Previous SectionIndexHome Page


Division No. 25
[10.13 pm


AYES


Abbott, Ms Diane
Adams, Mrs Irene (Paisley N)
Ainger, Nick
Alexander, Douglas
Allan, Richard
Anderson, Donald (Swansea E)
Armstrong, Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Austin, John
Barnes, Harry
Barron, Kevin
Battle, John
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, Rt Hon Mrs Margaret
Begg, Miss Anne
Beggs, Roy
Beith, Rt Hon A J
Bell, Martin (Tatton)
Bell, Stuart (Middlesbrough)
Benn, Rt Hon Tony
Benton, Joe
Bermingham, Gerald
Berry, Roger
Best, Harold
Betts, Clive
Blackman, Liz
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Blunkett, Rt Hon David
Boateng, Paul
Borrow, David
Bradley, Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brand, Dr Peter
Breed, Colin
Brinton, Mrs Helen
Brown, Rt Hon Nick (Newcastle E)
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Bruce, Malcolm (Gordon)
Buck, Ms Karen
Burden, Richard
Burgon, Colin
Burnett, John
Butler, Mrs Christine
Byers, Rt Hon Stephen
Caborn, Richard
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Menzies (NE Fife)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Campbell-Savours, Dale
Cann, Jamie
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Chapman, Ben (Wirral S)
Chidgey, David
Chisholm, Malcolm
Clapham, Michael
Clark, Rt Hon Dr David (S Shields)
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Charles (Norwich S)
Clarke, Eric (Midlothian)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Clwyd, Ann
Coaker, Vernon
Cohen, Harry
Coleman, Iain
Colman, Tony
Connarty, Michael
Cook, Frank (Stockton N)
Cooper, Yvette
Corbett, Robin
Corbyn, Jeremy
Corston, Ms Jean
Cotter, Brian
Cousins, Jim
Cox, Tom
Cranston, Ross
Crausby, David
Cryer, Mrs Ann (Keighley)
Cummings, John
Cunliffe, Lawrence
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Curtis-Thomas, Mrs Claire
Darvill, Keith
Davey, Edward (Kingston)
Davey, Valerie (Bristol W)
Davidson, Ian
Davies, Rt Hon Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Denham, John
Dewar, Rt Hon Donald
Dismore, Andrew
Dobbin, Jim
Dobson, Rt Hon Frank
Donohoe, Brian H
Doran, Frank
Drew, David
Drown, Ms Julia
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff
Etherington, Bill
Fearn, Ronnie
Field, Rt Hon Frank
Fisher, Mark
Fitzpatrick, Jim
Fitzsimons, Lorna
Flint, Caroline
Flynn, Paul
Foster, Rt Hon Derek
Foster, Don (Bath)
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Foster, Michael J (Worcester)
Foulkes, George
Fyfe, Maria
Galloway, George
Gapes, Mike
George, Andrew (St Ives)
Gerrard, Neil
Gibson, Dr Ian
Gilroy, Mrs Linda
Godman, Dr Norman A
Godsiff, Roger
Goggins, Paul
Golding, Mrs Llin
Gordon, Mrs Eileen
Gorrie, Donald
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Grocott, Bruce
Grogan, John
Gunnell, John
Hain, Peter
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hancock, Mike
Harris, Dr Evan
Harvey, Nick
Heal, Mrs Sylvia
Healey, John
Heath, David (Somerton & Frome)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hesford, Stephen
Hill, Keith
Hinchliffe, David
Home Robertson, John
Hope, Phil
Hopkins, Kelvin
Howarth, Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N)
Howells, Dr Kim
Hoyle, Lindsay
Hughes, Simon (Southwark N)
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan
Hutton, John
Iddon, Dr Brian
Illsley, Eric
Jackson, Ms Glenda (Hampstead)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Jenkins, Brian
Johnson, Alan (Hull W & Hessle)
Johnson, Miss Melanie
(Welwyn Hatfield)
Jones, Mrs Fiona (Newark)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Dr Lynne (Selly Oak)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Jones, Nigel (Cheltenham)
Jowell, Ms Tessa
Kaufman, Rt Hon Gerald
