Previous SectionIndexHome Page


Division No. 128
[11.30 pm


AYES


Adams, Mrs Irene
Ainger, Nick
Alton, David
Anderson, Donald (Swansea E)
Anderson, Ms Janet (Ros'dale)
Armstrong, Hilary
Ashton, Joe
Banks, Tony (Newham NW)
Barnes, Harry
Battle, John
Beckett, Rt Hon Margaret
Beith, Rt Hon A J
Bell, Stuart
Benn, Rt Hon Tony
Bennett, Andrew F
Benton, Joe
Bermingham, Gerald
Betts, Clive
Blunkett, David
Boateng, Paul
Bradley, Keith
Brown, N (N'c'tle upon Tyne E)
Bruce, Malcolm (Gordon)
Burden, Richard
Byers, Stephen
Callaghan, Jim
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Menzies (Fife NE)
Cann, Jamie
Carlile, Alexander (Montgomery)
Chidgey, David
Church, Judith
Clark, Dr David (South Shields)
Clarke, Eric (Midlothian)
Clarke, Tom (Monklands W)
Clelland, David
Coffey, Ann
Cohen, Harry
Connarty, Michael
Cook, Frank (Stockton N)
Corbett, Robin
Corbyn, Jeremy
Corston, Jean
Cousins, Jim
Cox, Tom
Cummings, John
Cunliffe, Lawrence
Cunningham, Jim (Covy SE)
Cunningham, Rt Hon Dr John
Dalyell, Tam
Darling, Alistair
Davies, Bryan (Oldham C'tral)
Davies, Chris (L'Boro & S'worth)
Davies, Ron (Caerphilly)
Davis, Terry (B'ham, H'dge H'l)
Denham, John
Dewar, Donald
Dixon, Don
Dobson, Frank
Donohoe, Brian H
Dowd, Jim
Dunwoody, Mrs Gwyneth
Eagle, Ms Angela
Eastham, Ken
Etherington, Bill
Evans, John (St Helens N)
Fatchett, Derek
Fisher, Mark
Flynn, Paul
Foster, Rt Hon Derek
Foster, Don (Bath)
Foulkes, George
Fyfe, Maria
Galbraith, Sam
Galloway, George
Gapes, Mike
George, Bruce
Gerrard, Neil
Gilbert, Rt Hon Dr John
Godman, Dr Norman A
Godsiff, Roger
Golding, Mrs Llin
Graham, Thomas
Grant, Bernie (Tottenham)
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Grocott, Bruce
Gunnell, John
Hall, Mike
Hanson, David
Hardy, Peter
Harman, Ms Harriet
Harvey, Nick
Hattersley, Rt Hon Roy
Henderson, Doug
Heppell, John
Hill, Keith (Streatham)
Hinchliffe, David
Hodge, Margaret
Hoey, Kate
Hogg, Norman (Cumbernauld)
Home Robertson, John
Hood, Jimmy
Howarth, Alan (Strat'rd-on-A)
Howarth, George (Knowsley North)
Hoyle, Doug
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Hughes, Robert (Aberdeen N)
Hughes, Simon (Southwark)
Hutton, John
Illsley, Eric
Ingram, Adam
Jackson, Glenda (H'stead)
Jackson, Helen (Shef'ld, H)
Jamieson, David
Jenkins, Brian (SE Staff)
Jones, Barry (Alyn and D'side)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Lynne (B'ham S O)
Jones, Nigel (Cheltenham)
Jowell, Tessa
Kennedy, Charles (Ross,C&S)
Kennedy, Jane (L'pool Br'dg'n)
Khabra, Piara S
Kilfoyle, Peter
Kirkwood, Archy
Lewis, Terry
Liddell, Mrs Helen
Livingstone, Ken
Lloyd, Tony (Stretford)
Llwyd, Elfyn
Loyden, Eddie
Lynne, Ms Liz
McAllion, John
McAvoy, Thomas
McCartney, Ian
Macdonald, Calum
McFall, John
Mackinlay, Andrew
McLeish, Henry
McMaster, Gordon
MacShane, Denis
McWilliam, John
Madden, Max
Maddock, Diana
Mandelson, Peter
Marek, Dr John
Marshall, David (Shettleston)
Marshall, Jim (Leicester, S)
Martin, Michael J (Springburn)
Martlew, Eric
Maxton, John
Meacher, Michael
Michael, Alun
Michie, Bill (Sheffield Heeley)
Michie, Mrs Ray (Argyll & Bute)
Milburn, Alan
Mitchell, Austin (Gt Grimsby)
Moonie, Dr Lewis
Morgan, Rhodri
Morris, Estelle (B'ham Yardley)
Mowlam, Marjorie
Mudie, George
Mullin, Chris
Murphy, Paul
Oakes, Rt Hon Gordon
O'Brien, Mike (N W'kshire)
O'Brien, William (Normanton)
O'Hara, Edward
Olner, Bill
Parry, Robert
Pearson, Ian
Pendry, Tom
Pike, Peter L
Pope, Greg
Prentice, Gordon (Pendle)
Prescott, Rt Hon John
Raynsford, Nick
Reid, Dr John
Rendel, David
Robertson, George (Hamilton)
Robinson, Geoffrey (Co'try NW)
Roche, Mrs Barbara
Rooney, Terry
Ross, Ernie (Dundee W)
Rowlands, Ted
Simpson, Alan
Skinner, Dennis
Smith, Andrew (Oxford E)
Smith, Chris (Isl'ton S & F'sbury)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Soley, Clive
Spearing, Nigel
Spellar, John
Steel, Rt Hon Sir David
Steinberg, Gerry
Stott, Roger
Sutcliffe, Gerry
Thompson, Jack (Wansbeck)
Tipping, Paddy
Trickett, Jon
Turner, Dennis
Wallace, James
Wareing, Robert N
Watson, Mike
Wicks, Malcolm
Williams, Alan W (Carmarthen)
Wilson, Brian
Worthington, Tony
Wray, Jimmy
Wright, Dr Tony

