House of Commons

The Register of Members' Financial Interests
As at 11 July 2022

O'Hara, Brendan (Argyll and Bute)

O'Hara, Brendan (Argyll and Bute)

4. Visits outside the UK

Name of donor: ABColombia
Address of donor: 55 Westminster Bridge Road, London SE17 7JB
Estimate of the probable value (or amount of any donation): International and internal flights, accommodation, local transport, interpretations and food, value £4,630
Destination of visit: Colombia
Dates of visit: 31 March - 8 April 2022
Purpose of visit: Invited to Colombia as SNP spokesperson on Human Rights to understand the current context in relation to the peace process and business, human and environmental rights of the indigenous and Afro-Colombian people.
(Registered 04 May 2022)

Name of donor: Bellweather International
Address of donor: 694 E 230 N, Lindon, Utah, USA, 84042
Estimate of the probable value (or amount of any donation): Flights and accommodation, value £2,526.83
Destination of visit: Poland
Dates of visit: 7-11 May 2022
Purpose of visit: In my capacity as Vice Chair of the APPG for International Freedom of Religion or Belief, advocacy for a joint European response to the Ukraine crisis.
(Registered 10 June 2022)

Name of donor: Mankind is my Business
Address of donor: 6890 South 2300 East 712019, Salt Lake City, Utah 84121, USA
Estimate of the probable value (or amount of any donation): Flights and accommodation, value £1,139.17
Destination of visit: Abuja, Nigeria
Dates of visit: 28 May - 3 June 2022
Purpose of visit: In my capacity as Vice Chair of the APPG for International Freedom of Religion or Belief, to help with freeing Leah Sharibu and Mubarak Bala. Converse with Nigerian government officials about Article 18. Speak with civil society leaders to gain evidence on refugees and persecuted religious people in Nigeria.
(Registered 10 June 2022)

7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital

Director and shareholder of Oh! Television; a television production company. The company has not traded. (Registered 11 January 2016)

8. Miscellaneous

From 26 April 2021, a Director of the Westminster Foundation for Democracy. This is an unpaid role. (Registered 19 May 2021)

9. Family members employed and paid from parliamentary expenses

I employ my wife, Catherine O'Hara, as full time Office Manager. (Registered 19 January 2016; updated 08 October 2020)

 

Prepared 13th July 2022