some default text...

Order of Business Monday 31 October 2011

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons
Order of Business

 
At 2.30 pm
  Prayers
Afterwards
Notes:
  * indicates a question for oral answer.
 
[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.
 
Questions for oral answer not reached receive a written answer
 
Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.
Oral Questions to the Secretary of State for Communities and Local Government
* 1
Mr David Anderson (Blaydon):  What estimate he has made of the average change in funding for fire and rescue services between 2011 and 2013.
(77094)
* 2
Mr David Amess (Southend West):  What steps his Department is taking to dispose of surplus public sector land and offices.
(77095)
* 3
John Robertson (Glasgow North West):  What the monetary value was of (a) council tax relief for second homeowners and (b) discounts on council tax for empty properties in England in the latest period for which figures are available.
(77096)
* 4
Mr Aidan Burley (Cannock Chase):  What estimate he has made of the number of social housing units occupied by people earning over £100,000 per annum.
(77097)
* 5
Harriett Baldwin (West Worcestershire):  What the percentage change in Band D council tax was in (a) England and (b) Worcestershire between 1997 and 2010.
(77098)
* 6
Mark Menzies (Fylde):  What steps his Department is taking to promote local enterprise.
(77099)
* 7
Elizabeth Truss (South West Norfolk):  What recent assessment he has made of the level of protection afforded to high-value agricultural land in his proposed planning reforms.
(77100)
* 8
Jane Ellison (Battersea):  What steps his Department is taking to promote local enterprise.
(77101)
* 9
Matthew Hancock (West Suffolk):  What steps he is taking to help local authorities reduce the cost of their property.
(77102)
* 10
Kerry McCarthy (Bristol East):  What recent representations he has received from environmental organisations on the National Planning Policy Framework.
(77103)
* 11
Iain Stewart (Milton Keynes South):  How many bids to participate in the Affordable Rent Scheme have been received to date.
(77104)
* 12
Karl McCartney (Lincoln):  What steps his Department is taking to promote local enterprise.
(77106)
* 13
Dr Daniel Poulter (Central Suffolk and North Ipswich):  What steps his Department is taking to address levels of pay for senior officials in local government.
(77107)
* 14
Tony Baldry (Banbury):  What steps his Department is taking to support home ownership.
(77108)
* 15
Bill Esterson (Sefton Central):  What assessment he has made of the legal opinion obtained by the Campaign for the Protection of Rural England in relation to the green belt and the National Planning Policy Framework.
(77109)
* 16
Simon Hughes (Bermondsey and Old Southwark):  What steps he is taking to encourage local authorities to develop landlord accreditation schemes for the private rented sector; and if he will make a statement.
(77110)
* 17
Andrew George (St Ives):  What contribution he expects the private rented sector to make towards future housing need.
(77111)
* 18
Ian Austin (Dudley North):  What recent estimate he has made of changes in per capita spending by local authorities following the 2011-12 local government settlement.
(77112)
* 19
Nicola Blackwood (Oxford West and Abingdon):  What steps his Department is taking to promote local enterprise.
(77113)
* 20
Karen Lumley (Redditch):  What steps he is taking to protect green belt land.
(77114)
* 21
Lorraine Fullbrook (South Ribble):  What plans he has to increase the powers of local authorities to deal with unauthorised development.
(77116)
* 22
Mr Jim Cunningham (Coventry South):  What recent assessment he has made of the rent levels in the private rented sector; and if he will make a statement.
(77118)
At 3.15 pm
Topical Questions to the Secretary of State for Communities and Local Government
The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.
* T1
Sarah Newton (Truro and Falmouth):  If he will make a statement on his departmental responsibilities.
(77119)
* T2
John Pugh (Southport):
(77120)
* T3
Dr Alan Whitehead (Southampton, Test):
(77121)
* T4
Paul Flynn (Newport West):
(77122)
* T5
Lilian Greenwood (Nottingham South):
(77123)
* T6
Anne Marie Morris (Newton Abbot):
(77124)
* T7
Mr David Amess (Southend West):
(77125)
* T8
Neil Carmichael (Stroud):
(77126)
* T9
Mrs Helen Grant (Maidstone and The Weald):
(77127)
* T10
Fiona Mactaggart (Slough):
(77128)
 

At 3.30 pm
  Urgent Questions (if any)
 
  Ministerial Statements (if any)
 

Main Business
  indicates Government Business
Note: Provision has been made for a Business Motion to be moved at 10.00 pm (Standing Order No. 15).
 

