Previous SectionIndexHome Page


Division No. 304
[6.22 pm


AYES


Abbott, Ms Diane
Ainger, Nick
Allan, Richard
Allen, Graham
Anderson, Donald (Swansea E)
Arbuthnot, Rt Hon James
Armstrong, Rt Hon Ms Hilary
Ashdown, Rt Hon Paddy
Atkins, Charlotte
Baker, Norman
Ballard, Jackie
Beckett, Rt Hon Mrs Margaret
Bell, Martin (Tatton)
Bell, Stuart (Middlesbrough)
Bennett, Andrew F
Berry, Roger
Betts, Clive
Blackman, Liz
Blunkett, Rt Hon David
Borrow, David
Bradley, Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brake, Tom
Breed, Colin
Brinton, Mrs Helen
Brown, Rt Hon Nick (Newcastle E)
Bruce, Ian (S Dorset)
Bruce, Malcolm (Gordon)
Burden, Richard
Burstow, Paul
Butterfill, John
Byers, Rt Hon Stephen
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Rt Hon Menzies
(NE Fife)
Caplin, Ivor
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Chapman, Sir Sydney
(Chipping Barnet)
Chaytor, David
Chidgey, David
Clappison, James
Clark, Rt Hon Dr David (S Shields)
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Cohen, Harry
Cooper, Yvette
Corbett, Robin
Corbyn, Jeremy
Cousins, Jim
Cran, James
Cryer, Mrs Ann (Keighley)
Cummings, John
Cunningham, Ms Roseanna
(Perth)
Dalyell, Tam
Darvill, Keith
Davey, Valerie (Bristol W)
Davidson, Ian
Davies, Quentin (Grantham)
Davies, Rt Hon Ron (Caerphilly)
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Davis, Rt Hon Terry
(B'ham Hodge H)
Denham, John
Drown, Ms Julia
Edwards, Huw
Fisher, Mark
Flynn, Paul
Foster, Rt Hon Derek
Foster, Don (Bath)
Foster, Michael J (Worcester)
Foulkes, George
Galbraith, Sam
Gapes, Mike
Gardiner, Barry
George, Andrew (St Ives)
George, Bruce (Walsall S)
Gidley, Sandra
Gilroy, Mrs Linda
Godman, Dr Norman A
Golding, Mrs Llin
Gorrie, Donald
Greenway, John
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Win (Bridgend)
Grogan, John
Hamilton, Rt Hon Sir Archie
Harvey, Nick
Heath, David (Somerton & Frome)
Home Robertson, John
Hoyle, Lindsay
Hughes, Simon (Southwark N)
Iddon, Dr Brian
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Jenkin, Bernard
Jones, Ieuan Wyn (Ynys Mon)
Jones, Ms Jenny
(Wolverh'ton SW)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Dr Lynne (Selly Oak)
Kelly, Ms Ruth
Kennedy, Rt Hon Charles
(Ross Skye & Inverness W)
Key, Robert
King, Ms Oona (Bethnal Green)
Kirkwood, Archy
Kumar, Dr Ashok
Laxton, Bob
Lilley, Rt Hon Peter
Linton, Martin
Livingstone, Ken
Lloyd, Rt Hon Sir Peter (Fareham)
Lloyd, Tony (Manchester C)
Llwyd, Elfyn
Lock, David
McDonnell, John
Maclennan, Rt Hon Robert
McLoughlin, Patrick
MacShane, Denis
Major, Rt Hon John
Maples, John
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marsden, Paul (Shrewsbury)
Martlew, Eric
Maxton, John
Miller, Andrew
Mitchell, Austin
Moonie, Dr Lewis
Moran, Ms Margaret
Morgan, Alasdair (Galloway)
Morgan, Ms Julie (Cardiff N)
Morley, Elliot
Morris, Rt Hon Sir John (Aberavon)
Mullin, Chris
Murphy, Rt Hon Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr Doug
Oaten, Mark
O'Hara, Eddie
O'Neill, Martin
Palmer, Dr Nick
Pike, Peter L
Pond, Chris
Portillo, Rt Hon Michael
Prentice, Gordon (Pendle)
Prior, David
Radice, Rt Hon Giles
Rammell, Bill
Reed, Andrew (Loughborough)
Rendel, David
Rooker, Rt Hon Jeff
Ruddock, Joan
St Aubyn, Nick
Salter, Martin
Sanders, Adrian
Savidge, Malcolm
Sheerman, Barry
Sheldon, Rt Hon Robert
Shipley, Ms Debra
Simpson, Alan (Nottingham S)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Soley, Clive
Southworth, Ms Helen
Squire, Ms Rachel
Steen, Anthony
Steinberg, Gerry
Stinchcombe, Paul
Stringer, Graham
Taylor, Rt Hon Mrs Ann
(Dewsbury)
Taylor, Ms Dari (Stockton S)
Taylor, Ian (Esher & Walton)
Taylor, John M (Solihull)
Taylor, Matthew (Truro)
Thompson, William
Todd, Mark
Tonge, Dr Jenny
Turner, Dr George (NW Norfolk)
Turner, Neil (Wigan)
Tyler, Paul
Tyrie, Andrew
Walley, Ms Joan
Walter, Robert
Wareing, Robert N
Wells, Bowen
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Wigley, Rt Hon Dafydd
Worthington, Tony
Wright, Tony (Cannock)
Wyatt, Derek

