This Table of Contents lists column numbers, headings, time lines and names of Members in the Commons Hansard Debates text for
Monday 11 May 1998

Clicking on an item will fetch the appropriate file and position it with the item at the top of the screen.


Column: 1

Column: 1

Oral Answers to Questions [11 May 1998]

HOME DEPARTMENT [11 May 1998]

Sentencing [11 May 1998]

Mr. Desmond Swayne (New Forest, West)-- Sentencing [11 May 1998]

The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (Mr. Mike O'Brien)

Mr. Swayne

Column: 2

Mr. O'Brien

Mr. John Greenway (Ryedale)

Mr. O'Brien

Column: 3

WPC Fletcher [11 May 1998]

Mr. Tam Dalyell (Linlithgow)-- WPC Fletcher [11 May 1998]

The Secretary of State for the Home Department (Mr. Jack Straw)

Mr. Dalyell

Mr. Straw

Mr. Tony Baldry (Banbury)

Mr. Straw

Prisoners [11 May 1998]

Mr. Richard Allan (Sheffield, Hallam)-- Prisoners [11 May 1998]

The Minister of State, Home Office (Ms Joyce Quin)

Column: 4

Mr. Allan

Ms Quin

Mr. Martin Linton (Battersea)

Ms Quin

Sir Brian Mawhinney (North-West Cambridgeshire)

Ms Quin

Column: 5

Young Offenders [11 May 1998]

Mr. Graham Stringer (Manchester, Blackley)-- Young Offenders [11 May 1998]

The Minister of State, Home Office (Mr. Alun Michael)

Mr. Stringer

Mr. Michael

Miss Anne McIntosh (Vale of York)

Mr. Michael

Sir Brian Mawhinney (North-West Cambridgeshire)

Column: 6

Mr. Michael

European Police Co-operation [11 May 1998]

Mr. Ben Chapman (Wirral, South)-- European Police Co-operation [11 May 1998]

The Minister of State, Home Office (Ms Joyce Quin)

Mr. Chapman

Ms Quin

Mr. A. J. Beith (Berwick-upon-Tweed)

Column: 7

Ms Quin

Mr. Dale Campbell-Savours (Workington)

Ms Quin

Mr. John Wilkinson (Ruislip-Northwood)

Ms Quin

Restorative Justice [11 May 1998]

Mr. Ross Cranston (Dudley, North)-- Restorative Justice [11 May 1998]

The Minister of State, Home Office (Ms Joyce Quin)

Column: 8

Mr. Cranston

Ms Quin

Mr. Nick Hawkins (Surrey Heath)

Ms Quin

Secure Accommodation [11 May 1998]

Dr. Lynne Jones (Birmingham, Selly Oak)-- Secure Accommodation [11 May 1998]

The Minister of State, Home Office (Mr. Alun Michael)

Dr. Jones

Column: 9

Mr. Michael

Mr. Ian Bruce (South Dorset)

Mr. Michael

Dr. Brian Iddon (Bolton, South-East)

Mr. Michael

Closed Circuit Television [11 May 1998]

Mr. John Bercow (Buckingham)-- Closed Circuit Television [11 May 1998]

The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (Mr. Mike O'Brien)

Column: 10

Mr. Bercow

Mr. O'Brien

Mr. Bill O'Brien (Normanton)

Mr. Mike O'Brien

Young Offenders [11 May 1998]

Mr. John Smith (Vale of Glamorgan)-- Young Offenders [11 May 1998]

Mr. Colin Burgon (Elmet)-- Young Offenders [11 May 1998]

The Secretary of State for the Home Department (Mr. Jack Straw)

Column: 11

Mr. Smith

Mr. Straw

Mr. Burgon

Mr. Straw

Mr. Edward Garnier (Harborough)

Mr. Straw

Column: 12

Sir Brian Mawhinney (North-West Cambridgeshire)

Mr. Straw

Mr. Chris Mullin (Sunderland, South)

Mr. Straw

Column: 13

Prisoners (Drug Testing) [11 May 1998]

Mr. Nigel Evans (Ribble Valley)-- Prisoners (Drug Testing) [11 May 1998]

