House of Commons
Session 2008 - 09
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 16th May 2009

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments, and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: www.parliament.uk/directories/hciolists/selmem.cfm

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: www.parliament.uk/parliamentary_committees/parliamentary_committees16.cfm

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership:

Draft Bribery Bill (Joint Committee)

Chairman: Viscount Colville of Culross

Appointed by the House of Lords on 11 May 2009:

Lord Anderson of Swansea Viscount Colville of Culross Lord Goodhart Lord Grabiner
Baroness Heing Lord Lyell of Markyate Lord Mayhew of Twysden Earl of Onslow
Lord Sheikh Lord Thomas of Gresford Baroness Whitaker Lord Williamson of Horton


Select Committee Meetings
11 - 15 May 2009

Monday 11 May

West Midlands Regional Committee
Subject: Impact of the Current Economic and Financial Situation on Businesses in the West Midlands Region.
Witnesses: Federation of Small Businesses, Hereford and Worcester Chamber of Commerce and West Midlands Business Council.

South East Regional Committee
Subject: The South East England Development Agency and the Regional Economic Strategy.
Witnesses: South East England Development Agency; Government Office for the South East.

Welsh Affairs
Subject: Digital Inclusion in Wales.
Witnesses: Welsh Language Board and dotCYM; Bangor University and Open University.

Innovation, Universities, Science and Skills Sub-Committee
Subject: Students and Universities.
Witnesses: Rt Hon John Denham MP, Secretary of State, Department for Innovation, Universities and Skills, and Sir Alan Langlands, Chief Executive, Higher Education Funding Council for England.

Communities and Local Government
Subject: Planning Policy Statement 6: Town Centres.
Witnesses: Kate Barker; Tesco, Sainsbury's, Asda, Aldi and the Co-op; John Lewis, the Independent Retailers Confederation and the British Council of Shopping Centres; Tescopoly Alliance, the Women's Environmental Network and the Association of North Thames Amenity Societies.


Tuesday 12 May

Regulatory Reform
Subject: Inquiry into Themes and Trends in Regulatory Reform.
Witnesses: Financial Services Authority; Association of British Insurers, Association of Chartered Certified Accountants, and EEF.

Environmental Audit
Subject: Role of Carbon Markets in Preventing Dangerous Climate Change.
Witnesses: Abyd Karmali, President, Carbon Markets & Investors Association, James Cameron, Executive Director & Vice Chairman, Climate Change Capital, and Louis Redshaw, Head of Environmental Markets Trading, Barclays Capital; Anne Theo Seinen, DG Environment, European Commission.

Business and Enterprise
Subject: Work of BERR in the Current Crisis.
Witnesses: Baroness Vadera, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Business, Enterprise and Regulatory Reform.

International Development
Subject: Urbanisation & Poverty
Witnesses: UN-Habitat

Home Affairs
Subject: Policing of the G20 Protests.
Witnesses: David Howarth MP, Chris Abbot and Frances Wright; Nicola Fisher; Sue Sim, Association of Chief Police Officers; Sir Hugh Orde and Assistant Chief Constable Duncan McCausland OBE, Police Service of Northern Ireland.

Culture, Media and Sport
Subject: Channel 4 Annual Report 2008.
Witnesses: Luke Johnson, Chairman, Andy Duncan, Chief Executive, and Anne Bulford, Group Finance Director,

Channel 4.

Joint Committee on Human Rights
Subject: Policing and Protest.
Witnesses: Tom Brake MP, Paul Lewis, The Guardian, and the Climate Camp; Nick Hardwick, Chair, Independent Police Complaints Commission; Deputy Chief Constable Sue Sim, Association of Chief Police Officers, and Acting Assistant Commissioner Chris Allison MBE, Metropolitan Police Service.

Public Administration
Subject: Outside Appointments to the Senior Civil Service.
Witnesses: Sir David Normington KCB, Permanent Secretary, Home Office, David Bell, Permanent Secretary, Department for Children, Schools and Families, and Gill Rider, Head of Civil Service Capabilities Group.


Wednesday 13 May

Innovation, Universities, Science and Skills
Subject: (i) Pre-appointment hearing with Chair-elect of the Biotechnology and Biological Sciences Research Council; (ii) Further Education College Capital Expenditure.
Witnesses: (i) Professor Sir Tom Blundell (ii) Mark Haysom, former Chief Executive of the Learning and Skills Council.

Work and Pensions
Subject: Tackling Pensioner Poverty.

Witnesses: Age Concern and Help the Aged and Citizens Advice Bureau.

Scottish Affairs
Subject: Enforcement of the National Minimum Wage in Scotland.
Witnesses: British Hospitality Association and National Hairdressers' Federation.