Tellers for the Ayes:


Mrs Bridget Prentice and
Mr. Malcolm Chisholm.


NOES


Ainsworth, Peter (East Surrey)
Alexander, Richard
Alison, Rt Hon Michael (Selby)
Allason, Rupert (Torbay)
Amess, David
Arnold, Jacques (Gravesham)
Ashby, David
Atkins, Rt Hon Robert
Atkinson, David (Bour'mouth E)
Atkinson, Peter (Hexham)
Baker, Nicholas (North Dorset)
Baldry, Tony
Banks, Matthew (Southport)
Bates, Michael
Batiste, Spencer
Beggs, Roy
Bellingham, Henry
Beresford, Sir Paul
Bonsor, Sir Nicholas
Booth, Hartley
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Eltham)
Bottomley, Rt Hon Virginia
Bowis, John
Brazier, Julian
Bright, Sir Graham
Brooke, Rt Hon Peter
Browning, Mrs Angela
Budgen, Nicholas
Burns, Simon
Burt, Alistair
Butcher, John
Butler, Peter
Carlisle, John (Luton North)
Carlisle, Sir Kenneth (Lincoln)
Carrington, Matthew
Cash, William
Channon, Rt Hon Paul
Chapman, Sir Sydney
Clappison, James
Clark, Dr Michael (Rochford)
Clarke, Rt Hon Kenneth (Ru'clif)
Clifton-Brown, Geoffrey
Coe, Sebastian
Colvin, Michael
Congdon, David
Conway, Derek
Coombs, Anthony (Wyre For'st)
Coombs, Simon (Swindon)
Cope, Rt Hon Sir John
Couchman, James
Cran, James
Currie, Mrs Edwina (S D'by'ire)
Curry, David (Skipton & Ripon)
Davies, Quentin (Stamford)
Day, Stephen
Deva, Nirj Joseph
Devlin, Tim
Dicks, Terry
Douglas-Hamilton, Lord James
Dover, Den
Duncan, Alan
Duncan Smith, Iain
Dunn, Bob
Durant, Sir Anthony
Dykes, Hugh
Eggar, Rt Hon Tim
Elletson, Harold
Emery, Rt Hon Sir Peter
Evans, David (Welwyn Hatfield)
Evans, Jonathan (Brecon)
Evans, Nigel (Ribble Valley)
Evans, Roger (Monmouth)
Evennett, David
Faber, David
Fabricant, Michael
Fenner, Dame Peggy
Field, Barry (Isle of Wight)
Fishburn, Dudley
Forman, Nigel
Forsyth, Rt Hon Michael (Stirling)
Forth, Eric
Fox, Dr Liam (Woodspring)
Freeman, Rt Hon Roger
French, Douglas
Gale, Roger
Gallie, Phil
Garnier, Edward
Gillan, Cheryl
Goodlad, Rt Hon Alastair
Goodson-Wickes, Dr Charles
Gorman, Mrs Teresa
Gorst, Sir John
Greenway, Harry (Ealing N)
Greenway, John (Ryedale)
Griffiths, Peter (Portsmouth, N)
Grylls, Sir Michael
Gummer, Rt Hon John Selwyn
Hague, Rt Hon William
Hamilton, Rt Hon Sir Archibald
Hamilton, Neil (Tatton)
Hargreaves, Andrew
Harris, David
Haselhurst, Sir Alan
Hawkins, Nick
Hayes, Jerry
Heald, Oliver
Heathcoat-Amory, Rt Hon David
Hendry, Charles
Heseltine, Rt Hon Michael
Hill, James (Southampton Test)
Horam, John
Hordern, Rt Hon Sir Peter
Howard, Rt Hon Michael
Howell, Rt Hon David (G'dford)
Hughes, Robert G (Harrow W)
Hunt, Rt Hon David (Wirral W)
Hunt, Sir John (Ravensbourne)
Hunter, Andrew
