Previous SectionIndexHome Page


Division No. 271


AYES


Ainger, Nick
Alexander, Douglas
Allen, Graham
Anderson, rh Donald (Swansea E)
Anderson, Janet (Rossendale & Darwen)
Armstrong, rh Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Austin, John
Bailey, Adrian
Barnes, Harry
Barron, rh Kevin
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, rh Margaret
Begg, Miss Anne
Beggs, Roy (E Antrim)
Bell, Stuart
Benn, Hilary
Bennett, Andrew
Benton, Joe (Bootle)
Berry, Roger
Best, Harold
Blair, rh Tony
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Blunkett, rh David
Borrow, David
Bradley, rh Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Buck, Ms Karen
Burden, Richard
Burnham, Andy
Byers, rh Stephen
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian (Brigg)
Challen, Colin
Clapham, Michael
Clark, Mrs Helen (Peterborough)
Clark, Dr. Lynda (Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, rh Tom (Coatbridge & Chryston)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Coffey, Ms Ann
Colman, Tony
Cooper, Yvette
Corston, Jean
Cousins, Jim
Cranston, Ross
Crausby, David
Cryer, Ann (Keighley)
Cunningham, Jim (Coventry S)
Cunningham, Tony (Workington)
Curtis-Thomas, Mrs Claire
Darling, rh Alistair
Davey, Valerie (Bristol W)
David, Wayne
Davidson, Ian
Davies, rh Denzil (Llanelli)
Davis, rh Terry (B'ham Hodge H)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Dhanda, Parmjit
Dismore, Andrew
Dobbin, Jim (Heywood)
Donohoe, Brian H.
Doran, Frank
Dowd, Jim (Lewisham W)
Drew, David (Stroud)
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Field, rh Frank (Birkenhead)
Fitzpatrick, Jim
Flint, Caroline
Follett, Barbara
Foster, Michael (Worcester)
Foster, Michael Jabez (Hastings & Rye)
Foulkes, rh George
Francis, Dr. Hywel
Gapes, Mike (Ilford S)
Gardiner, Barry
Gerrard, Neil
Gibson, Dr. Ian
Gilroy, Linda
Goggins, Paul
Griffiths, Win (Bridgend)
Grogan, John
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, David (Midlothian)
Hanson, David
Harris, Tom (Glasgow Cathcart)
Havard, Dai (Merthyr Tydfil & Rhymney)
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hendrick, Mark
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hermon, Lady
Hesford, Stephen
Hewitt, rh Ms Patricia
Heyes, David
Hinchliffe, David
Hodge, Margaret
Hoey, Kate (Vauxhall)
Hope, Phil (Corby)
Hopkins, Kelvin
Howarth, rh Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N & Sefton E)
Howells, Dr. Kim
Hughes, Beverley (Stretford & Urmston)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Humble, Mrs Joan
Hutton, rh John
Iddon, Dr. Brian
Illsley, Eric
Irranca-Davies, Huw
Jackson, Glenda (Hampstead & Highgate)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Jenkins, Brian
Johnson, Miss Melanie (Welwyn Hatfield)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Keeble, Ms Sally
Keen, Ann (Brentford)
Kemp, Fraser
Khabra, Piara S.
Kidney, David
King, Andy (Rugby)
King, Ms Oona (Bethnal Green & Bow)
Knight, Jim (S Dorset)
Kumar, Dr. Ashok
Ladyman, Dr. Stephen
Lammy, David
Lawrence, Mrs Jackie
Laxton, Bob (Derby N)
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom (High Peak)
Lewis, Ivan (Bury S)
Lewis, Terry (Worsley)
Love, Andrew
Lucas, Ian (Wrexham)
Luke, Iain (Dundee E)
Lyons, John (Strathkelvin)
McCabe, Stephen
McCafferty, Chris
MacDonald, Calum
McGrady, Eddie
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
McKechin, Ann
McKenna, Rosemary
McNulty, Tony
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
Mahmood, Khalid
Mahon, Mrs Alice
Mallaber, Judy
Mann, John (Bassetlaw)
Marris, Rob (Wolverh'ton SW)
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marshall, David (Glasgow Shettleston)
Martlew, Eric
Meale, Alan (Mansfield)
Merron, Gillian
Michael, rh Alun
Miliband, David
Miller, Andrew
Mole, Chris
Moran, Margaret
Morgan, Julie
Morris, rh Estelle
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Naysmith, Dr. Doug
Norris, Dan (Wansdyke)
O'Brien, Bill (Normanton)
Olner, Bill
Organ, Diana
Osborne, Sandra (Ayr)
Owen, Albert
Palmer, Dr. Nick
Picking, Anne
Pickthall, Colin
Pike, Peter (Burnley)
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris (Gravesham)
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Prosser, Gwyn
Quinn, Lawrie
Rammell, Bill
Rapson, Syd (Portsmouth N)
Reed, Andy (Loughborough)
Robertson, John (Glasgow Anniesland)
Roche, Mrs Barbara
Roy, Frank (Motherwell)
Ruane, Chris
Ruddock, Joan
Russell, Ms Christine (City of Chester)
Ryan, Joan (Enfield N)
Salter, Martin
Sarwar, Mohammad
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Shaw, Jonathan
Sheridan, Jim
Simpson, Alan (Nottingham S)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, rh Andrew (Oxford E)
Smith, John (Glamorgan)
Soley, Clive
Southworth, Helen
Squire, Rachel
Starkey, Dr. Phyllis
Steinberg, Gerry
Stewart, Ian (Eccles)
Stoate, Dr. Howard
Stuart, Ms Gisela
Sutcliffe, Gerry
Tami, Mark (Alyn)
Taylor, Dari (Stockton S)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark (S Derbyshire)
Touhig, Don (Islwyn)
Trickett, Jon
Trimble, rh David
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Tynan, Bill (Hamilton S)
Vaz, Keith (Leicester E)
Vis, Dr. Rudi
Walley, Ms Joan
Wareing, Robert N.
Watts, David
Wicks, Malcolm
Williams, rh Alan (Swansea W)
Williams, Betty (Conwy)
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Worthington, Tony
Wray, James (Glasgow Baillieston)
Wright, Anthony D. (Gt Yarmouth)
Wright, David (Telford)
Wright, Tony (Cannock)
Wyatt, Derek



