House of Commons portcullis
House of Commons
Session 2009 - 10
Publications on the internet
Summary Agendas and Orders of Business

Order of Business Tuesday 19 January 2010

Here you can browse the House of Commons Order of Business for Tuesday 19 January 2010.

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons
Order of Business

 
At 2.30 pm
  Prayers
Afterwards
Private Business
Note: Private Business is not debated at this time, and may not be proceeded with if opposed.
Third Reading
Beverley Freemen Bill [Lords]
 

Afterwards
Notes:
  indicates a question for oral answer.
 
[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.
 
Questions for oral answer not reached receive a written answer
 
Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.
Oral Questions to the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs
 1
Mr Henry Bellingham (North West Norfolk): When he next expects to meet his EU counterparts to discuss EU relations with Zimbabwe.
(311313)
 2
Andrew Rosindell (Romford): What his most recent assessment is of progress towards peace in the Middle East; and if he will make a statement.
(311314)
 3
Greg Mulholland (Leeds North West): What support his Department provides to British citizens who are victims of crime abroad.
(311315)
 4
Mr David Amess (Southend West): What his latest assessment is of the political situation in Iran; and if he will make a statement.
(311316)
 5
Rosie Cooper (West Lancashire): What recent steps he has taken to encourage the release of Aung San Suu Kyi.
(311317)
 6
Mr John Randall (Uxbridge): What steps he plans to take to seek to ensure that the 2010 election in Burma is fair.
(311318)
 7
Mr Philip Hollobone (Kettering): What recent discussions he has had with his EU counterparts on progress on reform of the EU budget; and if he will make a statement.
(311319)
 8
Mr Anthony Wright (Great Yarmouth): What recent assessment he has made of the political situation in Cyprus.
(311320)
 9
Mr Ben Wallace (Lancaster & Wyre): What his most recent assessment is of the state of relations between the UK and Iran.
(311321)
 10
Michael Fabricant (Lichfield): What his most recent assessment is of the state of relations between the UK and Iran.
(311322)
 11
Paul Rowen (Rochdale): What recent reports he has received on the Viva Palestina convoy to Gaza; and if he will make a statement.
(311323)
 12
Mrs Joan Humble (Blackpool North & Fleetwood): What recent steps his Department has taken to seek to resolve the conflict in Yemen; and if he will make a statement.
(311324)
 13
Mr David Chaytor (Bury North): What steps the Government is taking to seek to resolve the conflict in Yemen.
(311325)
 14
Mr Ian McCartney (Makerfield): What recent reports he has received on restrictions on movement of Palestinians in the West Bank; and if he will make a statement.
(311326)
 15
Mr Michael Clapham (Barnsley West & Penistone): What recent discussions he has had with his overseas counterparts on the Iranian nuclear programme.
(311327)
 16
Jim Dobbin (Heywood & Middleton): What recent reports he has received on the political situation in Turkey; and if he will make a statement.
(311328)
 17
John Robertson (Glasgow North West): What recent discussions he has had on policy to combat piracy round the Horn of Africa and off the coast of Somalia.
(311329)
 18
Norman Baker (Lewes): What recent reports he has received from the Quartet's Middle East Peace Envoy on the Envoy's activities.
(311330)
 19
Mr Hugo Swire (East Devon): What recent discussions he has had with his Pakistani counterpart on the security situation along the border between Pakistan and Afghanistan.
(311331)
 20
Meg Munn (Sheffield, Heeley): What recent discussions he has had on arrangements for the forthcoming elections in Iraq.
(311332)
 21
Mr Gordon Marsden (Blackpool South): What recent discussions he has had on Turkey's accession to the EU as part of the next phase of EU enlargement.
(311333)
 22
Keith Vaz (Leicester East): What steps his Department is taking to encourage negotiations to resolve the conflict in Yemen.
(311334)
 23
Robert Key (Salisbury): How many military attachés are assigned to the British embassies in Sweden, Finland, Estonia, Latvia and Lithuania.
(311335)
 24
Mr Virendra Sharma (Ealing Southall): What recent assessment he has made of the political situation in Pakistan; and if he will make a statement.
(311336)
 25
Chris McCafferty (Calder Valley): What recent assessment he has made of the political situation in Yemen.
(311337)
At 3.15 pm
Topical Questions to the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs
The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.
 T1
Meg Munn (Sheffield, Heeley): If he will make a statement on his departmental responsibilities.
(311338)
 T2
Stephen Pound (Ealing North):
(311339)
 T3
Andrew Selous (South West Bedfordshire):
(311340)
 T4
Mr Desmond Swayne (New Forest West):
(311341)
 T5
Keith Vaz (Leicester East):
(311342)
 T6
Mr Andrew Mackay (Bracknell):
(311343)
 T7
Mr Mark Harper (Forest of Dean):
(311344)
 T8
Norman Baker (Lewes):
(311345)
 T9
Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East):
(311346)
 T10
Philip Davies (Shipley):
(311347)

At 3.30 pm
  Urgent Questions (if any)
 
  Ministerial Statements (if any)

Preliminary Business
Ten minute rule Motion
1
HEALTH AND SAFETY (COMPANY DIRECTOR LIABILITY)
[Up to 20 minutes]
Mr Frank Doran
 
   That leave be given to bring in a Bill to amend the Health and Safety at Work etc Act 1974 in respect of the liability of company directors; and for connected purposes.
   The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to ten minutes (Standing Order No. 23).

