some default text...

Order of Business Tuesday 25 October 2011

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons
Order of Business

 
At 2.30 pm
  Prayers
Afterwards
Private Business
Note: Private Business is not debated at this time, and may not be proceeded with if opposed.
Second Readings
 
   1. London Local Authorities and Transport for London (No. 2) Bill [Lords] (By Order).
Mr Christopher Chope
 
   On Second Reading of the London Local Authorities and Transport for London (No. 2) Bill [Lords], to move, That the Bill be read a second time upon this day six months.
 
   2. Transport for London (Supplemental Toll Provisions) Bill [Lords] (By Order).
Mr Christopher Chope
 
   On Second Reading of the Transport for London (Supplemental Toll Provisions) Bill [Lords], to move, That the Bill be read a second time upon this day six months.
 

Afterwards
Notes:
  * indicates a question for oral answer.
 
[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.
 
Questions for oral answer not reached receive a written answer
 
Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.
Oral Questions to the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs
* 1
Mike Freer (Finchley and Golders Green):  What assessment he has made of the economic situation in the Palestinian Territories; and if he will make a statement.
(76293)
* 2
Mr Elfyn Llwyd (Dwyfor Meirionnydd):  Whether he has made recent representations to the government of Ukraine on the treatment of former President Tymoshenko.
(76294)
* 3
Nicky Morgan (Loughborough):  What the Government's priorities are for the European Union in the next year; and if he will make a statement.
(76295)
* 4
Stella Creasy (Walthamstow):  What recent reports he has received on the Lessons Learnt and Reconciliation Commission in Sri Lanka.
(76296)
* 5
Steve Rotheram (Liverpool, Walton):  What recent discussions he has had with his EU counterparts on the future of the European Single Market.
(76297)
* 6
Gemma Doyle (West Dunbartonshire):  What recent discussions he has had with the Egyptian authorities on the protection of human rights.
(76298)
* 7
Mr Peter Bone (Wellingborough):  What recent guidance he has issued to overseas posts on implementing the new Government strategy on human trafficking.
(76299)
* 8
Nigel Mills (Amber Valley):  What recent steps he has taken to strengthen relations with countries in Central Asia; and if he will make a statement.
(76300)
* 9
Stephen Timms (East Ham):  What recent discussions he has had with the Mexican authorities on progress in the investigation into the abduction of Lydia Hunt.
(76301)
* 10
Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock):  What assessment he has made of the political situation in Syria.
(76302)
* 11
Stephen Phillips (Sleaford and North Hykeham):  What assessment his Department has made of implications for UK foreign policy of the EU's enhanced observer status at the United Nations.
(76303)
* 12
Susan Elan Jones (Clwyd South):  What recent assessment he has made of the Afghan High Peace Council's role in the political process in that country.
(76304)
* 13
Ian Lavery (Wansbeck):  What recent reports he has received on the continued detention of Palestinian children in Israeli military prisons.
(76305)
* 14
Andrew Rosindell (Romford):  What recent assessment he has made of political progress in South Sudan; and if he will make a statement.
(76306)
* 15
Mel Stride (Central Devon):  What his policy is on sanctions against Iran; and if he will make a statement.
(76307)
* 16
Mr Clive Betts (Sheffield South East):  What his policy is on the admission of Palestine to the United Nations.
(76308)
* 17
Luciana Berger (Liverpool, Wavertree):  What support his Department is providing to projects promoting co-existence between Jewish and Arab citizens of Israel.
(76309)
* 18
Grahame M. Morris (Easington):  What assessment he has made of the recent settlement announcements by the Israeli government.
(76310)
* 19
Miss Anne McIntosh (Thirsk and Malton):  What assessment he has made of the priorities of the Polish Presidency of the EU; and if he will make a statement.
(76311)
* 20
Neil Parish (Tiverton and Honiton):  What assessment he has made of bilateral relations with Zimbabwe; and if he will make a statement.
(76312)
* 21
Jack Lopresti (Filton and Bradley Stoke):  What assessment he has made of Iranian involvement in Syria; and if he will make a statement.
(763)
(13)
* 22
Chi Onwurah (Newcastle Upon Tyne Central):  What steps his Department has taken to promote trade between countries in sub-Saharan Africa.
(76314)
* 23
Stephen Gilbert (St Austell and Newquay):  What recent assessment he has made of the political situation in Libya; and what recent discussions he has had with the National Transitional Council.
(76315)
* 24
Andrew Stephenson (Pendle):  What assessment he has made of bilateral relations with Bangladesh; and if he will make a statement.
(76316)
* 25
Toby Perkins (Chesterfield):  What recent assessment he has made of the Pakistani authorities' attempts to tackle violent extremism in that country.
(76317)
At 3.15 pm
Topical Questions to the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs
The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.
* T1
George Eustice (Camborne and Redruth):  If he will make a statement on his departmental responsibilities.
(76318)
* T2
Amber Rudd (Hastings and Rye):
(76319)
* T3
Valerie Vaz (Walsall South):
(76320)
* T4
Mr Edward Timpson (Crewe and Nantwich):
(76322)
* T5
Rushanara Ali (Bethnal Green and Bow):
(76323)
* T6
Henry Smith (Crawley):
(76324)
* T7
Mike Freer (Finchley and Golders Green):
(76325)
* T8
Jane Ellison (Battersea):
(76326)
* T9
Richard Fuller (Bedford):
(76327)
 

