House of Commons portcullis
House of Commons
Session 2008 - 09
Publications on the internet

House of Commons Votes and Proceedings
14 January 2009

No. 13

The House met at 11.30 am.

PRAYERS.

1 Questions to (1) the Chancellor of the Duchy of Lancaster

      (2) the Prime Minister

2 Urgent question: Businesses (Financial Assistance) (Ian Pearson)

3 Welfare Reform Bill: Presentation (Standing Order No. 57)

    Secretary James Purnell, supported by the Prime Minister, Mr Chancellor of the Exchequer, Secretary Jack Straw, Secretary Alan Johnson, Secretary Hazel Blears, Secretary Geoff Hoon, Secretary Ed Balls, Secretary John Denham, Secretary Paul Murphy and Secretary Jim Murphy presented a Bill to amend the law relating to social security; to make provision enabling disabled people to be given greater control over the way in which certain public services are provided for them; to amend the law relating to child support; to make provision about the registration of births; and for connected purposes.

    Bill read the first time; to be read a second time tomorrow and to be printed (Bill 8) with Explanatory Notes (Bill 8-EN).

4 Coroners and Justice Bill: Presentation (Standing Order No. 57)

    Secretary Jack Straw, supported by the Prime Minister, Mr Chancellor of the Exchequer, Secretary Jacqui Smith, Secretary Alan Johnson, Mr Secretary Woodward, the Solicitor General and Bridget Prentice presented a Bill to amend the law relating to coroners and to certification and registration of deaths; to amend the criminal law; to make provision about criminal justice and about dealing with offenders; to make provision about the Commissioner for Victims and Witnesses; to make provision relating to the security of court and other buildings; to make provision about legal aid; to make provision for payments to be made by offenders in respect of benefits derived from the exploitation of material pertaining to offences; to amend the Data Protection Act 1998; and for connected purposes.

    Bill read the first time; to be read a second time tomorrow and to be printed (Bill 9) with Explanatory Notes (Bill 9-EN).

5 Iraq: Future strategic relationship

    Resolved, That this House has considered the matter of Iraq: future strategic relationship.—(Mr Secretary Hutton.)

6 Welsh Grand Committee

    Ordered, That—

     (1) the matter of the Government's Legislative Programme as outlined in the Queen's Speech as it relates to Wales be referred to the Welsh Grand Committee for its consideration;

     (2) the Committee shall meet at Westminster on Wednesday 21 January at 9.30 am and between 2.00 pm and 4.00 pm to consider the matter referred to it under paragraph (1) above.—(Mr Frank Roy.)

7 Housing

    Ordered, That the Home Information Pack (Amendment) (No. 3) Regulations 2008 (S.I., 2008, No. 3107), dated 4 December 2008, be referred to a Delegated Legislation Committee.—(Mr Frank Roy.)

8 Betting, Gaming and Lotteries

    Ordered, That the Gambling Act 2005 (Advertising of Foreign Gambling) (Amendment) (No. 2) Regulations 2008 (S.I., 2008, No. 2829), dated 28 October 2008, be referred to a Delegated Legislation Committee.—(Mr Frank Roy.)

9 Public Petitions

    A Public Petition from residents of Hope Cove and the surrounding area relating to coastguard services (Devon) was presented and read by Mr Anthony Steen.

10 Adjournment

    Subject: Self-balancing personal transporters (Lembit Ípik)

    Resolved, That this House do now adjourn.—(Mr Frank Roy.)

Adjourned at 7.31 pm until tomorrow.

_________________

Other proceedings

General Committees: Reports

11 Third Delegated Legislation Committee

    Mr Bill Olner (Chairman) reported the draft Northern Ireland Assembly (Elections) (Amendment) Order 2009.

12 Fourth Delegated Legislation Committee

    Mr Martyn Jones (Chairman) reported the Travellers' Allowances (Amendment) Order 2008 (S.I., 2008, No. 3058).