Hurd, Rt Hon Douglas
Jack, Michael
Jessel, Toby
Johnson Smith, Sir Geoffrey
Jones, Gwilym (Cardiff N)
Jones, Robert B (W Hertfdshr)
Key, Robert
King, Rt Hon Tom
Kirkhope, Timothy
Knapman, Roger
Knight, Mrs Angela (Erewash)
Knight, Rt Hon Greg (Derby N)
Knox, Sir David
Kynoch, George (Kincardine)
Lait, Mrs Jacqui
Lamont, Rt Hon Norman
Lang, Rt Hon Ian
Lawrence, Sir Ivan
Legg, Barry
Leigh, Edward
Lester, Sir James (Broxtowe)
Lidington, David
Lilley, Rt Hon Peter
Lloyd, Rt Hon Sir Peter (Fareham)
Lord, Michael
MacGregor, Rt Hon John
MacKay, Andrew
Maclean, Rt Hon David
McLoughlin, Patrick
McNair-Wilson, Sir Patrick
Madel, Sir David
Maitland, Lady Olga
Malone, Gerald
Marland, Paul
Marshall, Sir Michael (Arundel)
Martin, David (Portsmouth S)
Mates, Michael
Mawhinney, Rt Hon Dr Brian
Merchant, Piers
Mitchell, Andrew (Gedling)
Mitchell, Sir David (NW Hants)
Monro, Rt Hon Sir Hector
Montgomery, Sir Fergus
Needham, Rt Hon Richard
Nelson, Anthony
Neubert, Sir Michael
Newton, Rt Hon Tony
Nicholls, Patrick
Nicholson, David (Taunton)
Norris, Steve
Oppenheim, Phillip
Ottaway, Richard
Page, Richard
Paice, James
Patnick, Sir Irvine
Pawsey, James
Peacock, Mrs Elizabeth
Pickles, Eric
Porter, David (Waveney)
Portillo, Rt Hon Michael
Redwood, Rt Hon John
Renton, Rt Hon Tim
Richards, Rod
Riddick, Graham
Robathan, Andrew
Roberts, Rt Hon Sir Wyn
Robertson, Raymond (Ab'd'n S)
Robinson, Mark (Somerton)
Ross, William (E Londonderry)
Rumbold, Rt Hon Dame Angela
Sackville, Tom
Scott, Rt Hon Sir Nicholas
Shaw, David (Dover)
Shaw, Sir Giles (Pudsey)
Shephard, Rt Hon Gillian
Smith, Sir Dudley (Warwick)
Smith, Tim (Beaconsfield)
Soames, Nicholas
Spencer, Sir Derek
Spicer, Sir James (W Dorset)
Spicer, Sir Michael (S Worcs)
Spink, Dr Robert
Sproat, Iain
Squire, Robin (Hornchurch)
Stanley, Rt Hon Sir John
Steen, Anthony
Stephen, Michael
Stewart, Allan
Sweeney, Walter
Temple-Morris, Peter
Thomason, Roy
Thompson, Patrick (Norwich N)
Thornton, Sir Malcolm
Townend, John (Bridlington)
Townsend, Cyril D (Bexl'yh'th)
Trend, Michael
Trotter, Neville
Twinn, Dr Ian
Viggers, Peter
Waldegrave, Rt Hon William
Walden, George
Walker, Bill (N Tayside)
Waller, Gary
Waterson, Nigel
Watts, John
Wells, Bowen
Whitney, Ray
Whittingdale, John
Widdecombe, Ann
Wilkinson, John
Willetts, David
Wilshire, David
Winterton, Nicholas (Macc'f'ld)
Wolfson, Mark
Wood, Timothy
Yeo, Tim
Young, Rt Hon Sir George

Tellers for the Noes:


Mr. Gary Streeter and
Mr. Gyles Brandreth.

Question accordingly negatived. .

14 May 1996 : Column 892

14 May 1996 : Column 893


Next Section

IndexHome Page