Previous SectionIndexHome Page


Division No. 42
[9.59 pm


AYES


Abbott, Ms Diane
Adams, Mrs Irene (Paisley N)
Ainger, Nick
Ainsworth, Robert (Cov'try NE)
Allen, Graham (Nottingham N)
Anderson, Janet (Rossendale)
Armstrong, Ms Hilary
Ashton, Joe
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Austin, John
Banks, Tony
Barnes, Harry
Barron, Kevin
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, Rt Hon Mrs Margaret
Begg, Miss Anne (Aberd'n S)
Bell, Martin (Tatton)
Bell, Stuart (Middlesbrough)
Bennett, Andrew F
Bermingham, Gerald
Berry, Roger
Best, Harold
Betts, Clive
Blackman, Liz
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Blunkett, Rt Hon David
Borrow, David
Bradley, Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brinton, Mrs Helen
Brown, Rt Hon Gordon
(Dunfermline E)
Brown, Rt Hon Nick (Newcastle E)
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond (Kilmarnock)
Burden, Richard
Burgon, Colin
Butler, Christine
Byers, Stephen
Caborn, Richard
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Campbell-Savours, Dale
Cann, Jamie
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Cawsey, Ian
Chapman, Ben (Wirral S)
Clapham, Michael
Clark, Rt Hon Dr David (S Shields)
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Charles (Norwich S)
Clarke, Eric (Midlothian)
Clarke, Rt Hon Tom (Coatbridge)
Clarke, Tony (Northampton S)
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Colman, Tony (Putney)
Connarty, Michael
Cooper, Yvette
Corbett, Robin
Corbyn, Jeremy
Corston, Ms Jean
Cousins, Jim
Cranston, Ross
Crausby, David
Cryer, Mrs Ann (Keighley)
Cryer, John (Hornchurch)
Cummings, John
Cunliffe, Lawrence
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Cunningham, Rt Hon Dr John
(Copeland)
Curtis-Thomas, Mrs Claire
Dafis, Cynog
Dalyell, Tam
Darling, Rt Hon Alistair
Darvill, Keith
Davey, Valerie (Bristol W)
Davidson, Ian
Davies, Rt Hon Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Denham, John
Dismore, Andrew
Dobson, Rt Hon Frank
Donohoe, Brian H
Doran, Frank
Dowd, Jim
Drew, David
Drown, Ms Julia
Dunwoody, Mrs Gwyneth
Eagle, Angela (Wallasey)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Ms Louise
Ennis, Jeff
Etherington, Bill
Fatchett, Derek
Field, Rt Hon Frank
Fisher, Mark
Fitzpatrick, Jim
Flint, Caroline
Flynn, Paul
Follett, Barbara
Foster, Rt Hon Derek
Foster, Michael John (Worcester)
Foulkes, George
Fyfe, Maria
Galloway, George
Gardiner, Barry
Gerrard, Neil
Gibson, Dr Ian
Godman, Dr Norman A
Godsiff, Roger
Goggins, Paul
Golding, Mrs Llin
Gordon, Mrs Eileen
Grant, Bernie
Griffiths, Jane (Reading E)
Grocott, Bruce
Grogan, John
Gunnell, John
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hanson, David
Harman, Rt Hon Ms Harriet
Heal, Mrs Sylvia
Healey, John
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hesford, Stephen
Hewitt, Ms Patricia
Hill, Keith
Hodge, Ms Margaret
Home Robertson, John
Hood, Jimmy
Hoon, Geoffrey
Hope, Phil
Hopkins, Kelvin
Howarth, Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N)
Howells, Dr Kim
Hoyle, Lindsay
Hughes, Ms Beverley (Stretford)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan
Hutton, John
Iddon, Dr Brian
Illsley, Eric
Jackson, Ms Glenda (Hampstead)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Jenkins, Brian (Tamworth)
Johnson, Miss Melanie
(Welwyn Hatfield)
Jones, Ms Fiona (Newark)
Jones, Ieuan Wyn (Ynys Mon)
Jones, Dr Lynne (Selly Oak)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Jowell, Ms Tessa
