some default text...

Order of Business Monday 28 November 2011

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons

Order of Business


 

At 2.30 pm

  Prayers

Afterwards

Notes:

  * indicates a question for oral answer.

 

[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.

 

Questions for oral answer not reached receive a written answer

 

Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.

Oral Questions to the Secretary of State for Work and Pensions

* 1

Nadhim Zahawi (Stratford-on-Avon):  What steps he is taking to tackle benefit fraud in areas where its prevalence is high.

(82819)

* 2

Laura Sandys (South Thanet):  What support is available through Jobcentre Plus for people who wish to start their own business.

(82820)

* 3

Greg Mulholland (Leeds North West):  What steps he is taking to improve public understanding of benefits available for people with (a) a hidden disability and (b) other forms of disability.

(82821)

* 4

Alec Shelbrooke (Elmet and Rothwell):  What steps he has taken to ensure that work contracted by his Department will not be moved offshore.

(82822)

* 5

Jo Swinson (East Dunbartonshire):  What steps he has taken to improve public understanding of benefits available for people with (a) a hidden disability and (b) other forms of disability.

(82823)

* 6

Matthew Hancock (West Suffolk):  What assessment he has made of the effect of work experience programmes on employment prospects.

(82824)

* 7

Sajid Javid (Bromsgrove):  What steps he is taking to ensure that individuals are able to build up pension pots under automatic enrolment.

(82825)

* 8

Robert Halfon (Harlow):  What assessment he has made of the effect of work experience programmes on employment prospects.

(82826)

* 9

Mr David Amess (Southend West):  What assessment he has made of the effect of work experience programmes on employment prospects.

(82827)

* 10

Harriett Baldwin (West Worcestershire):  What steps he is taking to ensure that individuals are able to build up pension pots under automatic enrolment.

(82829)

* 11

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth):  If he will amend his proposed welfare reforms to minimise the risk of children entering poverty.

(82831)

* 12

Iain Stewart (Milton Keynes South):  What plans he has to publish a strategy on disability.

(82833)

* 13

Richard Graham (Gloucester):  What assessment he has made of the effect of work experience programmes on employment prospects.

(82834)

* 14

Nick Smith (Blaenau Gwent):  What steps he is taking to tackle youth unemployment.

(82835)

* 15

Stephen Mosley (City of Chester):  What steps he is taking to tackle benefit fraud in areas where its prevalence is high.

(82836)

* 16

Karen Lumley (Redditch):  What steps he has taken to ensure that work contracted by his Department will not be moved offshore.

(82837)

* 17

Mark Pawsey (Rugby):  What steps his Department is taking to ensure the new system of universal credit accommodates changes in personal circumstances.

(82839)

* 18

John Robertson (Glasgow North West):  How much his Department paid in winter fuel allowance in (a) Glasgow North West constituency and (b) Scotland in 2010; and how much it will pay in 2011.

(82840)

* 19

Claire Perry (Devizes):  What recent assessment he has made of progress on sector work-based academies.

(82841)

* 20

Mr Philip Hollobone (Kettering):  What estimate he has made of the potential cost to the public purse of the removal of the habitual residency test.

(82843)

At 3.15 pm

Topical Questions to the Secretary of State for Work and Pensions

The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.

* T1

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock):  If he will make a statement on his departmental responsibilities.

(82844)

* T2

Chris Kelly (Dudley South):

(82845)

* T3

Simon Hart (Carmarthen West and South Pembrokeshire):

(82846)

* T4

Karl Turner (Kingston upon Hull East):

(82847)

* T5

Luciana Berger (Liverpool, Wavertree):

(82848)

* T6

Richard Graham (Gloucester):

(82849)

* T7

Mr William Bain (Glasgow North East):

(82850)

* T8

Mark Pawsey (Rugby):

(82852)

 

At 3.30 pm

  Urgent Questions (if any)

 

  Ministerial Statements (if any)

 

Main Business

  indicates Government Business

1

NORTH AFRICA AND THE NEAR AND MIDDLE EAST

[Until 10.00 pm]

The Prime Minister

 

   That this House has considered the matter of political developments and security in the Middle East, North Africa, the Sahel and the Horn of Africa.

Debate may continue until 10.00 pm.

2

LEGAL SERVICES

[No debate]

Secretary Kenneth Clarke

 

   That the draft Legal Services Act 2007 (Appeals from Licensing Authority Decisions) (No. 2) Order 2011, which was laid before this House on 15 September, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

3

REHABILITATION OF OFFENDERS

[No debate]

Secretary Kenneth Clarke

 

   That the draft Rehabilitation of Offenders Act 1974 (Exceptions) (Amendment) (England and Wales) (No. 2) Order 2011, which was laid before this House on 17 October, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

4

HOUSE OF COMMONS MEMBERS’ FUND

[No debate]

Mr Peter Lilley

 

   That pursuant to section 4(4) of the House of Commons Members’ Fund Act 1948 and section 1(4) of the House of Commons Members’ Fund Act 1957, in the year commencing 1 October 2011 there be appropriated for the purposes of section 4 of the House of Commons Members’ Fund Act 1948:

(1)   

The whole of the sums deducted or set aside in that year under section 1(3) of the House of Commons Members’ Fund Act 1939 from the salaries of Members of the House of Commons; and

(2)   

The whole of the Treasury contribution paid to the Fund.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)) and Order of 8 November.

