Previous SectionIndexHome Page


Division No. 141
[6.16 pm


AYES


Ainsworth, Peter (E Surrey)
Allan, Richard
Amess, David
Ancram, Rt Hon Michael
Arbuthnot, Rt Hon James
Ashdown, Rt Hon Paddy
Baldry, Tony
Ballard, Jackie
Beggs, Roy
Beith, Rt Hon A J
Bell, Martin (Tatton)
Bercow, John
Beresford, Sir Paul
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bottomley, Rt Hon Mrs Virginia
Brady, Graham
Brake, Tom
Brand, Dr Peter
Brazier, Julian
Breed, Colin
Brooke, Rt Hon Peter
Browning, Mrs Angela
Bruce, Ian (S Dorset)
Burnett, John
Burns, Simon
Burstow, Paul
Butterfill, John
Campbell, Rt Hon Menzies
(NE Fife)
Chope, Christopher
Clappison, James
Clarke, Rt Hon Kenneth
(Rushcliffe)
Clifton-Brown, Geoffrey
Collins, Tim
Cotter, Brian
Cran, James
Davey, Edward (Kingston)
Davies, Quentin (Grantham)
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Dorrell, Rt Hon Stephen
Duncan, Alan
Duncan Smith, Iain
Evans, Nigel
Faber, David
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Flight, Howard
Forth, Rt Hon Eric
Foster, Don (Bath)
Fowler, Rt Hon Sir Norman
Fox, Dr Liam
Fraser, Christopher
Gale, Roger
George, Andrew (St Ives)
Gibb, Nick
Gillan, Mrs Cheryl
Gray, James
Green, Damian
Grieve, Dominic
Gummer, Rt Hon John
Hague, Rt Hon William
Hamilton, Rt Hon Sir Archie
Hammond, Philip
Harvey, Nick
Hawkins, Nick
Heald, Oliver
Heath, David (Somerton & Frome)
Heathcoat-Amory, Rt Hon David
Hogg, Rt Hon Douglas
Horam, John
Howard, Rt Hon Michael
Howarth, Gerald (Aldershot)
Hughes, Simon (Southwark N)
Hunter, Andrew
Jenkin, Bernard
Johnson Smith,
Rt Hon Sir Geoffrey
Keetch, Paul
Kennedy, Rt Hon Charles
(Ross Skye & Inverness W)
Key, Robert
King, Rt Hon Tom (Bridgwater)
Kirkbride, Miss Julie
Kirkwood, Archy
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Leigh, Edward
Letwin, Oliver
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Lidington, David
Lilley, Rt Hon Peter
Livsey, Richard
Lloyd, Rt Hon Sir Peter (Fareham)
Llwyd, Elfyn
Loughton, Tim
Luff, Peter
Lyell, Rt Hon Sir Nicholas
MacGregor, Rt Hon John
MacKay, Rt Hon Andrew
Maclean, Rt Hon David
Maclennan, Rt Hon Robert
McLoughlin, Patrick
Madel, Sir David
Malins, Humfrey
Maples, John
Mates, Michael
Maude, Rt Hon Francis
May, Mrs Theresa
Michie, Mrs Ray (Argyll & Bute)
Moore, Michael
Moss, Malcolm
Nicholls, Patrick
Norman, Archie
Oaten, Mark
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Öpik, Lembit
Ottaway, Richard
Page, Richard
Paice, James
Pickles, Eric
Portillo, Rt Hon Michael
Prior, David
Randall, John
Redwood, Rt Hon John
Robathan, Andrew
Robertson, Laurence
Roe, Mrs Marion (Broxbourne)
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
St Aubyn, Nick
Sanders, Adrian
Sayeed, Jonathan
Shephard, Rt Hon Mrs Gillian
Shepherd, Richard
Simpson, Keith (Mid-Norfolk)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Smyth, Rev Martin (Belfast S)
Soames, Nicholas
Spelman, Mrs Caroline
Spicer, Sir Michael
Spring, Richard
Stanley, Rt Hon Sir John
Steen, Anthony
Streeter, Gary
Stunell, Andrew
Swayne, Desmond
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, Ian (Esher & Walton)
Taylor, John M (Solihull)
Taylor, Matthew (Truro)
Thomas, Simon (Ceredigion)
Tonge, Dr Jenny
Tredinnick, David
Trend, Michael
Tyler, Paul
Tyrie, Andrew
Viggers, Peter
Walter, Robert
Wardle, Charles
Waterson, Nigel
Webb, Steve
Wells, Bowen
Whitney, Sir Raymond
Whittingdale, John
Willetts, David
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Nicholas (Macclesfield)
Young, Rt Hon Sir George

