some default text...

Order of Business Wednesday 6 February 2013

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons

Order of Business


At 11.30 Prayers

Afterwards

Notes:  * indicates a question for oral answer.

[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.

Questions for oral answer not reached receive a written answer

Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.

Oral Questions to the Minister for the Cabinet Office

* 1 Hugh Bayley (York Central): How much financial support the Government gave to civil society organisations in (a) 2009-10 and (b) 2012-13 to date. (141649)

* 2 Penny Mordaunt (Portsmouth North): What recent progress he has made in increasing capacity in the voluntary and community sector. (141650)

* 3 Simon Hughes (Bermondsey and Old Southwark): What recent discussions he has had with the Chancellor of the Exchequer on ensuring that companies in receipt of Government contracts do not engage in tax avoidance schemes. (141652)

* 4 Duncan Hames (Chippenham): What plans he has to achieve greater value for money from the Government's management of information technology. (141653)

* 5 Eric Ollerenshaw (Lancaster and Fleetwood): What his policy is on the cyber security partnership. (141657)

* 6 Tom Greatrex (Rutherglen and Hamilton West): What assessment he has made of the effectiveness of the Contracts Finder website. (141658)

* 7 Richard Graham (Gloucester): What estimate he has made of the potential savings to the Exchequer from the Government's proposed reforms to Civil Service pensions. [R] (141659)

* 8 Sir Tony Baldry (Banbury): What his policy is on the cyber security partnership. (141660)

* 9 Kris Hopkins (Keighley): What progress he has made on his plans for the National Citizen Service. (141661)

* 10 Jason McCartney (Colne Valley): What plans he has to extend the National Citizen Service. (141662)


At 11.53 am

Topical Questions to the Minister for the Cabinet Office

The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.

* T1 Toby Perkins (Chesterfield): If he will make a statement on his departmental responsibilities. (141664)

* T2 Mr Peter Bone (Wellingborough):  (141665)

* T3 Cathy Jamieson (Kilmarnock and Loudoun):  (141666)

* T4 Graeme Morrice (Livingston):  (141667)

* T5 Michael Connarty (Linlithgow and East Falkirk):  (141668)

* T6 Jessica Morden (Newport East):  (141669)

* T7 Mr Henry Bellingham (North West Norfolk):  (141670)

* T8 Graham Jones (Hyndburn):  (141671)

* T9 Andrew Bridgen (North West Leicestershire):  (141672)

* T10 Mr Christopher Chope (Christchurch):  (141673)


At 12 noon

Oral Questions to the Prime Minister

Unless otherwise indicated the Members listed below will ask a Question without notice.

* Q1 Mr Christopher Chope (Christchurch): If he will list his official engagements for Wednesday 6 February. (141634)

* Q2 Geraint Davies (Swansea West):  (141635)

* Q3 Julie Hilling (Bolton West):  (141636)

* Q4 Mr Michael McCann (East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow):  (141637)

* Q5 Mr Jeffrey M. Donaldson (Lagan Valley):  (141638)

* Q6 Neil Parish (Tiverton and Honiton):  (141639)

* Q7 Tom Blenkinsop (Middlesbrough South and East Cleveland):  (141640)

* Q8 Jim Shannon (Strangford):  (141641)

* Q9 Mr John Leech (Manchester, Withington):  (141643)

* Q10 Mr Henry Bellingham (North West Norfolk):  (141644)

* Q11 Lorely Burt (Solihull):  (141645)

* Q12 Gregg McClymont (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East):  (141646)

* Q13 Ms Diane Abbott (Hackney North and Stoke Newington):  (141647)

* Q14 Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth):  (141648)



At 12.30 pm Urgent Questions (if any)

Ministerial Statements (if any)


Preliminary Business

Ten minute rule Motion

1 UNITED KINGDOM MEMBERSHIP OF THE EUROPEAN UNION (REFERENDUM) [Up to 20 minutes]

Mr John Baron

That leave be given to bring in a Bill to make provision for a referendum in the next Parliament on the question of whether the United Kingdom should remain a member of the European Union; and for connected purposes.

The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to ten minutes (Standing Order No. 23).


Main Business

2 OPPOSITION DAY (16th allotted day) (first part) [For up to three hours]

SUICIDE PREVENTION IN THE UK

Dr William McCrea

Mr Nigel Dodds

Mr Jeffrey M. Donaldson

Mr Gregory Campbell

David Simpson

Sammy Wilson

Jim ShannonIan Paisley

That this House recognises that the number of suicides in the UK, particularly amongst young people, represents a major challenge for government and society; acknowledges the work that is taking place to address the issue; calls for even more urgency to be shown in seeking to reduce the rate of suicides; notes the danger posed in particular by websites which promote or give information about harmful behaviours such as suicide; and calls upon the Government to adequately resource and promote child and adolescent digital safety.

The selection of the matter to be debated this day has been made by the Leader of the Democratic Unionist Party (Standing Order No. 14(2)).

Debate may continue for three hours (Order of 4 February).

