some default text...
         House of Commons portcullis
House of Commons

Publications on the internet
Standing Committee Debates on Bills
Scottish Grand Committee Debates

Membership of Scottish Grand Committee

Below are the Members of Scottish Grand Committee:

Chairmen: Mrs. Irene Adams, Sir Alan Haselhurst and David Taylor

Alexander, Mr. Douglas (Paisley, South)
Barrett, John (Edinburgh, West)
Begg, Miss Anne (Aberdeen, South)
Brown, Mr. Gordon (Dunfermline, East)
Brown, Mr. Russell (Dumfries)
Browne, Mr. Desmond (Kilmarnock and Loudoun)
Bruce, Malcolm (Gordon)
Cairns, David (Greenock and Inverclyde)
Campbell, Mr. Menzies (North-East Fife)
Carmichael, Mr. Alistair (Orkney and Shetland)
Clark, Dr. Lynda (Edinburgh, Pentlands)
Clarke, Mr. Tom (Coatbridge and Chryston)
Connarty, Mr. Michael (Falkirk, East)
Cook, Mr. Robin (Livingston)
Dalyell, Mr. Tam (Linlithgow)
Darling, Mr. Alistair (Edinburgh, Central)
Davidson, Mr. Ian (Glasgow, Pollok)
Donohoe, Mr. Brian H. (Cunninghame, South)
Doran, Mr. Frank (Aberdeen, Central)
Duncan, Mr. Peter (Galloway and Upper Nithsdale)
Ewing, Annabelle (Perth)
Foulkes, Mr. George (Carrick, Cumnock and Doon Valley)
Galloway, Mr. George (Glasgow, Kelvin)
Griffiths, Mr. Nigel (Edinburgh, South)
Hamilton, David (Midlothian)
Harris, Mr. Tom (Glasgow, Cathcart)
Hood, Mr. Jimmy (Clydesdale)
Ingram, Mr. Adam (East Kilbride)
Joyce, Mr. Eric (Falkirk, West)
Kennedy, Mr. Charles (Ross, Skye and Inverness, West)
Kirkwood, Mr. Archy (Roxburgh and Berwickshire)
Lazarowicz, Mr. Mark (Edinburgh, North and Leith)
Liddell, Mrs. Helen (Secretary of State for Scotland)
Luke, Mr. Iain (Dundee, East)
Lyons, Mr. John (Strathkelvin and Bearsden)
McAvoy, Mr. Thomas (Glasgow, Rutherglen)
MacDonald, Mr. Calum (Western Isles)
MacDougall, Mr. John (Central Fife)
McFall, Mr. John (Dumbarton)
McGuire, Mrs. Anne (Parliamentary Under-Secretary of State, Scotland Office)
McKechin, Ann (Glasgow, Maryhill)
McKenna, Rosemary (Cumbernauld and Kilsyth)
Marshall, Mr. David (Glasgow, Shettleston)
Martin, Mr. Michael J. (Glasgow, Springburn)
Moonie, Dr. Lewis (Kirkcaldy)
Moore, Mr. Michael (Tweeddale, Ettrick and Lauderdale)
Murphy, Mr. Jim (Eastwood)
O'Neill, Mr. Martin (Ochil)
Osborne, Sandra (Ayr)
Picking, Anne (East Lothian)
Reid, Mr. Alan (Argyll and Bute)
Reid, Dr. John (Hamilton, North and Bellshill)
Robertson, Angus (Moray)
Robertson, John (Glasgow, Anniesland)
Ross, Mr. Ernie (Dundee, West)
Roy, Mr. Frank (Motherwell and Wishaw)
Salmond, Mr. Alex (Banff and Buchan)
Sarwar, Mr. Mohammad (Glasgow, Govan)
Savidge, Mr. Malcolm (Aberdeen, North)
Sheridan, Jim (West Renfrewshire)
Smith, Sir Robert (West Aberdeenshire and Kincardine)
Squire, Rachel (Dunfermline, West)
Stewart, Mr. David (Inverness, East, Nairn and Lochaber)
Strang, Dr. Gavin (Edinburgh, East and Musselburgh)
Thurso, John (Caithness, Sutherland and Easter Ross)
Tynan, Mr. Bill (Hamilton, South)
Weir, Mr. Michael (Angus)
Wilson, Mr. Brian (Cunninghame, North)
Wishart, Pete (North Tayside)
Worthington, Mr. Tony (Clydebank and Milngavie)
Wray, Mr. Jimmy (Glasgow, Baillieston)

A. Sandall, Committee Clerk
 

 
House of Commons home pageParliament home pageHouse of Lords home pagesearch pageenquiriesordering

© Parliamentary copyright 2003
Revised 17 February 2003