Previous SectionIndexHome Page


Division No. 89
[10.13 pm


AYES


Ainger, Nick
Alexander, Douglas
Allan, Richard
Allen, Graham
Armstrong, Rt Hon Ms Hilary
Ashton, Joe
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Austin, John
Baker, Norman
Ballard, Jackie
Banks, Tony
Barnes, Harry
Barron, Kevin
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, Rt Hon Mrs Margaret
Beith, Rt Hon A J
Bell, Stuart (Middlesbrough)
Benn, Hilary (Leeds C)
Benton, Joe
Bermingham, Gerald
Berry, Roger
Betts, Clive
Blizzard, Bob
Boateng, Rt Hon Paul
Bradley, Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Brake, Tom
Brand, Dr Peter
Breed, Colin
Brown, Rt Hon Nick (Newcastle E)
Brown, Russell (Dumfries)
Buck, Ms Karen
Burden, Richard
Burgon, Colin
Byers, Rt Hon Stephen
Caborn, Rt Hon Richard
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Rt Hon Menzies
(NE Fife)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Campbell-Savours, Dale
Cann, Jamie
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Chapman, Ben (Wirral S)
Chaytor, David
Chidgey, David
Clapham, Michael
Clark, Rt Hon Dr David (S Shields)
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Charles (Norwich S)
Clarke, Rt Hon Tom (Coatbridge)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Clwyd, Ann
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Cohen, Harry
Coleman, Iain
Colman, Tony
Connarty, Michael
Cook, Frank (Stockton N)
Cooper, Yvette
Corbett, Robin
Corston, Jean
Cousins, Jim
Cox, Tom
Crausby, David
Cryer, John (Hornchurch)
Cummings, John
Cunningham, Rt Hon Dr Jack
(Copeland)
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Darling, Rt Hon Alistair
Darvill, Keith
Davey, Valerie (Bristol W)
Davidson, Ian
Davies, Rt Hon Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Davis, Rt Hon Terry (B'ham Hodge H)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Denham, John
Dismore, Andrew
Dobbin, Jim
Dobson, Rt Hon Frank
Donohoe, Brian H
Doran, Frank
Drew, David
Dunwoody, Mrs Gwyneth
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff
Fearn, Ronnie
Field, Rt Hon Frank
Fisher, Mark
Fitzpatrick, Jim
Flint, Caroline
Flynn, Paul
Follett, Barbara
Foster, Rt Hon Derek
Foster, Don (Bath)
Foster, Michael J (Worcester)
Fyfe, Maria
Galloway, George
Gapes, Mike
Gardiner, Barry
George, Andrew (St Ives)
George, Bruce (Walsall S)
Gerrard, Neil
Gibson, Dr Ian
Gilroy, Mrs Linda
Godman, Dr Norman A
Godsiff, Roger
Goggins, Paul
Golding, Mrs Llin
Gordon, Mrs Eileen
Graham, Thomas
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Grocott, Bruce
Grogan, John
Hain, Peter
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hancock, Mike
Hanson, David
Harvey, Nick
Heal, Mrs Sylvia
Healey, John
Heath, David (Somerton & Frome)
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hesford, Stephen
Hewitt, Ms Patricia
Hill, Keith
Hinchliffe, David
Hodge, Ms Margaret
Hoey, Kate
Hood, Jimmy
Hoon, Rt Hon Geoffrey
Hope, Phil
Howarth, Alan (Newport E)
Howells, Dr Kim
Hoyle, Lindsay
Hughes, Ms Beverley (Stretford)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Hughes, Simon (Southwark N)
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan
Hutton, John
Iddon, Dr Brian
Jackson, Ms Glenda (Hampstead)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Jenkins, Brian
Johnson, Alan (Hull W & Hessle)
Johnson, Miss Melanie
(Welwyn Hatfield)
Jones, Rt Hon Barry (Alyn)
Jones, Mrs Fiona (Newark)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Dr Lynne (Selly Oak)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Jowell, Rt Hon Ms Tessa