13 Fifth Delegated Legislation Committee

    Miss Anne Begg (Chairman) reported the Statement of Changes in Immigration Rules (HC 1113).

General Committees: Appointments

    The Speaker appoints the Chairman of General Committees and allocates Statutory Instruments to Delegated Legislation Committees.

    The Committee of Selection nominates Members to serve on General Committees (and certain Members to serve on Grand Committees).

14 Business Rate Supplements Bill Committee

    (1) Chairman: Mrs Janet Dean and Mr Peter Atkinson

    (2) Members: Mr Brian Binley, Lorely Burt, Mr Philip Dunne, Paul Farrelly, Mr Mark Field, John Healey, Mr Sadiq Khan, Mr Andrew Love, Robert Neill, Mr Nick Raynsford, Dan Rogerson, Mr Lee Scott, Mr Virendra Sharma, Mr Neil Turner, Derek Twigg and Mr Dave Watts.

15 Business Rate Supplements Bill (Programming Sub-Committee)

    Members: Mr Philip Dunne, Mr Sadiq Khan, Mr Andrew Love, Robert Neill, Dan Rogerson, Derek Twigg and Mr Dave Watts.

16 First Delegated Legislation Committee (Draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Taxes on Income and Capital) (France) Order 2008, draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Taxes on Income and Capital) (Netherlands) Order 2008 and draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Taxes on Income and Capital) (Isle of Man) Order 2008)

    (1) Chairman: Mr Greg Pope

    (2) Members: Ms Diane Abbott, Mr Bob Blizzard, Mr Jeremy Browne, Mr David Clelland, Mr Stephen Dorrell, James Duddridge, Mr Michael Fallon, Mr David Gauke, Ms Sally Keeble, Mr George Mudie, Mr Denis Murphy, Stephen Pound, Dr John Pugh, Mr John Redwood, Mr Stephen Timms and Phil Wilson.

17 Second Delegated Legislation Committee (Draft Gambling Act 2005 (Variation of Monetary Limit) Order 2008 and draft Gambling Act 2005 (Gaming Machines in Bingo Premises) Order 2008)

    1) Chairman: Mr Martin Caton

    (2) Members: Mary Creagh, Mr Ian Davidson, Mr Tobias Ellwood, Michael Fabricant, Mr Don Foster, Ms Patricia Hewitt, Mr George Howarth, Mr Bernard Jenkin, Anne Main, Mr Geoffrey Robinson, Graham Stringer, Mr Gerry Sutcliffe, Mr Robert Walter, Claire Ward, Malcolm Wicks and Richard Younger-Ross.

18 Third Delegated Legislation Committee (Draft Criminal Justice and Police Act 2001 (Amendment) Order 2009)

    (1) Chairman: Mr Eric Illsley

    (2) Members: Mr David Burrowes, Mr Richard Caborn, Mr Charles Clarke, Maria Eagle, Linda Gilroy, Stephen Hesford, Paul Holmes, David Howarth, Ian Lucas, Siobhain McDonagh, Sir Malcolm Rifkind, Alison Seabeck, Ms Dari Taylor, Mr Edward Timpson, David Tredinnick and Jeremy Wright.

19 Third Delegated Legislation Committee (Draft Northern Ireland Assembly (Elections) (Amendment) Order 2009)

    Members: Michael Jabez Foster discharged and Dr Nick Palmer nominated in substitution.

20 Fourth Delegated Legislation Committee (Draft Merchant Shipping and Fishing Vessels (Port Waste Reception Facilities) (Amendment) Regulations 2009)

    (1) Chairman: John Bercow

    (2) Members: Mr Clive Betts, Mr Julian Brazier, Mr Brian H. Donohoe, Jim Fitzpatrick, Mr Fabian Hamilton, Mark Hunter, Sir Gerald Kaufman, Mr John Leech, Mr Gordon Marsden, Mr Malcolm Moss, Mr Brooks Newmark, Mr Gary Streeter, Mark Tami, Mr Don Touhig, Mr Andrew Turner and Dr Rudi Vis.

