Previous SectionIndexHome Page


Division No. 322
[6.11 pm


AYES


Ainger, Nick
Ainsworth, Robert (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Allen, Graham
Anderson, Donald (Swansea E)
Armstrong, Rt Hon Ms Hilary
Ashton, Joe
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Austin, John
Banks, Tony
Barron, Kevin
Beard, Nigel
Beckett, Rt Hon Mrs Margaret
Bell, Martin (Tatton)
Bell, Stuart (Middlesbrough)
Benn, Hilary (Leeds C)
Benton, Joe
Berry, Roger
Best, Harold
Blackman, Liz
Blizzard, Bob
Bradley, Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Browne, Desmond
Burden, Richard
Butler, Mrs Christine
Byers, Rt Hon Stephen
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Campbell-Savours, Dale
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Chaytor, David
Clapham, Michael
Clark, Rt Hon Dr David (S Shields)
Clarke, Eric (Midlothian)
Clwyd, Ann
Coffey, Ms Ann
Colman, Tony
Connarty, Michael
Cook, Frank (Stockton N)
Cooper, Yvette
Corbett, Robin
Cousins, Jim
Cox, Tom
Cranston, Ross
Cryer, Mrs Ann (Keighley)
Cryer, John (Hornchurch)
Cunningham, Rt Hon Dr Jack
(Copeland)
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Curtis-Thomas, Mrs Claire
Darling, Rt Hon Alistair
Davey, Valerie (Bristol W)
Davidson, Ian
Davies, Geraint (Croydon C)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Doran, Frank
Dowd, Jim
Drew, David
Drown, Ms Julia
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Ellman, Mrs Louise
Etherington, Bill
Fitzsimons, Mrs Lorna
Flint, Caroline
Flynn, Paul
Follett, Barbara
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Foster, Michael J (Worcester)
Foulkes, George
Fyfe, Maria
Gapes, Mike
Gardiner, Barry
George, Bruce (Walsall S)
Godman, Dr Norman A
Goggins, Paul
Gordon, Mrs Eileen
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Grocott, Bruce
Grogan, John
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hanson, David
Harman, Rt Hon Ms Harriet
Healey, John
Henderson, Doug (Newcastle N)
Heppell, John
Hewitt, Ms Patricia
Hinchliffe, David
Hood, Jimmy
Hope, Phil
Howarth, George (Knowsley N)
Howells, Dr Kim
Hoyle, Lindsay
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Hurst, Alan
Hutton, John
Illsley, Eric
Jackson, Ms Glenda (Hampstead)
Jamieson, David
Jenkins, Brian
Johnson, Miss Melanie
(Welwyn Hatfield)
Jones, Rt Hon Barry (Alyn)
Jones, Mrs Fiona (Newark)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keen, Ann (Brentford & Isleworth)
Kennedy, Jane (Wavertree)
Khabra, Piara S
Kidney, David
Kilfoyle, Peter
King, Ms Oona (Bethnal Green)
Kingham, Ms Tess
Ladyman, Dr Stephen
Lammy, David
Lawrence, Mrs Jackie
Laxton, Bob
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom
Liddell, Rt Hon Mrs Helen
Linton, Martin
Lloyd, Tony (Manchester C)
Llwyd, Elfyn
Love, Andrew
McAvoy, Thomas
McCabe, Steve
McCafferty, Ms Chris
McFall, John
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
McNulty, Tony
MacShane, Denis
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahon, Mrs Alice
Mallaber, Judy
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marshall, David (Shettleston)
Martlew, Eric
Maxton, John
Meale, Alan
Merron, Gillian
Michael, Rt Hon Alun
Michie, Bill (Shef'ld Heeley)
Mitchell, Austin
Moffatt, Laura
Moonie, Dr Lewis
Moran, Ms Margaret
Morgan, Ms Julie (Cardiff N)
Morley, Elliot
Mountford, Kali
Mullin, Chris
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Murphy, Rt Hon Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr Doug
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Hara, Eddie
Olner, Bill
O'Neill, Martin
Organ, Mrs Diana
Osborne, Ms Sandra
Palmer, Dr Nick
Pendry, Tom
Perham, Ms Linda
Pickthall, Colin
Pike, Peter L
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris
Pope, Greg
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Primarolo, Dawn
Prosser, Gwyn
Quin, Rt Hon Ms Joyce
Quinn, Lawrie
Rammell, Bill
Reed, Andrew (Loughborough)
Roche, Mrs Barbara
Rooker, Rt Hon Jeff
Rooney, Terry
Ross, Ernie (Dundee W)
Rowlands, Ted
Ruane, Chris
Ruddock, Joan
Russell, Ms Christine (Chester)
Ryan, Ms Joan
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Shaw, Jonathan
Sheerman, Barry
Sheldon, Rt Hon Robert
Simpson, Alan (Nottingham S)
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Snape, Peter
Soley, Clive
Southworth, Ms Helen
Spellar, John
Starkey, Dr Phyllis
Stevenson, George
Stewart, David (Inverness E)
Stewart, Ian (Eccles)
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Straw, Rt Hon Jack
Stuart, Ms Gisela
Taylor, Rt Hon Mrs Ann
(Dewsbury)
Taylor, David (NW Leics)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Thomas, Simon (Ceredigion)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Touhig, Don
Trickett, Jon
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr George (NW Norfolk)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Tynan, Bill
Vis, Dr Rudi
Walley, Ms Joan
Ward, Ms Claire
Wareing, Robert N
White, Brian
Wigley, Rt Hon Dafydd
Williams, Alan W (E Carmarthen)
Williams, Mrs Betty (Conwy)
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Worthington, Tony
Wright, Anthony D (Gt Yarmouth)
Wright, Tony (Cannock)
Wyatt, Derek

Tellers for the Ayes:


Mr. Clive Betts and
Mr. Gerry Sutcliffe.