Kaufman, Rt Hon Gerald
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keen, Ann (Brentford & Isleworth)
Keetch, Paul
Kemp, Fraser
Kennedy, Rt Hon Charles
(Ross Skye & Inverness W)
Khabra, Piara S
Kidney, David
Kilfoyle, Peter
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
Kirkwood, Archy
Kumar, Dr Ashok
Ladyman, Dr Stephen
Laxton, Bob
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom
Lewis, Ivan (Bury S)
Lewis, Terry (Worsley)
Linton, Martin
Livsey, Richard
Lloyd, Tony (Manchester C)
Love, Andrew
McAvoy, Thomas
McCafferty, Ms Chris
McDonagh, Siobhain
Macdonald, Calum
McGuire, Mrs Anne
McKenna, Mrs Rosemary
Mackinlay, Andrew
Maclennan, Rt Hon Robert
McNamara, Kevin
McNulty, Tony
MacShane, Denis
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mallaber, Judy
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marshall, David (Shettleston)
Marshall, Jim (Leicester S)
Martlew, Eric
Maxton, John
Meale, Alan
Merron, Gillian
Michie, Bill (Shef'ld Heeley)
Milburn, Rt Hon Alan
Miller, Andrew
Mitchell, Austin
Moffatt, Laura
Moonie, Dr Lewis
Moore, Michael
Moran, Ms Margaret
Morgan, Ms Julie (Cardiff N)
Morley, Elliot
Morris, Rt Hon Ms Estelle
(B'ham Yardley)
Morris, Rt Hon Sir John (Aberavon)
Mountford, Kali
Mudie, George
Mullin, Chris
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Rt Hon Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr Doug
Oaten, Mark
O'Brien, Bill (Normanton)
Olner, Bill
O'Neill, Martin
Öpik, Lembit
Organ, Mrs Diana
Palmer, Dr Nick
Pearson, Ian
Pendry, Tom
Perham, Ms Linda
Pickthall, Colin
Pike, Peter L
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris
Pope, Greg
Powell, Sir Raymond
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Prescott, Rt Hon John
Purchase, Ken
Quin, Rt Hon Ms Joyce
Quinn, Lawrie
Radice, Rt Hon Giles
Rammell, Bill
Rapson, Syd
Raynsford, Nick
Reed, Andrew (Loughborough)
Reid, Rt Hon Dr John (Hamilton N)
Rendel, David
Roche, Mrs Barbara
Rooker, Rt Hon Jeff
Rooney, Terry
Ross, Ernie (Dundee W)
Rowlands, Ted
Ruane, Chris
Russell, Bob (Colchester)
Russell, Ms Christine (Chester)
Ryan, Ms Joan
Salter, Martin
Sanders, Adrian
Sarwar, Mohammad
Savidge, Malcolm
Sedgemore, Brian
Sheerman, Barry
Short, Rt Hon Clare
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, Miss Geraldine
(Morecambe & Lunesdale)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Snape, Peter
Southworth, Ms Helen
Spellar, John
Squire, Ms Rachel
Starkey, Dr Phyllis
Steinberg, Gerry
Stevenson, George
Stewart, David (Inverness E)
Stewart, Ian (Eccles)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr Howard
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Straw, Rt Hon Jack
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Sutcliffe, Gerry
Taylor, Rt Hon Mrs Ann
(Dewsbury)
Taylor, Ms Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Temple-Morris, Peter
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Touhig, Don
Trickett, Jon
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr George (NW Norfolk)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Tynan, Bill
Vis, Dr Rudi
Walley, Ms Joan
Ward, Ms Claire
Watts, David
Webb, Steve
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Wicks, Malcolm
Williams, Rt Hon Alan
(Swansea W)
Williams, Alan W (E Carmarthen)
Williams, Mrs Betty (Conwy)
Willis, Phil
Wills, Michael
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Wise, Audrey
Woodward, Shaun
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wray, James
Wright, Dr Tony (Cannock)
Wyatt, Derek

