House of Commons portcullis
House of Commons
Session 2003 - 04
Publications on the internet
Summary Agendas and Orders of Business

Order of Business 20 October 2004

Here you can browse the House of Commons Order of Business for 20 October 2004.

Notes:
* indicates a question for oral answer.
[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.
Questions for oral answer not reached receive a written answer.
Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


At 11.30 a.m.      Prayers
Afterwards
Oral Questions to the Deputy Prime Minister
*1 Richard Younger-Ross (Teignbridge):    If he will make a statement on further reform of legislation on park homes.
( 192476 )
*2 Mr David Drew (Stroud):    What plans he has to encourage co-operative options for housing provision with particular reference to (a) community land trusts and (b) Community Gateway.
( 192477 )
*3 Diana Organ (Forest of Dean):    What assessment he has made of the effect on (a) job numbers, (b) service standards and (c) response times arising from the proposed transfer of rescue control centres in the South West to one regional control centre.
( 192478 )
*4 Vera Baird (Redcar):    What assessment has been made of the potential benefits to Teesside from regional government in the North East.
( 192479 )
*5 Ms Dari Taylor (Stockton South):    What steps his Department is taking to increase the supply of affordable housing in growth areas.
( 192480 )
*6 Andrew Selous (South West Bedfordshire):    What infrastructure will be provided in the Milton Keynes and South Midlands sub-region of the Sustainable Communities Plan in the period to 2016.
( 192481 )
*7 David Taylor (North West Leicestershire):    What progress has been made towards abolishing the system of means testing applicants for the disabled facilities grant in England.
( 192482 )
*8 Mr Andrew Turner (Isle of Wight):    What arrangements are in place for (a) meeting and (b) monitoring the running costs of capital projects paid for by the Single Regeneration Budget since 1997.
( 192483 )
*9 Dr Vincent Cable (Twickenham):    If he will issue fresh planning guidance to local authorities in respect of telecommunications masts to be sited close to schools.
( 192484 )
*10 Sir Nicholas Winterton (Macclesfield):    If he will make a statement on the future of council tax.
( 192485 )
*11 Dr Alan Whitehead (Southampton, Test):    What plans he has to support housing development trusts.
( 192486 )
*12 Mr Mark Lazarowicz (Edinburgh North & Leith):    What steps he is taking to link the work of the Core Cities Working Group with the Government's wider devolution agenda.
( 192487 )
*13 Mr Bob Blizzard (Waveney):    If he will provide capital funding for council housing where tenants indicate that they wish to remain under direct local authority management.
( 192488 )
*14 Lynne Jones (Birmingham, Selly Oak):    What definition he uses of a sustainable community.
( 192489 )
*15 Miss Anne McIntosh (Vale of York):    If he will make a statement on his plans for scrutiny by his Department of proposals from regional assemblies.
( 192490 )

At 12 noon
Unless otherwise indicated the Members listed below will ask a Question without notice.
Oral Questions to the Prime Minister
*Q1 Mr Tom Harris (Glasgow Cathcart):    If he will list his official engagements for Wednesday 20th October.
( 192461 )
*Q2 Andrew Selous (South West Bedfordshire):    
( 192462 )
*Q3 Mr Jim Cunningham (Coventry South):    
( 192463 )
*Q4 Mr Hugo Swire (East Devon):    
( 192464 )
*Q5 Sir Robert Smith (West Aberdeenshire & Kincardine):    
( 192465 )
*Q6 Mr Anthony Steen (Totnes):    If he will make an official visit to Totnes Natural Health Centre.
( 192466 )
*Q7 Norman Baker (Lewes):    
( 192467 )
*Q8 Sue Doughty (Guildford):    
( 192468 )
*Q9 Mr Graham Brady (Altrincham & Sale West):    
( 192469 )
*Q10 Ms Karen Buck (Regent's Park & Kensington North):    
( 192470 )
*Q11 Simon Hughes (North Southwark & Bermondsey):    
( 192471 )
*Q12 Mr Gordon Prentice (Pendle):    
( 192472 )
*Q13 Mr Andy Reed (Loughborough):    
( 192473 )
*Q14 Malcolm Bruce (Gordon):    
( 192474 )
*Q15 Mark Tami (Alyn & Deeside):    
( 192475 )

