Previous SectionIndexHome Page


11 Feb 2003 : Column 832—continued

Division No. 87
[4:39 pm


AYES


Ainger, Nick
Ainsworth, Peter (E Surrey)
Alexander, Douglas
Allan, Richard
Allen, Graham
Ancram, rh Michael
Anderson, rh Donald (Swansea E)
Armstrong, rh Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkinson, Peter (Hexham)
Austin, John
Bacon, Richard
Bailey, Adrian
Baird, Vera
Banks, Tony
Barker, Gregory
Barnes, Harry
Barrett, John
Barron, rh Kevin
Battle, John
Bayley, Hugh
Beckett, rh Margaret
Begg, Miss Anne
Beith, rh A. J.
Benn, Hilary
Bennett, Andrew
Benton, Joe (Bootle)
Berry, Roger
Best, Harold
Blackman, Liz
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Blunt, Crispin
Boateng, rh Paul
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bradley, rh Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brady, Graham
Brake, Tom (Carshalton)
Brazier, Julian
Breed, Colin
Brennan, Kevin
Brooke, Mrs Annette L.
Brown, rh Nicholas (Newcastle E Wallsend)
Brown, Russell (Dumfries)
Bruce, Malcolm
Bryant, Chris
Buck, Ms Karen
Burden, Richard
Burnett, John
Burnham, Andy
Burstow, Paul
Burt, Alistair
Cable, Dr. Vincent
Caborn, rh Richard
Cairns, David
Calton, Mrs Patsy
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Carmichael, Alistair
Casale, Roger
Cawsey, Ian (Brigg)
Challen, Colin
Chapman, Ben (Wirral S)
Chaytor, David
Chidgey, David
Clappison, James
Clark, Dr. Lynda (Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, rh Tom (Coatbridge & Chryston)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Clifton-Brown, Geoffrey
Clwyd, Ann (Cynon V)
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Cohen, Harry
Coleman, Iain
Colman, Tony
Connarty, Michael
Conway, Derek
Cook, Frank (Stockton N)
Cooper, Yvette
Corbyn, Jeremy
Corston, Jean
Cotter, Brian
Cousins, Jim
Cranston, hon. Ross
Cruddas, Jon
Cryer, Ann (Keighley)
Cryer, John (Hornchurch)
Cummings, John
Cunningham, rh Dr. Jack (Copeland)
Cunningham, Jim (Coventry S)
Cunningham, Tony (Workington)
Curry, rh David
Davey, Edward (Kingston)
David, Wayne
Davidson, Ian
Davies, rh Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Davies, Quentin (Grantham & Stamford)
Davis, rh Terry (B'ham Hodge H)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Dhanda, Parmjit
Dobbin, Jim (Heywood)
Dobson, rh Frank
Donohoe, Brian H.
Doran, Frank
Dowd, Jim (Lewisham W)
Drew, David (Stroud)
Drown, Ms Julia
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff (Barnsley E)
Evans, Nigel
Fabricant, Michael
Farrelly, Paul
Field, Mark (Cities of London & Westminster)
Fisher, Mark
Fitzpatrick, Jim
Flint, Caroline
Flook, Adrian
Follett, Barbara
Forth, rh Eric
Foster, rh Derek
Foster, Don (Bath)
Foster, Michael (Worcester)
Foster, Michael Jabez (Hastings & Rye)
Foulkes, rh George
Fox, Dr. Liam
Francois, Mark
Gale, Roger (N Thanet)
Galloway, George
Gardiner, Barry
Garnier, Edward
George, Andrew (St. Ives)
Gerrard, Neil
Gibson, Dr. Ian
Gilroy, Linda
Godsiff, Roger
Goggins, Paul
Goodman, Paul
Gray, James (N Wilts)
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Win (Bridgend)
Grogan, John
Hain, rh Peter
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, David (Midlothian)
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hancock, Mike
Hanson, David
Harman, rh Ms Harriet
Harris, Dr. Evan (Oxford W & Abingdon)
Harris, Tom (Glasgow Cathcart)
Havard, Dai (Merthyr Tydfil & Rhymney)
Hawkins, Nick
Heald, Oliver
Healey, John
Heath, David
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hendrick, Mark
Hendry, Charles
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hesford, Stephen
Hewitt, rh Ms Patricia
Heyes, David
Hill, Keith (Streatham)
Hinchliffe, David
Hoban, Mark (Fareham)
Hodge, Margaret
Holmes, Paul
Hood, Jimmy (Clydesdale)
Hope, Phil (Corby)
Hopkins, Kelvin
Howarth, rh Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N & Sefton E)
Hoyle, Lindsay
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Hughes, Simon (Southwark N)
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan (Braintree)
Iddon, Dr. Brian
Illsley, Eric
Ingram, rh Adam
Irranca-Davies, Huw
Jackson, Glenda (Hampstead & Highgate)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Jenkin, Bernard
Jenkins, Brian
Johnson, Alan (Hull W)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jowell, rh Tessa
Joyce, Eric (Falkirk W)
Kaufman, rh Gerald
Keen, Alan (Feltham)
Keen, Ann (Brentford)
Keetch, Paul
Kelly, Ruth (Bolton W)
Kemp, Fraser
