House of Commons
Session 2008 - 09
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 28th March 2009

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments, and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership:

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications:

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.


East of England Regional Committee:

Chairman: Margaret Moran

Select Committee Meetings
23 - 27 March 2009

Monday 23 March

Innovation, Universities and Skills Sub-Committee
Subject: Students and Universities.
Witnesses: Professor Gerald Pillay, Vice-Chancellor and Rector, Liverpool Hope University, Professor Michael Brown, Vice-Chancellor, Liverpool John Moores University, and Professor Jon Saunders, Deputy Vice-Chancellor, University of Liverpool; Professor Bernard Longden, Liverpool Hope University, Professor Lin Norton, Liverpool Hope University, and Professor Mantz Yorke, Lancaster University; Panel of Students from Liverpool Hope University, Liverpool John Moores University and University of Liverpool.

Children, Schools and Families
Subject: Teacher Training.
Witnesses: Professor Pat Broadhead, Chair, Training, Advancement and Co-operation in Teaching Young Children,
Di Chilvers, Early Years Regional Adviser, The National Strategies, Professor Elizabeth Wood, School of Education and Lifelong Learning, University of Exeter, and Sally Yates, Vice-Chair, Universities' Council for the Education of Teachers.

Welsh Affairs
Subject: The National Assembly of Wales (Legislative Competence) (Welsh Language) Order 2009.
Witnesses: CBI; Cymdeithas yr Iaith and Mudiadau Dathlu'r Iaith; The Mobile Broadband Group.

Public Accounts
Subject: Type 45 Destroyer.
Witnesses: Sir Bill Jeffrey KCB, Permanent Secretary, Dr Andrew Tyler Chief Operating Officer, Defence Equipment and Support, and Rear Admiral Paul Lambert CB, Capability Manager (Precision Attack) and Controller of the Navy, Ministry of Defence.

Tuesday 24 March

Regulatory Reform
Subject: Inquiry into themes and trends in regulatory reform.
Witnesses: Consumer Focus, Citizens Advice, Trading Standards Institute, Which?, Trades Union Congress.

Subject: February 2009 Inflation Report.
Witnesses: Mervyn King, Governor, Paul Tucker, Deputy Governor, Spencer Dale, Executive Director, Professor Tim Besley and Professor David Blanchflower, external members of the Monetary Policy Committee, Bank of England.

Culture, Media and Sport
Subject: Press standards, Privacy and Libel.
Witnesses: Jeff Edwards, Crime Reporters Association, Sean O' Neill, The Times, and Ben Goldacre, The Guardian; Tim Bowdler CBE, Chairman, The Press Standards Board of Finance, Sir Christopher Meyer KCMG, Chairman and Tim Toulmin, Director, Press Complaints Commission.

Home Affairs
Subject: Knife Crime.
Witnesses: Professor Kevin Browne; Chris Grayling MP; Chris Huhne MP; Alan Campbell MP, Parliamentary
Under-Secretary of State, Home Office, and David Hanson MP, Minister of State, Ministry of Justice.

Welsh Affairs
Subject: (i) Legal Services Commission (ii) The Provision of Cross-Border Transport Services for Wales.
Witnesses: (i) Lord Bach, Parliamentary Under Secretary of State, Ministry of Justice and The Legal Services Commission (ii); Ieuan Wyn Jones, Minister for the Economy and Transport, Welsh Assembly Government.

Subject: Russia: A new confrontation?.
Witnesses: Oksana Antonenko, International Institute for Strategic Studies; Sir Andrew Wood, Chatham House,
Denis Corboy, King's College London and Dr Jonathan Eyal, RUSI.

Business and Enterprise
Subject: Post Offices - Securing their future.
Witnesses: The Co-operative Society and Paypoint, Consumer Focus, Age Concern/Help the Aged and Citizens Advice Bureau.

Joint Committee on Human Rights
Subject: Children's Rights.
Witnesses: Baroness Morgan of Drefelin, Parliamentary-Under Secretary of State, and Anne Jackson, Director, Child Wellbeing Group, Department for Children, Schools and Families.

Communities and Local Government
Subject: Traditional Retail Markets.
Witnesses: National Association of British Market Authorities; Chris Hurdman (an Oxfordshire Market Trader); New Markets Solutions; City of Bradford Metropolitan Council, Bolton Metropolitan Council and Leicester City Council

Wednesday 25 March

Energy and Climate Change
Subject: UK Offshore Oil and Gas.
Witnesses: Mike O'Brien MP, Minister of State, Department of Energy and Climate Change.

