Previous SectionIndexHome Page


5 Feb 1998 : Column 1333

Division No. 156
[10.23 pm


AYES


Abbott, Ms Diane
Ainger, Nick
Ainsworth, Robert (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Allen, Graham
Anderson, Janet (Rossendale)
Armstrong, Ms Hilary
Ashton, Joe
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Austin, John
Barnes, Harry
Barron, Kevin
Battle, John
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, Rt Hon Mrs Margaret
Benn, Rt Hon Tony
Benton, Joe
Bermingham, Gerald
Best, Harold
Betts, Clive
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Boateng, Paul
Bradley, Peter (The Wrekin)
Brinton, Mrs Helen
Brown, Rt Hon Nick (Newcastle E)
Browne, Desmond
Burden, Richard
Burgon, Colin
Butler, Mrs Christine
Byers, Stephen
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Cann, Jamie
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Chapman, Ben (Wirral S)
Chaytor, David
Church, Ms Judith
Clapham, Michael
Clark, Rt Hon Dr David (S Shields)
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Charles (Norwich S)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Clwyd, Ann
Coaker, Vernon
Cohen, Harry
Cooper, Yvette
Corbett, Robin
Corbyn, Jeremy
Corston, Ms Jean
Cousins, Jim
Cranston, Ross
Cryer, Mrs Ann (Keighley)
Cryer, John (Hornchurch)
Darvill, Keith
Davidson, Ian
Davis, Terry (B'ham Hodge H)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Dewar, Rt Hon Donald
Dobson, Rt Hon Frank
Doran, Frank
Drown, Ms Julia
Dunwoody, Mrs Gwyneth
Eagle, Angela (Wallasey)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff
Field, Rt Hon Frank
Fitzpatrick, Jim
Fitzsimons, Lorna
Flint, Caroline
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Foulkes, George
Galloway, George
Gapes, Mike
Gardiner, Barry
George, Bruce (Walsall S)
Gerrard, Neil
Gilroy, Mrs Linda
Godman, Norman A
Godsiff, Roger
Goggins, Paul
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Grocott, Bruce
Grogan, John
Hain, Peter
Hall, Mike (Weaver Vale)
Harman, Rt Hon Ms Harriet
Heal, Mrs Sylvia
Henderson, Ivan (Harwich)
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hewitt, Ms Patricia
Hill, Keith
Hodge, Ms Margaret
Hoey, Kate
Hoon, Geoffrey
Hope, Phil
Hopkins, Kelvin
Hoyle, Lindsay
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Hurst, Alan
Hutton, John
Iddon, Dr Brian
Jackson, Ms Glenda (Hampstead)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jones, Mrs Fiona (Newark)
Jones, Ms Jenny
(Wolverh'ton SW)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Kaufman, Rt Hon Gerald
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keen, Ann (Brentford & Isleworth)
Kelly, Ms Ruth
Kemp, Fraser
Kennedy, Jane (Wavertree)
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
King, Ms Oona (Bethnal Green)
Kingham, Ms Tess
Lepper, David
Levitt, Tom
Linton, Martin
Livingstone, Ken
Lock, David
Love, Andrew
McAllion, John
McAvoy, Thomas
McCabe, Steve
McCafferty, Ms Chris
Macdonald, Calum
McDonnell, John
McFall, John
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
McKenna, Mrs Rosemary
Mackinlay, Andrew
McNamara, Kevin
McNulty, Tony
MacShane, Denis
Mactaggart, Fiona
McWilliam, John
Mallaber, Judy
Marek, Dr John
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marsden, Paul (Shrewsbury)
Marshall, Jim (Leicester S)
Marshall-Andrews, Robert
Martlew, Eric
Maxton, John
Meacher, Rt Hon Michael
Meale, Alan
Michael, Alun
Michie, Bill (Shef'ld Heeley)
Miller, Andrew
Mitchell, Austin
Moonie, Dr Lewis
Moran, Ms Margaret
Morgan, Ms Julie (Cardiff N)
Morgan, Rhodri (Cardiff W)
Morris, Rt Hon John (Aberavon)
Mountford, Kali
Mudie, George
Norris, Dan
O'Brien, Mike (N Warks)
O'Hara, Eddie
Olner, Bill
Palmer, Dr Nick
Pearson, Ian
Perham, Ms Linda
Pickthall, Colin
Pike, Peter L
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris
Pope, Greg
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prescott, Rt Hon John
Primarolo, Dawn
Prosser, Gwyn
Purchase, Ken
Rammell, Bill
Raynsford, Nick
Reed, Andrew (Loughborough)
Robertson, Rt Hon George
(Hamilton S)
Robinson, Geoffrey (Cov'try NW)
Roche, Mrs Barbara
Rooker, Jeff
Rooney, Terry
Ross, Ernie (Dundee W)
Roy, Frank
Ruddock, Ms Joan
Ryan, Ms Joan
Salter, Martin
Sawford, Phil
Sedgemore, Brian
Shaw, Jonathan
Sheerman, Barry
Shipley, Ms Debra
Simpson, Alan (Nottingham S)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Snape, Peter
Soley, Clive
Spellar, John
Squire, Ms Rachel
Starkey, Dr Phyllis
Stevenson, George
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr Howard
Stott, Roger
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Sutcliffe, Gerry
Taylor, Rt Hon Mrs Ann
(Dewsbury)
Taylor, David (NW Leics)
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark
Touhig, Don
Trickett, Jon
Turner, Dr Desmond (Kemptown)
Turner, Dr George (NW Norfolk)
Twigg, Derek (Halton)
Vis, Dr Rudi
Ward, Ms Claire
Wareing, Robert N
Watts, David
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Williams, Alan W (E Carmarthen)
Wills, Michael
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Wise, Audrey
Wood, Mike
Woolas, Phil
Worthington, Tony