3 OPPOSED PRIVATE BUSINESS [Up to three hours]

CANTERBURY CITY COUNCIL BILL: Further Consideration of Lords Amendments. (By Order.)

LEEDS CITY COUNCIL BILL: Consideration of Lords Amendments. (By Order.)

NOTTINGHAM CITY COUNCIL BILL: Consideration of Lords Amendments.
(By Order.)

READING BOROUGH COUNCIL BILL: Consideration of Lords Amendments.
(By Order.)

For the Lords Amendments and Amendments tabled to them, see Notices relating to Private Business.

Proceedings on the Private Business set down by the Chairman of Ways and Means shall be entered upon at the conclusion of the Opposition business, and may then be proceeded with, though opposed, for three hours (Order of 4 February).

indicates Government Business

 4 NATIONAL HEALTH SERVICE [No debate]

Secretary Jeremy Hunt

That the draft National Health Service (Clinical Commissioning Groups-Disapplication of Responsibility) Regulations 2012, which were laid before this House on 5 December 2012, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

 5 NATIONAL HEALTH SERVICE [No debate]

Secretary Jeremy Hunt

That the draft Health and Social Care Act 2012 (Consequential Amendments) Order 2013, which was laid before this House on 14 January, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

 6 SOCIAL SECURITY [No debate]

Secretary Iain Duncan Smith

That the draft Social Security (Personal Independence Payment) Regulations 2013, which were laid before this House on 13 December 2012, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).


 7 BUSINESS OF THE HOUSE (13 FEBRUARY) [No debate after 7.00 pm]

Mr Andrew Lansley

That, at the sitting on Wednesday 13 February, notwithstanding the provisions of Standing Order No. 16 (Proceedings under an Act or on European Union documents), the Speaker shall put the Questions necessary to dispose of proceedings on-

(1) the Motion in the name of Secretary Theresa May relating to Police Grant Report not later than three hours after the commencement of proceedings on that Motion,

(2) the Motions in the name of Secretary Eric Pickles relating to Local Government Finance and Council Tax not later than three hours after the commencement of proceedings on the first such Motion or six hours after the commencement of proceedings relating to Police Grant Report, whichever is the later, and

(3) the Motions in the name of Secretary Iain Duncan Smith relating to Pensions and Social Security not later than three hours after the commencement of proceedings on the first such Motion;

proceedings on any of those Motions may continue, though opposed, after the moment of interruption; and Standing Order No. 41A (Deferred divisions) shall not apply.

If opposed, this item cannot be taken after 7.00 pm.

 8 SITTINGS OF THE HOUSE (22 MARCH) [No debate after 7.00 pm]

Mr Andrew Lansley

That this House shall sit on Friday 22 March.

If opposed, this item cannot be taken after 7.00 pm.

At the end of the sitting:

9 ADJOURNMENT

Proposed subject: Green paper on future electoral arrangements of the National Assembly for Wales (Geraint Davies).

Debate may continue until 7.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).



COMMITTEES

EUROPEAN COMMITTEE

1

European Committee B

2.30 pm

Room 10 (public)

To consider European Union Documents No. 13842/12, draft proposal for a Regulation on the statute and funding of European political parties and European political foundations, No. 13777/12, a Commission working document prefiguring the proposal for an amendment to the Financial Regulation introducing a new title on the financing of European political parties, and No. 17469/12, a Regulation of the European Parliament and of the Council amending Regulation (EU Euratom) No. 966/2012 as regards the financing of European political parties.

DELEGATED LEGISLATION COMMITTEES

2

Fifth Delegated Legislation Committee

8.55 am

Room 11 (public)

To consider the draft Local Authorities (Public Health Functions and Entry to Premises by Local Healthwatch Representatives) Regulations 2012.

3

Twelfth Delegated Legislation Committee

8.55 am

Room 12 (public)

To consider the draft Universal Credit, Personal Independence Payment, Jobseeker’s Allowance and Employment and Support Allowance (Decisions and Appeals) Regulations 2013.

4

Sixth Delegated Legislation Committee

2.30 pm

Room 9 (public)

To consider the draft Control of Donations and Regulation of Loans etc (Extension of the Prescribed Period) (Northern Ireland) Order 2013.

5

Seventh Delegated Legislation Committee

2.30 pm

Room 11 (public)

To consider the draft Local Authorities (Contracting Out of Tax Billing, Collection and Enforcement Functions) (Amendment) (England) Order 2013 and the draft Council Tax Reduction Schemes (Detection of Fraud and Enforcement) (England) Regulations 2013.

6

Eighth Delegated Legislation Committee

2.30 pm

Room 12 (public)

To consider the draft Crime (International Co-operation) Act 2003 (Designation of Participating Countries) (England, Wales and Northern Ireland) Order 2013.

SELECT COMMITTEES

7

Energy and Climate Change

8.45 am

Room 5 (private)

9.00 am

(public)

Subject: Green Deal Watching Brief.

Witnesses: National Energy Action, Affinity Sutton, Residential Landlords Association and Insulation Industries Forum; Rt Hon Gregory Barker MP, Minister of State, Department of Energy and Climate Change (at 10.00 am).

