Previous SectionIndexHome Page


Division No. 304


AYES


Abbott, Ms Diane
Adams, Irene (Paisley N)
Ainsworth, Bob (Cov'try NE)
Ainsworth, Peter (E Surrey)
Allan, Richard
Allen, Graham
Ancram, rh Michael
Armstrong, rh Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Atkinson, Peter (Hexham)
Bailey, Adrian
Barnes, Harry
Baron, John (Billericay)
Barrett, John
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Begg, Miss Anne
Beggs, Roy (E Antrim)
Beith, rh A. J.
Bellingham, Henry
Benn, Hilary
Bennett, Andrew
Bercow, John
Berry, Roger
Best, Harold
Betts, Clive
Blackman, Liz
Blair, rh Tony
Boateng, rh Paul
Borrow, David
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bradley, rh Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Brake, Tom (Carshalton)
Brazier, Julian
Brennan, Kevin
Brooke, Mrs Annette L.
Brown, Russell (Dumfries)
Browning, Mrs Angela
Bruce, Malcolm
Bryant, Chris
Buck, Ms Karen
Burden, Richard
Burgon, Colin
Burnett, John
Burnham, Andy
Burns, Simon
Burstow, Paul
Burt, Alistair
Butterfill, John
Byers, rh Stephen
Cable, Dr. Vincent
Calton, Mrs Patsy
Cameron, David
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Gregory (E Lond'y)
Campbell, rh Menzies (NE Fife)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caplin, Ivor
Carmichael, Alistair
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian (Brigg)
Challen, Colin
Chapman, Sir Sydney (Chipping Barnet)
Clappison, James
Clark, Dr. Lynda (Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, rh Tom (Coatbridge & Chryston)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Clifton-Brown, Geoffrey
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Cooper, Yvette
Cormack, Sir Patrick
Corston, Jean
Cotter, Brian
Crausby, David
Cruddas, Jon
Cryer, Ann (Keighley)
Cryer, John (Hornchurch)
Cunningham, Jim (Coventry S)
Cunningham, Tony (Workington)
Curry, rh David
Curtis-Thomas, Mrs Claire
Darling, rh Alistair
Davey, Edward (Kingston)
Davey, Valerie (Bristol W)
Davidson, Ian
Davies, rh Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Davies, Quentin (Grantham & Stamford)
Davis, rh Terry (B'ham Hodge H)
Dean, Mrs Janet
Denham, rh John
Dhanda, Parmjit
Dismore, Andrew
Djanogly, Jonathan
Dobbin, Jim (Heywood)
Dodds, Nigel
Donaldson, Jeffrey M.
Donohoe, Brian H.
Doran, Frank
Duncan, Alan (Rutland)
Duncan, Peter (Galloway)
Duncan Smith, rh Iain
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff (Barnsley E)
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Field, rh Frank (Birkenhead)
Field, Mark (Cities of London & Westminster)
Fitzpatrick, Jim
Fitzsimons, Mrs Lorna
Flook, Adrian
Flynn, Paul (Newport W)
Follett, Barbara
Foster, Don (Bath)
Foster, Michael (Worcester)
Foulkes, rh George
Francis, Dr. Hywel
Francois, Mark
Gale, Roger (N Thanet)
Gapes, Mike (Ilford S)
Gardiner, Barry
Garnier, Edward
George, Andrew (St. Ives)
Gerrard, Neil
Gibb, Nick (Bognor Regis)
Gidley, Sandra
Gillan, Mrs Cheryl
Goodman, Paul
Grayling, Chris
Green, Damian (Ashford)
Green, Matthew (Ludlow)
Greenway, John
Grieve, Dominic
Griffiths, Win (Bridgend)
Grogan, John
Hague, rh William
Hall, Patrick (Bedford)
Hammond, Philip
Hanson, David
Harris, Tom (Glasgow Cathcart)
Havard, Dai (Merthyr Tydfil & Rhymney)
Hawkins, Nick
Heald, Oliver
Heath, David
Heathcoat-Amory, rh David
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hendry, Charles
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hermon, Lady
Hesford, Stephen
Heyes, David
Hill, Keith (Streatham)
Hinchliffe, David
Hoban, Mark (Fareham)
Hodge, Margaret
Hope, Phil (Corby)
Horam, John (Orpington)
Howarth, rh Alan (Newport E)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Illsley, Eric
Ingram, rh Adam
Irranca-Davies, Huw
Jack, rh Michael
Jamieson, David
Johnson, Boris (Henley)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Kevan (N Durham)
Jowell, rh Tessa
Joyce, Eric (Falkirk W)
Keeble, Ms Sally
Kemp, Fraser
Kennedy, rh Charles (Ross Skye & Inverness)
Kennedy, Jane (Wavertree)
Key, Robert (Salisbury)
Khabra, Piara S.
King, Andy (Rugby)
King, Ms Oona (Bethnal Green & Bow)
Kirkbride, Miss Julie