Tellers for the Ayes:


Mr. Terry Lewis and
Mr. Hilton Dawson.


NOES


Adams, Mrs Irene (Paisley N)
Ainsworth, Robert (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Anderson, Janet (Rossendale)
Ashton, Joe
Banks, Tony
Barnes, Harry
Barron, Kevin
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Begg, Miss Anne
Benn, Hilary (Leeds C)
Benton, Joe
Bermingham, Gerald
Best, Harold
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Blunt, Crispin
Boateng, Rt Hon Paul
Brady, Graham
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Buck, Ms Karen
Burgon, Colin
Cable, Dr Vincent
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Canavan, Dennis
Casale, Roger
Cash, William
Chisholm, Malcolm
Chope, Christopher
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Charles (Norwich S)
Clarke, Eric (Midlothian)
Clarke, Rt Hon Kenneth
(Rushcliffe)
Clifton-Brown, Geoffrey
Clwyd, Ann
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Coleman, Iain
Colman, Tony
Connarty, Michael
Cook, Frank (Stockton N)
Cook, Rt Hon Robin (Livingston)
Corston, Jean
Cotter, Brian
Crausby, David
Cunningham, Rt Hon Dr Jack
(Copeland)
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Curry, Rt Hon David
Curtis-Thomas, Mrs Claire
Davey, Edward (Kingston)
Davies, Geraint (Croydon C)
Day, Stephen
Dean, Mrs Janet
Dismore, Andrew
Dobbin, Jim
Dobson, Rt Hon Frank
Donohoe, Brian H
Dorrell, Rt Hon Stephen
Dowd, Jim
Drew, David
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff
Etherington, Bill
Fearn, Ronnie
Fitzpatrick, Jim
Flight, Howard
Flint, Caroline
Follett, Barbara
Forth, Rt Hon Eric
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Galloway, George
Gerrard, Neil
Goggins, Paul
Graham, Thomas
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Grocott, Bruce
Gummer, Rt Hon John
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hancock, Mike
Hanson, David
Harman, Rt Hon Ms Harriet
Hayes, John
Heal, Mrs Sylvia
Healey, John
Henderson, Ivan (Harwich)
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hodge, Ms Margaret
Hood, Jimmy
Hope, Phil
Hopkins, Kelvin
Howarth, Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N)
Howarth, Gerald (Aldershot)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Humble, Mrs Joan
Hutton, John
Jenkins, Brian
Johnson, Miss Melanie
(Welwyn Hatfield)
Jones, Rt Hon Barry (Alyn)
Jones, Mrs Fiona (Newark)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keetch, Paul
Kemp, Fraser
Khabra, Piara S
Kidney, David
Kilfoyle, Peter
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
Kirkbride, Miss Julie
Ladyman, Dr Stephen
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Lammy, David
Lansley, Andrew
Lawrence, Mrs Jackie
Lepper, David