Treasury Sub-Committee
Subject: Evaluating the Efficiency Programme.
Witnesses: Peter Lockhart, Public and Commercial Services Union, Dr Martin Read, Operational Efficiency Programme, and Dr Jennifer Law, Glamorgan University

Transport
Subject: Future of Aviation.
Witnesses: Confederation of British Industry, Flying Matters and Freight Transport Association; English Regional Development Agencies, Newcastle International Airport, Highland and Islands Transport Partnership and Belfast International Airport; Air Transport Users Council, Passenger Focus and ABTA.

Northern Ireland Affairs
Subject: Omagh: 10 Years On.
Witnesses: Sir Peter Gibson, Intelligence Services Commissioner.

Public Accounts
Subject: Living Accommodation for Service Families.
Witnesses: Sir Bill Jeffrey KCB, Permanent Under-Secretary, Vice Admiral P J Wilkinson CVO BA FCIPD, Deputy Chief of Defence Staff (Personnel), and Vice Admiral Tim Laurence CB MVO ADC, Chief Executive Defence Estates, Ministry of Defence.


Thursday 14 May

Health
Subject: Alcohol.
Witnesses: Dr Petra Meier, University of Sheffield, and Lila Rabinovich, RAND; Tesco, Beer and Pub Association, Wine and Spirit Trade Association, and CAMRA; ACPO.

Foreign Affairs
Subject: Global Security: Afghanistan and Pakistan.
Witnesses: Rt Hon Lord Malloch-Brown, Minister of State and Adam Thomson, Director, South Asia and Afghanistan, Foreign and Commonwealth Office

Draft Bribery Bill (Joint Committee)

Witnesses: Professor Jeremy Horder, Criminal Commissioner, Law Commission.


Friday 15 May

None


Forthcoming Select Committee Meetings
18 - 22 May 2009

Monday 18 May

Home Affairs
Subject: Policing of G20 Protests
Witnesses: Sir Paul Stephenson QPM, Commissioner and Commander Bob Broadhurst QPM, Metropolitan Police Service

10:30am The Grimond Room, Portcullis House
Children, Schools and Families
Subject: Training of Children and Families Social Workers
Witnesses: Social Work Task Force; British Association of Social Workers and Unison (at 4:45pm)

3:45pm The Wilson Room, Portcullis House
Innovation, Universities, Science and Skills
Subject: (i) Putting science and engineering at the heart of government policy
(ii) Technology Strategy Board
Witnesses: (i) Rt Hon Lord Drayson, Minister of State for Science and Innovation, Department for Innovation, Universities and Skills and Professor John Beddington, Government Chief Scientific Adviser (ii) Rt Hon Lord Drayson, Minister of State for Science and Innovation, Department for Innovation, Universities and Skills

4:15pm The Thatcher Room, Portcullis House
Public Accounts
Subject: Supporting Carers to Care
Witnesses: Sir Leigh Lewis KCB, Permanent Secretary, Department for Work and Pensions, and Mr Terry Moran, Chief Executive, Pension, Disability and Carers Service, Department of Health and Jeremy Groombridge, Director, Transformation and Product Division, Department for Work and Pensions

4:30pm Committee Room 15, Palace of Westminster
Communities and Local Government
Subject: Planning Policy Statement 6
Witnesses: Major Developers Group, Capital Shopping Centres, and Legal and General; Royal Town Planning Institute, Royal Institution of Chartered Surveyors and the Law Society (at 5:05pm); Local Government Association, Sheffield City Council and Brighton and Hove Council (at 5:30pm); Department for Communities and Local Government (at 5:55pm)

4:40pm The Grimond Room, Portcullis House
Business and Enterprise
Subject: Automotive Assistance Program
Witnesses: Professor Richard Parry-Jones CBE, Chairman, Automotive Innovation and Growth Team

5:00pm Committee Room 6, Palace of Westminster


Tuesday 19 May

Defence
Subject: Helicopter capability
Witnesses: AgustaWestland, Boeing Defence UK, Eurocopter, Europe, Sikorsky; Rolls-Royce, SELEX Galileo and Vector Aerospace

10:30am The Thatcher Room, Portcullis House
Culture, Media and Sport*
Subject: Press standards, privacy and libel
Witnesses: Rt Hon Sir Anthony Clarke, Master of the Rolls and Head of Civil Justice, and Rt Hon Lord Justice Jackson, Lord Justice of Appeal, Royal Courts of Justice; Rt Hon Jack Straw MP, Secretary of State for Justice and Lord Chancellor (11:30am)

10:30am Committee Room 15, Palace of Westminster

Home Affairs*
Subject: G20 Protests
Witnesses: Sir Paul Stephenson QPM, Commissioner, Metropolitan Police Service; Commander Bob Broadhurst QPM, Metropolitan Police Service (at 11:30am)

10:30am The Grimond Room, Portcullis House
Welsh Affairs
Subject: Digital Inclusion in Wales
Witnesses: Lord Carter of Barnes, CBE, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Culture, Media and Sport; Rt Hon Paul Murphy MP, Secretary of State for Wales (at 11:15am)