21 Fourth Delegated Legislation Committee (Travellers' Allowances (Amendment) Order 2008 (S.I., 2008, No. 3058))

    Members: Mr David Gauke, Lynne Jones, Mr Stephen Timms and Gavin Strang discharged and Angela Eagle, Justine Greening, Mr Adam Ingram and Joan Ryan nominated in substitution.

22 Fifth Delegated Legislation Committee (Draft Statistics and Registration Service Act 2007 (Disclosure of Pupil Information) (England) Regulations 2009)

    (1) Chairman: Mrs Joan Humble

    (2) Members: Mr Richard Bacon, Kevin Brennan, Jon Cruddas, Mr David Curry, Natascha Engel, Michael Fabricant, Andrew George, Mr John Grogan, Mr Peter Hain, Mr Tom Harris, Mr Doug Henderson, Mr Nick Hurd, Mr Edward Leigh, Ian Lucas, Alan Simpson and Jenny Willott.

23 Fifth Delegated Legislation Committee (The Statement of Changes in Immigration Rules 2008 (HC 1113))

    Members: Mr David S. Borrow, Mr Brian H. Donohoe, Mr Tom Harris and Steve McCabe discharged and Liz Blackman, Mr Russell Brown, Mr Jim Devine and Barbara Keeley nominated in substitution.

24 Sixth Delegated Legislation Committee (Draft European Union Military Staff (Immunities and Privileges) Order 2008, draft Visiting Forces and International Headquarters (Application of Law) (Amendment) Order 2008 and draft International Headquarters and Defence Organisations (Designation and Privileges) (Amendment) Order 2008)

    (1) Chairman: Mr Edward O'Hara

    (2) Members: Mr Bob Ainsworth, Mr Michael Ancram, Mr John Baron, Ms Karen Buck, Ann Clwyd, Mrs Ann Cryer, Nick Harvey, Eric Joyce, Mr Jim McGovern, Mr Chris Mullin, Dr Andrew Murrison, Mark Pritchard, Willie Rennie, Mr Frank Roy, Sir John Stanley and Mr Mark Todd.

25 Sixth Delegated Legislation Committee (Employment and Support Allowance Regulations 2008 (S.I., 2008, No. 794))

    Members: Des Browne, Mr Jim Devine, Linda Gilroy and John Gummer discharged and Lyn Brown, Mr David S. Borrow, Philip Davies and Geraldine Smith nominated in substitution.

26 Eighth Delegated Legislation Committee (Draft Local Government (Structural Changes) (Areas and Membership of Public Bodies in Bedfordshire and Cheshire) Order 2008)

    (1) Chairman: Janet Anderson

    (2) Members: Mr Graham Allen, David T. C. Davies (Monmouth), Mrs Nadine Dorries, Mr Philip Dunne, Bill Etherington, Mr Neil Gerrard, Julia Goldsworthy, John Healey, Daniel Kawczynski, Mr Andrew Love, Mr Robert Marshall-Andrews, Robert Neill, Martin Salter, Mr Andrew Smith, Sarah Teather and Mr Dave Watts.

27 Ninth Delegated Legislation Committee (Section 5 of the European Communities (Amendment) Act 1993)

    (1) Chairman: Mr David Amess

    (2) Members: Hilary Armstrong, Mr Bob Blizzard, Mr Jeremy Browne, Dr Vincent Cable, James Duddridge, Angela Eagle, Barry Gardiner, Justine Greening, Kate Hoey, Mr Peter Lilley, Sandra Osborne, John Robertson, Mr Dennis Skinner, Mr Ian Taylor, Mr Andrew Tyrie and Dr Alan Whitehead.