5

BUSINESS OF THE HOUSE (30 NOVEMBER)

[No debate after 10.00 pm]

Sir George Young

 

   That, at the sitting on Wednesday 30 November, paragraph (2) of Standing Order No. 31 (Questions on amendments) shall apply to the Motions in the name of Edward Miliband as if the day were an Opposition Day.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

6

EUROPEAN SCRUTINY

[No debate after 10.00 pm]

Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection

 

   That Tony Lloyd be discharged from the European Scrutiny Committee and Sandra Osborne be added.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

7

NORTHERN IRELAND AFFAIRS

[No debate after 10.00 pm]

Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection

 

   That Mel Stride and Gavin Williamson be discharged from the Northern Ireland Affairs Committee and Kris Hopkins and Nigel Mills be added.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

8

WELSH AFFAIRS

[No debate after 10.00 pm]

Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection

 

   That Owen Smith be discharged from the Welsh Affairs Committee and Nia Griffith be added.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

 

At the end of the sitting:

9

ADJOURNMENT

 

   Proposed subject: Government policy on vascular services in Warrington (Helen Jones).

   Debate may continue until 10.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).

 

COMMITTEES

SELECT COMMITTEES

1

Treasury

2.45 pm

The Wilson Room, Portcullis House (private)

 

3.00 pm

(public)

   Subject: Bank of England November 2011 Inflation Report.

   Witnesses: Professor Sir Mervyn King GBE, Governor, and other members of the Monetary Policy Committee, Bank of England.

2

Public Accounts

3.00 pm

Room 15 (private)

 

3.15 pm

(public)

   Subject: Oversight of Financial Management in Local Authority Maintained Schools and the Department for Education’s Accountability System Statement.

   Witnesses: Sir David Bell KCB, Permanent Secretary, Sarah Healey, Director, Education Funding Group, Department for Education, and Peter Lauener, Chief Executive, Young People’s Learning Agency.

3

Communities and Local Government

4.00 pm

The Grimond Room, Portcullis House (private)

 

4.20 pm

(public)

   Subject: (i) Performance of the Department for Communities and Local Government in 2010–11; (ii) Financing of New Housing Supply.

   Witnesses: (i) Sir Bob Kerslake, Permanent Secretary, Andrew Campbell, Director of Strategy and Performance, and officials, Department for Communities and Local Government, and Pat Ritchie, Chief Executive, Homes and Communities Agency; (ii) Grainger plc, Council of Mortgage Lenders, and Greater London Authority (at 5.10 pm).

4

Administration

4.30 pm

Room 16 (private)

 

4.45 pm

(public)

   Subject: Visitor Access and Facilities in the House of Commons.

   Witnesses: Mel Barlex, Director of Parliamentary Estates, and Christine Sillis, Deputy Director Projects, House of Commons.

5

Public Administration

4.30 pm

Room 8 (private)

 

5.00 pm

(public)

   Subject: Role of the Head of the Civil Service.

   Witness: Rt Hon Francis Maude MP, Minister for the Cabinet Office and Paymaster General.

JOINT COMMITTEES

6

Privacy and Injunctions

2.00 pm

The Boothroyd Room, Portcullis House (private)

 

2.15 pm

(public)

   Subject: Privacy and Injunctions.

   Witnesses: Professor Andrew Murray, Professor of Law, London School of Economics and Political Science, Dr Ian Brown, Senior Research Fellow, Oxford Internet Institute, Ashley Van Haeften, Trustee, Wikimedia UK, and Nicholas Lansman, Secretary General, Internet Service Providers Association; Richard Desmond, Chairman, and Paul Ashford, Editorial Director, Northern & Shell Network Limited, and Hugh Whittow, Editor, Daily Express (at 3.15 pm).

7

Draft House of Lords Reform Bill

4.30 pm

The Moses Room, House of Lords (private)

 

6.00 pm

(public)

   Subject: Draft House of Lords Reform Bill.

   Witnesses: The Most Rev and Rt Hon Dr Rowan Douglas Williams, the Lord Archbishop of Canterbury; The British Humanist Association, and THEOS (at 6.45 pm).

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]

 

Written Ministerial Statements to be made today

1

Secretary of State for Communities and Local Government: Fire Service College (Key Performance Indicators 2011-12).

2

Secretary of State for Culture, Olympics, Media and Sport: Education, Youth, Culture and Sport Council.

3

Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs: Foreign Affairs Council and General Affairs Council: 30 November, 1 December and 5 December.

4

Secretary of State for Transport: Search and rescue helicoptors.

5

Secretary of State for Work and Pensions: Health and safety system.

 

Prepared 26th November 2011