some default text...

Order of Business Monday 28 January 2013

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons

Order of Business


At 11.30 am Prayers

Afterwards

Notes:  * indicates a question for oral answer.

[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.

Questions for oral answer not reached receive a written answer

Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.

Oral Questions to the Secretary of State for Work and Pensions

* 1 Dr Eilidh Whiteford (Banff and Buchan): What estimate he has made of the number of households in Scotland affected by the new under-occupancy rules for housing benefit. (139384)

* 2 Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East): What steps his Department is taking to support people who want to start their own business. (139385)

* 3 Jackie Doyle-Price (Thurrock): Whether he plans to phase the introduction of the benefit cap. (139386)

* 4 Mr Michael McCann (East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow): How many people currently claiming a state pension will benefit from the new higher rate state pension under his proposals for a single tier scheme. (139387)

* 5 Mr David Ruffley (Bury St Edmunds): What steps he is taking to control welfare spending. (139388)

* 6 Chi Onwurah (Newcastle Upon Tyne Central): How many reassessments of claims for disability living allowance have taken place in the last six months. (139389)

* 7 Jonathan Reynolds (Stalybridge and Hyde): What assessment he has made of the preparations for the introduction of universal credit; and if he will make a statement. (139390)

* 8 Mel Stride (Central Devon): What steps he is taking to control welfare spending. (139391)

* 9 Grahame M. Morris (Easington): What estimate he has made of trends in the number of people in Easington constituency claiming jobseeker's allowance in 2013. (139392)

* 10 Graham Evans (Weaver Vale): If he will take steps to ensure that any arrears are carried forward into the new child maintenance system. (139393)

* 11 Miss Anne McIntosh (Thirsk and Malton): What recent representations he has received on the implications of his proposed state pension for public sector workers. (139394)

* 12 Mr Stephen Hepburn (Jarrow): What assessment he has made of the potential effect on low-income families of planned changes to housing benefit eligiblity in respect of under-occupancy in the social rented sector. (139395)

* 13 Barbara Keeley (Worsley and Eccles South): What estimate he has made of the number of unpaid carers who will lose carer's allowance as a result of the benefit cap. (139396)

* 14 Emma Reynolds (Wolverhampton North East): What steps he is taking to address long-term unemployment. (139397)

* 15 Jeremy Lefroy (Stafford): How many people in (a) England and (b) Stafford constituency have been supported towards self-employment by a business mentor through the new enterprise allowance to date. (139398)

* 16 Simon Hughes (Bermondsey and Old Southwark): What assessment he has made of the effect on foster carers of changes to housing benefit; and if he will make a statement. (139399)

* 17 Mr Rob Wilson (Reading East): What steps he is taking to control welfare spending. (139400)

* 18 Alun Cairns (Vale of Glamorgan): What steps he is taking to control welfare spending. (139401)

* 19 Michael Fabricant (Lichfield): What steps his Department is taking to support people who want to start their own business. (139402)

* 20 Ben Gummer (Ipswich): What steps he is taking to control welfare spending. (139403)

* 21 Mr Stewart Jackson (Peterborough): What steps he is taking to make businesses aware of the Youth Contract. (139405)

* 22 Dr Phillip Lee (Bracknell): What steps his Department is taking to support people who want to start their own business. (139407)


At 3.15 pm

Topical Questions to the Secretary of State for Work and Pensions

The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.

* T1 Catherine McKinnell (Newcastle Upon Tyne North): If he will make a statement on his departmental responsibilities. (139409)

* T2 Caroline Dinenage (Gosport):  (139410)

* T3 Mr David Ruffley (Bury St Edmunds):  (139411)

* T4 Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth):  (139412)

* T5 Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak):  (139413)

* T6 Emma Reynolds (Wolverhampton North East):  (139414)

* T7 Penny Mordaunt (Portsmouth North):  (139415)

* T8 Lindsay Roy (Glenrothes):  (139416)

* T9 Teresa Pearce (Erith and Thamesmead):  (139417)

* T10 Mr William Bain (Glasgow North East):  (139418)



At 3.30 pm Urgent Questions (if any)

Ministerial Statements (if any)


Main Business

indicates Government Business

† 1 SUCCESSION TO THE CROWN BILL: As amended in Committee, to be considered. [Until 10.00 pm]

For Amendments, see separate Paper.

Third Reading will also be taken.

Proceedings on Consideration will, so far as not previously concluded, be brought to a conclusion at 9.00 pm, and proceedings on Third Reading will, so far as not previously concluded, be brought to a conclusion at 10.00 pm (Order of 22 January).