Tellers for the Ayes:


Mr. Stephen Day and
Mr. Peter Atkinson.


NOES


Abbott, Ms Diane
Ainger, Nick
Ainsworth, Robert (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Allen, Graham
Anderson, Donald (Swansea E)
Armstrong, Rt Hon Ms Hilary
Ashton, Joe
Atherton, Ms Candy
Austin, John
Banks, Tony
Barnes, Harry
Barron, Kevin
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, Rt Hon Mrs Margaret
Begg, Miss Anne
Bell, Stuart (Middlesbrough)
Benton, Joe
Bermingham, Gerald
Berry, Roger
Best, Harold
Betts, Clive
Blackman, Liz
Blair, Rt Hon Tony
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Blunkett, Rt Hon David
Boateng, Rt Hon Paul
Bradley, Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brinton, Mrs Helen
Brown, Rt Hon Gordon
(Dunfermline E)
Brown, Rt Hon Nick (Newcastle E)
Browne, Desmond
Buck, Ms Karen
Burden, Richard
Burgon, Colin
Byers, Rt Hon Stephen
Caborn, Rt Hon Richard
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Campbell-Savours, Dale
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Chapman, Ben (Wirral S)
Chaytor, David
Clapham, Michael
Clark, Rt Hon Dr David (S Shields)
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Charles (Norwich S)
Clarke, Eric (Midlothian)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clwyd, Ann
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Cohen, Harry
Coleman, Iain
Colman, Tony
Connarty, Michael
Cook, Frank (Stockton N)
Cooper, Yvette
Corbett, Robin
Corbyn, Jeremy
Cousins, Jim
Cranston, Ross
Crausby, David
Cunningham, Rt Hon Dr Jack
(Copeland)
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Dalyell, Tam
Darling, Rt Hon Alistair
Darvill, Keith
Davidson, Ian
Davies, Rt Hon Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Denham, John
Dismore, Andrew
Dobbin, Jim
Donohoe, Brian H
Doran, Frank
Dowd, Jim
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ennis, Jeff
Field, Rt Hon Frank
Fisher, Mark
Fitzpatrick, Jim
Fitzsimons, Lorna
Flint, Caroline
Follett, Barbara
Foster, Rt Hon Derek
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Foster, Michael J (Worcester)
Foulkes, George
Galbraith, Sam
Galloway, George
Gardiner, Barry
Gerrard, Neil
Gilroy, Mrs Linda
Godman, Dr Norman A
Godsiff, Roger
Goggins, Paul
Golding, Mrs Llin
Gordon, Mrs Eileen
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Grocott, Bruce
Grogan, John
Gunnell, John
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hanson, David
Harman, Rt Hon Ms Harriet
Heal, Mrs Sylvia
Healey, John
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Heppell, John
Hesford, Stephen
Hill, Keith
Hinchliffe, David
Hodge, Ms Margaret
Hoey, Kate
Home Robertson, John
Hoon, Rt Hon Geoffrey
Hope, Phil
Hopkins, Kelvin
Howarth, Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N)
Howells, Dr Kim
Hoyle, Lindsay
Hughes, Ms Beverley (Stretford)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan
Hutton, John
Iddon, Dr Brian
Illsley, Eric
Ingram, Rt Hon Adam
Jackson, Ms Glenda (Hampstead)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jenkins, Brian
Johnson, Alan (Hull W & Hessle)
Johnson, Miss Melanie
(Welwyn Hatfield)
Jones, Rt Hon Barry (Alyn)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Dr Lynne (Selly Oak)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Jowell, Rt Hon Ms Tessa
Kaufman, Rt Hon Gerald
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Kelly, Ms Ruth
Kemp, Fraser
Kennedy, Jane (Wavertree)
Khabra, Piara S
Kidney, David
Kilfoyle, Peter
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
King, Ms Oona (Bethnal Green)