Tellers for the Ayes:


Mr. Mike Hall and
Mr. Robert Ainsworth.


NOES


Ainsworth, Peter (E Surrey)
Amess, David
Ancram, Rt Hon Michael
Arbuthnot, Rt Hon James
Atkinson, Peter (Hexham)
Baldry, Tony
Bell, Martin (Tatton)
Bercow, John
Beresford, Sir Paul
Blunt, Crispin
Body, Sir Richard
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bottomley, Rt Hon Mrs Virginia
Brady, Graham
Brazier, Julian
Brooke, Rt Hon Peter
Browning, Mrs Angela
Bruce, Ian (S Dorset)
Burns, Simon
Butterfill, John
Cash, William
Chapman, Sir Sydney
(Chipping Barnet)
Chope, Christopher
Clappison, James
Collins, Tim
Cormack, Sir Patrick
Cran, James
Curry, Rt Hon David
Davies, Quentin (Grantham)
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Day, Stephen
Dorrell, Rt Hon Stephen
Duncan Smith, Iain
Emery, Rt Hon Sir Peter
Evans, Nigel
Ewing, Mrs Margaret
Faber, David
Fabricant, Michael
Flight, Howard
Fowler, Rt Hon Sir Norman
Fox, Dr Liam
Fraser, Christopher
Gale, Roger
Garnier, Edward
Gibb, Nick
Gillan, Mrs Cheryl
Gorman, Mrs Teresa
Gray, James
Green, Damian
Greenway, John
Grieve, Dominic
Gummer, Rt Hon John
Hague, Rt Hon William
Hamilton, Rt Hon Sir Archie
Hammond, Philip
Hawkins, Nick
Hayes, John
Heald, Oliver
Heathcoat-Amory, Rt Hon David
Hogg, Rt Hon Douglas
Horam, John
Howard, Rt Hon Michael
Howarth, Gerald (Aldershot)
Hunter, Andrew
Jack, Rt Hon Michael
Jenkin, Bernard
Johnson Smith,
Rt Hon Sir Geoffrey
Key, Robert
King, Rt Hon Tom (Bridgwater)
Kirkbride, Miss Julie
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Lansley, Andrew
Leigh, Edward
Letwin, Oliver
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Lidington, David
Lilley, Rt Hon Peter
Lloyd, Rt Hon Sir Peter (Fareham)
Llwyd, Elfyn
Loughton, Tim
Lyell, Rt Hon Sir Nicholas
MacGregor, Rt Hon John
McIntosh, Miss Anne
MacKay, Rt Hon Andrew
McLoughlin, Patrick
Madel, Sir David
Malins, Humfrey
Maples, John
Maude, Rt Hon Francis
Mawhinney, Rt Hon Sir Brian
May, Mrs Theresa
Morgan, Alasdair (Galloway)
Moss, Malcolm
Nicholls, Patrick
Norman, Archie
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Ottaway, Richard
Paice, James
Paterson, Owen
Pickles, Eric
Portillo, Rt Hon Michael
Prior, David
Randall, John
Redwood, Rt Hon John
Robathan, Andrew
Robertson, Laurence
Roe, Mrs Marion (Broxbourne)
Rowe, Andrew (Faversham)
Ruffley, David
St Aubyn, Nick
Sayeed, Jonathan
Shephard, Rt Hon Mrs Gillian
Shepherd, Richard
Simpson, Keith (Mid-Norfolk)
Smyth, Rev Martin (Belfast S)
Soames, Nicholas
Spelman, Mrs Caroline
Spicer, Sir Michael
Stanley, Rt Hon Sir John
Steen, Anthony
Streeter, Gary
Swayne, Desmond
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, Ian (Esher & Walton)
Taylor, John M (Solihull)
Taylor, Sir Teddy
Thomas, Simon (Ceredigion)
Thompson, William
Townend, John
Tredinnick, David
Trend, Michael
Tyrie, Andrew
Viggers, Peter
Walter, Robert
Wardle, Charles
Waterson, Nigel
Wells, Bowen
Whitney, Sir Raymond
Whittingdale, John
Wilkinson, John
Willetts, David
Wilshire, David
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Nicholas (Macclesfield)
Yeo, Tim
Young, Rt Hon Sir George

Tellers for the Noes:


Mr. Geoffrey Clifton-Brown and
Mr. Peter Luff.

Question accordingly agreed to.

28 Feb 2000 : Column 126

Resolved,


28 Feb 2000 : Column 127


Next Section

IndexHome Page