8

Science and Technology

9.00 am

The Thatcher Room, Portcullis House (private)

9.15 am

(public)

Subject: Forensic Science Follow-up.

Witnesses: David Richardson, Chief Executive, LGC Forensics, Dr John Manlove, Manlove Forensics Ltd and Professor Martin Evison, Northumbria University Centre for Forensic Science; Gary Pugh, Director of Forensic Services, Metropolitan Police Service, Chief Constable Chris Sims, Association of Chief Police Officers, and Kevin Morton, Director of Scientific Support Services, Yorkshire and the Humber (at 10.15 am).

9

Work and Pensions

9.15 am

Room 15 (private)

10

Health

9.30 am

Room 7 (private)

11

Northern Ireland Affairs

9.45 am

Room 6 (private)

12

Defence

2.00 pm

Room 5 (private)

13

Environmental Audit

2.00 pm

The Thatcher Room, Portcullis House (private)

2.15 pm

(public)

Subject: Insects and Insecticides.

Witnesses: European Food Safety Authority; UK Pesticides Campaign (at 3.00 pm); Agrii and Prime Agriculture (at 3.25 pm).

14

European Scrutiny

2.00 pm

The Wilson Room, Portcullis House (private)

2.30 pm

(public)

Subject: European Scrutiny System in the House of Commons.

Witnesses: Ric Bailey, Chief Adviser, Politics, Mary Hockaday, Head of Newsroom, and Peter Knowles, Controller, BBC Parliament, BBC.

15

Finance and Services

2.00 pm

Room 13 (private)

16

Scottish Affairs

2.00 pm

Room 8 (private)

17

Foreign Affairs

2.15 pm

The Boothroyd Room, Portcullis House (private)

2.30 pm

(public)

Subject: Future of the European Union: UK Government Policy.

Witnesses: Rt Hon William Hague MP, First Secretary of State and Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, Sir John Cunliffe, UK Permanent Representative to the EU, and Simon Manley, Director, Europe, Foreign and Commonwealth Office.

18

Environment, Food and Rural Affairs

2.30 pm

Room 15 (private)

3.00 pm

(public)

Subject: Flood Funding.

Witnesses: Councillor Andrew Cooper, Deputy Chair, LGA Environment and Housing Board, and Richard Wills, Executive Director for Communities, Lincolnshire County Council representing the LGA; Henry Cator, Chairman, Dr Jean Venables, Chief Executive and Ian Moodie, Policy and Technical Researcher, The Association of Drainage Authorities (at 3.45 pm).

19

Procedure

3.00 pm

Room 20 (private)

20

Public Accounts

3.00 pm

Room 16 (private)

3.15 pm

(public)

Subject: Planning Economic Infrastructure.

Witnesses: Sara Vaughan, E.ON UK, Joanne Segars, Chief Executive, National Association of Pension Funds, and Richard Abel, Managing Director, Macquarie Infrastructure and Real Assets; Geoffrey Spence, Infrastructure UK, Sharon White, Director General Public Services, HM Treasury, Simon Virley, Director General, Energy Markets and Infrastructure, Department for Energy and Climate Change, and Steve Gooding, Director General, Domestic Group, Department for Transport (at 4.00 pm).

21

Statutory Instruments

As soon as convenient after
3.45 pm

Room 7 (private)

22

Selection

4.45 pm

Room 13 (private)

JOINT COMMITTEES

23

Parliamentary Commission on Banking Standards

9.30 am

The Grimond Room, Portcullis House (private)

9.45 am

(public)

Subject: Banking Standards.

Witnesses: Stuart Gulliver, Group Chief Executive, and Douglas Flint, Group Chairman, HSBC Holdings.

24

Draft Care and Support Bill

2.30 pm

Room 17 (private)

25

Committee on Statutory Instruments

3.45 pm

Room 7 (private)

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]


PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS

Wednesday 6 February

Time of publication

No.

1

Business, Innovation and Skills

00.01 am

HC 675

The Insolvency Service (Sixth Report).

2

Justice

00.01 am

HC 645

Interpreting and translation services and the Applied Language Solutions contract (Sixth Report).

3

Public Administration

10.00 am

HC 968

The Role of the Cabinet Secretary and the Resignation of the Chief Whip: Government Response to the Committee’s Eighth Report of Session 2012–13 (Fourth Special Report).

4

European Scrutiny

11.00 am

HC 86-xxx

(Thirtieth Report).

5

International Development

11.00 am

HC 949

UK Aid to Rwanda: Government Response to the Committee’s Seventh Report of Session 2012–13 (Ninth Special Report).


Written Ministerial Statements to be made today

1Secretary of State for Energy and Climate Change: Contingencies Fund: Setting up an Institutional Framework for the delivery of Electricity Market Reform, and putting in place transitional arrangements.

2Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs: Tackling irresponsible dog ownership.

3Secretary of State for the Home Department: EU readmission agreement with Cape Verde.


Prepared 6th February 2013