Children, Schools and Families
Subject: The Protection of Children in England: Lord Laming's Progress Report.
Witnesses: Lord Laming of Tewin CBE.

Scottish Affairs
Subject: Enforcement of the National Minimum Wage.
Witnesses: Rt Hons Stephen Timms MP, Financial Secretary, HM Treasury.

Home Affairs
Subject: Violent Crime/Drugs.
Witnesses: Reverend Jesse Jackson.

Foreign Affairs
Subject: Global Security: Afghanistan.
Witnesses: Elizabeth Winter and Dr Jonathan Goodhand, School of Oriental and African Studies; David Mansfield, Consultant, and Fabrice Pothier, Director, Carnegie Europe.

Northern Ireland Affairs
Subject: Omagh Bombing.
Witnesses: Mr John Ware and Leo Telling, BBC Panorama.

Thursday 26 March

Public Administration
Subject: Official Statistics: Publication of Immigration and Workforce Statistics
Witnesses: Phil Woolas MP, Minister of State for Borders and Immigration, Home Office and Jonathan Sedgwick, Deputy Chief Executive, UK Border Agency; UK Statistics Authority and Office of National Statistics

Friday 27 March


Forthcoming Select Committee Meetings

30 March - 3 April 2009

Monday 30 March

Innovation, Universities, Science and Skills
Subject: Students and Universities
Witnesses: Professor Janet Beer, Vice-Chancellor, Oxford Brookes University, and Dr John Hood, Vice-Chancellor, University of Oxford; Professor Roger Goodman, University of Oxford, Professor Margaret Price, Oxford Brookes University, Dr Chris Rust, Oxford Brookes University, and Professor Alan Ryan, University of Oxford (at 3:15pm); Panel of Students from Oxford Brookes University (at 4:15pm)

2:15pm Oxford Brooks University
Welsh Affairs
Subject: The National Assembly of Wales (Legislative Competence) (Welsh Language) Order 2009
Witnesses: Welsh Language Board; Federation of Small Businesses (at 4:45pm);
BT (at 5:15pm)

4:05pm The Grimond Room, Portcullis House
South West Regional
Subject: Impact of the economic downturn on the South West and the region's response
Witnesses: : Harry Studholme, Board Member, and Stephen Peacock, Executive Director, Enterprise and Innovation, South West of England Regional Development Agency, Peter Brown, Deputy Chief Executive, South West Regional Assembly and South West Councils, and Councillor Rod Bluh, Leader, Swindon Borough Council and Leader, South West Strategic Leaders Board; Ben Bradshaw MP, Minister for the South West, and Jon Bright, Regional Director, Richard Bayly, Deputy Regional Director, and Thoss Shearer, Deputy Regional Director, Government Office for the South West (at 5:00pm)

4:15pm Committee Room 5, Palace of Westminster
Public Accounts
Subject: Northern Rock
Witnesses: Sir Nick Macpherson, Permanent Secretary, HM Treasury, and John Kingman, Chief Executive, UK Financial Investments Ltd

4:30pm Committee Room 15, Palace of Westminster
Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Securing food supplies up to 2050: the challenges for the UK
Witnesses: Soil Association

5:00pm Committee Room 8, Palace of Westminster

Tuesday 31 March

International Development
Subject: Aid Under Pressure
Witnesses: Professor Cathy Pharoah, Cass Business School, Dr David Hudson, University College London, Hetan Shah, DEA, Oxfam

10:00am Committee Room 5, Palace of Westminster
Communities and Local Government
Subject: Traditional Retail Markets
Witnesses: Michael Felton Associates and Quarterbridge Project Management Ltd;
St Albans District Council and Bletchley and Fenny Stratford Town Council
(at 10:45am); London Borough of Southwark, City of Westminster Council and Royal Borough of Kensington and Chelsea (at 11:15am)

10:15am The Wilson Room, Portcullis House

Environmental Audit
Subject: The role of carbon markets in preventing dangerous climate change
Witnesses: WWF; Sandbag Climate Campaign. Carbon Trade Watch; The Corner House and World Development Movement (at 11:00am)

10:20am Committee Room 8, Palace of Westminster
Speaker's Conference
Subject: Speaker's Conference (on Parliamentary Representation)
Witnesses: Baroness Uddin, Chair, Black Asian and Minority Ethnic Women Councillors Taskforce, Dame Jane Roberts, Chair, Councillors Commission, and Councillor Anjana Patel, Lead Member for Equalities, London Councils

10:20am The Boothroyd Room, Portcullis House
Business and Enterprise
Subject: Post Offices - securing their future
Witnesses: National Federation of Sub-Postmasters; Federation of Small Businesses (at 11:30am)