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keen, Mrs Ann (Brentford)
Kemp, Fraser
Kennedy, Jane (Wavertree)
Khabra, Piara S
Kidney, David
Kilfoyle, Peter
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
King, Ms Oona (Bethnal Green)
Kumar, Dr Ashok
Ladyman, Dr Stephen
Lawrence, Ms Jackie
Laxton, Bob
Lepper, David
Levitt, Tom
Lewis, Ivan (Bury S)
Lewis, Terry (Worsley)
Liddell, Mrs Helen
Linton, Martin
Livingstone, Ken
Lloyd, Tony (Manchester C)
Llwyd, Elfyn
Love, Andrew
McAvoy, Thomas
McCabe, Stephen
McCafferty, Ms Chris
McCartney, Ian (Makerfield)
McDonagh, Siobhain
McDonnell, John
McFall, John
McGuire, Mrs Anne
McKenna, Ms Rosemary
McNulty, Tony
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahon, Mrs Alice
Mallaber, Judy
Marek, Dr John
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marsden, Paul (Shrewsbury)
Marshall, David (Shettleston)
Marshall, Jim (Leicester S)
Marshall-Andrews, Robert
Martlew, Eric
Maxton, John
Meacher, Rt Hon Michael
Meale, Alan
Merron, Gillian
Michael, Alun
Michie, Bill (Shef'ld Heeley)
Milburn, Alan
Mitchell, Austin
Moffatt, Laura
Morgan, Ms Julie (Cardiff N)
Morgan, Rhodri (Cardiff W)
Morris, Ms Estelle (B'ham Yardley)
Morris, Rt Hon John (Aberavon)
Mountford, Kali
Mudie, George
Mullin, Chris
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Naysmith, Dr Doug
Norris, Dan
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Mike (N Warks)
O'Hara, Edward
Olner, Bill
O'Neill, Martin
Organ, Mrs Diana
Osborne, Mrs Sandra
Pearson, Ian
Pendry, Tom
Pickthall, Colin
Pike, Peter L
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris
Pope, Greg
Pound, Stephen
Powell, Sir Raymond
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Prescott, Rt Hon John
Primarolo, Dawn
Prosser, Gwyn
Purchase, Ken
Quin, Ms Joyce
Radice, Giles
Rammell, Bill
Rapson, Syd
Raynsford, Nick
Reid, Dr John (Hamilton N)
Robinson, Geoffrey (Cov'try NW)
Roche, Mrs Barbara
Rogers, Allan
Rooney, Terry
Ross, Ernie (Dundee W)
Rowlands, Ted
Roy, Frank
Ruane, Chris
Ruddock, Ms Joan
Ryan, Ms Joan
Salter, Martin
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Sedgemore, Brian
Sheerman, Barry
Sheldon, Rt Hon Robert
Shipley, Ms Debra
Short, Rt Hon Clare
Simpson, Alan (Nottingham S)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, Miss Geraldine
(Morecambe & Lunesdale)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Snape, Peter
Soley, Clive
Southworth, Ms Helen
Spellar, John
Squire, Ms Rachel
Starkey, Dr Phyllis
Steinberg, Gerry
Stevenson, George
Stewart, David (Inverness E)
Stewart, Ian (Eccles)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr Howard
Stott, Roger
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Straw, Rt Hon Jack
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela (Edgbaston)
Sutcliffe, Gerry
Taylor, Rt Hon Mrs Ann
(Dewsbury)
Taylor, David (NW Leics)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark
Touhig, Don
Trickett, Jon
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr George (NW Norfolk)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Vaz, Keith
Vis, Dr Rudi
Walley, Ms Joan
Watts, David
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Wicks, Malcolm
Wigley, Dafydd
Williams, Rt Hon Alan
(Swansea W)
Williams, Alan W (E Carmarthen)
Williams, Mrs Betty (Conwy)
Wills, Michael
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Wood, Mike
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wray, James
Wright, Dr Tony (Cannock)
Wright, Tony D (Gt Yarmouth)
Wyatt, Derek