Kirkwood, Sir Archy
Knight, rh Greg (E Yorkshire)
Knight, Jim (S Dorset)
Kumar, Dr. Ashok
Ladyman, Dr. Stephen
Lait, Mrs Jacqui
Lansley, Andrew
Laws, David (Yeovil)
Lazarowicz, Mark
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom (High Peak)
Liddell-Grainger, Ian
Lidington, David
Lilley, rh Peter
Linton, Martin
Lloyd, Tony (Manchester C)
Loughton, Tim
Love, Andrew
Luff, Peter (M-Worcs)
Luke, Iain (Dundee E)
Lyons, John (Strathkelvin)
McAvoy, Thomas
McCabe, Stephen
McCafferty, Chris
McCartney, rh Ian
McDonagh, Siobhain
MacDonald, Calum
MacDougall, John
McGuire, Mrs Anne
McIntosh, Miss Anne
McIsaac, Shona
Mackay, rh Andrew
McKenna, Rosemary
Mackinlay, Andrew
Maclean, rh David
McLoughlin, Patrick
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahmood, Khalid
Mahon, Mrs Alice
Malins, Humfrey
Mallaber, Judy
Maples, John
Marris, Rob (Wolverh'ton SW)
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marsden, Paul (Shrewsbury & Atcham)
Marshall, David (Glasgow Shettleston)
Marshall, Jim (Leicester S)
Martlew, Eric
Mawhinney, rh Sir Brian
May, Mrs Theresa
Merron, Gillian
Miliband, David
Miller, Andrew
Mitchell, Andrew (Sutton Coldfield)
Moffatt, Laura
Moore, Michael
Moran, Margaret
Morgan, Julie
Mountford, Kali
Mullin, Chris
Murphy, Jim (Eastwood)
Murphy, rh Paul (Torfaen)
Murrison, Dr. Andrew
Naysmith, Dr. Doug
Norman, Archie
Norris, Dan (Wansdyke)
Oaten, Mark (Winchester)
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Olner, Bill
Organ, Diana
Osborne, George (Tatton)
Osborne, Sandra (Ayr)
Ottaway, Richard
Owen, Albert
Page, Richard
Paice, James
Paisley, Rev. Ian
Paterson, Owen
Pearson, Ian
Perham, Linda
Picking, Anne
Pike, Peter (Burnley)
Plaskitt, James
Pond, Chris (Gravesham)
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Prescott, rh John
Prisk, Mark (Hertford)
Pugh, Dr. John
Purnell, James
Quinn, Lawrie
Rammell, Bill
Randall, John
Rapson, Syd (Portsmouth N)
Raynsford, rh Nick
Reed, Andy (Loughborough)
Reid, Alan (Argyll & Bute)
Reid, rh Dr. John (Hamilton N & Bellshill)
Rendel, David
Robathan, Andrew
Robinson, Mrs Iris (Strangford)
Robinson, Peter (Belfast E)
Roe, Mrs Marion
Ross, Ernie (Dundee W)
Roy, Frank (Motherwell)
Ruane, Chris
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
Ryan, Joan (Enfield N)
Salter, Martin
Sanders, Adrian
Sarwar, Mohammad
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Selous, Andrew
Shaw, Jonathan
Shepherd, Richard
Simmonds, Mark
Simpson, Keith (M-Norfolk)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, rh Andrew (Oxford E)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns & Kincardine)
Soames, Nicholas
Soley, Clive
Spicer, Sir Michael
Spring, Richard
Squire, Rachel
Starkey, Dr. Phyllis
Steinberg, Gerry
Stevenson, George
Stewart, David (Inverness E & Lochaber)
Stewart, Ian (Eccles)
Stoate, Dr. Howard
Streeter, Gary
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Stunell, Andrew
Sutcliffe, Gerry
Swire, Hugo (E Devon)
Syms, Robert
Tami, Mark (Alyn)
Tapsell, Sir Peter
Taylor, David (NW Leics)
Taylor, Ian (Esher)
Taylor, John (Solihull)
Taylor, Sir Teddy
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thurso, John
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark (S Derbyshire)
Tonge, Dr. Jenny
Touhig, Don (Islwyn)
Trickett, Jon
Trimble, rh David
Truswell, Paul
Turner, Andrew (Isle of Wight)
Turner, Dr. Desmond (Brighton Kemptown)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Tyler, Paul (N Cornwall)
Tynan, Bill (Hamilton S)
Tyrie, Andrew
Vis, Dr. Rudi
Walley, Ms Joan
Walter, Robert
Ward, Claire
Waterson, Nigel
Watts, David
Webb, Steve (Northavon)
White, Brian
Whitehead, Dr. Alan
Whittingdale, John
Wicks, Malcolm
Widdecombe, rh Miss Ann
Wiggin, Bill
Willetts, David
Williams, Betty (Conwy)
Williams, Roger (Brecon)
Wilshire, David
Winnick, David
Winterton, Ann (Congleton)
Winterton, Sir Nicholas (Macclesfield)
Woodward, Shaun
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wyatt, Derek
Young, rh Sir George
Younger-Ross, Richard



NOES


Burnside, David


Question accordingly agreed to.

10 Sept 2003 : Column 452



 IndexHome Page