1
LEGAL AID, SENTENCING AND PUNISHMENT OF OFFENDERS BILL
Secretary Kenneth Clarke
 
   That, notwithstanding that such provisions could not have been proposed in Committee without an Instruction from the House, amendments may be proposed on Consideration of the Legal Aid, Sentencing and Punishment of Offenders Bill to—
(a)   
provide for measures against the payment or receipt of referral fees in connection with the provision of legal services,
(b)   
create a new offence relating to squatting, and
(c)   
amend section 76 of the Criminal Justice and Immigration Act 2008 (reasonable force for purposes of self-defence etc).
   Debate may continue until any hour, if the 10.00 pm Business of the House Motion is agreed to.
 

At 10.00 pm
BUSINESS OF THE HOUSE
[No debate]
The Prime Minister
 
   That, at this day’s sitting, proceedings on the Motion in the name of Secretary Kenneth Clarke relating to the Legal Aid, Sentencing and Punishment of Offenders Bill may be proceeded with, though opposed, until any hour, and Standing Order No. 41A (Deferred divisions) shall not apply.
To be decided without debate (Standing Orders Nos. 15 and 41A).
 

2
LEGAL AID, SENTENCING AND PUNISHMENT OF OFFENDERS BILL (PROGRAMME) (No. 2)
[Up to 45 minutes]
Secretary Kenneth Clarke
 
   That the Order of 29 June 2011 (Legal Aid, Sentencing and Punishment of Offenders Bill (Programme)) be varied as follows:
   1.   Paragraphs 4 and 5 of the Order shall be omitted.
   2.   Proceedings on Consideration and Third Reading shall be concluded in three days.
   3.   Proceedings on Consideration shall be taken in the order shown in the first column of the following Table.
   4.   The proceedings shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion at the times specified in the second column of the Table.
 
TABLE
Proceedings
Time for conclusion of proceedings
Amendments to, and new Clauses and new Schedules relating to, Clauses 7 and 8 and Schedule 1.
10.00 pm on the first day
New Clauses and new Schedules relating to sentences of imprisonment or detention for public protection, life sentences, extended sentences and the release and recall of extended sentence prisoners.
6.00 pm on the second day
New Clauses and new Schedules relating to referral fees; new Clauses and new Schedules relating to fines on conviction in magistrates’ courts.
8.00 pm on the second day
New Clauses and new Schedules relating to section 76 of the Criminal Justice and Immigration Act 2008; new Clauses and new Schedules relating to squatting.
10.00 pm on the second day
New Clauses and new Schedules relating to, and amendments to, Part 1 (other than Clauses 7 and 8 and Schedule 1); new Clauses and new Schedules relating to, and amendments to, Part 2; remaining new Clauses; remaining new Schedules; amendments to Parts 3 and 4; remaining proceedings on Consideration.
6.00 pm on the third day
 
 
   5.   Proceedings on Third Reading shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion at 7.00 pm on the third day.
   The Speaker will put any Question necessary to dispose of proceedings not later than 45 minutes after proceedings begin (Standing Order No. 83A(9)).
3
LEGAL AID, SENTENCING AND PUNISHMENT OF OFFENDERS BILL [1st day]: As amended in the Public Bill Committee, to be considered.
For Amendments, see separate paper.
   The Third Report from the Justice Committee, on the Government’s proposed reform of legal aid, HC 681, and the Government’s response thereto, Cm 8111, are relevant.
   The Northern Ireland Assembly has passed a Legislative Consent Resolution in respect of this Bill. Copies of the Resolution are available in the Vote Office.
   Proceedings on amendments to, and new Clauses and new Schedules relating to, Clauses 7 and 8 and Schedule 1 will, so far as not previously concluded, be brought to a conclusion at 10.00 pm, if the Legal Aid, Sentencing and Punishment of Offenders Bill (Programme) (No. 2) Motion is agreed to.
4
ELECTRICITY
[No debate]
Secretary Chris Huhne
 
