House of Commons
Session 2008 - 09
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 23rd May 2009

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments, and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: www.parliament.uk/directories/hciolists/selmem.cfm

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: www.parliament.uk/parliamentary_committees/parliamentary_committees16.cfm

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership:

None


Select Committee Meetings
18 - 22 May 2009

Monday 18 May

Children, Schools and Families
Subject: Training of Children and Families Social Workers.
Witnesses: Social Work Task Force; British Association of Social Workers and Unison.

Innovation, Universities, Science and Skills
Subject: (i) Putting science and Engineering at the Heart of Government Policy
(ii) Science Question Time.
Witnesses: (i) Rt Hon Lord Drayson, Minister of State, Department for Innovation, Universities and Skills and Professor John Beddington, Government Chief Scientific Adviser (ii) Rt Hon Lord Drayson, Minister of State, Department for Innovation, Universities and Skills.

Public Accounts
Subject: Supporting Carers to Care.

Witnesses: Sir Leigh Lewis KCB, Permanent Secretary, Terry Moran, Chief Executive, Pension, Disability and Carers Service and Jeremy Groombridge, Director, Transformation and Product Division, Department for Work and Pensions.

Communities and Local Government
Subject: Planning Policy Statement 6 (Town Centres).
Witnesses: Major Developers Group, Capital Shopping Centres, and Legal and General; Royal Town Planning Institute, Royal Institution of Chartered Surveyors and the Law Society; Local Government Association, Sheffield City Council and Brighton and Hove Council; Department for Communities and Local Government.

Business and Enterprise
Subject: Automotive Assistance Program.
Witnesses: Professor Richard Parry-Jones CBE, Chairman, Automotive Innovation and Growth Team.


Tuesday 19 May

Defence
Subject: Helicopter Capability.
Witnesses: AgustaWestland, Boeing UK Rotorcraft Support, Eurocopter, and Sikorsky; Rolls-Royce, SELEX Galileo, and Vector Aerospace.

Culture, Media and Sport
Subject: Press Standards, Privacy and Libel.
Witnesses: Rt Hon Sir Anthony Clarke, Master of the Rolls and Head of Civil Justice, and Rt Hon Lord Justice Jackson, Lord Justice of Appeal, Royal Courts of Justice; Rt Hon Jack Straw MP, Secretary of State for Justice and Lord Chancellor.

Home Affairs
Subject: G20 Protests.
Witnesses: Sir Paul Stephenson QPM, Commissioner, Metropolitan Police Service; Commander Bob Broadhurst QPM, Metropolitan Police Service.

Welsh Affairs
Subject: Digital Inclusion in Wales.
Witnesses: Lord Carter of Barnes, CBE, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Culture, Media and Sport; Rt Hon Paul Murphy MP, Secretary of State for Wales.

Speaker's Conference
Subject: Speaker's Conference (on Parliamentary Representation)
Witnesses: Saghir Alam, David Stocks and Yvonne Stewart-Williams, RADAR Leadership Scheme; Scope

Joint Committee on Human Rights
Subject: UK Legislation Relating to Genocide and Torture.
Witnesses: Sir Ken Macdonald QC, Daniel Machover, Solicitor, Hickman and Rose, and Nick Donovan, Head of Campaigns, Policy and Research, Aegis Trust; Kevin Laue, Legal Advisor, Redress.

Justice
Subject: Role of the Prison Officer.
Witnesses: General Lord Ramsbotham GCB, CBE, and Cordell Pillay, Assistant General Secretary, Napo; Rt Hon David Hanson MP, Minister of State, and Phil Wheatley CB, Director General, National Offender Management Service, Ministry of Justice.


Wednesday 20 May

Innovation, Universities, Science and Skills
Subject: Further Education College Capital Expenditure.
Witnesses: Association of Colleges, and 157 Group; Learning and Skills Council; Rt Hon John Denham MP, Secretary of State for Innovation, Universities and Skills, and Stephen Marston, Director General, Universities and Skills, Department for Innovation, Universities and Skills.

Energy and Climate Change
Subject: Future of Britain's Electricity Networks.
Witnesses: Alistair Buchanan, Chief Executive, Ofgem.

Work and Pensions
Subject: Tackling Pensioner Poverty in Great Britain
Witnesses: Rt Hon Rosie Winterton MP, Minister for Pensions and the Ageing Society, Department for Work and Pensions.

Children, Schools and Families
Subject: (i) National Curriculum Tests; (ii) Child Health Strategy.
Witnesses: (i) Rt Hon Ed Balls MP, Secretary of State for Children, Schools and Families, Rt Hon Jim Knight MP, Minister for Schools and Learners, and David Bell, Permanent Secretary, Department for Children, Schools and Families,
(ii) Rt Hon Ed Balls MP, Secretary of State for Children, Schools and Families, and Rt Hon Alan Johnson MP, Secretary of State for Health.

Joint Committee on Draft Bribery Bill
Subject: Draft Bribery Bill.

