House of Commons
Session 2008 - 09
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 13th June 2009

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments, and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: www.parliament.uk/directories/hciolists/selmem.cfm

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: www.parliament.uk/parliamentary_committees/parliamentary_committees16.cfm

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership:

Committee of Selection

Claire Ward discharged; Helen Jones added


Select Committee Meetings
8 - 12 June 2009

Monday 8 June

East Midlands Regional Committee
Subject: East Midlands Development Agency; Regional Economic Strategy
Witnesses: East Midlands Universities Association; East Midlands Environment Link, Natural England, and the Environment Agency.

10:15am

Tupton Village Hall, Tupton, Derbyshire

West Midlands Regional Committee
Subject: The impact of the current economic and financial situation on businesses in the West Midlands Region
Witnesses: British Ceramic Confederation; Unite the Union; Local Government Association, Staffordshire County Council, North Staffordshire Regeneration Partnership, and Stoke City Council.

10:30am Evolution Boardroom, Staffordshire University, Stoke
South West Regional
Subject: Impact of the current economic situation on the South West and the Government's response
Witnesses: Federation of Small Businesses and CBI South West; Citizens' Advice Bureau, Advice UK, Shelter, and National Housing Federation; Unite, and Learning Skills Council.

10:45am Swindon Railway Museum, Swindon
Speaker's Conference
Subject: Speaker's Conference (on Parliamentary Representation)
Witnesses: Lorraine Barrett AM, Commissioner for the Sustainable Assembly, and Claire Clancy, Chief Executive, National Assembly for Wales; National Federation of Women's Institutes, MENCAP Cymru Partners in Politics, All Wales Ethnic Minority Organisation, and Stonewall Wales.

2:00pm Committee Room 3, Senedd Building, National Assembly for Wales, Cardiff
Children, Schools and Families
Subject: (i) Teacher Training and (ii) Social Mobility
Witnesses: (i) Toni Fazaeli, Chief Executive, Institute for Learning, David Hunter, Chief Executive, Lifelong Learning UK, Stella Mbubaegbu CBE, Association of Colleges, and Dr Michael Thrower, General Secretary, Principals' Professional Council (ii) Rt Hon Alan Milburn MP, Chair, Panel on Fair Access to the Professions, and James Turner, Policy Director, and Lee Elliot Major, Director of Research, Sutton Trust.
3:45pm Committee Room 8, Palace of Westminster
Innovation, Universities, Science and Skills
Subject: Office for Strategic Co-ordination of Health Research (OSCHR)
Witnesses: Professor Sir John Bell, Chair, and Sir Alex Markham, Chair, Translational Medicines Board, Office for Strategic Coordination of Health Research.

4:15pm The Wilson Room, Portcullis House
Communities and Local Government
Subject: Supporting People
Witnesses: Audit Commission; Sitra, and the National Housing Federation; Unison, and the Housing Associations Charitable Trust.

4:20pm The Grimond Room, Portcullis House
Environment, Food and Rural Affairs
Subject: (i) Ofwat's Price Review 2009 (ii) Draft Flood and Water Management Bill
Witnesses: Severn Trent Water, Thames Water, and Yorkshire Water.

4:30pm The Thatcher Room, Portcullis House
Public Accounts
Subject: Financial Management in the Home Office
Witnesses: Sir David Normington KCB, Permanent Secretary, and Helen Kilpatrick, Director General, Financial and Commercial, Home Office.

4:30pm Committee Room 15, Palace of Westminster


Tuesday 9 June

Treasury
Subject: Banking Crisis: International Dimensions
Witnesses: Bretton Woods Project.

9:45am

The Thatcher Room, Portcullis House

Environmental Audit
Subject: Carbon Budgets
Witnesses: Professor Sir Brian Hoskins, CBE, FRS, member, and David Kennedy, Chief Executive, Committee on Climate Change; Aubrey Meyer, Co-founder, and Terry O'Connell, Director of Corporate Relations, Global Commons Institute.

10:20am Committee Room 16, Palace of Westminster
Defence
Subject: The Comprehensive Approach
Witnesses: Professor Malcolm Chalmers, RUSI, Professor Theo Farrell, King's College and Brigadier (retired) Ed Butler, C for C Ltd.