28 Tenth Delegated Legislation Committee (Draft Companies (Trading Disclosures) (Amendment) Regulations 2008 and draft Companies (Disclosure of Address) Regulations 2008)

    (1) Chairman: John Cummings

    (2) Members: Ms Celia Barlow, Mr Richard Benyon, Mr Peter Bone, Lorely Burt, Mr Parmjit Dhanda, Mr Jonathan Djanogly, Mr Nigel Evans, Mr Ian Liddell-Grainger, Mr Ian McCartney, Mr Michael Meacher, Ian Pearson, Mr Marsha Singh, John Thurso, Paddy Tipping, Claire Ward and Mike Wood.

29 Eleventh Delegated Legislation Committee (Rules of the Supreme Court (Northern Ireland) (Amendment No. 3) 2008 (S.R. (N.I.), 2008, No. 479), dated 2 December 2008 and Civil Procedure (Amendment No. 2) Rules 2008 (S.I., 2008, No. 3085), dated 2 December 2008)

    (1) Chairman: Dr William McCrea

    (2) Members: John Battle, Mr Henry Bellingham, Tom Brake, David Cairns, Mr Ian Cawsey, Mr Nigel Dodds, Stephen Hesford, Keith Hill, David Howarth, Ian Lucas, Mr Humfrey Malins, Bridget Prentice, Mrs Linda Riordan, Lindsay Roy, Mr Richard Shepherd and Jeremy Wright.

30 Twelfth Delegated Legislation Committee (Draft Postponement of Local Elections (Northern Ireland) Order 2009)

    (1) Chairman: John Bercow

    (2) Members: Mr Richard Benyon, Richard Burden, Mr Alistair Carmichael, Mr Christopher Fraser, Paul Goggins, Helen Goodman, Mr John Horam, Dr Brian Iddon, Chris McCafferty, Mr Angus MacNeil, Rob Marris, Mr James Plaskitt, Mr Alan Reid, Mr Laurence Robertson, Ms Gisela Stuart and Emily Thornberry.

31 European Committee A in respect of European Union Document No. 13195/08 on Food distribution to the most deprived persons in the Community.

    Chairman: Miss Anne Begg

32 European Committee A in respect of European Union Documents No. 7676/08 and Addenda 1 and 2, relating to recovery of cod stocks and No. 15578/08, No. 15416/08 and Addenda 1, 2 and 3, relating to Fisheries: Total allowable catches and quotas for 2009

    Members: Mr Alistair Carmichael, Ms Katy Clark, Mr Geoffrey Cox, Helen Goodman, Mr David Heathcoat-Amory, Huw Irranca-Davies, Lynne Jones, Mr Fraser Kemp, Dr Ashok Kumar, Mr Angus MacNeil, Jim Sheridan, Angela Watkinson and Bill Wiggin.

33 European Committee B in respect of European Union Document No. 15661/08, Draft Regulation on credit rating agencies

    Members: Nick Ainger, Mr Graham Brady, Mr Jeremy Browne, Dr Vincent Cable, James Duddridge, Mr David Gauke, Mr Bruce George, Helen Goodman, Mr Mike Hall, Mr Greg Hands, Kelvin Hopkins, Stephen Pound and Mr Stephen Timms.

34 European Committee C in respect of European Union Document No. 5938/08 and Addenda 1 and 2 on Safety of toys

    Chairman: Mr Mike Weir

European Union Documents Referred

35 European Committee A

    European Union Document No. 15927/08, relating to European energy networks.

36 European Committee A

    European Union Document No. 15944/08 and Addenda 1 to 4, relating to the second strategic energy review.

37 European Committee B

    Unnumbered Explanatory Memorandum dated 4 December 2008, submitted by HM Treasury, relating to the European Court of Auditors annual report 2007.

Reports from Select Committees

38 Business and Enterprise Committee

    The work of the Department: Evidence, to be printed (HC 143-i) (Mr Peter Luff).