Tellers for the Ayes:


Mr. David Jamieson and
Mr. Jim Dowd.


NOES


Ainsworth, Peter (E Surrey)
Allan, Richard
Arbuthnot, James
Baker, Norman
Ballard, Mrs Jackie
Beith, Rt Hon A J
Bercow, John
Blunt, Crispin
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bottomley, Rt Hon Mrs Virginia
Brake, Tom
Brand, Dr Peter
Breed, Colin
Brooke, Rt Hon Peter
Bruce, Malcolm (Gordon)
Burnett, John
Burstow, Paul
Cable, Dr Vincent
Cash, William
Chidgey, David
Chope, Christopher
Clappison, James
Clark, Rt Hon Alan (Kensington)
Collins, Tim
Colvin, Michael
Cotter, Brian
Davey, Edward (Kingston)
Davies, Quentin (Grantham)
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Duncan, Alan
Duncan Smith, Iain
Evans, Nigel
Fearn, Ronnie
Flight, Howard
Forth, Rt Hon Eric
Foster, Don (Bath)
Fowler, Rt Hon Sir Norman
Fox, Dr Liam
Gale, Roger
George, Andrew (St Ives)
Gibb, Nick
Gill, Christopher
Greenway, John
Grieve, Dominic
Hancock, Mike
Harris, Dr Evan
Harvey, Nick
Hayes, John
Heald, Oliver
Heath, David (Somerton & Frome)
Hughes, Simon (Southwark N)
Hunter, Andrew
Jackson, Robert (Wantage)
Jenkin, Bernard
Jones, Nigel (Cheltenham)
Keetch, Paul
Kennedy, Charles (Ross Skye)
Kirkwood, Archy
Laing, Mrs Eleanor
Lansley, Andrew
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Lloyd, Rt Hon Sir Peter (Fareham)
Luff, Peter
MacGregor, Rt Hon John
Maclennan, Rt Hon Robert
Nicholls, Patrick
Oaten, Mark
Öpik, Lembit
Ottaway, Richard
Paterson, Owen
Pickles, Eric
Rendel, David
Robathan, Andrew
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
St Aubyn, Nick
Sanders, Adrian
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Spring, Richard
Stunell, Andrew
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, John M (Solihull)
Taylor, Matthew (Truro)
Tredinnick, David
Tyler, Paul
Tyrie, Andrew
Walter, Robert
Webb, Steve
Widdecombe, Rt Hon Miss Ann
Wilkinson, John
Willis, Phil
Yeo, Tim

Tellers for the Noes:


Mr. Nigel Waterson and
Mr. John Whittingdale.

Question accordingly agreed to.

5 Feb 1998 : Column 1335

5 Feb 1998 : Column 1336


Next Section

IndexHome Page