10:30am The Grimond Room, Portcullis House
Home Affairs
Subject: The Cocaine Trade
Witnesses: Drugscope; Professor John Strang, Director, National Addiction Centre.

10:30am The Wilson Room, Portcullis House
Welsh Affairs
Subject: Ports in Wales
Witnesses: Giovanni Mendola, Directorate-General for Energy and Transport, European Commission, Maritime Transport, and Ports Policy Unit; Road Haulage Association, Rail Freight Group, and Freight Transport Association.

10:30am Committee Room 15, Palace of Westminster
Joint Committee on Human Rights
Subject: Business and Human Rights
Witnesses: Amnesty International, Action Aid, CORE Coalition, and Sapna Malik, Leigh Day Solicitors; Trades Union Congress, and Institute of Employment Rights.

1:45pm Committee Room 8, Palace of Westminster
Justice
Subject: The role of the Prison Officer
Witnesses: Maria Eagle MP, Minister of State, Phil Wheatley CB, Director General, and Stacey Tasker, Head of Training, National Offender Management Service, Ministry of Justice.

4:15pm The Wilson Room, Portcullis House


Wednesday 10 June

Work and Pensions
Subject: Health and Safety Executive
Witnesses: Judith Hackitt, Chair, and Geoffrey Podger, Chief Executive, of the Health and Safety Executive.

9:30am

The Grimond Room, Portcullis House

Children, Schools and Families
Subject: Training of Children and Families Social Workers
Witnesses: Liz Davies, London Metropolitan University, Dr Eileen Munro, London School of Economics, and Professor Michael Preston-Shoot, University of Bedfordshire; Association of Directors of Children's Services, and Cafcass.

9:30am Committee Room 15, Palace of Westminster
Energy and Climate Change
Subject: Low carbon technologies in a green economy
Witnesses: Andrew Simms, Policy Director and Head of the Climate Change Programme, New Economics Foundation; Douglas Parr, Chief Scientific Adviser and Policy Director, Greenpeace.

9:45am The Wilson Room, Portcullis House
Business and Enterprise
Subject: Automotive Assistance Program
Witnesses: Unite the Union; Ian Pearson MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Business, Enterprise and Regulatory Reform.

2:00pm The Grimond Room, Portcullis House
Scottish Affairs
Subject: Dunfermline Building Society
Witnesses: Graeme Dalziel, former Chief Executive, Jim Faulds, former Chairman, and Jim Willens, former Chief Executive, Dunfermline Building Society; Liz Kelly, Group Counsel, Tony Prestedge, Group Development Director, and Alison Robb, Divisional Director, Group Strategy & Planning, Nationwide Building Society.

2:15pm Committee Room 16, Palace of Westminster
Environment, Food and Rural Affairs
Subject: (i) Ofwat's Price Review 2009 (ii) Draft Flood and Water Management Bill
Witnesses: Ofwat.

3:00pm The Thatcher Room, Portcullis House
Foreign Affairs
Subject: Human Rights
Witnesses: To be confirmed.

3:30pm The Wilson Room, Portcullis House
Public Accounts
Subject: Road Safety
Witnesses: Robert Devereux, Permanent Secretary, and Mike Fawcett, Head of Road User Safety, Department for Transport.

3:30pm Committee Room 15, Palace of Westminster
Joint Committee on Draft Bribery Bill
Subject: Draft Bribery Bill
Witnesses: Keir Starmer QC, Director of Public Prosecutions, Richard Alderman, Director, Serious Fraud Office, and Detective Chief Superintendent Steve Head, Association of Chief Police Officers; Malcolm Jack, Clerk of the House of Commons, and Michael Pownall, Clerk of the Parliaments.

3:45pm The Boothroyd Room, Portcullis House


Thursday 11 June

Welsh Affairs
Subject: Proposed Draft National Assembly for Wales (Legislative Competence) (Environment) Order 2009
Witnesses: Keep Wales Tidy; Welsh Local Government Association, and Environment Agency Wales.

9:45am

The Wilson Room, Portcullis House

Joint Committee on Draft Bribery Bill
Subject: Draft Bribery Bill
Witnesses: Organisation for Economic Co-operation and Development, and United Nations Office on Drugs and Crime; Transparency International UK, and the Corner House.