 2 PUBLIC BODIES [No debate]

Secretary Iain Duncan Smith

That the draft Public Bodies (Abolition of the Disability Living Allowance Advisory Board) Order 2013, which was laid before this House on 15 October 2012, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

 3 PUBLIC BODIES [No debate]

Secretary Owen Paterson

That the draft Public Bodies (Water Supply and Water Quality Fees) Order 2012, which was laid before this House on 22 October 2012, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

 4 REGULATORY REFORM [No debate]

Secretary Vince Cable

That the draft Legislative Reform (Hallmarking) Order 2013, which was laid before this House on 26 November 2012, be approved.

The Regulatory Reform Committee has reported on the draft Order in its Third Report, HC 900. The Committee has recommended, without division, that the draft Order be approved (16 January).

To be decided without debate (Standing Order No. 18).

5 COMMUNITIES AND LOCAL GOVERNMENT [No debate after 10.00 pm]

Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection

That Stephen Gilbert be discharged from the Communities and Local Government Committee and John Pugh be added.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

6 SCOTTISH AFFAIRS [No debate after 10.00 pm]

Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection

That Fiona Bruce and Iain McKenzie be discharged from the Scottish Affairs Committee and Mrs Eleanor Laing and Graeme Morrice be added.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

At the end of the sitting:

7 ADJOURNMENT

Proposed subject: Funding for basketball (Stephen Mosley [R]).

Debate may continue until 10.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).


COMMITTEES

PUBLIC BILL COMMITTEE

1

Justice and Security Bill (Lords) Programming Sub-Committee

3.30 pm

Room 13 (private)

EUROPEAN COMMITTEE

2

European Committee B

4.30 pm

Room 10 (public)

To consider European Union Document No. 14596/12, a Report from the Commission to the European Parliament and the Council on transposition of Directive 2009/81/EC on Defence and Security Procurement.

DELEGATED LEGISLATION COMMITTEES

3

First Delegated Legislation Committee

4.30 pm

Room 9 (public)

To consider the draft Parental Leave (EU Directive) Regulations 2013.

4

Second Delegated Legislation Committee

4.30 pm

Room 12 (public)

To consider the draft Misuse of Drugs Act 1971 (Amendment) Order 2013.

5

Third Delegated Legislation Committee

4.30 pm

Room 11 (public)

To consider the draft Non-Domestic Rating (Rates Retention) Regulations 2013.

SELECT COMMITTEES

6

Foreign Affairs

1.00 pm

Royal College of Physicians, Edinburgh (public)

Subject: Foreign Policy Implications of and for a Separate Scotland

Witnesses: Nicola Sturgeon MSP, Deputy First Minister of Scotland; Rt Hon David Lidington MP, Minister of State, Simon Manley, Director, Europe, Foreign and Commonwealth Office (at 3.00 pm).

7

Public Accounts

3.00 pm

Room 15 (private)

3.15 pm

(public)

Subject: Customer Service Performance.

Witnesses: Lin Homer, Chief Executive and Permanent Secretary, and Ruth Owen, Director General, Personal Tax, HMRC (at 3.15pm).

8

Communities and Local Government

4.00 pm

Room 8 (private)

4.10 pm

(public)

Subject: Implementation of Welfare Reform by Local Authorities.

Witnesses: Citizens Advice, Shelter and Wakefield District Housing; Mark Prisk MP, Minister for Housing, Department for Communities and Local Government, and Lord Freud, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Work and Pensions (at 5.00 pm).

9

Administration

4.30 pm

Room 16 (private)

10

Transport

4.30 pm

The Thatcher Room, Portcullis House (private)

4.35 pm

(public)

Subject: Aviation Strategy.

Witnesses: Foster and Partners, Independent Aviation Advisory Group, Policy Exchange and Gensler; Royal Society for the Protection of Birds and WWF (at 5.30 pm); Medway Council, Kent County Council, London Borough of Hounslow and London Borough of Hillingdon (at 6.00 pm).

JOINT COMMITTEES

11

Parliamentary Commission on Banking Standards Sub-Committee H

2.00 pm

The Grimond Room, Portcullis House (private)

3.15 pm

(public)

Subject: Panel on Tax, Audit and Accounting.

Witness: Sir David Tweedie, President, ICAS.

12

Parliamentary Commission on Banking Standards

4.15 pm

The Grimond Room, Portcullis House (private)

4.30 pm

(public)

Subject: Banking Standards.

Witness: Martin Taylor, former member, Independent Commission on Banking.

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]


Written Ministerial Statements to be made today

1Attorney General: Revised code for Crown prosecutors.

2Secretary of State for Transport: High Speed Rail.

3Secretary of State for Work and Pensions: Changes to the work capability assessment and its assessment of the effects of cancer treatment.


Prepared 26th January 2013