At 3.30 pm
  Urgent Questions (if any)
 
  Ministerial Statements (if any)
 

Preliminary Business
Ten minute rule Motion
1
EUROPEAN UNION ACT 2011 (AMENDMENT) (No. 2) BILL
[Up to 20 minutes]
Mr William Cash
 
   That leave be given to bring in a Bill to apply the terms of the European Union Act 2011 such as to require approval by Act of Parliament and by referendum of provisions for the creation of a fiscal union or economic governance amongst those Member States of the European Union which comprise the Eurozone; and for connected purposes.
   The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to ten minutes (Standing Order No. 23).
 

Main Business
2
PUBLIC BODIES BILL [LORDS] (PROGRAMME) (No. 2)
[Up to 45 minutes]
Francis Maude
 
   That the Order of 12 July 2011 (Public Bodies Bill [Lords] (Programme)) be varied as follows—
   1.   Paragraphs 4 and 5 of the Order shall be omitted.
   2.   Proceedings on Consideration shall be taken in the order shown in the first column of the following Table.
   3.   The proceedings shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion at the times specified in the second column of the Table.
 
TABLE
Proceedings
Time for conclusion of proceedings
New Clauses; new Schedules; amendments to Clause 1 and Schedule 1; amendments to Clause 2 and Schedule 2; amendments to Clause 3 and Schedule 3; amendments to Clause 4 and Schedule 4.
7.45 pm
Amendments to Clause 5 and Schedule 5; amendments to Clauses 6 to 27; amendments to Schedule 6; amendments to Clauses 28 to 35; remaining proceedings on Consideration.
9.00 pm
   4.   Proceedings on Third Reading shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion at 10.00 pm at today’s sitting.
   The Speaker will put any Question necessary to dispose of proceedings not later than 45 minutes after proceedings begin (Standing Order No. 83A(9)).
3
PUBLIC BODIES BILL [LORDS]: As amended in the Public Bill Committee, to be considered.
[Until 10.00 pm]
   The Fifth Report from the Public Administration Select Committee, Smaller Government: Shrinking the Quango State, HC 537, and the Government response, Cm 8044, are relevant.
For Amendments, see separate Paper.
Third Reading will also be taken.
   Proceedings on new Clauses, new Schedules, and amendments to Clause 1 and Schedule 1, Clause 2 and Schedule 2, Clause 3 and Schedule 3, and Clause 4 and Schedule 4 will be brought to a conclusion at 7.45 pm, proceedings on amendments to Clause 5 and Schedule 5, Clauses 6 to 27, Schedule 6, Clauses 28 to 35, and remaining proceedings on Consideration will be brought to a conclusion at 9.00 pm, and proceedings on Third Reading will be brought to a conclusion at 10.00 pm if the Public Bodies Bill [Lords] (Programme) (No. 2) Motion is agreed to.
4
CONSTITUTIONAL LAW
[No debate]
Mr Secretary Moore
 