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keen, Ann (Brentford & Isleworth)
Kemp, Fraser
Kennedy, Charles (Ross Skye)
Kennedy, Jane (Wavertree)
Khabra, Piara S
Kidney, David
Kilfoyle, Peter
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
Kingham, Ms Tess
Kirkwood, Archy
Kumar, Dr Ashok
Ladyman, Dr Stephen
Laxton, Bob
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom
Lewis, Ivan (Bury S)
Lewis, Terry (Worsley)
Linton, Martin
Livingstone, Ken
Livsey, Richard
Lloyd, Tony (Manchester C)
Lock, David
Love, Andrew
McAllion, John
McAvoy, Thomas
McCabe, Steve
McCafferty, Ms Chris
McDonagh, Siobhain
Macdonald, Calum
McDonnell, John
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
McKenna, Mrs Rosemary
Mackinlay, Andrew
McNamara, Kevin
McNulty, Tony
MacShane, Denis
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahon, Mrs Alice
Mallaber, Judy
Mandelson, Rt Hon Peter
Marek, Dr John
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marsden, Paul (Shrewsbury)
Marshall, David (Shettleston)
Marshall, Jim (Leicester S)
Marshall-Andrews, Robert
Martlew, Eric
Maxton, John
Meacher, Rt Hon Michael
Meale, Alan
Merron, Gillian
Michael, Alun
Michie, Bill (Shef'ld Heeley)
Michie, Mrs Ray (Argyll & Bute)
Milburn, Alan
Miller, Andrew
Mitchell, Austin
Moffatt, Laura
Moonie, Dr Lewis
Moore, Michael
Moran, Ms Margaret
Morgan, Ms Julie (Cardiff N)
Morgan, Rhodri (Cardiff W)
Morley, Elliot
Morris, Ms Estelle (B'ham Yardley)
Mudie, George
Mullin, Chris
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr Doug
Norris, Dan
Oaten, Mark
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Mike (N Warks)
O'Hara, Eddie
Olner, Bill
O'Neill, Martin
Öpik, Lembit
Organ, Mrs Diana
Osborne, Ms Sandra
Pearson, Ian
Pendry, Tom
Perham, Ms Linda
Pickthall, Colin
Pike, Peter L
Plaskitt, James
Pond, Chris
Pope, Greg
Pound, Stephen
Powell, Sir Raymond
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Prescott, Rt Hon John
Primarolo, Dawn
Prosser, Gwyn
Quin, Ms Joyce
Quinn, Lawrie
Radice, Giles
Rammell, Bill
Rapson, Syd
Raynsford, Nick
Reed, Andrew (Loughborough)
Reid, Rt Hon Dr John (Hamilton N)
Rendel, David
Roche, Mrs Barbara
Rooney, Terry
Ross, Ernie (Dundee W)
Ross, William (E Lond'y)
Rowlands, Ted
Ruane, Chris
Ruddock, Ms Joan
Russell, Bob (Colchester)
Ryan, Ms Joan
Salter, Martin
Sanders, Adrian
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Sedgemore, Brian
Sheldon, Rt Hon Robert
Simpson, Alan (Nottingham S)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, Miss Geraldine
(Morecambe & Lunesdale)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Smyth, Rev Martin (Belfast S)
Snape, Peter
Soley, Clive
Spellar, John
Squire, Ms Rachel
Starkey, Dr Phyllis
Steinberg, Gerry
Stevenson, George
Stewart, Ian (Eccles)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr Howard
Stott, Roger
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Sutcliffe, Gerry
Taylor, Rt Hon Mrs Ann
(Dewsbury)
Taylor, Ms Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Taylor, Rt Hon John D (Strangford)
Temple-Morris, Peter
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Thompson, William
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark
Tonge, Dr Jenny
Touhig, Don
Trickett, Jon
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr Desmond (Kemptown)
Wallace, James
Ward, Ms Claire
Wareing, Robert N
Watts, David
Webb, Steve
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Wicks, Malcolm
Williams, Rt Hon Alan
(Swansea W)
Williams, Alan W (E Carmarthen)
Willis, Phil
Winnick, David
Wise, Audrey
Wood, Mike
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wray, James
Wright, Anthony D (Gt Yarmouth)
Wright, Dr Tony (Cannock)
Wyatt, Derek

Tellers for the Ayes:


Mr. Robert Ainsworth and
Mr. Jim Dowd.