   That the draft Electricity and Gas (Internal Markets) Regulations 2011, which were laid before this House on 18 July, be approved.
To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).
5
LOCAL GOVERNMENT BOUNDARY COMMISSION FOR ENGLAND
[No debate]
Sir George Young
 
   That an humble Address be presented to Her Majesty, praying that Her Majesty will re-appoint Maxwell Marshall Caller CBE to be the chairman of the Local Government Boundary Commission for England with effect from 1 January 2012 for the period ending on 31 December 2015.
   The Second Report from the Speaker’s Committee on the Electoral Commission, Appointments to the Electoral Commission and the Local Government Boundary Commission for England, HC 1478, is relevant.
   To be decided without debate (Standing Order No. 118(6) and Order of 11 October).
6
ELECTORAL COMMISSION
[No debate]
Sir George Young
 
   That an humble Address be presented to Her Majesty, praying that Her Majesty will re-appoint Maxwell Marshall Caller CBE to be an Electoral Commissioner with effect from 1 January 2012 for the period ending on 31 December 2015.
   To be decided without debate (Standing Order No. 118(6) and Order of 11 October).
7
ELECTORAL COMMISSION
[No debate]
Sir George Young
 
   That an humble Address be presented to Her Majesty, praying that Her Majesty will appoint Anna Carragher to be an Electoral Commissioner with effect from 1 January 2012 for the period ending on 31 December 2015.
   The Third Report from the Speaker’s Committee on the Electoral Commission, Appointment of an Electoral Commissioner, HC 1509, is relevant.
   To be decided without debate (Standing Order No. 118(6) and Order of 17 October).
8
JUSTICE
[No debate after 10.00 pm]
Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection
 
   That Mrs Helen Grant be discharged from the Justice Committee and Nick de Bois be added.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
9
PROCEDURE
[No debate after 10.00 pm]
Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection
 
   That Andrew Percy be discharged from the Procedure Committee and Karen Bradley be added.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
10
PUBLIC ACCOUNTS
[No debate after 10.00 pm]
Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection
 
   That Justine Greening be discharged from the Committee of Public Accounts and Miss Chloe Smith be added.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
 
At the end of the sitting:
11
ADJOURNMENT
 
   Proposed subject: 75th anniversary of the Jarrow Crusade  (Mr Stephen Hepburn).
   Debate may continue until 10.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).
 

COMMITTEES
SELECT COMMITTEES
1
Scottish Affairs
1.15 pm
Glasgow City Chambers (private)
 
1.30 pm
(public)
   Subject: (i) The Crown Estate in Scotland; (ii) The Family Return Project (at 3.45 pm).
   Witnesses: (i) Brian Swinbanks, Chair, Tobermory Harbour Association, Robert Clement, Chairman, West Highland Anchorage and Moorings Association, and Captain Ron Bailey, Harbour Master, Clydeport Operations Ltd; John Watt, Highland and Island Enterprise, Councillor Michael Foxley, Highland Council, George Hamilton, Highland Council, Councillor Angus Campbell, Comhairle nan Eilean Siar, Councillor James Foubister, Orkney Islands Council, Councillor Sandy Cluness, Shetland Island Council, and Argyll-Bute Council (at 2.15 pm); (ii) Phil Taylor, Regional Director, Scotland and Northern Ireland, UK Border Agency (at 3.45 pm).
2
Public Accounts
3.00 pm
Room 15 (private)
 
