Previous SectionIndexHome Page


Deferred Divisions

Defence


The House divided: Ayes 432, Noes 0.

Division No. 270


AYES


Ainger, Nick
Ainsworth, Peter (E Surrey)
Alexander, Douglas
Allen, Graham
Amess, David
Anderson, rh Donald (Swansea E)
Anderson, Janet (Rossendale & Darwen)
Armstrong, rh Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Atkinson, David (Bour'mth E)
Atkinson, Peter (Hexham)
Austin, John
Bailey, Adrian
Baker, Norman
Barker, Gregory
Barnes, Harry
Baron, John (Billericay)
Barrett, John
Barron, rh Kevin
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, rh Margaret
Begg, Miss Anne
Beggs, Roy (E Antrim)
Beith, rh A. J.
Bell, Stuart
Bellingham, Henry
Benn, Hilary
Bennett, Andrew
Benton, Joe (Bootle)
Berry, Roger
Best, Harold
Blair, rh Tony
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Blunkett, rh David
Blunt, Crispin
Borrow, David
Bradley, rh Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brady, Graham
Brake, Tom (Carshalton)
Brazier, Julian
Brooke, Mrs Annette L.
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Browning, Mrs Angela
Bruce, Malcolm
Buck, Ms Karen
Burden, Richard
Burnett, John
Burnham, Andy
Burns, Simon
Burnside, David
Burstow, Paul
Burt, Alistair
Byers, rh Stephen
Cable, Dr. Vincent
Calton, Mrs Patsy
Cameron, David
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Gregory (E Lond'y)
Campbell, rh Menzies (NE Fife)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian (Brigg)
Challen, Colin
Chapman, Sir Sydney (Chipping Barnet)
Chidgey, David
Clapham, Michael
Clappison, James
Clark, Mrs Helen (Peterborough)
Clark, Dr. Lynda (Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, rh Kenneth (Rushcliffe)
Clarke, rh Tom (Coatbridge & Chryston)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Coffey, Ms Ann
Collins, Tim
Colman, Tony
Conway, Derek
Cooper, Yvette
Corbyn, Jeremy
Cormack, Sir Patrick
Corston, Jean
Cousins, Jim
Cranston, Ross
Crausby, David
Cryer, Ann (Keighley)
Cunningham, Jim (Coventry S)
Cunningham, Tony (Workington)
Curry, rh David
Curtis-Thomas, Mrs Claire
Darling, rh Alistair
Davey, Edward (Kingston)
Davey, Valerie (Bristol W)
David, Wayne
Davidson, Ian
Davies, rh Denzil (Llanelli)
Davis, rh David (Haltemprice & Howden)
Davis, rh Terry (B'ham Hodge H)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Dhanda, Parmjit
Dismore, Andrew
Djanogly, Jonathan
Dobbin, Jim (Heywood)
Dodds, Nigel
Donaldson, Jeffrey M.
Donohoe, Brian H.
Doran, Frank
Doughty, Sue
Dowd, Jim (Lewisham W)
Drew, David (Stroud)
Duncan, Peter (Galloway)
Duncan Smith, rh Iain
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Evans, Nigel
Ewing, Annabelle
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Field, rh Frank (Birkenhead)
Field, Mark (Cities of London & Westminster)
Fitzpatrick, Jim
Flight, Howard
Flint, Caroline
Flook, Adrian
Follett, Barbara
Foster, Don (Bath)
Foster, Michael (Worcester)
Foster, Michael Jabez (Hastings & Rye)
Foulkes, rh George
Fox, Dr. Liam
Francis, Dr. Hywel
Francois, Mark
Gale, Roger (N Thanet)
Gapes, Mike (Ilford S)
Gardiner, Barry
Garnier, Edward
George, Andrew (St. Ives)
Gerrard, Neil
Gibb, Nick (Bognor Regis)
Gibson, Dr. Ian
Gidley, Sandra
Gillan, Mrs Cheryl
Gilroy, Linda
Goggins, Paul
Goodman, Paul
Gray, James (N Wilts)
Green, Damian (Ashford)
Greenway, John
Grieve, Dominic
Griffiths, Win (Bridgend)
Grogan, John
Gummer, rh John
Hague, rh William
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, David (Midlothian)
Hammond, Philip
Hanson, David
Harris, Tom (Glasgow Cathcart)
Harvey, Nick
Havard, Dai (Merthyr Tydfil & Rhymney)
Hawkins, Nick
Heald, Oliver
Heath, David
Heathcoat-Amory, rh David
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hendrick, Mark
Hendry, Charles
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hermon, Lady
Hesford, Stephen
Hewitt, rh Ms Patricia
Heyes, David
Hinchliffe, David
Hoban, Mark (Fareham)
Hodge, Margaret
Hoey, Kate (Vauxhall)
Holmes, Paul
Hope, Phil (Corby)
Hopkins, Kelvin
Horam, John (Orpington)
Howard, rh Michael
Howarth, rh Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N & Sefton E)
Howells, Dr. Kim
Hughes, Beverley (Stretford & Urmston)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Humble, Mrs Joan
Hutton, rh John
Iddon, Dr. Brian
Illsley, Eric
Irranca-Davies, Huw
Jack, rh Michael
Jackson, Glenda (Hampstead & Highgate)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Jenkin, Bernard
Jenkins, Brian
Johnson, Boris (Henley)
Johnson, Miss Melanie (Welwyn Hatfield)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Keeble, Ms Sally
Keen, Ann (Brentford)
