Register Of All-Party Parliamentary Groups [as at 21 April 2021] HIV and AIDS

Title

All-Party Parliamentary Group on HIV and AIDS

Purpose

To fight for the rights of people living with HIV and work to ensure all people living with HIV are able to access affordable medicines and a decent quality of life, free from stigma, discrimination and fear.

Category

Subject Group

 

Officers

Role

Name

Party

Chair & Registered Contact

Stephen Doughty

Labour (Co-op)

Treasurer

Lloyd Russell-Moyle

Labour (Co-op)

Vice Chair

Lord Fowler

Lord Speaker

Vice Chair

Baroness Barker

Liberal Democrat

Vice Chair

Lord Black of Brentwood

Conservative

Vice Chair

Lord Collins of Highbury

Labour

Vice Chair

Mark Menzies

Conservative

Vice Chair

Peter Kyle

Labour

Vice Chair

Baroness Wilcox of Newport

Labour

Vice Chair

Baroness Masham of Ilton

Crossbench

Vice Chair

Florence Eshalomi

Labour (Co-op)

Vice Chair

Claire Hanna

Social Democratic & Labour Party

Vice Chair

Alison Thewliss

Scottish National Party

Vice Chair

Elliot Colburn

Conservative

Vice Chair

David Mundell

Conservative

Vice Chair

Holly Mumby-Croft

Conservative

Vice Chair

Tonia Antoniazzi

Labour

 

Contact Details

Registered Contact:

Stephen Doughty MP, House of Commons, London, SW1A 0AA. Tel: 020 7219 5348.

Email: stephen.doughty.mp@parliament.uk

 

Group's Website:

http://www.appghivaids.org.uk/

 

 

Annual General Meeting

Date of most recent AGM in this Parliament

24/03/2021

Did the group publish an income and expenditure statement relating to the AGM above?

Yes

Reporting year

14 Jan to 13 Jan

Next reporting deadline

14/05/2022

 

Registrable benefits received by the group

Financial Benefits

Source

Value £s

Received

Registered

STOPAIDS

10,000

19/03/2020

26/08/2020

MACAIDS

8,000

29/05/2020

26/08/2020

IAVI

3,000

13/11/2020

02/02/2021

IAVI

3,000

13/01/2021

02/02/2021