Previous SectionIndexHome Page


Division No. 293


AYES


Adams, Irene (Paisley N)
Ainger, Nick
Ainsworth, Bob (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Anderson, rh Donald (Swansea E)
Armstrong, rh Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Austin, John
Bailey, Adrian
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, rh Margaret
Begg, Miss Anne
Beggs, Roy (E Antrim)
Benn, Hilary
Bennett, Andrew
Benton, Joe (Bootle)
Berry, Roger
Blackman, Liz
Blair, rh Tony
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Boateng, rh Paul
Borrow, David
Bradley, rh Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brown, rh Gordon (Dunfermline E)
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Buck, Ms Karen
Burden, Richard
Burgon, Colin
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian (Brigg)
Challen, Colin
Chaytor, David
Clark, Mrs Helen (Peterborough)
Clark, Dr. Lynda (Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Coaker, Vernon
Colman, Tony
Cook, rh Robin (Livingston)
Cooper, Yvette
Cousins, Jim
Cranston, Ross
Cruddas, Jon
Cryer, Ann (Keighley)
Cummings, John
Cunningham, Jim (Coventry S)
Cunningham, Tony (Workington)
David, Wayne
Davidson, Ian
Davies, rh Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Dean, Mrs Janet
Denham, rh John
Dhanda, Parmjit
Dismore, Andrew
Dobbin, Jim (Heywood)
Dobson, rh Frank
Dowd, Jim (Lewisham W)
Drew, David (Stroud)
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff (Barnsley E)
Fitzpatrick, Jim
Flint, Caroline
Flynn, Paul (Newport W)
Follett, Barbara
Foster, rh Derek
Foulkes, rh George
Francis, Dr. Hywel
Gapes, Mike (Ilford S)
Gardiner, Barry
Gibson, Dr. Ian
Gilroy, Linda
Goggins, Paul
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Win (Bridgend)
Hain, rh Peter
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hamilton, David (Midlothian)
Hanson, David
Havard, Dai (Merthyr Tydfil & Rhymney)
Healey, John
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hesford, Stephen
Hewitt, rh Ms Patricia
Hill, Keith (Streatham)
Hinchliffe, David
Hodge, Margaret
Hoey, Kate (Vauxhall)
Hood, Jimmy (Clydesdale)
Hope, Phil (Corby)
Hopkins, Kelvin
Howarth, rh Alan (Newport E)
Hoyle, Lindsay
Hughes, Beverley (Stretford & Urmston)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan (Braintree)
Hutton, rh John
Iddon, Dr. Brian
Illsley, Eric
Ingram, rh Adam
Jackson, Glenda (Hampstead & Highgate)
Jamieson, David
Johnson, Alan (Hull W)
Johnson, Miss Melanie (Welwyn Hatfield)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Lynne (Selly Oak)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Jowell, rh Tessa
Keen, Ann (Brentford)
Kemp, Fraser
Key, Robert (Salisbury)
Khabra, Piara S.
Kidney, David
King, Andy (Rugby)
King, Ms Oona (Bethnal Green & Bow)
Knight, Jim (S Dorset)
Kumar, Dr. Ashok
Ladyman, Dr. Stephen
Lammy, David
Laxton, Bob (Derby N)
Lazarowicz, Mark
Lepper, David
Levitt, Tom (High Peak)
Lewis, Ivan (Bury S)
Lewis, Terry (Worsley)
Linton, Martin
Lloyd, Tony (Manchester C)
Love, Andrew
Lucas, Ian (Wrexham)
Luke, Iain (Dundee E)
Lyons, John (Strathkelvin)
McAvoy, Thomas
McCabe, Stephen
McCartney, rh Ian
McDonagh, Siobhain
MacDonald, Calum
MacDougall, John
McFall, John
McGuire, Mrs Anne
McKechin, Ann
Mackinlay, Andrew
MacShane, Denis
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahmood, Khalid
Mallaber, Judy
Mandelson, rh Peter
Marris, Rob (Wolverh'ton SW)
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marshall, Jim (Leicester S)
Marshall-Andrews, Robert
Merron, Gillian
Miliband, David
Mitchell, Andrew (Sutton Coldfield)
Moffatt, Laura
Mole, Chris
Moran, Margaret
Morgan, Julie
Morley, Elliot
Morris, rh Estelle
Mudie, George
Munn, Ms Meg
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Naysmith, Dr. Doug
Norris, Dan (Wansdyke)
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Mike (N Warks)
O'Hara, Edward
Olner, Bill
Osborne, Sandra (Ayr)
Palmer, Dr. Nick
Pearson, Ian
Perham, Linda
Picking, Anne
Pickthall, Colin
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris (Gravesham)
Pope, Greg (Hyndburn)
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Prescott, rh John
Prosser, Gwyn
Purchase, Ken
Purnell, James
Quin, rh Joyce
Quinn, Lawrie
Rammell, Bill
Rapson, Syd (Portsmouth N)
Reed, Andy (Loughborough)
Robertson, John (Glasgow Anniesland)
Roche, Mrs Barbara
Ross, Ernie (Dundee W)
Ruane, Chris
Ruddock, Joan
Russell, Ms Christine (City of Chester)
Ryan, Joan (Enfield N)
Salter, Martin
Sarwar, Mohammad
Savidge, Malcolm
Sedgemore, Brian
Shepherd, Richard
Sheridan, Jim
Simpson, Alan (Nottingham S)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, Geraldine (Morecambe & Lunesdale)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Soley, Clive
Southworth, Helen
Starkey, Dr. Phyllis
Steinberg, Gerry
Stewart, David (Inverness E & Lochaber)
Stewart, Ian (Eccles)
Stoate, Dr. Howard
Strang, rh Dr. Gavin
Stuart, Ms Gisela
Sutcliffe, Gerry
Tami, Mark (Alyn)
Taylor, Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Taylor, Dr. Richard (Wyre F)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Touhig, Don (Islwyn)
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Tynan, Bill (Hamilton S)
Vaz, Keith (Leicester E)
Vis, Dr. Rudi
Ward, Claire
Wareing, Robert N.
Watson, Tom (W Bromwich E)
Watts, David
Whitehead, Dr. Alan
Wicks, Malcolm
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Woodward, Shaun
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wright, Anthony D. (Gt Yarmouth)
Wright, David (Telford)
Wright, Tony (Cannock)
Wyatt, Derek