At 12.30 p.m.Urgent Questions (if any)
Ministerial Statements (if any)

Preliminary Business

Ten minute rule Motion

  1  

HISTORIC COUNTIES (TRAFFIC SIGNS AND MAPPING)

[Up to 20 minutes]

      Mr Adrian Flook
        That leave be given to bring in a Bill to amend the law so as to require traffic authorities to cause traffic signs to be placed on or near roads for the purpose of indicating the location of historic county boundaries; to require the Ordnance Survey of Great Britain and Northern Ireland to mark the boundaries of the historic counties on its maps; and for connected purposes.

        The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to ten minutes (Standing Order No. 23).


Main Business

+  2  

SECTION 5 OF THE EUROPEAN COMMUNITIES (AMENDMENT) ACT 1993

[No debate]

      The Prime Minister
      Mr Secretary Prescott
      Mr Chancellor of the Exchequer
      Mr Secretary Straw
      Mr Secretary Blunkett
      Mr Stephen Timms
        That this House takes note with approval of the Government's assessment as set out in Budget 2004 for the purposes of Section 5 of the European Communities (Amendment) Act 1993.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6) and Order of 12th October).

+  3  

ARMED FORCES (PENSIONS AND COMPENSATION) BILL (PROGRAMME) (NO. 2)

[No debate]

      Mr Secretary Hoon
      Mr Peter Hain
        That the following provisions shall apply to the Armed Forces (Pensions and Compensation) Bill for the purpose of supplementing the Order of 22nd January 2004.

Consideration of Lords Amendments

        1.   Proceedings on consideration of Lords Amendments shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion three hours after their commencement at this day's sitting.

Subsequent stages

        2.   Any further Message from the Lords may be considered forthwith without any further Question being put.

        3.   The proceedings on any further Message from the Lords shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion one hour after their commencement.

To be decided without debate (Orders of 28th June 2001 and 6th November 2003).

+  4  

ARMED FORCES (PENSIONS AND COMPENSATION) BILL:      Consideration of Lords Amendments.

[Up to three hours]

For Motions and Amendments, see separate Paper.
The First Report from the Defence Committee, Session 2003-04, Armed Forces Pensions and Compensation, HC 96, and the Government's response thereto Cm 6109, are relevant.
        Debate may continue for up to three hours, if the Armed Forces (Pensions and Compensation) Bill (Programme) (No. 2) Motion is agreed to.

+  5  

ADJOURNMENT

[Until 7.00 p.m.]

      The Prime Minister
        That this House do now adjourn.

        Proposed subject for debate: National Service Framework for Children, Young People and Maternity.

Debate may continue until 7.00 p.m.

At the end of the sitting:

  6  

ADJOURNMENT

        Proposed subject: Government funding for Gaelic broadcasting (Mr Calum MacDonald).

        Debate may continue until 7.30 p.m. or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9 and Order of 29th October 2002).


COMMITTEES

STANDING COMMITTEES

1European Standing Committee B2.00 p.m.Room 10 (public)
To consider EU Document No. 4156/04 relating to the Integration of Financial Markets.
2Fourth Standing Committee on Delegated Legislation2.30 p.m.Room 11 (public)
To consider the Value Added Tax (Disclosure of Avoidance Schemes) (Designations) Order 2004 (S.I., 2004, No. 1933) and the Value Added Tax (Groups: eligibility) Order 2004 (S.I., 2004, No. 1931).
3Fifth Standing Committee on Delegated Legislation2.30 p.m.Room 12 (public)
To consider the draft Local Authorities (Indemnities for Members and Officers) Order 2004.
4Sixth Standing Committee on Delegated Legislation2.30 p.m.Room 16 (public)
To consider the draft Damages (Variation of Periodical Payments) Order 2004.