Witnesses: Colin Nicholls QC, Three Raymond Buildings, Professor Celia Wells, University of Durham, and Professor Bob Sullivan, University College London.
Scottish Affairs
Subject: Dunfermline Building Society.
Witnesses: Bank of England, Financial Services Authority, and HM Treasury.

Foreign Affairs
Subject: Human Rights (Evidence Session postponed).
Witnesses: Clive Stafford-Smith OBE, Reprieve, Jeremy Croft, Amnesty International, and Benjamin Ward, Human Rights Watch.

Business and Enterprise
Subject: Automotive Assistance Program.
Witnesses: Jaguar Land Rover, Toyota, and Society of Motor Manufacturers and Traders; Retail Motor Industry Federation.

Transport
Subject: Major Road Network.
Witnesses: Institution of Civil Engineers and the Institution of Highways and Transportation, Dr David Metz, University College London, and Highways Agency; Local Government Association, Mersey Gateway Project, and County Surveyors' Society.

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: (i) Ofwat's Price Review 2009 (ii) Draft Flood and Water Management Bill.
Witnesses: Anna Walker and Sue Ellis, Walker Review of Water Charging.

Public Accounts
Subject: Helping Government Learn and Innovation across Central Government.
Witnesses: Ian Watmore, Permanent Secretary, and David Evans, Department for Innovation, Universities and Skills, Rod Clark, Principal and Chief Executive, National School of Government, and Gill Rider, Director-General, Civil Service Capability Group, Cabinet Office.


Thursday 21 May

Public Administration
Subject: Executive Pay in the Public Sector.
Witnesses: Peter Boreham, Head of UK Executive Remuneration, Hay Group, David Evans, Head of Pay and Labour Market Services, Capita Survey and Research Unit, and Christopher Johnson, UK Human Capital Leader, Mercer and Hamish Davidson.

Business and Enterprise
Subject: Automotive Assistance Program.
Witnesses: Multipart; Leyland; North West Development Agency


Friday 22 May

East Midlands Regional Committee
Subject: East Midlands Development Agency; Regional Economic Strategy
Witnesses: East Midlands Chamber of Commerce and Unite the Union; East Midlands Regional Assembly and Local Government East Midlands


Forthcoming Select Committee Meetings
1 - 5 June 2009

Monday 1 June

Foreign Affairs
Subject: Global Security: Israel and the Occupied Palestinian Territories
Witnesses: Rt Hon Tony Blair, Representative of the Middle East Quartet

11:00am The Grimond Room, Portcullis House
Children, Schools and Families
Subject: Training of Children and Families Social Workers
Witnesses: Hilary Tompsett, Chair, Joint Universities Council Social Work Education Committee; Jane Haywood, Chief Executive, Children's Workforce Development Council, and Rosie Varley OBE, Chair, and Mike Wardle, Chief Executive, General Social Care Council (at 4:45pm)

3:45pm The Thatcher Room, Portcullis House
Environment, Food and Rural Affairs
Subject: (i) Ofwat's Price Review 2009 (ii) Draft Flood and Water Management Bill
Witnesses: (i) Consumer Council for Water (ii) National Flood Forum (Draft Flood & Water Management Bill inquiry only)

4:30pm The Wilson Room, Portcullis House
Communities and Local Government
Subject: Housing and the credit crunch
Witnesses: Council of Mortgage Lenders: Michael Coogan, Director General National Housing Federation: David Orr, Chief Executive Home Builders Federation: John Stewart, Director of Economic Affairs Intermediary Mortgage Lenders Association: John Heron, Deputy Chairman, IMLA Communities and Local Government: Rt Hon Margaret Beckett MP, Minister for Housing; Richard McCarthy, Director General, Housing and Planning Homes Communities Agency Sir Bob Kerslake, Chief Executive, Tenant Services Authority: Peter Marsh, Chief Executive

4:30pm The Grimond Room, Portcullis House
Public Accounts
Subject: The Maritime and Coastguard Agency's Response to the growth of the UK merchant fleet
Witnesses: Mr Peter Cardy, Chief Executive, Sue Ketteridge, Director of Finance and Governance, and Mr Paul Coley, Assistant Director Seafarers and Ships, Maritime and Coastguard Agency, Department for Transport
4:30pm Committee Room 15, Palace of Westminster


Tuesday 2 June

Environmental Audit
Subject: The role of carbon markets in preventing dangerous climate change
Witnesses: Mike O'Brien MP, Minister of State, David Capper, Head of EU Emissions Trading System, National Carbon Markets, Jill Duggan, Head of International Emissions Trading, International Climate Change, and Chris Dodwell, Head of Policy, International Climate Change, Department for Energy and Climate Change (DECC)

10:20am Committee Room 16, Palace of Westminster
Business and Enterprise
Subject: Enterprise Finance Guarantee Scheme
Witnesses: Federation of Small Businesses, Forum of Private Business, CBI; Barclays, Lloyds TSB, Royal Bank of Scotland (at 11:30am)