Kennedy, rh Charles (Ross Skye & Inverness)
Kennedy, Jane (Wavertree)
Khabra, Piara S.
Kidney, David
Kilfoyle, Peter
Kirkwood, Sir Archy
Kumar, Dr. Ashok
Ladyman, Dr. Stephen
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Lawrence, Mrs Jackie
Laws, David (Yeovil)
Laxton, Bob (Derby N)
Lazarowicz, Mark
Lepper, David
Leslie, Christopher
Letwin, rh Oliver
Levitt, Tom (High Peak)
Lewis, Ivan (Bury S)
Lewis, Terry (Worsley)
Liddell, rh Mrs Helen
Linton, Martin
Lloyd, Tony (Manchester C)
Llwyd, Elfyn
Loughton, Tim
Love, Andrew
Lucas, Ian (Wrexham)
Luff, Peter (M-Worcs)
Luke, Iain (Dundee E)
Lyons, John (Strathkelvin)
McAvoy, Thomas
McCabe, Stephen
McCartney, rh Ian
MacDonald, Calum
McDonnell, John
MacDougall, John
McGuire, Mrs Anne
McIntosh, Miss Anne
McIsaac, Shona
Mackay, rh Andrew
McKechin, Ann
Mackinlay, Andrew
McNamara, Kevin
McWalter, Tony
Mahmood, Khalid
Malins, Humfrey
Mallaber, Judy
Mandelson, rh Peter
Mann, John (Bassetlaw)
Marris, Rob (Wolverh'ton SW)
Marshall, David (Glasgow Shettleston)
Marshall-Andrews, Robert
Martlew, Eric
Meale, Alan (Mansfield)
Merron, Gillian
Michael, rh Alun
Miliband, David
Miller, Andrew
Mitchell, Andrew (Sutton Coldfield)
Mole, Chris
Moore, Michael
Moran, Margaret
Mountford, Kali
Mullin, Chris
Munn, Ms Meg
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Murrison, Dr. Andrew
Naysmith, Dr. Doug
Norris, Dan (Wansdyke)
Oaten, Mark (Winchester)
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Mike (N Warks)
O'Hara, Edward
Olner, Bill
O'Neill, Martin
Öpik, Lembit
Organ, Diana
Osborne, George (Tatton)
Osborne, Sandra (Ayr)
Owen, Albert
Palmer, Dr. Nick
Perham, Linda
Picking, Anne
Pickthall, Colin
Pike, Peter (Burnley)
Pollard, Kerry
Pond, Chris (Gravesham)
Pope, Greg (Hyndburn)
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Prisk, Mark (Hertford)
Prosser, Gwyn
Pugh, Dr. John
Purchase, Ken
Purnell, James
Quin, rh Joyce
Quinn, Lawrie
Rammell, Bill
Rapson, Syd (Portsmouth N)
Raynsford, rh Nick
Reed, Andy (Loughborough)
Reid, Alan (Argyll & Bute)
Rendel, David
Robathan, Andrew
Robertson, Hugh (Faversham & M-Kent)
Robertson, John (Glasgow Anniesland)
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Ruane, Chris
Russell, Bob (Colchester)
Russell, Ms Christine (City of Chester)
Ryan, Joan (Enfield N)
Salter, Martin
Sanders, Adrian
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Sedgemore, Brian
Selous, Andrew
Shaw, Jonathan
Sheerman, Barry
Sheridan, Jim
Shipley, Ms Debra
Simon, Siôn (B'ham Erdington)
Simpson, Alan (Nottingham S)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, rh Chris (Islington S & Finsbury)
Smith, Geraldine (Morecambe & Lunesdale)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns & Kincardine)
Southworth, Helen
Spellar, rh John
Spink, Bob (Castle Point)
Starkey, Dr. Phyllis
Steinberg, Gerry
Stevenson, George
Stewart, David (Inverness E & Lochaber)
Stewart, Ian (Eccles)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr. Howard
Strang, rh Dr. Gavin
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Sutcliffe, Gerry
Swayne, Desmond
Swire, Hugo (E Devon)
Syms, Robert
Tami, Mark (Alyn)
Taylor, Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Taylor, John (Solihull)
Taylor, Dr. Richard (Wyre F)
Taylor, Sir Teddy
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth (Harrow W)
Thomas, Simon (Ceredigion)
Thurso, John
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark (S Derbyshire)
Touhig, Don (Islwyn)
Trickett, Jon
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr. Desmond (Brighton Kemptown)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Tyler, Paul (N Cornwall)
Tynan, Bill (Hamilton S)
Vaz, Keith (Leicester E)
Viggers, Peter
Vis, Dr. Rudi
Walley, Ms Joan
Ward, Claire
Wareing, Robert N.
Watkinson, Angela
Watts, David
Webb, Steve (Northavon)
White, Brian
Whitehead, Dr. Alan
Wiggin, Bill
Wilson, Brian
Winnick, David
Wood, Mike (Batley)
Woodward, Shaun
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wright, Anthony D. (Gt Yarmouth)
Wright, David (Telford)
Wright, Tony (Cannock)
Wyatt, Derek

Tellers for the Ayes:


Charlotte Atkins and
Mr. Ivor Caplin


NOES


Burnside, David
Dodds, Nigel
Donaldson, Jeffrey M.
Hermon, Lady
Robinson, Peter (Belfast E)
Smyth, Rev. Martin (Belfast S)
Trimble, rh David
Wilkinson, John

Tellers for the Noes:


Mrs. Iris Robinson and
Mr. Roy Beggs

Question accordingly agreed to.

11 Feb 2003 : Column 835

Resolved,



Next Section

IndexHome Page