The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (Mr. George Howarth)

Mr. Evans

Mr. Howarth

Mr. Paul Flynn (Newport, West)

Mr. Howarth

Column: 14

Mr. Alan Clark (Kensington and Chelsea)

Mr. Howarth

Ms Beverley Hughes (Stretford and Urmston)

Mr. Howarth

Mr. Humfrey Malins (Woking)

Mr. Howarth

Cafe Bar Licensing [11 May 1998]

Ms Gisela Stuart (Birmingham, Edgbaston)-- Cafe Bar Licensing [11 May 1998]

Column: 15

Mr. George Howarth)

Ms Stuart

Mr. Howarth

Beat Police Officers [11 May 1998]

Mr. Simon Hughes (Southwark, North and Bermondsey)-- Beat Police Officers [11 May 1998]

The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (Mr. Mike O'Brien)

Mr. Hughes

Mr. O'Brien

Column: 16

Fiona Mactaggart (Slough)

Mr. O'Brien

Mr. Damian Green (Ashford)

Mr. O'Brien

Juvenile Crime [11 May 1998]

Angela Smith (Basildon)-- Juvenile Crime [11 May 1998]

The Minister of State, Home Office (Mr. Alun Michael)

Angela Smith

Column: 17

Mr. Michael

Mr. James Clappison (Hertsmere)

Mr. Michael

Mr. Phil Sawford (Kettering)

Mr. Michael

Football Policing [11 May 1998]

Mr. Peter L. Pike (Burnley)-- Football Policing [11 May 1998]

The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (Mr. George Howarth)

Column: 18

Mr. Pike

Mr. Howarth

Fire Services [11 May 1998]

Mr. John Cryer (Hornchurch)-- Fire Services [11 May 1998]

The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (Mr. George Howarth)

Mr. Cryer

Mr. Howarth

Column: 19

Fatal Road Accidents [11 May 1998]

Mr. John Hutton (Barrow and Furness)-- Fatal Road Accidents [11 May 1998]

The Minister of State, Home Office (Mr. Alun Michael)

Mr. Hutton

Mr. Michael

Column: 20

Community Sentences [11 May 1998]

Mrs. Helen Brinton (Peterborough)-- Community Sentences [11 May 1998]

The Minister of State, Home Office (Ms Joyce Quin)

Mrs. Brinton

Ms Quin

Column: 21

Points of Order [11 May 1998]

3.30 pm
Mr. Michael Howard (Folkestone and Hythe)

Mr. Dennis Skinner (Bolsover)

Madam Speaker

Mr. Skinner

Mr. A. J. Beith (Berwick-upon-Tweed)

Mr. Skinner

Madam Speaker

Mr. Nicholas Soames (Mid-Sussex)

Column: 22

Mr. Paul Flynn (Newport, West)

Madam Speaker

Mr. Flynn

Madam Speaker

Mr. Flynn

Madam Speaker

Column: 23

Orders of the Day [11 May 1998]

Competition Bill [Lords] [11 May 1998]

Madam Speaker

3.36 pm
The President of the Board of Trade and Secretary of State for Trade and Industry (Mrs. Margaret Beckett)

Mr. John Redwood (Wokingham)

Mrs. Beckett

Column: 24

Mr. John Bercow (Buckingham)

Mrs. Beckett

Mr. Chris Mullin (Sunderland, South)

Mrs. Beckett

Mr. Bercow

Mrs. Beckett

Mr. Dale Campbell-Savours (Workington)

Mrs. Beckett

Column: 25

Mrs. Gwyneth Dunwoody (Crewe and Nantwich)

Mrs. Beckett

Mr. Bill O'Brien (Normanton)

Column: 26

Mrs. Beckett

Mr. Paul Flynn (Newport, West)

Mrs. Beckett

Mr. Simon Hughes (Southwark, North and Bermondsey)

Mrs. Beckett

Mr. Hughes

Column: 27

Mrs. Beckett

Column: 28

Several hon. Members

Mr. Tam Dalyell (Linlithgow)

Column: 29

Mrs. Beckett

Mr. Quentin Davies (Grantham and Stamford)