Levitt, Tom
Lewis, Ivan (Bury S)
Livsey, Richard
Love, Andrew
Luff, Peter
McAllion, John
McAvoy, Thomas
McCabe, Steve
McCartney, Rt Hon Ian
(Makerfield)
McDonagh, Siobhain
Macdonald, Calum
McFall, John
MacGregor, Rt Hon John
McGuire, Mrs Anne
McIntosh, Miss Anne
McIsaac, Shona
MacKay, Rt Hon Andrew
McKenna, Mrs Rosemary
Mackinlay, Andrew
Maclean, Rt Hon David
McLeish, Henry
McNamara, Kevin
McNulty, Tony
McWalter, Tony
Mahon, Mrs Alice
Mallaber, Judy
Mandelson, Rt Hon Peter
Marshall-Andrews, Robert
Mawhinney, Rt Hon Sir Brian
Meale, Alan
Merron, Gillian
Michael, Rt Hon Alun
Michie, Bill (Shef'ld Heeley)
Milburn, Rt Hon Alan
Moffatt, Laura
Moore, Michael
Mountford, Kali
Mudie, George
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Olner, Bill
Öpik, Lembit
Organ, Mrs Diana
Osborne, Ms Sandra
Paterson, Owen
Pearson, Ian
Perham, Ms Linda
Pickles, Eric
Pickthall, Colin
Plaskitt, James
Pope, Greg
Pound, Stephen
Powell, Sir Raymond
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prescott, Rt Hon John
Prosser, Gwyn
Quinn, Lawrie
Rapson, Syd
Redwood, Rt Hon John
Robertson, Laurence
Robinson, Geoffrey (Cov'try NW)
Robinson, Peter (Belfast E)
Roche, Mrs Barbara
Rogers, Allan
Ross, Ernie (Dundee W)
Roy, Frank
Ruane, Chris
Russell, Bob (Colchester)
Ryan, Ms Joan
Salmond, Alex
Sarwar, Mohammad
Sawford, Phil
Sayeed, Jonathan
Sedgemore, Brian
Shaw, Jonathan
Shephard, Rt Hon Mrs Gillian
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Miss Geraldine
(Morecambe & Lunesdale)
Soames, Nicholas
Spellar, John
Spicer, Sir Michael
Stanley, Rt Hon Sir John
Starkey, Dr Phyllis
Stewart, David (Inverness E)
Stewart, Ian (Eccles)
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Straw, Rt Hon Jack
Stuart, Ms Gisela
Stunell, Andrew
Sutcliffe, Gerry
Swayne, Desmond
Swinney, John
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, David (NW Leics)
Temple-Morris, Peter
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Thomas, Simon (Ceredigion)
Touhig, Don
Tredinnick, David
Trickett, Jon
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr Desmond (Kemptown)
Twigg, Derek (Halton)
Tynan, Bill
Vaz, Keith
Vis, Dr Rudi
Wallace, James
Ward, Ms Claire
Waterson, Nigel
Watts, David
Webb, Steve
Welsh, Andrew
Whittingdale, John
Wicks, Malcolm
Wilkinson, John
Williams, Rt Hon Alan
(Swansea W)
Williams, Alan W (E Carmarthen)
Williams, Mrs Betty (Conwy)
Willis, Phil
Wilshire, David
Wilson, Brian
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Woolas, Phil
Wray, James
Wright, Anthony D (Gt Yarmouth)

Tellers for the Noes:


Mr. Peter Snape and
Ann Keen.

Question accordingly negatived.

23 Oct 2000 : Column 60

23 Oct 2000 : Column 61


Next Section

IndexHome Page