NOES


Allan, Richard
Barrett, John
Brake, Tom (Carshalton)
Breed, Colin
Brooke, Mrs Annette L.
Burnett, John
Burstow, Paul
Cable, Dr. Vincent
Campbell, rh Menzies (NE Fife)
Carmichael, Alistair
Corbyn, Jeremy
Cotter, Brian
Davey, Edward (Kingston)
Dodds, Nigel
Doughty, Sue
Ewing, Annabelle
Foster, Don (Bath)
George, Andrew (St. Ives)
Gidley, Sandra
Green, Matthew (Ludlow)
Hancock, Mike
Harris, Dr. Evan (Oxford W & Abingdon)
Heath, David
Holmes, Paul
Hughes, Simon (Southwark N)
Keetch, Paul
Kennedy, rh Charles (Ross Skye & Inverness)
Laws, David (Yeovil)
McDonnell, John
Marsden, Paul (Shrewsbury & Atcham)
Moore, Michael
Oaten, Mark (Winchester)
Öpik, Lembit
Price, Adam (E Carmarthen & Dinefwr)
Pugh, Dr. John
Reid, Alan (Argyll & Bute)
Rendel, David
Robertson, Angus (Moray)
Russell, Bob (Colchester)
Salmond, Alex
Sanders, Adrian
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns & Kincardine)
Smyth, Rev. Martin (Belfast S)
Stunell, Andrew
Thomas, Simon (Ceredigion)
Thurso, John
Tonge, Dr. Jenny
Tyler, Paul (N Cornwall)
Webb, Steve (Northavon)
Weir, Michael
Williams, Hywel (Caernarfon)
Younger-Ross, Richard


Question accordingly agreed to.

16 Jul 2003 : Column 418



 IndexHome Page