NOES


Ainsworth, Peter (E Surrey)
Allan, Richard
Amess, David
Ancram, Rt Hon Michael
Arbuthnot, Rt Hon James
Atkinson, Peter (Hexham)
Baldry, Tony
Ballard, Jackie
Barnes, Harry
Beggs, Roy
Beith, Rt Hon A J
Bercow, John
Beresford, Sir Paul
Blunt, Crispin
Body, Sir Richard
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bottomley, Rt Hon Mrs Virginia
Brady, Graham
Brake, Tom
Brand, Dr Peter
Brazier, Julian
Breed, Colin
Brooke, Rt Hon Peter
Browning, Mrs Angela
Burnett, John
Burns, Simon
Burstow, Paul
Butterfill, John
Campbell, Rt Hon Menzies
(NE Fife)
Cash, William
Chapman, Sir Sydney
(Chipping Barnet)
Chidgey, David
Chope, Christopher
Clappison, James
Clark, Dr Michael (Rayleigh)
Clarke, Rt Hon Kenneth
(Rushcliffe)
Clifton-Brown, Geoffrey
Collins, Tim
Corbyn, Jeremy
Cormack, Sir Patrick
Cotter, Brian
Cran, James
Curry, Rt Hon David
Davey, Edward (Kingston)
Davies, Quentin (Grantham)
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Day, Stephen
Duncan, Alan
Duncan Smith, Iain
Dunwoody, Mrs Gwyneth
Emery, Rt Hon Sir Peter
Evans, Nigel
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Flight, Howard
Foster, Don (Bath)
Fowler, Rt Hon Sir Norman
Fox, Dr Liam
Fraser, Christopher
Gale, Roger
Garnier, Edward
George, Andrew (St Ives)
Gibb, Nick
Gill, Christopher
Golding, Mrs Llin
Gorman, Mrs Teresa
Gray, James
Green, Damian
Greenway, John
Grieve, Dominic
Hague, Rt Hon William
Hammond, Philip
Hancock, Mike
Hawkins, Nick
Heald, Oliver
Heath, David (Somerton & Frome)
Heathcoat-Amory, Rt Hon David
Horam, John
Howard, Rt Hon Michael
Howarth, Gerald (Aldershot)
Hughes, Simon (Southwark N)
Jenkin, Bernard
Johnson Smith,
Rt Hon Sir Geoffrey
Jones, Nigel (Cheltenham)
Keetch, Paul
Kennedy, Rt Hon Charles
(Ross Skye & Inverness W)
Key, Robert
Kirkbride, Miss Julie
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Lansley, Andrew
Letwin, Oliver
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Lidington, David
Livsey, Richard
Loughton, Tim
Lyell, Rt Hon Sir Nicholas
MacGregor, Rt Hon John
McIntosh, Miss Anne
MacKay, Rt Hon Andrew
McLoughlin, Patrick
Malins, Humfrey
Maples, John
Mates, Michael
Maude, Rt Hon Francis
Mawhinney, Rt Hon Sir Brian
May, Mrs Theresa
Michie, Mrs Ray (Argyll & Bute)
Moore, Michael
Norman, Archie
Oaten, Mark
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Öpik, Lembit
Ottaway, Richard
Page, Richard
Paterson, Owen
Pearson, Ian
Portillo, Rt Hon Michael
Prior, David
Randall, John
Redwood, Rt Hon John
Rendel, David
Robathan, Andrew
Roe, Mrs Marion (Broxbourne)
Rowe, Andrew (Faversham)
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
St Aubyn, Nick
Sanders, Adrian
Sayeed, Jonathan
Shephard, Rt Hon Mrs Gillian
Shepherd, Richard
Simpson, Keith (Mid-Norfolk)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Soames, Nicholas
Spicer, Sir Michael
Spring, Richard
Stanley, Rt Hon Sir John
Streeter, Gary
Stunell, Andrew
Swayne, Desmond
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, Ian (Esher & Walton)
Taylor, John M (Solihull)
Taylor, Matthew (Truro)
Taylor, Sir Teddy
Thomas, Simon (Ceredigion)
Tonge, Dr Jenny
Townend, John
Trend, Michael
Tyler, Paul
Tyrie, Andrew
Viggers, Peter
Walter, Robert
Wardle, Charles
Waterson, Nigel
Wells, Bowen
Whitney, Sir Raymond
Whittingdale, John
Widdecombe, Rt Hon Miss Ann
Wilkinson, John
Willetts, David
Willis, Phil
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Nicholas (Macclesfield)
Young, Rt Hon Sir George

Tellers for the Noes:


Mr. Eric Forth and
Sir Archie Hamilton.

Question accordingly agreed to.

7 Nov 2000 : Column 207

Ordered,



Next Section

IndexHome Page