39 Environment, Food and Rural Affairs Committee

    (1) The potential of England's rural economy: Government Response to the Committee's Eleventh Report of Session 2007-08: First Special Report, to be printed (HC 155)

    (2) Energy efficiency and fuel poverty: Evidence taken before the Sub-Committee, to be printed (HC 37-iv)

    (Mr Michael Jack).

40 European Scrutiny Committee

    (1) Third Report, to be printed, with the Formal Minutes relating to the Report (No.19-iii);

    (2) Work of the Committee 2008: Fourth Report, to be printed with the Formal Minutes relating to the Report (HC 156);

    (3) Ministerial Correspondence: Written evidence, to be published

    (Michael Connarty).

41 Innovation, Universities, Science and Skills Committee

    Engineering: Evidence, to be printed (HC 50-i) (Mr Phil Willis).

42 Northern Ireland Affairs Committee

    Cross-Border Co-operation: Evidence, to be printed (HC 78-iii) ( Sir Patrick Cormack).

43 Public Accounts (Committee of)

    (1) The National Programme for IT in the NHS: Progress since 2006: Second Report, with written evidence, to be printed, with the Formal Minutes relating to the Report (HC 153);

    (2) Skills for Life: Progress in Improving Adult Literacy and Numeracy: Third Report, with written evidence, to be printed, with the Formal Minutes relating to the Report (HC 154);

    (3) Central government's management of service contracts: Evidence, to be printed (HC 152-i)

    (Mr Edward Leigh).

44 Transport Committee

    (1) Ending the Scandal of Complacency: Road Safety beyond 2010: Government Response to the Committee's Eleventh Report of Session 2007-08: First Special Report, to be printed (HC 136);

    (2) Taxes and charges on road users: Evidence, to be printed (HC 103-ii)

    (Mrs Louise Ellman).

45 Treasury Committee

    (1) Administration and expenditure of the Chancellor's departments, 2007-08: First Report, with written evidence, to be printed, with the Formal Minutes relating to the Report (HC 35);

    (2) Banking Crisis: Evidence, to be printed (HC 144-ii)

    (John McFall).

46 Work and Pensions Committee

     Department for Work and Pensions' response to the economic downturn and the implications for welfare reform: Evidence, to be printed (HC 147-i) (Mr Terry Rooney).

Michael J. Martin

Speaker


Mr Speaker will take the Chair at 10.30 am.


Sitting in Westminster Hall

No. 5

The sitting began at 9.30 am.

Adjournment.

    Subject:

    Social housing in central London (Mr Mark Field).

    Chase Farm Hospital (Mr David Burrowes).

    Tax credits, childcare tax credit and working parents (Ms Karen Buck).

    Pharmacy payments and clawbacks (Mr Adrian Sanders).

    Exchange rate policy (Mr Christopher Chope).

    Motion made and Question proposed, That the sitting be now adjourned.—(Mr Ian Austin.)

    Sitting adjourned without Question put (Standing Order No. 9(7)).

Adjourned at 5.00 pm until tomorrow.

Alan Haselhurst

Deputy Speaker

APPENDIX

Papers presented or laid upon the Table:

Papers subject to Affirmative Resolution:

1 Freedom of Information

    Draft Freedom of Information (Parliament) Order 2009 (by Act), with an Explanatory Memorandum (by Command) (Secretary Jack Straw).

Other Papers:

2 Law Commission

    Report of the Law Commission on Intoxication and Criminal Liability (by Command) (Cm. 7526) (Secretary Jack Straw).

3 Treaty Series (No. 1, 2009)

    Treaty, done at London on 7th December 2006, between the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the United Arab Emirates on Judicial Assistance in Civil and Commercial Matters (by Command) (Cm. 7535) (Secretary David Miliband).



 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House 
of Lords home page search page enquiries

© Parliamentary copyright 2009
Revised 15 January 2009