NOES


Ainsworth, Peter (E Surrey)
Amess, David
Ancram, Rt Hon Michael
Arbuthnot, Rt Hon James
Atkinson, Peter (Hexham)
Bercow, John
Beresford, Sir Paul
Blunt, Crispin
Body, Sir Richard
Boswell, Tim
Brady, Graham
Brazier, Julian
Brooke, Rt Hon Peter
Browning, Mrs Angela
Bruce, Ian (S Dorset)
Burns, Simon
Chapman, Sir Sydney
(Chipping Barnet)
Chope, Christopher
Clappison, James
Clark, Dr Michael (Rayleigh)
Clarke, Rt Hon Kenneth
(Rushcliffe)
Clifton-Brown, Geoffrey
Collins, Tim
Colvin, Michael
Cormack, Sir Patrick
Cran, James
Curry, Rt Hon David
Davies, Quentin (Grantham)
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Day, Stephen
Dorrell, Rt Hon Stephen
Duncan Smith, Iain
Emery, Rt Hon Sir Peter
Evans, Nigel
Faber, David
Fallon, Michael
Forth, Rt Hon Eric
Fox, Dr Liam
Fraser, Christopher
Garnier, Edward
Gibb, Nick
Gill, Christopher
Gillan, Mrs Cheryl
Gorman, Mrs Teresa
Gray, James
Green, Damian
Greenway, John
Grieve, Dominic
Hamilton, Rt Hon Sir Archie
Hammond, Philip
Hawkins, Nick
Hayes, John
Heald, Oliver
Hogg, Rt Hon Douglas
Horam, John
Howard, Rt Hon Michael
Howarth, Gerald (Aldershot)
Hunter, Andrew
Jack, Rt Hon Michael
Jackson, Robert (Wantage)
Jenkin, Bernard
Key, Robert
King, Rt Hon Tom (Bridgwater)
Kirkbride, Miss Julie
Laing, Mrs Eleanor
Lansley, Andrew
Leigh, Edward
Letwin, Oliver
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Lidington, David
Lilley, Rt Hon Peter
Lloyd, Rt Hon Sir Peter (Fareham)
Loughton, Tim
Luff, Peter
Lyell, Rt Hon Sir Nicholas
MacGregor, Rt Hon John
MacKay, Rt Hon Andrew
McLoughlin, Patrick
Malins, Humfrey
Maples, John
Maude, Rt Hon Francis
May, Mrs Theresa
Moss, Malcolm
Nicholls, Patrick
Norman, Archie
Ottaway, Richard
Page, Richard
Paice, James
Paterson, Owen
Pickles, Eric
Prior, David
Randall, John
Redwood, Rt Hon John
Robathan, Andrew
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Rowe, Andrew (Faversham)
Ruffley, David
St Aubyn, Nick
Sayeed, Jonathan
Shephard, Rt Hon Mrs Gillian
Shepherd, Richard
Simpson, Keith (Mid-Norfolk)
Spring, Richard
Stanley, Rt Hon Sir John
Steen, Anthony
Streeter, Gary
Swayne, Desmond
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, Ian (Esher & Walton)
Taylor, John M (Solihull)
Taylor, Sir Teddy
Townend, John
Trend, Michael
Tyrie, Andrew
Viggers, Peter
Wardle, Charles
Waterson, Nigel
Wells, Bowen
Whitney, Sir Raymond
Whittingdale, John
Widdecombe, Rt Hon Miss Ann
Wilkinson, John
Willetts, David
Wilshire, David
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Nicholas (Macclesfield)
Yeo, Tim
Young, Rt Hon Sir George

Tellers for the Noes:


Mrs. Caroline Spelman and
Sir David Madel.

Question accordingly agreed to.

15 Dec 1998 : Column 875

Resolved,



Next Section

IndexHome Page