some default text...

Order of Business Monday 17 October 2011

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons
Order of Business

 
At 2.30
  Prayers
Afterwards
Notes:
  * indicates a question for oral answer.
 
[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.
 
Questions for oral answer not reached receive a written answer
 
Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.
Oral Questions to the Secretary of State for Education
* 1
Annette Brooke (Mid Dorset and North Poole):  What assessment he has made of the 2011 GCSE results for academies; and if he will make a statement.
(74418)
* 2
Mrs Helen Grant (Maidstone and The Weald):  What assessment he has made of the potential effect on student choices of the English Baccalaureate.
(74419)
* 3
Duncan Hames (Chippenham):  What his policy is on the inclusion of financial education in the mathematics GCSE.
(74420)
* 4
Mr Edward Leigh (Gainsborough):  What progress has been made towards resolving the dispute at the Cardinal Vaughan Memorial School.
(74421)
* 5
Justin Tomlinson (North Swindon):  What consideration he has given to offering two GCSEs in mathematics.
(74422)
* 6
Tony Baldry (Banbury):  What assessment he has made of the potential effect on student choices of the English Baccalaureate.
(74423)
* 7
Caroline Nokes (Romsey and Southampton North):  What assessment he has made of the effects of the withdrawal of bursary funding on PGCE students who commenced their courses in September.
(74424)
* 8
Richard Graham (Gloucester):  What progress he has made on extending support for children with special educational needs.
(74425)
* 9
Philip Davies (Shipley):  How many university technical colleges he expects to open in 2012.
(74426)
* 10
Mr Adrian Bailey (West Bromwich West):  What assessment he has made of reductions in the budgets for Sure Start children's centres in the financial year (a) 2010-11 and (b) 2011-12.
(74427)
* 11
Patrick Mercer (Newark):  What recent assessment he has made of the funding of faith schools; and if he will make a statement.
(74428)
* 12
Valerie Vaz (Walsall South):  What plans he has for the future of music education in schools.
(74429)
* 13
Tessa Munt (Wells):  What his policy is on the inclusion of British Sign Language as a modern foreign language option at GCSE.
(74430)
* 14
Mr Marcus Jones (Nuneaton):  What steps he is taking to encourage links between schools and employers; and if he will make a statement.
(74432)
* 15
Alun Michael (Cardiff South and Penarth):  What steps he plans to take to promote the involvement of primary school children in IT and internet-related activities.
(74433)
* 16
Mark Menzies (Fylde):  What plans he has to improve the quality of teaching.
(74434)
* 17
Michael Fallon (Sevenoaks):  Whether academies are able to move in-service training days to dates outside term time.
(74435)
* 18
Tony Lloyd (Manchester Central):  How he plans to distribute capital funding for building projects to local education authorities.
(74436)
* 19
Peter Aldous (Waveney):  What progress he has made on extending free nursery education to disadvantaged two year olds.
(74437)
* 20
John Pugh (Southport):  What recent progress he has made on the review of the primary school National Curriculum; and if he will make a statement.
(74438)
* 21
Anne Marie Morris (Newton Abbot):  How many university technical colleges he expects to open in 2012.
(74439)
* 22
Craig Whittaker (Calder Valley):  Whether academy schools will have the same access to capital and maintenance funds for buildings as community schools when local authorities assess their statement of priorities.
(74440)
* 23
Mr Sam Gyimah (East Surrey):  What progress he has made on encouraging academies to work with under-performing schools.
(74441)
* 24
Gloria De Piero (Ashfield):  What steps he is taking to increase the take-up of school milk.
(74442)
At 3.15 pm
Topical Questions to the Secretary of State for Education
The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.
* T1
Mr Douglas Carswell (Clacton):  If he will make a statement on his departmental responsibilities.
(74444)
* T2
Paul Uppal (Wolverhampton South West):
(74445)
* T3
Lilian Greenwood (Nottingham South):
(74446)
* T4
Mr David Burrowes (Enfield, Southgate):
(74447)
* T5
Nicky Morgan (Loughborough):
(74448)
* T6
Steve Rotheram (Liverpool, Walton):
(74449)
* T7
Jessica Lee (Erewash):
(74450)
* T8
Julian Sturdy (York Outer):
(74451)
* T9
Simon Danczuk (Rochdale):
(74452)
 