3.15 pm
(public)
   Subject: (i) Smart Meter Roll Out; (ii) Rural Payments Agency: follow up to NAO and PAC recommendations.
   Witnesses: (i) Which?, Consumer Focus, and EDF Energy; Moira Wallace OBE, Permanent Secretary and Daron Walker, Director, Fuel Poverty and Smart Meters, Department for Energy and Climate Change (at 4.00 pm); (ii) Bronwyn Hill CBE, Permanent Secretary, Department for Environment, Food and Rural Affairs, and Mark Grimshaw, Chief Executive Officer, Rural Payments Agency (at 4.45 pm).
3
Communities and Local Government
4.00 pm
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
4.20 pm
(public)
   Subject: Pre-appointment Hearing with the Government’s Nominee for the Post of Chair of the Homes and Communities Agency Regulation Committee.
   Witness: Julian Ashby, Government’s preferred candidate for Chair of the Homes and Community Agency Regulation Committee.
4
Administration
4.30 pm
Room 16 (private)
JOINT COMMITTEES
5
Privacy and Injunctions
2.00 pm
The Boothroyd Room, Portcullis House (private)
 
2.15 pm
(public)
   Subject: Privacy and Injunctions.
   Witnesses: Joshua Rozenberg, Journalist, Professor Steve Barnett, Westminster University, and Professor Brian Cathcart, Kingston University; Alan Rusbridger, Editor, The Guardian, Ian Hislop, Editor, Private Eye, John Witherow, Editor, The Sunday Times, and Jonathan Grun, Editor, Press Association (at 3.15 pm).
6
Draft House of Lords Reform Bill
4.30 pm
The Moses Room, House of Lords (private)
 
4.35 pm
(public)
   Subject: Draft House of Lords Reform Bill.
   Witnesses: Dr Meg Russell, Constitution Unit, UCL; Dr Alan Renwick, University of Reading (at 5.15 pm); Professor Sir John Baker and David Howarth, University of Cambridge (at 6.15 pm).
6
Draft House of Lords Reform Bill
6.00 pm
 
(private)
 
(public)
   Subject: Draft House of Lords Reform Bill.
   Witnesses: Dr Meg Russell, Constitution Unit, UCL; Dr Alan Renwick, University of Reading (at 5.15 pm); Professor Sir John Baker and David Howarth, University of Cambridge (at 6.15 pm).
[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]
 

PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS
Friday 28 October
Time of publication
No.
1
International Development
00.01 am
HC 1134
   The Closure of DFID’s Bilateral Aid Programme in Burundi (Tenth Report)
Monday 31 October
Time of publication
No.
2
Education
11.00 am
HC 1572
   Participation by 16-19 year olds in education and training: the Government Response (Eighth Special Report)
3
European Scrutiny
11.00 am
HC 428-xxxviii
   (Forty-Third Report).
4
Procedure
Noon
HC 1573
   2010 elections for positions in the House (Fifth Report).
5
Public Administration
00.01 am
HC 1540
   Smaller Government: What do Ministers do? Further Report with the Government Response to the Committee’s Seventh Report of Session 2010-12 (Fifteenth Report).
 

Written Ministerial Statements to be made today
1
Secretary of State for Business, Innovation and Skills: Local economic growth.
2
Secretary of State for Communities and Local Government: Local government finance.
3
Secretary of State for Energy and Climate Change: Consultation on the comprehensive review of Feed-in Tariffs.
4
Secretary of State for Health: Update on Winterbourne View and ongoing reviews and investigations.
5
Secretary of State for Justice: EU proposal creating a European Account Preservation Order.
6
Secretary of State for Justice: Inquests into the deaths of service personnel on operations and exercises overseas.
7
Prime Minister: Commonwealth Heads of Government Meeting, Australia, October 2011.
 

General Committee Notices
        The Northern Ireland Grand Committee will meet on Tuesday 1 November at 4.30 pm to consider applying the principles of the Big Society Agenda to Northern Ireland.
        The First Delegated Legislation Committee will meet on Tuesday 1 November at 4.30 pm to consider the draft London Olympic Games and Paralympic Games (Advertising and Trading) (England) Regulations 2011.
        The Second Delegated Legislation Committee will meet on Tuesday 1 November at 4.30 pm to consider the draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Hungary) Order 2011, the draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Armenia) Order 2011, the draft Double Taxation Relief (Aircraft Crew) (Brazil) Order 2011, the draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Ethiopia) Order 2011 and the draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (China) Order 2011.
        The Third Delegated Legislation Committee will meet on Thursday 3 November at 8.55 am to consider the draft Incidental Flooding and Coastal Erosion (England) Order 2011.
 

Prepared 29th October 2011