Mrs. Beckett

Mr. David Winnick (Walsall, North)

Mrs. Beckett

Mr. David Chidgey (Eastleigh)

Column: 30

Mrs. Beckett

Mr. Giles Radice (North Durham)

Mrs. Beckett

Mr. Bercow

Mrs. Beckett

Column: 31

Mr. Bercow

Mrs. Beckett

Mr. Redwood

Mr. Chidgey

Mrs. Beckett

Mr. Chidgey

Column: 32

Mrs. Beckett

Mr. Redwood

Column: 33

Mrs. Beckett

Mr. Ian Bruce (South Dorset)

Mrs. Beckett

Mr. Bruce

Mrs. Beckett

Column: 34

Mr. William Cash (Stone)

Mrs. Beckett

Mr. Simon Hughes

Mrs. Beckett

Column: 35

Column: 36

Mr. Andrew Miller (Ellesmere Port and Neston)

Mrs. Beckett

Mr. Oliver Letwin (West Dorset)

Mrs. Beckett

Column: 37

Column: 38

4.28 pm
Mr. John Redwood (Wokingham)

Column: 39

Mr. Mullin

Mr. Redwood

Mr. Dalyell

Mr. Redwood

Column: 40

Mr. Ian Bruce

Mr. Redwood

Mr. Bercow

Mr. Redwood

Mr. Winnick

Mr. Redwood

Mrs. Beckett

Column: 41

Mr. Redwood

Mr. Mullin

Mr. Redwood

Column: 42

Column: 43

Mrs. Beckett

Mr. Redwood

Mr. Bercow

Mr. Redwood

Mrs. Beckett

Mr. Redwood

Column: 44

Mr. Letwin

Mr. Redwood

Mr. Ian Bruce

Mr. Redwood

Dr. Stephen Ladyman (South Thanet)

Column: 45

Mr. Redwood

Mrs. Beckett

Mr. Redwood

Mr. Ian Bruce

Mr. Deputy Speaker (Mr. Michael Lord)

Mr. Redwood

Column: 46

Mr. William Cash (Stone)

Mr. Redwood

Mr. Cash

Column: 47

Mr. Redwood

Mrs. Beckett

Mr. Redwood

Column: 48

Column: 49

Mr. Bercow

Mr. Redwood

Column: 50

5.10 pm
Mr. Clive Soley (Ealing, Acton and Shepherd's Bush)

Column: 51

Mr. Radice

Mr. Soley

Column: 52

Mr. Ian Bruce

Mr. Soley

Column: 53

Column: 54

5.27 pm
Mr. David Chidgey (Eastleigh)

Column: 55

Mr. Tim Boswell (Daventry)

Column: 56

Mr. Chidgey

Dr. Nick Palmer (Broxtowe)

Column: 57

Mr. Chidgey

Column: 58

Mr. Mullin

Mr. Chidgey

Column: 59

Mr. Radice

Mr. Chidgey

Dr. Ladyman

Mr. Chidgey

Column: 60

5.50 pm
Mrs. Gwyneth Dunwoody (Crewe and Nantwich)

Column: 61

5.58 pm
Mr. Martin Bell (Tatton)

Column: 62

6.1 pm
Mr. Giles Radice (North Durham)

Column: 63

Mr. Ian Bruce

Column: 64

Mr. Radice

Mr. Bercow

Mr. Radice

Mr. Letwin

Mr. Radice

Mr. Letwin

Mr. Radice

Column: 65

Column: 66

6.14 pm
Mr. Alan Clark (Kensington and Chelsea)

Mr. Mullin

Mr. Clark

Dr. Ladyman

Mr. Clark

Mr. Letwin

Column: 67

Mr. Clark

Mr. Radice

Column: 68

Mr. Clark

Mr. Radice

Mr. Clark

Mr. Keith Simpson (Mid-Norfolk)

Mr. Clark

Column: 69

6.28 pm
Mr. Chris Mullin (Sunderland, South)

Column: 70

Mr. Radice

Mr. Mullin

Mr. Bercow

Mr. Mullin

Column: 71

Column: 72

Dr. Ladyman

Mr. Mullin

Column: 73

6.45 pm
Mr. Ian Bruce (South Dorset)