10:45am Committee Room 4a, Palace of Westminster


Friday 12 June

None


Forthcoming Select Committee Meetings
15 - 19 June 2009

Monday 15 June

North West Regional Committee
Subject: The impact of the current economic situation on the North West and the Government's response
Witnesses: CBI, Federation of Small Businesses, and Chambers of Commerce North West; TUC (at 12.00 noon); Learning and Skills Council, and Jobcentre Plus

(at 1.15pm) .

11:15am Committee Room 1, Manchester Town Hall
Children, Schools and Families
Subject: Teacher Training
Witnesses: Training and Development Agency for Schools; Vernon Coaker MP, Minister for Schools and Learners, and Jon Coles, Director General, Schools Directorate, Department for Children, Schools and Families (at 4.45pm).

3:45pm Committee Room 8, Palace of Westminster
Communities and Local Government
Subject: Supporting People
Witnesses: Rethink: Paul Corry, Director of Public Affairs Mencap: David Congdon, Head of Campaigns and Policy Catch 22: Kate Jopling, Head of Policy and Public Affairs Refuge: Jane Keeper, Director of Operations Byker Bridge & Brighter Futures: Maurice Condie, CEO for Byker Bridge and Gill Brown, Chief Executive for Brighter Futures Home Group Ltd: Rachael Byrne, Executive Director St Mungo's: Charles Fraser Chief Executive Age Concern/Help the Aged: Joe Oldman, Senior Policy Advisor for Housing Anchor Trust: John Belcher CBE, Chief Executive Brighton & Hove Sheltered Housing Action Group: Louis Loizou, Vice-Chair.

4:20pm The Grimond Room, Portcullis House
Public Accounts
Subject: Supporting people with autism through adulthood
Witnesses: Hugh Taylor CB, Permanent Secretary, and David Behan CBE, Director General for Social Care, Local Government and Care Partnerships, Department of Health, and Hardip Begol, Deputy Director, Special Educational Needs and Disability, Department for Children, Schools and Families, and Rebecca Sudworth, Head, Disability and Work, Department for Work and Pensions.

4:30pm Committee Room 15, Palace of Westminster
Environment, Food and Rural Affairs
Subject: (i) Ofwat's Price Review 2009 (ii) Draft Flood and Water Management Bill
Witnesses: Gloucestershire County Council, Hull City Council and Suffolk Coastal District Council.

4:30pm The Thatcher Room, Portcullis House


Tuesday 16 June

Communities and Local Government
Subject:
Witnesses: Committee Visit to the Olympic Park.

Treasury
Subject: Banking Crisis: International Dimensions
Witnesses: Professor Willem Buiter and Dr Jon Danielsson, London School of Economics and Political Science, Professor John Driffill, Birkbeck College, and Professor Mark Taylor, Warwick Business School.

9:45am Committee Room 6, Palace of Westminster
Speaker's Conference*
Subject: Speaker's Conference (on Parliamentary Representation)
Witnesses: Alastair Campbell; Rethink and Royal College of Psychiatrists

(at 10.45am).

10:15am The Boothroyd Room, Portcullis House
Environmental Audit
Subject: Green jobs and skills
Witnesses: Institute for Public Policy Research; Aldersgate Group (at 11.15am).

10:20am The Grimond Room, Portcullis House
Culture, Media and Sport
Subject: The Future for Local and Regional Media
Witnesses: Claire Enders, founder and Chief Executive, Enders Analysis, and Christopher Thomson, Chief Executive, DC Thomson; John Fry, Chief Executive, Johnston Press, Carolyn McCall, Chief Executive, Guardian Media Group, and Sly Bailey, Chief Executive, Trinity Mirror plc (at 11.30am).

10:30am The Wilson Room, Portcullis House
Home Affairs*
Subject: (i) Policing of football matches (ii) Bogus Colleges
Witnesses: (i) Association of Chief Police Officers; The Premier and the Football Leagues; Wigan Athletic Football Club; and Hereford United football Club (ii) Kevin Brennan MP, Minister for Further Education, Skills, Apprenticeships and Consumer Affairs, and Paul Cohen Head, Qualifications Reform and Migration, Department for Business, Innovation and Skills.

