely effects on child poverty in Wales of the outcomes of the Comprehensive Spending Review.
(20326)
 5
Nia Griffith (Llanelli):  What recent representations she has received on the implications for Wales of the Government's proposals on constitutional reform.
(20328)
 6
Chris Ruane (Vale of Clwyd):  What recent discussions she has had with Ministerial colleagues on the economy of seaside towns in Wales.
(20329)
 7
Paul Flynn (Newport West):  What recent discussions she has had with the Secretary of State for Business, Innovation and Skills on steps to increase employment opportunities in Wales.
(20330)
 8
Kevin Brennan (Cardiff West):  If she will discuss with the Leader of the House the convening of a meeting of the Welsh Grand Committee to discuss the matter of the effect on Wales of the provisions of the Parliamentary Voting System and Constituencies Bill.
(20331)
 9
Nick Smith (Blaenau Gwent):  What recent discussions she has had with the Secretary of State for Transport on funding for cross-border rail infrastructure projects; and if she will make a statement.
(20332)
 10
Susan Elan Jones (Clwyd South):  What discussions she has had with the Secretary of State for Culture, Olympics, Media and Sport on the future funding and management of S4C.
(20333)
 11
Jonathan Evans (Cardiff North):  What recent discussions she has had with the First Minister on proposals to decentralise powers to local communities.
(20334)
 12
Mr Philip Hollobone (Kettering):  Whether she plans to amend the administration and staff costs in her Department's budget for 2010-11.
(20335)
 13
Neil Parish (Tiverton and Honiton):  What recent discussions she has had with Welsh Assembly Government Ministers on Government support for the economy in Wales.
(20336)
 14
Mark Tami (Alyn and Deeside):  What discussions she has had with the Secretary of State for the Home Department on the likely effects on policing in Wales of implementation of the outcomes of the Comprehensive Spending Review.
(20337)
At 12 noon
Oral Questions to the Prime Minister
Unless otherwise indicated the Members listed below will ask a Question without notice.
 Q1
John Robertson (Glasgow North West):  If he will list his official engagements for Wednesday 3 November.
(21197)
 Q2
Julie Hilling (Bolton West):
(21198)
 Q3
Andrew Selous (South West Bedfordshire):
(21199)
 Q4
Peter Aldous (Waveney):
(21200)
 Q5
Mr Philip Hollobone (Kettering):
(21201)
 Q6
Mr Sam Gyimah (East Surrey):  What recent representations he has received on the likely effects on small businesses of the implementation of the Government's proposals for automatic enrolment in pension schemes.
(21202)
 Q7
Chris Ruane (Vale of Clwyd):
(21203)
 Q8
Lindsay Roy (Glenrothes):
(21204)
 Q9
Andrew Stephenson (Pendle):
(21205)
 Q10
Emma Reynolds (Wolverhampton North East):
(21206)
 Q11
Mr Ronnie Campbell (Blyth Valley):
(21207)
 Q12
Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak):
(21208)
 Q13
Sir Alan Beith (Berwick-upon-Tweed):
(21209)
 Q14
Jim McGovern (Dundee West):
(21210)
 Q15
Diana Johnson (Kingston upon Hull North):
(21211)

At 12.30 pm
  Urgent Questions (if any)
 
  Ministerial Statements (if any)

Preliminary Business
Ten minute rule Motion
1
CONSUMER CREDIT (REGULATION AND ADVICE)
[Up to 20 minutes]
Stella Creasy
 
   That leave be given to bring in a Bill to impose certain limits on consumer credit interest rates and charges; to establish a levy on credit and debit card providers to fund the provision of debt advice services; to give powers to local authorities to restrict the provision of premises for licensed consumer credit agencies within a local area; to make provision regarding the availability of certain financial services products at branches of the Post Office; to make other measures relating to the regulation of, and availability of advice on, consumer credit; and for connected purposes.
   The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to ten minutes (Standing Order No. 23).

Main Business
  indicates Government Business
2
REPORT OF THE BLOODY SUNDAY INQUIRY
[Until 7.00 pm]
The Prime Minister
 
   That this House has considered the matter of the Report of the Bloody Sunday Inquiry.
Debate may continue until 7.00 pm.
At the end of the sitting:
3
ADJOURNMENT
 
   Proposed subject: Effect on businesses of proposed changes to employment law  (Julian Smith ).
   Debate may continue until 7.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).