   That the draft Public Services Reform (Scotland) Act 2010 (Consequential Modifications of Enactments) Order 2011, which was laid before this House on 14 July, be approved.
To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).
5
BUSINESS OF THE HOUSE (26 OCTOBER)
[No debate after 10.00 pm]
Sir George Young
 
   That, at the sitting on Wednesday 26 October, paragraph (2) of Standing Order No. 31 (Questions on amendments) shall apply to the Motions in the name of Edward Miliband as if the day were an Opposition Day; proceedings on the Motions may continue, though opposed, until the moment of interruption and shall then lapse if not previously disposed of; and Standing Order No. 41A (Deferred divisions) shall not apply.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
6
SCOTTISH AFFAIRS
[No debate after 10.00 pm]
Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection
 
   That Cathy Jamieson and Fiona O’Donnell be discharged from the Scottish Affairs Committee and Iain McKenzie and Graeme Morrice be added.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
7
WORK AND PENSIONS
[No debate after 10.00 pm]
Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection
 
   That Kate Green be discharged from the Work and Pensions Committee and Sheila Gilmore be added.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
At the end of the sitting:
8
PRESENTATION OF PUBLIC PETITION
[No debate]
 
   Wharfedale Hospital Ward 1 (Otley, West Yorkshire) (Greg Mulholland)
Presentation of petitions: no debate or decision (Standing Order No. 153).
9
ADJOURNMENT
 
   Proposed subject: Future constitutional status of Scotland  (Mr Tom Harris).
   Debate may continue until 10.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).
 

COMMITTEES
EUROPEAN COMMITTEE
1
European Committee B
4.30 pm
Room 10 (public)
   To consider European Union Documents No. 11055/11 and Addendum, relating to a Commission Communication on the protection of the financial interests of the European Union by criminal law and by administrative investigations, and No. 12141/11 and Addendum, relating to the Commission Communication on the Commission anti-fraud strategy.
DELEGATED LEGISLAITON COMMITTEE
2
First Delegated Legislation Committee
10.30 am
Room 11 (public)
   To consider the draft Medicines Act 1968 (Pharmacy) Order 2011.
SELECT COMMITTEES
3
Public Administration
9.30 am
Room 15 (private)
 
10.00 am
(public)
   Subject: Work of the Charity Commission.
   Witnesses: Dame Suzi Leather DBE, DL, Chair, and Sam Younger CBE, Chief Executive, Charity Commission.
4
Standards and Privileges
9.30 am
Room 17 (private)
5
Treasury
9.30 am
The Wilson Room, Portcullis House (private)
 
9.45 am
(public)
   Subject: (i) Quantitative Easing; (ii) Financial Conduct Authority (at 10.30 am); (iii) Independent Commission on Banking: Final Report (at 12.15 pm).
   Witnesses: (i) Sir Mervyn King, Governor, and Charles Bean, Deputy Governor, Monetary Policy, Bank of England; (ii) Aviva Plc, Killik and Co. and Fidelity (at 10.30 am); Citizens Advice, Which? and Consumer Focus (11.30 am); (iii) Which? and Consumer Focus (at 12.15 pm).
6
Culture, Media and Sport
10.00 am
Room 16 (private)
 
10.30 am
(public)
   Subject: Gambling.
   Witnesses: Rank Group and Gala Coral Group; John Greenway, former Chairman, Joint Committee on the Draft Gambling Bill (at 11.30 am).
7
Energy and Climate Change
10.00 am
Room 21 (private)
 
11.00 am
(public)
   Subject: EU Emissions Trading System.
   Witness: Gregory Barker MP, Minister of State, Department of Energy and Climate Change.
8
Foreign Affairs
10.00 am
Room 20 (private)
 
10.10 am
(public)
 
10.40 am
(private)
   Subject: UK-Turkey Relations and Turkey’s Regional Role.
   Witness: Katinka Barysch, Deputy Director, Centre for European Reform.
9
Health
10.00 am
Room 6 (private)
 
10.30 am
(public)
   Subject: Social Care.
   Witnesses: Julie Jones, Social Care Institute for Excellence, Martin Knapp, Personal Social Services Research Unit, London School of Economics, Gillian Manthorpe, Social Care Workforce Research Unit, Kings College London and Richard Humphries, The Kings Fund; Heléna Herklots, AgeUK, Jeremy Hughes, Alzheimer’s Society and Bruce Moore, Hanover Housing (at 11.45 am).
10
International Development
10.00 am
Room 5 (private)
 
