Register Of All-Party Parliamentary Groups [as at 5 November 2019] HIV and AIDS

Title

All-Party Parliamentary Group on HIV and AIDS

Purpose

To facilitate good policy-making, respectful of human rights, that will limit the spread of HIV, mitigate its impact and support those already living with the virus, in the UK and internationally, and to hold the government to account for its relevant commitments.

Category

Subject Group

 

Officers

Role

Name

Party

Chair & Registered Contact

Stephen Doughty

Labour (Co-op)

Treasurer

Dr Paul Williams

Labour

Vice Chair

Baroness Barker

Liberal Democrat

Vice Chair

Baroness Masham of Ilton

Crossbench

Vice Chair

Lord Black of Brentwood

Conservative

Vice Chair

Lord Collins of Highbury

Labour

Vice Chair

Lloyd Russell-Moyle

Labour (Co-op)

Vice Chair

Jeremy Lefroy

Conservative

 

Contact Details

Registered Contact:

Stephen Doughty MP, Email: No email supplied.

 

Public Enquiry Point:

Susie Pelly. Tel: 020 7219 4515. Email: pellys@parliament.uk

 

Group's Website:

http://www.appghivaids.org.uk/

 

 

Annual General Meeting

Date of most recent AGM in this Parliament

23/10/2019

Did the group publish an income and expenditure statement relating to the AGM above?

Yes

Reporting year

05 Jul to 04 Jul

Next reporting deadline

05/11/2020

 

Registrable benefits received by the group

Financial Benefits

Source

Value £s

Received

Registered

Gilead

9,400

04/01/2019

27/02/2019

STOPAIDS

10,000

28/02/2019

12/03/2019

MACAIDS

10,000

17/04/2019

22/05/2019

IAVI

3,000

16/07/2018

23/05/2019

International Vaccine Initiative

3,000

22/08/2019

04/09/2019