SELECT COMMITTEES

5Science and Technology9.00 a.m.
9.30 a.m.
Room 6 (private)
(public)
Subject: The work of the Economic and Social Research Council.
Witnesses: Professor Ian Diamond, Chief Executive, Mr Adrian Alsop, Mr Glyn Davies and Professor Patricia Broadfoot, Economic and Social Research Council.
6Education and Skills9.15 a.m.


9.30 a.m.
The Wilson Room, Portcullis House (private)
(public)
Subject: Prison Education.
Witnesses: Christopher Morgan MBE, The Shannon Trust, Ruth Wyner, The Dialogue Trust, Bobby Cummines, Unlock; Dr John Brennan, Association of Colleges, Merron Mitchell, City College Manchester, Jeanne Harding, Dudley College of Technology, Dan Taubman, and Ms Christiane Ohsan, NATFHE (at approximately 10.30 a.m.).
7Modernisation of the House of Commons9.30 a.m.
9.45 a.m.
Room 18 (private)
(public)
Subject: Sitting Hours.
Witnesses: Dr Chris Pond OBE and Miss Anne Foster, House of Commons Trade Union Side.
8Work and Pensions9.30 a.m.


9.45 a.m.
The Grimond Room, Portcullis House (private)
(public)
Subject: Annual Report and Accounts 2004.
Witnesses: Rt Hon Alan Johnson MP, Secretary of State for Work and Pensions, and officials, Department for Work and Pensions.
9Catering10.00 a.m.Room 7 (private)
10Environment, Food and Rural Affairs2.00 p.m.


2.30 p.m.
The Wilson Room, Portcullis House (private)
(public)
Subject: Water Pricing.
Witness: Ofwat.
11Procedure2.00 p.m.Room 17 (private)
12Defence2.30 p.m.
3.00 p.m.
Room 15 (private)
(public)
Subject: Future Capabilities.
Witness: Air Chief Marshal Sir Jock Stirrup KCB AFC ADC, Chief of the Air Staff, Ministry of Defence.
13European Scrutiny2.30 p.m.
3.00 p.m.
Room 19 (private)
(public)
Subject: CBI and European Scrutiny.
Witness: Mr Digby Jones, Director General, CBI.
14Northern Ireland Affairs2.30 p.m.


3.00 p.m.
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
(public)
Subject: The functions of the Office of the Police Ombudsman for Northern Ireland.
Witnesses: Police Federation of Northern Ireland, Police Superintendents Association of Northern Ireland; Mr Ian Pearson MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Northern Ireland Office.
15Environmental Audit2.40 p.m.3.00 p.m.Room 8 (private)
(public)
Subject: Hazardous Waste.
Witness: Mr Elliot Morley MP, Minister of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs.
16Welsh Affairs2.45 p.m.


3.00 p.m.
The Grimond Room, Portcullis House (private)
(public)
Subject: Police Service, Crime and Anti-Social Behaviour in Wales.
Witness: Chief Constable Terence Grange, Dyfed-Powys Police.
17Environment, Food and Rural Affairs Sub-committee on the Draft Animal Welfare Bill3.15 p.m.The Wilson Room, Portcullis House (private)
18Selection4.45 p.m.Room 13 (private)

COMMITTEE ON A PRIVATE BILL

19Unopposed BillsUniversity of Wales, Cardiff Bill [Lords]2.30 p.m.Room 9 (public)

JOINT COMMITTEES

20Draft Mental Health Bill9.30 a.m.


9.45 a.m.
The Boothroyd Room, Portcullis House (private)
(public)
Witnesses: Professor Richardson, Professor of Law, Queen Mary University of London; The Mental Health Act Commission (at approximately 10.45 a.m.).
21Human Rights4.15 p.m.Room 5 (private)

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]


 

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page search page enquiries index

© Parliamentary copyright 2004
Prepared 20 October 2004