COMMITTEES
DELEGATED LEGISLATION COMMITTEES
1
Fifth Delegated Legislation Committee
2.30 pm
Room 9 (public)
   To consider the draft Medical Profession (Responsible Officers) Regulations 2010.
2
Sixth Delegated Legislation Committee
2.30 pm
Room 12 (public)
   To consider the Value Added Tax (Emissions Allowances) Order 2010 (S.I., 2010, No. 2549).
SELECT COMMITTEES
3
Science and Technology
9.00 am
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
 
9.45 am
(public)
   Subject: Scientific Advice and Evidence in Emergencies.
   Witnesses: Dr Sue Loughlin, Head of Volcanology, British Geological Survey, Dr Guy Gratton, Royal Aeronautical Society, Ray Elgy, Head of Licensing and Training Standards, Civil Aviation Authority, and Tim Steeds, Director of Safety and Security, British Airways; Dr Miles Parker, Deputy Chief Scientific Adviser, Department for Environment, Food and Rural Affairs, Professor Brian Collins, Chief Scientific Adviser, Department for Transport, and Professor Julia Slingo, Chief Scientist, Met Office (at 10.45 am).
4
Education
9.15 am
The Wilson Room, Portcullis House (private)
 
9.30 am
(public)
   Subject: Role and Performance of Ofsted.
   Witnesses: David Sherlock CBE, Maurice Smith CB, Lord Sutherland of Houndwood KT and Sir Mike Tomlinson CBE.
5
Public Administration
9.15 am
Room 15 (private)
 
9.30 am
(public)
   Subject: Smaller Government: Shrinking the Quango State.
   Witnesses: Youth Justice Board for England and Wales, National Policing Improvement Agency, and Sport England; Rt Hon Francis Maude MP, Minister for the Cabinet Office (at 10.15 am).
6
Work and Pensions
9.15 am
The Boothroyd Room, Portcullis House (private)
 
9.30 am
(public)
   Subject: Changes to Housing Benefit Announced in the June 2010 Budget.
   Witness: Lord Freud, Minister for Welfare Reform, Department for Work and Pensions.
7
Treasury
10.20 am
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
10.30 am
(public)
   Subject: Comprehensive Spending Review.
   Witness: HM Treasury officials.
8
Treasury
1.45 pm
Room 15 (private)
 
2.00 pm
(public)
   Subject: Comprehensive Spending Review.
   Witness: Rt Hon Danny Alexander MP, Chief Secretary, HM Treasury.
   
9
Defence
2.00 pm
The Wilson Room, Portcullis House (private)
 
2.30 pm
(public)
   Subject: Operations in Afghanistan.
   Witnesses: Colonel (Retired) Richard Kemp CBE, Professor Anthony King, Exeter University and Professor Theo Farrell, King’s College London.
10
Environment, Food and Rural Affairs
2.00 pm
Room 6 (private)
 
3.00 pm
(public)
   Subject: Future Flood and Water Management Legislation.
   Witness: Richard Benyon MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs.
11
European Scrutiny
2.00 pm
Room 19 (private)
12
Foreign Affairs
2.00 pm
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
2.30 pm
(public)
   Subject: FCO Performance and Finances.
   Witnesses: Martin Davidson CMG, Chief Executive and Vernon Ellis, Chair, British Council; Peter Horrocks, Director and Richard Thomas, Chief Operating Officer, BBC Global News (at 3.30 pm).
13
Scottish Affairs
2.00 pm
Room 8 (private)
 
2.30 pm
(public)
   Subject: Strategic Defence and Security Review and Spending Review.
   Witnesses: Rt Hon Michael Moore MP, Secretary of State for Scotland and Alisdair McIntosh, Director, Scotland Office.
14
Environmental Audit
2.30 pm
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
 
3.00 pm
(public)
   Subject: Embedding Sustainable Development Across Government, After The Secretary of State’s Announcement on the Future of the Sustainable Development Commission.
   Witnesses: Michael Anderson, Director General, Strategy Finance Performance and Evidence Group, Department for Environment, Food and Rural Affairs and William Jordan, Chief Sustainability Officer, Cabinet Office.
15
Public Accounts
2.30 pm
Room 16 (private)
 
3.30 pm
(public)
   Subject: Community Care Grant.
   Witnesses: Karamjit Singh CBE, Social Fund Commissioner, Independent Review Service; Darra Singh, Chief Executive, Jeremy Groombridge, Director, Jobcentre Plus, and Neil Couling, Director, Employment Group, Department for Work and Pensions (at 4.15 pm).
16
Procedure
3.00 pm
Room 20 (private)
17
Statutory Instruments
As soon as convenient after 3.45 pm
Room 7 (private)
18
Selection
5.00 pm
Room 13 (private)
JOINT COMMITTEE
19
Statutory Instruments
3.45 pm
Room 7 (private)
[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]

PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS
Wednesday 3 November
Time of publication
No.
1
Home Affairs
00.01 am
HC 361
   Immigration Cap (First Report).

Written Ministerial Statements to be made today
1
Secretary of State for Business, Innovation and Skills: Government response to the Penfold Review of Non-Planning Consents.
2
Secretary of State for Communities and Local Government: Leasehold Advisory Service: Annual Report and Accounts 2009-10.
3
Secretary of State for Education: Education Endowment Fund.
4
Secretary of State for Energy and Climate Change: Correction to response to Parliamentary Written Question 17606 to Anas Sarwar.
5
Secretary of State for Work and Pensions: State pension age.