10.30 am
(public)
   Subject: Private Foundations.
   Witnesses: Institute for Development Studies, Nuffield Foundation, and Christian Aid; The Wood Family Trust, and Children’s Investment Fund Foundation (at 11.30 am).
11
Transport
10.00 am
Room 19 (private)
 
10.15 am
(public)
   Subject: Sulphur Emissions By Ships.
   Witnesses: Maritime UK, European Cruise Council, and British Marine Federation; RMT, Clean Air in London, Exhaust Gas Cleaning System Association, and Air Pollution and Climate Secretariat (at 11.00 am); European Commission (at 11.45 am).
12
Justice
10.15 am
Room 8 (private)
 
10.30 am
(public)
   Subject: Joint Enterprise.
   Witnesses: Keir Starmer QC, Director of Public Prosecutions; Jean Taylor and Christine Jones, Families Fighting for Justice (at 11.15 am); Gloria Morrison and Dr Andrew Green, Joint Enterprise-Not Guilty by Association (at 11.40 am).
13
Business, Innovation and Skills
10.30 am
Room 7 (private)
14
Environment, Food and Rural Affairs
10.30 am
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
 
11.00 am
(public)
   Subject: Reform of the Common Fisheries Policy.
   Witnesses: National Federation of Fishermen’s Organisations; Scottish Fishermen’s Federation (at 11.40 am); New Under Ten Fishermen’s Association (at 12.20 pm).
15
Home Affairs
11.15 am
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
11.45 am
(public)
   Subject: Policing Large Scale Disorder.
   Witnesses: Waltham Forest Council and Kickz; Prince’s Trust Head of Policy and two young people (at 12.15 pm); Rt Hon Kenneth Clarke QC MP, Lord Chancellor and Secretary of State for Justice (at 12.45 pm).
16
Backbench Business
12.55 pm
Room 8 (private)
 
1.00 pm
(public)
   Subject: Proposals for Backbench Debates.
   Witnesses: Members of Parliament.
17
Members’ Expenses
3.15 pm
Room 16 (private)
 
3.25 pm
(public)
   Subject: Operation of the Parliamentary Standards Act 2009.
   Witnesses: Hugh Thomas, former Head of Compliance for the Conservative Party; Dr Ruth Fox, Director, and Matt Korris, Research Fellow, Parliament and Government Programme, Hansard Society (at 3.45 pm); Sir Ian Kennedy, Chair, Andrew McDonald, Chief Executive, and John Sills, Director of Policy, Independent Parliamentary Standards Authority (at 4.15 pm).
JOINT COMMITTEES
18
Human Rights
2.00 pm
Room 5 (private)
 
2.20 pm
(public)
   Subject: Right of Disabled People to Independent Living.
   Witnesses: Maria Miller MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Work and Pensions, Paul Burstow MP, Minister of State, Department of Health, and Rt Hon Grant Shapps MP, Minister of State for Housing and Local Government, Department for Communities and Local Government.
19
Draft Financial Services Bill
3.30 pm
Room 3 (private)
 
3.45 pm
(public)
 
4.45 pm
(private)
   Subject: Draft Financial Services Bill.
   Witnesses: Association of British Insurers.
[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]
 

PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS
Tuesday 25 October
Time of publication
No.
1
Energy and Climate Change
00.01 am
HC 1065
   The UK’s Energy Supply: Security or Independence (Eighth Report).
2
European Scrutiny
11.00 am
HC 428-xxxvii
   (Forty-Second Report).
3
Joint Committee on Statutory Instruments
9.30 am
HC 354-xxvix
   (Twenty-Ninth Report).
4
Public Accounts
00.01 am
HC 1469
   Managing High Value Capital Equipment in the NHS in England (Fifty-Third Report).
 

Written Ministerial Statements to be made today
1
Secretary of State for Defence: Warrior Capability Sustainment Programme.
2
Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs: London Conference on Cyberspace (1-2 November 2011).
3
Secretary of State for Transport: Reform of the Air Tour Organiser’s Licensing (ATOL) Scheme.
 

 

Prepared 25th October 2011