10:30am The Grimond Room, Portcullis House
Home Affairs
Subject: Follow up to Police Report
Witnesses: Vernon Croaker MP, Minister of State, Home Office; Chief Constable Med Hughes QPM; Jan Berry, Chair, Police Federation of England and Wales;
Chief Constable Dr Tim Brain OBE QPM

10:30am Committee Room 16, Palace of Westminster
Welsh Affairs
Subject: Digital Inclusion in Wales
Witnesses: Family Online Safety Institute, Ofcom, and Professor Sonia Livingstone; Get Safe Online and e-crime Wales (at 11:15am)

10:30am Committee Room 6, Palace of Westminster
Subject: The role of the Prison Officer
Witnesses: Colin Moses, National Chairman, Prison Officers Association;
Peter Olech, NOMS Group Secretary, Public and Commercial Services (at 4:55pm); Paddy Scriven, General Secretary, Prison Governors Association (at 5:20pm)

4:15pm The Wilson Room, Portcullis House
Scottish Affairs
Subject: Crisis in the Scottish press industry
Witnesses: National Union of Journalists, and Scottish Trades Union Congress; Professor Neil Blain, University of Stirling, and Martin Boyle, Cardonald College Glasgow (at 5:00pm)

4:15pm Committee Room 15, Palace of Westminster

Wednesday 1 April

Energy and Climate Change
Subject: Future of Britain's Electricity Networks
Witnesses: Dr Michael Pollitt, Electricity Policy Research Group, University of Cambridge, Professor Goran Strbac, Imperial College, London, and Dr Jim Watson, Sussex Energy Group

9:15am The Wilson Room, Portcullis House
Children, Schools and Families
Subject: School Accountability
Witnesses: Councillor Les Lawrence, Chair, Children and Young People's Board, Local Government Association; Councillor Les Lawrence, Chair, Children and Young People's Board, Local Government Association, Declan McCauley, Primary School Improvement Partner, Lynda Jones, Secondary School Improvement Partner, and Laurie Cooper, Acting Head School Performance for Primary Schools, Warwickshire County Council, and School Improvement Partner (at 10:30am)

9:30am Committee Room 5, Palace of Westminster

Innovation, Universities, Science and Skills
Subject: (i) Putting science and engineering at the heart of government policy
(ii) Technology Strategy Board
Witnesses: (i) Dame Deirdre Hutton, Chair, Food Standards Agency, Professor Chris Gaskell, Chair, Defra Science Advisory Council, and Professor Sir Michael Rawlins, former Chairman of the Advisory Council on the Misuse of Drugs (ii) Iain Gray, Chief Executive, David Bott, Director, Innovation Programmes, and David Golding, Head of Strategy, Technology Strategy Board (at 10:30am)

9:30am The Thatcher Room, Portcullis House
International Development
Subject: Aid Under Pressure
Witnesses: OECD Development Assistance Committee, European Commission

9:45am Committee Room 15, Palace of Westminster
Subject: The use of air space
Witnesses: Airport Operators Association, BAA, Birmingham International Airport Limited, London City Airport, and Manchester Airports Group; General Aviation Alliance, British Business and General Aviation Alliance, and Light Aircraft Association (at 3:45pm)

2:45pm The Boothroyd Room, Portcullis House
Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Securing food supplies up to 2050: the challenges for the UK
Witnesses: Anastassios Haniotis, Head of Unit, Agricultural Policy Analysis and Perspectives, European Commission

3:00pm The Thatcher Room, Portcullis House
Northern Ireland Affairs
Subject: Political developments in Northern Ireland
Witnesses: Rt. Hon. Shaun Woodward MP, Secretary of State, Northern Ireland Office

3:00pm Committee Room 15, Palace of Westminster

Thursday 2 April

Public Administration
Subject: Leaks and Whistleblowing in Whitehall
Witnesses: Sir Sumi Chakrabarti KCB, Permanent Secretary, Ministry of Justice

10:00am The Thatcher Room, Portcullis House
Subject: The effects of adverse weather conditions on transport in the United Kingdom
Witnesses: Valerie Shawcross, Chairman, GLA Transport Committee and Nigel Barrett, Chief Executive Officer, East London Bus Group; Boris Johnson, Mayor of London and Peter Hendy, Transport Commissioner, Transport for London
(at 12:00 noon)
11:15am The Grimond Room, Portcullis House

Friday 3 April


All public Select Committee meetings are webcast.

Select Committees marked with * will be taken by BBC Parliament

Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice.

Committees which sit at short notice may not be included in this list.

House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2009
Prepared 28 March 2009