10:30am Committee Room 6, Palace of Westminster
International Development
Subject: Urbanisation & Poverty
Witnesses: IIED, One World Action, Consortium for Street Children; Development Planning Unit, UCL. (11:30am)
10:30am Committee Room 5, Palace of Westminster
Defence
Subject: Helicopter capability
Witnesses: Rear Admiral Simon Charlier, Chief of Staff, Carrier-Strike and Aviation, Rear Admiral Tony Johnstone-Burt, Commander, Joint Helicopter Command, Brigadier Kevin Abraham, Head of Joint Capability; Quentin Davies MP, Minister for Defence Equipment and Support, Adrian Baguley, Head of Helicopters 2, Commodore Russ Harding, Director of Equipment Capability (Air & Littoral Manoeuvre, Ministry of Defence)

10:30am The Thatcher Room, Portcullis House
Culture, Media and Sport
Subject: Press standards, privacy and libel
Witnesses: Mark Stephens, Partner, IP & Media, Finers Stephens Innocent LLP, Ms Charmian Gooch, Director, Global Witness; Barbara Follett MP, Minister for Culture, Creative Industries and Tourism, Department for Culture, Media and Sport (11:30am)

10:30am The Wilson Room, Portcullis House
Welsh Affairs
Subject: Ports in Wales
Witnesses: Dr Anthony Beresford, Cardiff Business School and Calum Couper, Port of Cardiff and Chair Wales Freight Group

11:00am Committee Room 15, Palace of Westminster
Joint Committee on Human Rights
Subject: Policing and Protest
Witnesses: Mr Vernon Coaker MP, Minister of State for Policing, Crime and Security and Mr Christian Papalentiou, Head of Public Order Unit, Home Office

2:30pm Committee Room 5, Palace of Westminster
Joint Committee on Draft Bribery Bill
Subject: Draft Bribery Bill
Witnesses: Rt Hon Lord Robertson of Port Ellen (at 3:45pm); Gary Campkin, Confederation of British Industries, Andrew Berkley, International Chamber of Commerce, Rosina Robson, Federation of Small Businesses (at 4:15pm); and Derek Marshall, Society of British Aerospace Companies, Brinley Salzman, Defence Manufacturers Association, James Maton, UK Anti-Corruption Forum (at 5:15pm)

3:45pm The Boothroyd Room, Portcullis House


Wednesday 3 June

European Scrutiny
Subject: Commission Communication: Driving European recovery
Witnesses: Lord Myners, Financial Services Secretary to the Treasury

9:30am The Thatcher Room, Portcullis House
Health
Subject: Patient Safety: the lessons of Mid-Staffordshire
Witnesses: Ben Bradshaw MP, Minister of State, Department of Health; Witnesses to be confirmed but will include representatives of the Mid-Staffs Foundation Trust and the Royal College of Nursing. (at 10:30am)

9:30am The Wilson Room, Portcullis House
Treasury Sub Committee
Subject: Evaluating the Efficiency Programme
Witnesses: Andrew Hudson, Managing Director, Public Services and Growth, HM Treasury, Louise Tulett, Finance Director, Treasury Group, and Nigel Smith, Chief Executive, Office of Government Commerce; Lesley Strathie, Chief Executive, Simon Bowles, Chief Finance Officer, and John Keelty, Director Departmental Transformation Programme, HM Revenue & Customs (at 3:30pm)

2:30pm The Wilson Room, Portcullis House
Joint Committee on Draft Bribery Bill
Subject: Draft Bribery Bill
Witnesses: British Aerospace Systems, Thales Group, Lockheed Martin (at 3:15pm); and Jeremy Cole, Lovells, Louise Delahunty, Simmons & Simmons, Monty Raphael, Peters and Peters (at 4:00pm)

3:00pm The Boothroyd Room, Portcullis House
Environment, Food and Rural Affairs
Subject: (i) Ofwat's Price Review 2009 (ii) Draft Flood and Water Management Bill
Witnesses: Environment Agency Professor Martin Cave, Independent Review of Competition and Innovation in Water Markets. (at 4:30pm)
3:00pm The Thatcher Room, Portcullis House

Public Accounts
Subject: Assessment of the Capability Reviews Programme
Witnesses: Sir Gus O Donnell KCB, Cabinet Secretary and Head of the Home Civil Service, and Brian Etheridge, Director, Civil Service Performance and Review, Cabinet Office

3:30pm Committee Room 15, Palace of Westminster
Joint Committee on Human Rights
Subject: Business and Human Rights
Witnesses: Professor John Ruggie, UN Special Representative on Business and Human Rights
4:30pm Committee Room 8, Palace of Westminster


Thursday 4 June

None


Friday 5 June

North West Regional Committee
Subject: Industry and innovation in the North East
Witnesses: Federation of Small Businesses, Chamber of Commerce, CBI, TUC and bank representatives

12:15pm Whickham Room, Gateshead Council


All public select committee meetings are webcast
Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2009
Prepared 23 May 2009