Keetch, Paul
Kemp, Fraser
Key, Robert (Salisbury)
Khabra, Piara S.
Kidney, David
King, Andy (Rugby)
King, Ms Oona (Bethnal Green & Bow)
Kirkbride, Miss Julie
Kirkwood, Sir Archy
Knight, rh Greg (E Yorkshire)
Knight, Jim (S Dorset)
Kumar, Dr. Ashok
Ladyman, Dr. Stephen
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Lammy, David
Lansley, Andrew
Lawrence, Mrs Jackie
Laws, David (Yeovil)
Laxton, Bob (Derby N)
Leigh, Edward
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom (High Peak)
Lewis, Ivan (Bury S)
Lewis, Dr. Julian (New Forest E)
Lewis, Terry (Worsley)
Liddell-Grainger, Ian
Lidington, David
Lilley, rh Peter
Llwyd, Elfyn
Loughton, Tim
Love, Andrew
Lucas, Ian (Wrexham)
Luff, Peter (M-Worcs)
Luke, Iain (Dundee E)
Lyons, John (Strathkelvin)
McCabe, Stephen
McCafferty, Chris
MacDonald, Calum
McGrady, Eddie
McGuire, Mrs Anne
McIntosh, Miss Anne
McIsaac, Shona
McKechin, Ann
McKenna, Rosemary
McLoughlin, Patrick
McNulty, Tony
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
Mahmood, Khalid
Mahon, Mrs Alice
Malins, Humfrey
Mallaber, Judy
Mann, John (Bassetlaw)
Marris, Rob (Wolverh'ton SW)
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marsden, Paul (Shrewsbury & Atcham)
Marshall, David (Glasgow Shettleston)
Martlew, Eric
May, Mrs Theresa
Meale, Alan (Mansfield)
Mercer, Patrick
Merron, Gillian
Michael, rh Alun
Miliband, David
Miller, Andrew
Mitchell, Andrew (Sutton Coldfield)
Mole, Chris
Moore, Michael
Moran, Margaret
Morgan, Julie
Morris, rh Estelle
Moss, Malcolm
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Murrison, Dr. Andrew
Naysmith, Dr. Doug
Norris, Dan (Wansdyke)
Oaten, Mark (Winchester)
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Olner, Bill
Öpik, Lembit
Organ, Diana
Osborne, George (Tatton)
Osborne, Sandra (Ayr)
Ottaway, Richard
Owen, Albert
Page, Richard
Paice, James
Palmer, Dr. Nick
Paterson, Owen
Picking, Anne
Pickthall, Colin
Pike, Peter (Burnley)
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris (Gravesham)
Portillo, rh Michael
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Price, Adam (E Carmarthen & Dinefwr)
Prosser, Gwyn
Pugh, Dr. John
Quinn, Lawrie
Rammell, Bill
Randall, John
Rapson, Syd (Portsmouth N)
Redwood, rh John
Reed, Andy (Loughborough)
Reid, Alan (Argyll & Bute)
Rendel, David
Robathan, Andrew
Robertson, Angus (Moray)
Robertson, Hugh (Faversham & M-Kent)
Robertson, John (Glasgow Anniesland)
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Robinson, Peter (Belfast E)
Roche, Mrs Barbara
Roe, Mrs Marion
Rosindell, Andrew
Roy, Frank (Motherwell)
Ruane, Chris
Ruddock, Joan
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
Russell, Ms Christine (City of Chester)
Ryan, Joan (Enfield N)
Salmond, Alex
Salter, Martin
Sanders, Adrian
Sarwar, Mohammad
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Sayeed, Jonathan
Selous, Andrew
Shaw, Jonathan
Shephard, rh Mrs Gillian
Sheridan, Jim
Simmonds, Mark
Simpson, Alan (Nottingham S)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, rh Andrew (Oxford E)
Smith, John (Glamorgan)
Soley, Clive
Southworth, Helen
Spelman, Mrs Caroline
Spicer, Sir Michael
Spink, Bob (Castle Point)
Spring, Richard
Squire, Rachel
Starkey, Dr. Phyllis
Steinberg, Gerry
Stewart, Ian (Eccles)
Stoate, Dr. Howard
Streeter, Gary
Stuart, Ms Gisela
Stunell, Andrew
Sutcliffe, Gerry
Swire, Hugo (E Devon)
Syms, Robert
Tami, Mark (Alyn)
Tapsell, Sir Peter
Taylor, Dari (Stockton S)
Taylor, John (Solihull)
Taylor, Matthew (Truro)
Taylor, Sir Teddy
Thomas, Simon (Ceredigion)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark (S Derbyshire)
Tonge, Dr. Jenny
Touhig, Don (Islwyn)
Tredinnick, David
Trickett, Jon
Trimble, rh David
Truswell, Paul
Turner, Andrew (Isle of Wight)
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Tyler, Paul (N Cornwall)
Tynan, Bill (Hamilton S)
Tyrie, Andrew
Vaz, Keith (Leicester E)
Vis, Dr. Rudi
Walley, Ms Joan
Wareing, Robert N.
Waterson, Nigel
Watkinson, Angela
Watts, David
Webb, Steve (Northavon)
Wicks, Malcolm
Willetts, David
Williams, rh Alan (Swansea W)
Williams, Betty (Conwy)
Williams, Hywel (Caernarfon)
Williams, Roger (Brecon)
Winterton, Ann (Congleton)
Winterton, Sir Nicholas (Macclesfield)
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Wishart, Pete
Worthington, Tony
Wray, James (Glasgow Baillieston)
Wright, Anthony D. (Gt Yarmouth)
Wright, David (Telford)
Wright, Tony (Cannock)
Wyatt, Derek
Young, rh Sir George



NOES



Question accordingly agreed to.

2 Jul 2003 : Column 510

Immigration


The House divided: Ayes 266, Noes 164.


Next Section

IndexHome Page