Laxton, Bob
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom
Lewis, Terry (Worsley)
Liddell, Rt Hon Mrs Helen
Linton, Martin
Lock, David
Love, Andrew
McAvoy, Thomas
McCabe, Steve
McCartney, Rt Hon Ian
(Makerfield)
McDonagh, Siobhain
Macdonald, Calum
McDonnell, John
McFall, John
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
McKenna, Mrs Rosemary
Mackinlay, Andrew
McLeish, Henry
McNulty, Tony
MacShane, Denis
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahon, Mrs Alice
Mallaber, Judy
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marsden, Paul (Shrewsbury)
Marshall, Jim (Leicester S)
Marshall-Andrews, Robert
Martlew, Eric
Maxton, John
Meacher, Rt Hon Michael
Merron, Gillian
Michael, Rt Hon Alun
Michie, Bill (Shef'ld Heeley)
Milburn, Rt Hon Alan
Miller, Andrew
Moffatt, Laura
Moonie, Dr Lewis
Moran, Ms Margaret
Morgan, Ms Julie (Cardiff N)
Morley, Elliot
Morris, Rt Hon Ms Estelle
(B'ham Yardley)
Mountford, Kali
Mowlam, Rt Hon Marjorie
Mudie, George
Mullin, Chris
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Murphy, Rt Hon Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr Doug
Norris, Dan
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Mike (N Warks)
Olner, Bill
O'Neill, Martin
Organ, Mrs Diana
Osborne, Ms Sandra
Palmer, Dr Nick
Pearson, Ian
Perham, Ms Linda
Pickthall, Colin
Pike, Peter L
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris
Pope, Greg
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Prescott, Rt Hon John
Primarolo, Dawn
Prosser, Gwyn
Purchase, Ken
Quin, Rt Hon Ms Joyce
Quinn, Lawrie
Radice, Rt Hon Giles
Rammell, Bill
Raynsford, Nick
Reed, Andrew (Loughborough)
Reid, Rt Hon Dr John (Hamilton N)
Robinson, Geoffrey (Cov'try NW)
Roche, Mrs Barbara
Rooker, Rt Hon Jeff
Rooney, Terry
Ross, Ernie (Dundee W)
Rowlands, Ted
Roy, Frank
Ruane, Chris
Ruddock, Joan
Russell, Ms Christine (Chester)
Ryan, Ms Joan
Salter, Martin
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Sedgemore, Brian
Shaw, Jonathan
Shipley, Ms Debra
Short, Rt Hon Clare
Simpson, Alan (Nottingham S)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, Miss Geraldine
(Morecambe & Lunesdale)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Snape, Peter
Soley, Clive
Southworth, Ms Helen
Spellar, John
Squire, Ms Rachel
Starkey, Dr Phyllis
Steinberg, Gerry
Stevenson, George
Stewart, David (Inverness E)
Stewart, Ian (Eccles)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr Howard
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Straw, Rt Hon Jack
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Sutcliffe, Gerry
Taylor, Rt Hon Mrs Ann
(Dewsbury)
Taylor, Ms Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Temple-Morris, Peter
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark
Touhig, Don
Trickett, Jon
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr George (NW Norfolk)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Vaz, Keith
Walley, Ms Joan
Ward, Ms Claire
Wareing, Robert N
Watts, David
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Wicks, Malcolm
Williams, Rt Hon Alan
(Swansea W)
Williams, Alan W (E Carmarthen)
Williams, Mrs Betty (Conwy)
Wills, Michael
Wilson, Brian
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Wood, Mike
Woodward, Shaun
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wright, Anthony D (Gt Yarmouth)
Wright, Dr Tony (Cannock)
Wyatt, Derek

Tellers for the Noes:


Mr. David Jamieson and
Mr. David Clelland.

Question accordingly negatived.

4 Apr 2000 : Column 856


Next Section

IndexHome Page