10:30am Committee Room 8, Palace of Westminster
Speaker's Conference
Subject: Speaker's Conference (on Parliamentary Representation)
Witnesses: Saghir Alam, David Stocks and Yvonne Stewart-Williams, RADAR Leadership Scheme; Scope (at 11:30am)

11:00am The Boothroyd Room, Portcullis House
Joint Committee on Human Rights*
Subject: UK legislation relating to genocide and torture
Witnesses: Sir Ken Macdonald QC, Daniel Machover, Solicitor, Hickman and Rose, and Nick Donovan, Head of Campaigns, Policy and Research, Aegis Trust; Kevin Laue, Legal Advisor, Redress (at 2:30pm)

1:45pm Committee Room 8, Palace of Westminster
Justice
Subject: The role of the Prison Officer
Witnesses: General Lord Ramsbotham GCB, CBE, and Cordell Pillay, Assistant General Secretary, Napo; Rt Hon David Hanson MP, Minister of State, and Phil Wheatley CB, Director General, National Offender Management Service, Ministry of Justice (at 5:00pm)

4:15pm The Wilson Room, Portcullis House


Wednesday 20 May

Innovation, Universities, Science and Skills
Subject: Further Education College capital expenditure
Witnesses: Association of Colleges, and 157 Group; Learning and Skills Council

(at 10:00am); Rt Hon John Denham MP, Secretary of State for Innovation, Universities and Skills, and Stephen Marston, Director General, Universities and Skills, Department for Innovation, Universities and Skills (at 10:45am)

9:15am The Thatcher Room, Portcullis House
Energy and Climate Change
Subject: Future of Britain's Electricity Networks
Witnesses: Alistair Buchanan, Chief Executive, Ofgem

9:15am The Grimond Room, Portcullis House
Work and Pensions
Subject: Tackling Pensioner Poverty in Great Britain
Witnesses: Rt Hon Rosie Winterton MP, Minister of State, DWP.

9:30am Committee Room 16, Palace of Westminster
Children, Schools and Families*
Subject: (i) School Accountability (ii) Child Health Strategy
Witnesses: (i) Rt Hon Jim Knight MP, Minister for Schools and Learners, and Jon Coles, Director-General, Schools Directorate, Department for Children, Schools and Families (ii) Rt Hon Ed Balls MP, Secretary of State for Children, Schools and Families, and Rt Hon Alan Johnson MP, Secretary of State for Health (at 10:30am)

9:30am The Wilson Room, Portcullis House
Joint Committee on Draft Bribery Bill
Subject: Draft Bribery Bill
10:00am The Boothroyd Room, Portcullis House

Scottish Affairs
Subject: Dunfermline Building Society
Witnesses: Bank of England, Financial Services Authority, and HM Treasury

2:15pm Committee Room 8, Palace of Westminster

Foreign Affairs
Subject: Human Rights
Witnesses: Clive Stafford-Smith OBE, Reprieve, Jeremy Croft, Amnesty International, and Benjamin Ward, Human Rights Watch

2:30pm The Grimond Room, Portcullis House
Business and Enterprise
Subject: Automotive Assistance Program
Witnesses: Jaguar Land Rover, Toyota, and Society of Motor Manufacturers and Traders

2:30pm Birmingham RDA Boardroom,
Transport
Subject: The major road network
Witnesses: To be confirmed

2:45pm The Wilson Room, Portcullis House
Environment, Food and Rural Affairs
Subject: (i) Ofwat's Price Review 2009 (ii) Draft Flood and Water Management Bill
Witnesses: Anna Walker and Sue Ellis, Walker Review of Water Charging

3:00pm The Thatcher Room, Portcullis House
Public Accounts
Subject: Helping Government Learn and Innovation across Central Government
Witnesses: Ian Watmore, Permanent Secretary, and David Evans, Department for Innovation, Universities and Skills, Rod Clark, Principal and Chief Executive, National School of Government, and Gill Rider, Director-General, Civil Service Capability Group, Cabinet Office

3:30pm Committee Room 15, Palace of Westminster


Thursday 21 May

Public Administration
Subject: Executive Pay in the Public Sector
Witnesses: Peter Boreham, Head of UK Executive Remuneration, Hay Group, David Evans, Head of Pay and Labour Market Services, Capita Survey and Research Unit, and Christopher Johnson, UK Human Capital Leader, Mercer and Hamish Davidson

10:00am The Thatcher Room, Portcullis House
Business and Enterprise
Subject: Automotive Assistance Program
Witnesses: Multipart; Leyland (at 11:10am); North West Development Agency
(at 11:50am)

10:30am Chorley Town Hall


Friday 22 May

East Midlands Regional Committee
Subject: East Midlands Development Agency; Regional Economic Strategy
Witnesses: East Midlands Chamber of Commerce and Unite the Union (at 10:15am); East Midlands Regional Assembly and Local Government East Midlands
(at 11:15am)
10:15am Leicestershire County Council Chamber, Leicester



All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2009
Prepared 16 May 2009