Mr. Mullin

Mr. Bruce

Column: 74

Mr. Bercow

Mr. Bruce

Mr. Mullin

Mr. Deputy Speaker (Sir Alan Haselhurst)

Mr. Bruce

Column: 75

Dr. Ladyman

Mr. Bruce

Column: 76

The Minister for Competition and Consumer Affairs (Mr. Nigel Griffiths)

Mr. Bruce

Mr. Alasdair Morgan (Galloway and Upper Nithsdale)

Column: 77

Mr. Bruce

Column: 78

7.9 pm
Mrs. Linda Gilroy (Plymouth, Sutton)

Column: 79

Column: 80

Mr. Redwood

Mrs. Gilroy

Column: 81

Mr. Bercow

Mrs. Gilroy

Column: 82

Mr. Redwood

Mrs. Gilroy

7.23 pm
Mr. Oliver Letwin (West Dorset)

Column: 83

Column: 84

Mr. Andrew Lansley (South Cambridgeshire)

Column: 85

Mr. Letwin

Mr. Ian Bruce

Mr. Letwin

7.36 pm
Mr. Michael Wills (North Swindon)

Column: 86

Column: 87

7.43 pm
Mr. Andrew Lansley (South Cambridgeshire)

Column: 88

Column: 89

Column: 90

7.55 pm
Mr. David Borrow (South Ribble)

Column: 91

Column: 92

8.4 pm
Mr. Colin Breed (South-East Cornwall)

Column: 93

Column: 94

8.15 pm
Dr. Phyllis Starkey (Milton Keynes, South-West)

Column: 95

Mr. Boswell

Dr. Starkey

Column: 96

8.21 pm
Mr. Alasdair Morgan (Galloway and Upper Nithsdale)

Column: 97

Column: 98

8.30 pm
Dr. Ashok Kumar (Middlesbrough, South and Cleveland, East)

Column: 99

Mr. Letwin

Dr. Kumar

Column: 100

Column: 101

8.44 pm
Mr. Peter Brooke (Cities of London and Westminster)

Column: 102

Column: 103

8.51 pm
Dr. Stephen Ladyman (South Thanet)

Column: 104

Mr. Letwin

Dr. Ladyman

Column: 105

Mr. Deputy Speaker (Mr. Michael Lord)

Dr. Ladyman

Mr. Roger Gale (North Thanet)

Column: 106

Dr. Ladyman

9.3 pm
Mr. John Bercow (Buckingham)

Column: 107

Column: 108

The Minister of State, Department of Trade and Industry (Mr. Ian McCartney)

Mr. Bercow

Mr. Letwin

Mr. Bercow

Column: 109

9.14 pm
Mr. Nigel Beard (Bexleyheath and Crayford)

Column: 110

Column: 111

9.25 pm
Sir Nicholas Lyell (North-East Bedfordshire)

Column: 112

Column: 113

9.30 pm
Mr. Tim Boswell (Daventry)

Column: 114

Column: 115

Column: 116

9.45 pm
The Minister of State, Department of Trade and Industry (Mr. Ian McCartney)

Column: 117

Column: 118

Mr. Owen Paterson (North Shropshire)

Mr. McCartney

Column: 119

Column: 120

Division No. 268 (Competition Bill [Lords]) [11 May 1998]

Column: 123

Column: 124

Division No. 269 (Competition Bill [Lords]) [11 May 1998]

Column: 127

Column: 128

Secondary Transfer (Hertfordshire) [11 May 1998]

10.25 pm
Ms Claire Ward (Watford)

Mr. Andrew Dismore (Hendon)

Ms Ward

Column: 129

Column: 130

10.36 pm
Barbara Follett (Stevenage)

Mr. Deputy Speaker (Mr. Michael Lord)

Barbara Follett

Column: 131

Mr. Kerry Pollard (St. Albans)

Barbara Follett

10.40 pm
The Minister for School Standards (Mr. Stephen Byers)

Column: 132

Column: 133

Column: 134


  Home Page