Previous SectionIndexHome Page


Division No. 205
[7.32 pm


AYES


Abbott, Ms Diane
Ainger, Nick
Ainsworth, Robert (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Allen, Graham
Anderson, Donald (Swansea E)
Anderson, Janet (Rossendale)
Armstrong, Rt Hon Ms Hilary
Ashton, Joe
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Barnes, Harry
Barron, Kevin
Battle, John
Beard, Nigel
Beckett, Rt Hon Mrs Margaret
Begg, Miss Anne
Bell, Martin (Tatton)
Bell, Stuart (Middlesbrough)
Benn, Hilary (Leeds C)
Benn, Rt Hon Tony (Chesterfield)
Bennett, Andrew F
Berry, Roger
Best, Harold
Betts, Clive
Blackman, Liz
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Blunkett, Rt Hon David
Boateng, Paul
Borrow, David
Bradley, Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brinton, Mrs Helen
Brown, Rt Hon Gordon
(Dunfermline E)
Brown, Rt Hon Nick (Newcastle E)
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Buck, Ms Karen
Burden, Richard
Burgon, Colin
Butler, Mrs Christine
Caborn, Rt Hon Richard
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Campbell-Savours, Dale
Cann, Jamie
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Chapman, Ben (Wirral S)
Chaytor, David
Chisholm, Malcolm
Clapham, Michael
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Charles (Norwich S)
Clarke, Eric (Midlothian)
Clarke, Rt Hon Tom (Coatbridge)
Clelland, David
Clwyd, Ann
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Cohen, Harry
Coleman, Iain
Colman, Tony
Connarty, Michael
Cook, Rt Hon Robin (Livingston)
Corbett, Robin
Corbyn, Jeremy
Corston, Ms Jean
Cousins, Jim
Cranston, Ross
Crausby, David
Cryer, John (Hornchurch)
Cummings, John
Cunningham, Rt Hon Dr Jack
(Copeland)
Curtis-Thomas, Mrs Claire
Dalyell, Tam
Darling, Rt Hon Alistair
Darvill, Keith
Davey, Valerie (Bristol W)
Davidson, Ian
Davies, Rt Hon Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Denham, John
Dismore, Andrew
Dobbin, Jim
Dobson, Rt Hon Frank
Donohoe, Brian H
Doran, Frank
Dowd, Jim
Drew, David
Drown, Ms Julia
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Fisher, Mark
Fitzpatrick, Jim
Fitzsimons, Lorna
Flint, Caroline
Foster, Rt Hon Derek
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Foster, Michael J (Worcester)
Foulkes, George
Galbraith, Sam
Galloway, George
Gapes, Mike
Gardiner, Barry
George, Bruce (Walsall S)
Gerrard, Neil
Gibson, Dr Ian
Gilroy, Mrs Linda
Godsiff, Roger
Goggins, Paul
Golding, Mrs Llin
Gordon, Mrs Eileen
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Grocott, Bruce
Gunnell, John
Hain, Peter
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hanson, David
Harman, Rt Hon Ms Harriet
Heal, Mrs Sylvia
Healey, John
Henderson, Doug (Newcastle N)
Heppell, John
Hesford, Stephen
Hewitt, Ms Patricia
Hill, Keith
Hinchliffe, David
Hodge, Ms Margaret
Hoey, Kate
Home Robertson, John
Hood, Jimmy
Hoon, Geoffrey
Hope, Phil
Hopkins, Kelvin
Howarth, Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N)
Howells, Dr Kim
Hughes, Ms Beverley (Stretford)
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan
Hutton, John
Iddon, Dr Brian
Ingram, Rt Hon Adam
Jackson, Ms Glenda (Hampstead)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Johnson, Alan (Hull W & Hessle)
Johnson, Miss Melanie
(Welwyn Hatfield)
