House of Commons

The Register of Members' Financial Interests
As at 8 January 2018

Pow, Rebecca (Taunton Deane)

Pow, Rebecca (Taunton Deane)

2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation

Name of donor: Phillip Gibbs
Address of donor: private
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000
Donor status: individual
(Registered 27 June 2017)

Name of donor: Nigel Popplewell
Address of donor: private
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £1,500
Donor status: individual
(Registered 27 June 2017)

Name of donor: Benjamin Goldsmith
Address of donor: private
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,000
Donor status: individual
(Registered 27 June 2017)

Name of donor: Nigel Popplewell
Address of donor: private
Amount of donation or nature and value if donation in kind: £1,000
Donor status: individual
(Registered 27 June 2017)

4. Visits outside the UK

Name of donor: Saudi Arabia Ministry of Foreign Affairs
Address of donor: Ministry of Foreign Affairs, PO Box 55937, Riyadh 11544
Amount of donation (or estimate of the probable value): accommodation, food and transport with a total value of £3,187
Destination of visit: Saudi Arabia
Date of visit: 2-5 April 2017
Purpose of visit: Conservative Middle East Council Parliamentary fact finding.
(Registered 24 April 2017)

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year

House in Somerset: (i) and (ii). (Registered 02 June 2015)

House in Somerset, owned jointly with my sister: (i) and (ii). (Registered 02 June 2015)

Agricultural land owned jointly with other family members: (i) and (ii) including income from a telecom mast. (Registered 02 June 2015)

Commercial building in Somerset, of which I own a 10 percent share: (i) and (ii). (Registered 02 June 2015)

8. Miscellaneous

Vice President of Somerset Wildlife Trust, unpaid. (Registered 02 June 2015; updated 08 August 2016)

Council Member of Royal Bath-West Society, unpaid. (Registered 02 June 2015)

 

Prepared 9th January 2018