At 3.30 pm
  Urgent Questions (if any)
 
  Ministerial Statements (if any)
 

Main Business
†  indicates Government Business
1
PARLIAMENTARY CONTRIBUTORY PENSION FUND
[Up to two hours]
Sir George Young
David Heath
 
   That this House reasserts its view that the salaries, pensions and expenses scheme for hon. Members ought to be determined independently of this House; accordingly invites the Leader of the House to make an order commencing those provisions of the Constitutional Reform and Governance Act 2010 which transfer responsibility for the pensions of hon. Members to the Independent Parliamentary Standards Authority (IPSA); supports the approach to public service pension reform set out in the Final Report of the Independent Public Service Pensions Commission chaired by Lord Hutton of Furness; believes that IPSA should introduce, by 2015, a new pension scheme for hon. Members which is informed by the Commission’s findings and their subsequent application to other public service pension schemes; recognises the case for an increase in pension contributions made in Lord Hutton’s interim report; and accordingly invites IPSA to increase contribution rates for hon. Members from 1 April 2012 in line with changes in pension contribution rates for other public service schemes.
   As an Amendment to Sir George Young’s proposed Motion (Parliamentary Contributory Pension Fund):
Mr Christopher Chope
Mr Peter Bone
Mr David Anderson
Bill Esterson
(a)
 
   Line 6, leave out from ‘(IPSA)’ to end.
   The Speaker will put the Questions necessary to dispose of proceedings not later than two hours after their commencement; and such Questions will include the Questions on any Amendments selected by the Speaker which may then be moved (Order of 12 October).
2
BACKBENCH BUSINESS (HALF DAY)
[Until 10.00 pm]
 
DISCLOSURE AND PUBLICATION OF DOCUMENTS RELATING TO THE 1989 HILLSBOROUGH DISASTER
Steve Rotheram
Mr Joe Benton
Luciana Berger
Mrs Louise Ellman
Bill Esterson
Mr Frank Field
Mr George Howarth   
Alison McGovern   
Derek Twigg
Dr Thérèse Coffey
 
   That this House calls for the full disclosure of all government-related documents, including Cabinet minutes, relating to the 1989 Hillsborough disaster; requires that such documentation be uncensored and without redaction; and further calls for the families of the 96 and the Hillsborough Independent Panel to have unrestricted access to that information.
Debate may continue until 10.00 pm.
3
ADJOURNMENT OF THE HOUSE (NOVEMBER 2011, CHRISTMAS AND FEBRUARY 2012)
[No debate]
Sir George Young
 
   That this House, at its rising on Tuesday 15 November 2011, do adjourn till Monday 21 November 2011; at its rising on Tuesday 20 December 2011, do adjourn till Tuesday 10 January 2012; and at its rising on Thursday 9 February 2012, do adjourn till Monday 20 February 2012.
To be decided without debate (Standing Order No. 25).
4
DELEGATED LEGISLATION
[No debate after 10.00 pm]
Sir George Young
 
   That the Motion in the name of Sir George Young relating to the Electoral Commission shall be treated as if it related to an instrument subject to the provisions of Standing Order No. 118 (Delegated Legislation Committees) in respect of which notice has been given that the instrument be approved.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
DISCLOSURE AND PUBLICATION OF DOCUMENTS RELATING TO THE 1989 HILLSBOROUGH DISASTER
 
At the end of the sitting:
5
ADJOURNMENT
 
   Proposed subject: Tower Hamlets city status bid  (Jim Fitzpatrick).
   Debate may continue until 10.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).
 