Tellers for the Ayes:


Mr. David Clelland and
Mr. Jon Owen Jones.


NOES


Ainsworth, Peter (E Surrey)
Allan, Richard (Shef'ld Hallam)
Amess, David
Ancram, Rt Hon Michael
Arbuthnot, James
Ashdown, Rt Hon Paddy
Atkinson, David (Bour'mth E)
Atkinson, Peter (Hexham)
Baker, Norman
Baldry, Tony
Ballard, Mrs Jackie
Beith, Rt Hon A J
Bercow, John
Beresford, Sir Paul
Blunt, Crispin
Body, Sir Richard
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bottomley, Rt Hon Mrs Virginia
Brady, Graham
Brake, Thomas
Brand, Dr Peter
Brazier, Julian
Breed, Colin
Brooke, Rt Hon Peter
Browning, Mrs Angela
Bruce, Ian (S Dorset)
Bruce, Malcolm (Gordon)
Burnett, John
Burns, Simon
Burstow, Paul
Butterfill, John
Cable, Dr Vincent
Campbell, Menzies (NE Fife)
Cash, William
Chapman, Sir Sydney
(Chipping Barnet)
Chidgey, David
Chope, Christopher
Clappison, James
Clark, Rt Hon Alan (Kensington)
Clark, Dr Michael (Rayleigh)
Clarke, Rt Hon Kenneth
(Rushcliffe)
Clifton-Brown, Geoffrey
Collins, Tim
Colvin, Michael
Cormack, Sir Patrick
Cotter, Brian
Cran, James
Curry, Rt Hon David
Davey, Edward (Kingston)
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Davies, Quentin (Grantham)
Dorrell, Rt Hon Stephen
Duncan, Alan
Duncan Smith, Iain
Evans, Nigel
Faber, David
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Fearn, Ronnie
Flight, Howard
Forth, Rt Hon Eric
Foster, Don (Bath)
Fowler, Rt Hon Sir Norman
Fox, Dr Liam
Fraser, Christopher
Gale, Roger
Garnier, Edward
George, Andrew (St Ives)
Gibb, Nick
Gill, Christopher
Gillan, Mrs Cheryl
Goodlad, Rt Hon Alastair
Gorman, Mrs Teresa
Gorrie, Donald
Gray, James
Green, Damian
Greenway, John
Grieve, Dominic
Gummer, Rt Hon John
Hague, Rt Hon William
Hamilton, Rt Hon Sir Archie
Hammond, Philip
Hancock, Mike
Harris, Dr Evan
Harvey, Nick
Hawkins, Nick
Hayes, John
Heald, Oliver
Heath, Rt Hon Sir Edward
Heathcoat-Amory, Rt Hon David
Hogg, Rt Hon Douglas
Horam, John
Howard, Rt Hon Michael
Howarth, Gerald (Aldershot)
Hughes, Simon (Southwark N)
Hunter, Andrew
Jack, Rt Hon Michael
Jackson, Robert (Wantage)
Jenkin, Bernard (N Essex)
Jones, Nigel (Cheltenham)
Keetch, Paul
Kennedy, Charles (Ross Skye)
Key, Robert
King, Rt Hon Tom (Bridgwater)
Kirkbride, Miss Julie
Kirkwood, Archy
Laing, Mrs Eleanor
Lansley, Andrew
Leigh, Edward
Letwin, Oliver
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Lidington, David
Lilley, Rt Hon Peter
Livsey, Richard
Lloyd, Rt Hon Sir Peter (Fareham)
Loughton, Tim
Luff, Peter
Lyell, Rt Hon Sir Nicholas
MacGregor, Rt Hon John
McIntosh, Miss Anne
MacKay, Andrew
Maclean, Rt Hon David
McLoughlin, Patrick
Madel, Sir David
Malins, Humfrey
Maples, John
Mates, Michael
Maude, Rt Hon Francis
Mawhinney, Rt Hon Dr Brian
May, Mrs Theresa
Merchant, Piers
Michie, Mrs Ray (Argyll & Bute)
Moore, Michael
Nicholls, Patrick
Norman, Archie
Oaten, Mark
Öpik, Lembit
Page, Richard
Paice, James
Paterson, Owen
Pickles, Eric
Prior, David
Redwood, Rt Hon John
Rendel, David
Robathan, Andrew
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Roe, Mrs Marion (Broxbourne)
Rowe, Andrew (Faversham)
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
St Aubyn, Nick
Sanders, Adrian
Sayeed, Jonathan
Shephard, Rt Hon Mrs Gillian
Shepherd, Richard (Aldridge)
Simpson, Keith (Mid-Norfolk)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Soames, Nicholas
Spelman, Mrs Caroline
Spicer, Sir Michael
Spring, Richard
Stanley, Rt Hon Sir John
Steen, Anthony
Streeter, Gary
Stunell, Andrew
Swayne, Desmond
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, Ian (Esher & Walton)
Taylor, John M (Solihull)
Taylor, Matthew (Truro)
Temple-Morris, Peter
Townend, John
Tredinnick, David
Trend, Michael
Tyler, Paul
Tyrie, Andrew
Viggers, Peter
Wallace, James
Walter, Robert
Wardle, Charles
Waterson, Nigel
Webb, Professor Steve
Wells, Bowen
Whitney, Sir Raymond
Whittingdale, John
Widdecombe, Rt Hon Miss Ann
Willetts, David
Willis, Phil
Wilshire, David
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Nicholas (Macclesfield)
Woodward, Shaun
Yeo, Tim
Young, Rt Hon Sir George

Tellers for the Noes:


Mr. Richard Ottaway and
Mr. Malcolm Moss.

Question accordingly agreed to.

7 Jul 1997 : Column 720

Resolved,



Next Section

IndexHome Page