House of Commons

The Register of Members' Financial Interests
As at 13th July 2015

Grant, Helen (Maidstone and The Weald)

Grant, Helen (Maidstone and The Weald)

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation

Name of donor: Warwick Balfour Capital LLP
Address of donor: 25 Harley Street, London W1G 9BR
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000
Donor status: limited liability partnership, registration OC324008
(Registered 18 November 2014)

Name of donor: Mr Charles Walker
Address of donor: private
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,310
Donor status: individual
(Registered 06 June 2015)

Name of donor: Mr Melvin Streek
Address of donor: private
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,900
Donor status: individual
(Registered 06 June 2015)

Name of donor: Mrs Joan M Spiers
Address of donor: private
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £10,000
Donor status: individual
(Registered 06 June 2015)

Name of donor: Alan Firmin Ltd
Address of donor: Redwall Lane, Linton, Maidstone, Kent ME17 4BB
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,500
Donor status: company, registration 00578955
(Registered 06 June 2015)

Name of donor: Stephen Norman
Address of donor: private
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,000
Donor status: individual
(Registered 06 June 2015)

6. Land and property: (i) value over £100,000 (ii) rental income of over £10,000 a year

Commercial offices and storage in Croydon, Surrey: (i)

8. Miscellaneous

Designated Member of Grants Solicitors LLP, Airport House, Purley Way, Croydon, Surrey CR0 0XZ. Since September 2012 I have not practised as a solicitor. At the Members’ volition Grants Solicitors LLP ceased trading as of 29 December 2013. (Updated 20 and 30 January 2014; updated 3 February 2015)

9. Family members employed and paid from parliamentary expenses

I employ my husband, Simon Grant, as Senior Parliamentary Assistant.

Prepared 16th July 2015