10:30am Committee Room 8, Palace of Westminster
Defence
Subject: The Comprehensive Approach
Witnesses: Sir Bill Jeffrey KCB, Permanent Secretary, Ministry of Defence, Sir Peter Ricketts KCMG, Permanent Secretary, Foreign and Commonwealth Office, and Dr Nemat 'Minouche' Shafik, Permanent Secretary, Department for International Development.

10:30am The Thatcher Room, Portcullis House
Foreign Affairs*
Subject: Human Rights
Witnesses: Rt Hon David Miliband MP, Secretary of State, Simon Manley, Director of Defence and Strategic Threats, and Susan Hyland, Head of Human Rights Democracy and Good Governance Group, Foreign and Commonwealth Office.

11:00am Committee Room 15, Palace of Westminster
Justice
Subject: Family Law
Witnesses: Family Law Bar Association, Association of Lawyers for Children, National Youth Advisory Service, and National Association of Guardians Ad Litem and Reporting Officers, and Rt Hon Baroness Butler-Sloss GBE; Legal Services Commission (at 4.45pm).

4:00pm Committee Room 8, Palace of Westminster


Wednesday 17 June

Work and Pensions
Subject: Child Poverty
Witnesses: Rt Hon Dawn Primarolo MP, Minister for Children, Young People and Families, Department for Children Schools and Families, Rt Hon Stephen Timms MP, Financial Secretary, HM Treasury, and Helen Goodman MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Work and Pensions.

9:30am

The Grimond Room, Portcullis House

Children, Schools and Families
Subject: Allegations against school staff
Witnesses: National Union of Teachers, NASUWT, Teacher Support Network, Falsely Accused Carers and Teachers, and Mr Paul Kaufman; Association of Chief Police Officers, National Governors' Association, National Association of Head Teachers, Association of School and College Leaders, General Teaching Council for England, and Local Government Association (at 10.30am).

9:30am Committee Room 15, Palace of Westminster
Innovation, Universities and Skills
Subject: Sites of Special Scientific Interest
Witnesses: Joint Nature Conservation Committee, and National Farmers' Union; Natural England, and Defra (at 10.15am).

9:30am The Thatcher Room, Portcullis House
Energy and Climate Change
Subject: Future of Britain's Electricity Networks
Witnesses: Lord Hunt of Kings Heath, Minister of State, Department of Energy and Climate Change.

9:45am The Wilson Room, Portcullis House
Foreign Affairs
Subject: Developments in the European Union
Witnesses: Rt Hon David Miliband MP, Secretary of State, and Matthew Rycroft, Director EU, Foreign and Commonwealth Office.

2:30pm The Grimond Room, Portcullis House
Transport*
Subject: (i) Future of aviation (ii) Rail fares and franchises
Witnesses: (i) Sustainable Development Commission, WWF-UK, Aviation Environment Federation, and Brian Ross, Aviation Economics Adviser (ii) Rt Hon Lord Adonis, Secretary of State, Department for Transport (at 3.45pm).

2:45pm The Wilson Room, Portcullis House
Environment, Food and Rural Affairs
Subject: (i) Ofwat's Price Review 2009 (ii) Draft Flood and Water Management Bill
Witnesses: Huw Irranca-Davies MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Defra.

3:00pm The Thatcher Room, Portcullis House
Joint Committee on Draft Bribery Bill
Subject: Draft Bribery Bill
Witnesses: Rt Hon Jack Straw MP, Secretary of State for Justice and Lord Chancellor.

3:00pm The Boothroyd Room, Portcullis House
Public Accounts
Subject: Maintenance of the Prison Estate
Witnesses: Phil Wheatley CB, Director General, National Offender Management Service, Ministry of Justice.

3:30pm Committee Room 15, Palace of Westminster


Thursday 18 June

Public Administration
Subject: Executive Pay in the Public Sector
Witnesses: Millie Banerjee, Chair, Ofcom's Remuneration Committee, Tim Melville-Ross, Chair, Higher Education Funding Council for England, and Dr Anne Wright, Chair, National Lottery Commission; Bill Cockburn CBE, Chairman, Mike Langley, member, and Keith Masson, Director of Secretariat, Senior Salaries Review Body

(at 11.00am).

10:00am

The Thatcher Room, Portcullis House


Friday 19 June

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2009
Prepared 13 June 2009