NOES


Ainsworth, Peter (E Surrey)
Amess, David
Atkinson, David (Bour'mth E)
Atkinson, Peter (Hexham)
Baker, Norman
Barker, Gregory
Baron, John (Billericay)
Barrett, John
Beith, rh A. J.
Bellingham, Henry
Blunt, Crispin
Brady, Graham
Brake, Tom (Carshalton)
Brazier, Julian
Brooke, Mrs Annette L.
Browning, Mrs Angela
Bruce, Malcolm
Burnett, John
Burns, Simon
Burnside, David
Burstow, Paul
Burt, Alistair
Cable, Dr. Vincent
Calton, Mrs Patsy
Cameron, David
Campbell, Gregory (E Lond'y)
Campbell, rh Menzies (NE Fife)
Chapman, Sir Sydney (Chipping Barnet)
Chidgey, David
Clappison, James
Clarke, rh Kenneth (Rushcliffe)
Collins, Tim
Conway, Derek
Cormack, Sir Patrick
Curry, rh David
Davey, Edward (Kingston)
Davis, rh David (Haltemprice & Howden)
Djanogly, Jonathan
Dodds, Nigel
Donaldson, Jeffrey M.
Doughty, Sue
Duncan, Peter (Galloway)
Duncan Smith, rh Iain
Evans, Nigel
Ewing, Annabelle
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Field, Mark (Cities of London & Westminster)
Flight, Howard
Flook, Adrian
Foster, Don (Bath)
Fox, Dr. Liam
Francois, Mark
Gale, Roger (N Thanet)
Garnier, Edward
George, Andrew (St. Ives)
Gibb, Nick (Bognor Regis)
Gidley, Sandra
Gillan, Mrs Cheryl
Goodman, Paul
Gray, James (N Wilts)
Green, Damian (Ashford)
Greenway, John
Grieve, Dominic
Gummer, rh John
Hague, rh William
Hammond, Philip
Harvey, Nick
Hawkins, Nick
Heald, Oliver
Heath, David
Heathcoat-Amory, rh David
Hendry, Charles
Hoban, Mark (Fareham)
Holmes, Paul
Horam, John (Orpington)
Howard, rh Michael
Jack, rh Michael
Jenkin, Bernard
Johnson, Boris (Henley)
Keetch, Paul
Key, Robert (Salisbury)
Kirkbride, Miss Julie
Kirkwood, Sir Archy
Knight, rh Greg (E Yorkshire)
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Lansley, Andrew
Laws, David (Yeovil)
Leigh, Edward
Lewis, Dr. Julian (New Forest E)
Liddell-Grainger, Ian
Lidington, David
Lilley, rh Peter
Llwyd, Elfyn
Loughton, Tim
Luff, Peter (M-Worcs)
McIntosh, Miss Anne
McLoughlin, Patrick
Malins, Humfrey
Marsden, Paul (Shrewsbury & Atcham)
May, Mrs Theresa
Mercer, Patrick
Mitchell, Andrew (Sutton Coldfield)
Moore, Michael
Moss, Malcolm
Murrison, Dr. Andrew
Oaten, Mark (Winchester)
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Öpik, Lembit
Osborne, George (Tatton)
Ottaway, Richard
Page, Richard
Paice, James
Paterson, Owen
Portillo, rh Michael
Price, Adam (E Carmarthen & Dinefwr)
Pugh, Dr. John
Randall, John
Redwood, rh John
Reid, Alan (Argyll & Bute)
Rendel, David
Robathan, Andrew
Robertson, Angus (Moray)
Robertson, Hugh (Faversham & M-Kent)
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Robinson, Peter (Belfast E)
Roe, Mrs Marion
Rosindell, Andrew
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
Salmond, Alex
Sanders, Adrian
Sayeed, Jonathan
Selous, Andrew
Shephard, rh Mrs Gillian
Simmonds, Mark
Spelman, Mrs Caroline
Spink, Bob (Castle Point)
Spring, Richard
Streeter, Gary
Stunell, Andrew
Swire, Hugo (E Devon)
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, John (Solihull)
Taylor, Matthew (Truro)
Taylor, Sir Teddy
Thomas, Simon (Ceredigion)
Tonge, Dr. Jenny
Tredinnick, David
Turner, Andrew (Isle of Wight)
Tyler, Paul (N Cornwall)
Tyrie, Andrew
Waterson, Nigel
Watkinson, Angela
Webb, Steve (Northavon)
Willetts, David
Williams, Hywel (Caernarfon)
Williams, Roger (Brecon)
Winterton, Ann (Congleton)
Winterton, Sir Nicholas (Macclesfield)
Wishart, Pete
Young, rh Sir George


Question accordingly agreed to.

2 Jul 2003 : Column 514



 IndexHome Page