COMMITTEES
EUROPEAN COMMITTEE
1
European Committee B
4.30 pm
Room 10 (public)
   To consider European Union Document No. 10784/11, relating to Commission Communication: A dialogue for migration, mobility and security with the southern Mediterranean countries.
SELECT COMMITTEES
2
Public Accounts
3.00 pm
Room 15 (private)
 
3.15 pm
(public)
   Subject: HM Revenue and Customs Structured Cost Reduction.
   Witnesses: David Hartnett, Permanent Secretary for Tax and Interim Accounting Officer, John Keelty, Director, Finance Planning and Performance, and Stephen Banyard CBE, Acting Director General for Personal Tax, HM Revenue and Customs.
3
Communities and Local Government
4.00 pm
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
4.20 pm
(public)
   Subject: National Planning Policy Framework.
   Witnesses: John Slaughter, Director of External Affairs, Home Builders Federation, Ian Fletcher, Policy Director, British Property Federation, Sir Simon Jenkins, Chairman, and Ben Cowell, Assistant Director of External Policy, National Trust; Councillor Gary Porter, Local Government Association, Mike Holmes, Planning Officers Society, and Stuart Hylton, Head of Strategic Planning and Transport, Berkshire Authority’s Joint Strategic Planning Unit, representing the Planning Officers’ Society (at 5.10 pm).
4
Administration
4.30 pm
Room 16 (private)
 
4.50 pm
(public)
   Subject: Visitor Access and Facilities in the House of Commons.
   Witness: John Pullinger, Director General, Information Services, House of Commons.
JOINT COMMITTEES
5
Privacy and Injunctions
2.00 pm
The Moses Room, House of Lords (private)
 
3.15 pm
(public)
   Subject: Privacy and Injunctions.
   Witnesses: Rt Hon Jack Straw MP, former Home Secretary, Lord Wakeham, former Chairman of the Press Complaints Commission, Sir Stephen Sedley, Retired Judge—Court of Appeal, and Professor Gavin Phillipson, Durham Law School.
6
Draft House of Lords Reform Bill
5.00 pm
The Moses Room, House of Lords (private)
 
5.15 pm
(public)
   Subject: Draft House of Lords Reform Bill.
   Witness: Mark Harper MP, Parliamentary Secretary, Cabinet Office.
[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]
 

PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS
Friday 14 October
Time of publication
No.
1
Defence
10.00 am
HC 1528
   Ministry of Defence Main Estimates 2011-12: Government Response to the Committee’s Fifth Report of Session 2010-12 (Seventh Special Report).
Saturday 15 October
Time of publication
No.
2
Business, Innovation and Skills
00.01 am
HC 1546
   Time to bring on the referee? The Government’s proposed Adjudicator for the Groceries Code: Government Response to the Committee’s Ninth Report (Eleventh Report).
Monday 17 October
Time of publication
No.
3
Defence
10.00 am
HC 1525
   Operations in Afghanistan: Government response to the Committee’s Fourth Report of Session 2010-12 (Eighth Special Report).
4
Education
11.00 am
HC 1501
   Services for young people: the Government Response (Sixth Report).
 

Written Ministerial Statements to be made today
1
Mr Chancellor of the Exchequer: ECOFIN 4 October 2011.
2
Mr Chancellor of the Exchequer: Financial assistance for Ireland.
3
Secretary of State for Communities and Local Government: Community budgets.
4
Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs: General Affairs Council and Foreign Affairs Council, 10-11 October 2011.
5
Secretary of State for Health: Publication of strategic vision for volunteering.
6
Secretary of State for Justice: Crimestoppers Initiative in prisons.
 

General Committee Notices
        A Public Bill Committee will meet on Wednesday 19 October at 9.30 am to consider the Public Services (Social Enterprise and Social Value) Bill.
        The Welsh Grand Committee will meet on Thursday 20 October at 11.00 am to consider the Government’s Work Programme and its implications for Wales.
        European Standing Committee B will meet on Monday 17 October at 4.30 pm to consider European Union Document No. 10784/11, relating to Commission Communication: A dialogue for migration, mobility and security with the southern Mediterranean countries.
        The First Delegated Legislation Committee will meet on Tuesday 18 October at 4.30 pm to consider the draft Freedom of Information (Designation of Public Authorities) Order 2011.
        The Second Delegated Legislation Committee will meet on Thursday 20 October at 8.55 am to consider the draft Financial Services and Markets Act 2000 (Exemption) (Amendment No. 2) Order 2011.
 

Prepared 15th October 2011