Jones, Barry (Alyn & Deeside)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Dr Lynne (Selly Oak)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Kaufman, Rt Hon Gerald
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keen, Ann (Brentford & Isleworth)
Kelly, Ms Ruth
Khabra, Piara S
Kidney, David
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
King, Ms Oona (Bethnal Green)
Kumar, Dr Ashok
Ladyman, Dr Stephen
Lawrence, Ms Jackie
Laxton, Bob
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom
Lewis, Ivan (Bury S)
Lewis, Terry (Worsley)
Liddell, Rt Hon Mrs Helen
Linton, Martin
Livingstone, Ken
Lloyd, Tony (Manchester C)
Lock, David
McAllion, John
McAvoy, Thomas
McCabe, Steve
McCartney, Rt Hon Ian
(Makerfield)
Macdonald, Calum
McDonnell, John
McFall, John
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
Mackinlay, Andrew
McLeish, Henry
McNulty, Tony
Mactaggart, Fiona
Mallaber, Judy
Marsden, Paul (Shrewsbury)
Marshall, David (Shettleston)
Marshall-Andrews, Robert
Martlew, Eric
Maxton, John
Meale, Alan
Merron, Gillian
Michie, Bill (Shef'ld Heeley)
Milburn, Rt Hon Alan
Miller, Andrew
Moffatt, Laura
Moonie, Dr Lewis
Moran, Ms Margaret
Morgan, Ms Julie (Cardiff N)
Morley, Elliot
Morris, Ms Estelle (B'ham Yardley)
Morris, Rt Hon John (Aberavon)
Mountford, Kali
Mowlam, Rt Hon Marjorie
Mudie, George
Mullin, Chris
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Murphy, Rt Hon Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr Doug
Norris, Dan
O'Brien, Mike (N Warks)
O'Neill, Martin
Osborne, Ms Sandra
Palmer, Dr Nick
Pearson, Ian
Pendry, Tom
Pickthall, Colin
Pike, Peter L
Plaskitt, James
Pope, Greg
Pound, Stephen
Powell, Sir Raymond
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Primarolo, Dawn
Prosser, Gwyn
Purchase, Ken
Quin, Rt Hon Ms Joyce
Radice, Giles
Rammell, Bill
Reed, Andrew (Loughborough)
Reid, Rt Hon Dr John (Hamilton N)
Robertson, Rt Hon George
(Hamilton S)
Robinson, Geoffrey (Cov'try NW)
Roche, Mrs Barbara
Rooker, Jeff
Rooney, Terry
Rowlands, Ted
Roy, Frank
Ruane, Chris
Ruddock, Joan
Russell, Ms Christine (Chester)
Ryan, Ms Joan
Sarwar, Mohammad
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Sedgemore, Brian
Shaw, Jonathan
Sheerman, Barry
Sheldon, Rt Hon Robert
Simpson, Alan (Nottingham S)
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Snape, Peter
Soley, Clive
Southworth, Ms Helen
Squire, Ms Rachel
Steinberg, Gerry
Stevenson, George
Stewart, David (Inverness E)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr Howard
Stott, Roger
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Straw, Rt Hon Jack
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Sutcliffe, Gerry
Taylor, Rt Hon Mrs Ann
(Dewsbury)
Taylor, Ms Dari (Stockton S)
Temple-Morris, Peter
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Touhig, Don
Trickett, Jon
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr George (NW Norfolk)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Vaz, Keith
Walley, Ms Joan
Ward, Ms Claire
Wareing, Robert N
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Wicks, Malcolm
Williams, Rt Hon Alan
(Swansea W)
Williams, Alan W (E Carmarthen)
Williams, Mrs Betty (Conwy)
Wills, Michael
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Wise, Audrey
Wood, Mike
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wright, Anthony D (Gt Yarmouth)
Wright, Dr Tony (Cannock)
Wyatt, Derek

Tellers for the Ayes:


Mr. Kevin Hughes and
Jane Kennedy.


NOES


Allan, Richard
Amess, David
Arbuthnot, Rt Hon James
Atkinson, Peter (Hexham)
Baker, Norman
Beith, Rt Hon A J
Bercow, John
Beresford, Sir Paul
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bottomley, Rt Hon Mrs Virginia
Brady, Graham
Brake, Tom
Brazier, Julian
Browning, Mrs Angela
Bruce, Ian (S Dorset)
Bruce, Malcolm (Gordon)
Burnett, John
Burstow, Paul
Butterfill, John
Campbell, Rt Hon Menzies
(NE Fife)
Cash, William
Chidgey, David
Clappison, James
Clarke, Rt Hon Kenneth
(Rushcliffe)
Clifton-Brown, Geoffrey
Cormack, Sir Patrick
Cotter, Brian
Davey, Edward (Kingston)
Davies, Quentin (Grantham)
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Dorrell, Rt Hon Stephen
Evans, Nigel
Faber, David
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Fearn, Ronnie
Flight, Howard
Forth, Rt Hon Eric
Foster, Don (Bath)
Fowler, Rt Hon Sir Norman
Fraser, Christopher
Garnier, Edward
Gibb, Nick
Gill, Christopher
Gillan, Mrs Cheryl
Gorman, Mrs Teresa
Gray, James
Green, Damian
Greenway, John
Grieve, Dominic
Gummer, Rt Hon John
Hammond, Philip
Hancock, Mike
Harris, Dr Evan
Harvey, Nick
Hawkins, Nick
Heald, Oliver
Heathcoat-Amory, Rt Hon David
Hogg, Rt Hon Douglas
Horam, John
Howarth, Gerald (Aldershot)
Hughes, Simon (Southwark N)
Jack, Rt Hon Michael
Jackson, Robert (Wantage)
Jenkin, Bernard
Jones, Nigel (Cheltenham)
Keetch, Paul
Key, Robert
King, Rt Hon Tom (Bridgwater)
Kirkbride, Miss Julie
Kirkwood, Archy
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Lansley, Andrew
Leigh, Edward
Letwin, Oliver
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Livsey, Richard
Lloyd, Rt Hon Sir Peter (Fareham)
Loughton, Tim
Lyell, Rt Hon Sir Nicholas
MacGregor, Rt Hon John
MacKay, Rt Hon Andrew
Maclean, Rt Hon David
Maclennan, Rt Hon Robert
McLoughlin, Patrick
Madel, Sir David
Malins, Humfrey
Maude, Rt Hon Francis
Moore, Michael
Morgan, Alasdair (Galloway)
Nicholls, Patrick
Norman, Archie
Oaten, Mark
Öpik, Lembit
Ottaway, Richard
Paice, James
Paterson, Owen
Prior, David
Randall, John
Redwood, Rt Hon John
Rendel, David
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Ross, William (E Lond'y)
Rowe, Andrew (Faversham)
Russell, Bob (Colchester)
St Aubyn, Nick
Sanders, Adrian
Sayeed, Jonathan
Shephard, Rt Hon Mrs Gillian
Shepherd, Richard
Simpson, Keith (Mid-Norfolk)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Smyth, Rev Martin (Belfast S)
Soames, Nicholas
Spicer, Sir Michael
Spring, Richard
Stanley, Rt Hon Sir John
Steen, Anthony
Streeter, Gary
Stunell, Andrew
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, Ian (Esher & Walton)
Taylor, John M (Solihull)
Taylor, Sir Teddy
Tonge, Dr Jenny
Trend, Michael
Tyler, Paul
Tyrie, Andrew
Viggers, Peter
Walter, Robert
Wardle, Charles
Waterson, Nigel
Webb, Steve
Wells, Bowen
Whitney, Sir Raymond
Whittingdale, John
Widdecombe, Rt Hon Miss Ann
Willis, Phil
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Nicholas (Macclesfield)
Yeo, Tim
Young, Rt Hon Sir George

Tellers for the Noes:


Mr. Stephen Day and
Mr. Tim Collins.

Question accordingly agreed to.

15 Jun 1999 : Column 221

Resolved,



Next Section

IndexHome Page