Main Business
  indicates Government Business
2
CONSTITUTIONAL REFORM AND GOVERNANCE BILL (PROGRAMME)
(No. 3)
[Up to 45 minutes]
Secretary Jack Straw
 
   That—
   (1)   the Order of 3 November 2009 in the last Session of Parliament (Constitutional Reform and Governance Bill (Programme) (No. 2)) be varied as follows: in the Table, for the entry relating to the third and fourth days of Committee there shall be substituted:
 
TABLE
Third day
Proceedings
Time for conclusion of proceedings
Clauses 24 to 28, new Clauses relating to Part 2, new Schedules relating to Part 2, Clause 35, Schedule 5, new Clauses relating to Part 4, new Schedules relating to Part 4, new Clauses relating to the effect of section 18(7) of the Electoral Administration Act 2006.
The moment of interruption on the third day.
Fourth day
Proceedings
Time for conclusion of proceedings
Clauses 29 and 30, Schedule 4, Clauses 31 to 34, new Clauses relating to Part 3, new Schedules relating to Part 3, remaining new Clauses, remaining new Schedules, Clauses 59 to 62, remaining proceedings on the Bill.
The moment of interruption on the fourth day.
   (2)   notwithstanding paragraphs 3 and 4 of that Order, if the proceedings shown for the third day in the first column of the Table above are concluded before the moment of interruption on the third day, the proceedings shown for the fourth day may be taken on the third day.
   The Speaker will put the Question not later than 45 minutes after proceedings begin (Standing Order No. 83A(9)).
3
CONSTITUTIONAL REFORM AND GOVERNANCE BILL: Committee (3rd day)
[Until 10.00 pm]
For Amendments, see separate Paper.
   Relevant documents:
   Report of the Joint Committee on the Draft Constitutional Renewal Bill, Session 2007-08, HC 551-I and–II, and the Government response, Cm 7690.
   Tenth Report from the Public Administration Select Committee, Session 2007-08, on Constitutional Renewal: Draft Bill and White Paper, HC 499, and the Government response, Cm 7688.
   Fourth Report from the Joint Committee on Human Rights, Session 2009-10, on Legislative Scrutiny: Constitutional Reform and Governance Bill; Video Recordings Bill, HC 249.
   Proceedings on Clauses 24 to 28, new Clauses and Schedules relating to Part 2, Clause 35, Schedule 5, new Clauses and Schedules relating to Part 4 and new Clauses relating to the effect of section 18(7) of the Electoral Administration Act 2006 will, so far as not previously concluded, be brought to a conclusion at 10.00 pm, if the Constitutional Reform and Governance Bill (Programme) (No. 3) Motion is agreed to; and, if that Motion is agreed to and such proceedings are concluded before 10.00 pm, the proceedings shown for the fourth day governed by the Motion may be entered upon.
4
INCOME TAX
[No debate]
Stephen Timms
 
   That the draft Enactment of Extra-Statutory Concessions (No. 2) Order 2009, which was laid before this House on 10 November, in the previous Session of Parliament, be approved.
To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).
5
EUROPEAN UNION POLICE MISSION IN AFGHANISTAN (EUPOL AFGHANISTAN)
[No debate]
Mr Ivan Lewis
 
   That this House takes note of an unnumbered explanatory memorandum dated
2 November 2009 from the Foreign and Commonwealth Office on the Council Joint Action amending Joint Action 2007/369/CFSP on the establishment of the European Union Police Mission in Afghanistan; and agrees with the Government that the mission is now making an important contribution to the international effort to reform the Afghan National Police.
To be decided without debate (Standing Order No. 119(11)).
6
BUSINESS OF THE HOUSE
[No debate after 10.00 pm]
Ms Harriet Harman
 
   That, at the sitting on Thursday 21 January, notwithstanding Standing Order No. 20 (Time for taking private business) the Private Business set down by the Chairman of Ways and Means may be entered upon at any hour, and may then be proceeded with, though opposed, for three hours, after which the Speaker shall interrupt the business.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
7
SECTION 5 OF THE EUROPEAN COMMUNITIES (AMENDMENT) ACT 1993
[No debate after 10.00 pm]
The Prime Minister
Mr Chancellor of the Exchequer
Secretary David Miliband
Ms Harriet Harman
Ian Pearson
 
   That, for the purposes of its approval under section 5 of the European Communities (Amendment) Act 1993, the Government’s assessment as set out in the Pre-Budget Report 2009 shall be treated as if it were an instrument subject to the provisions of Standing Order No. 118 (Delegated Legislation Committees).
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
 
 
At the end of the sitting:
8
ADJOURNMENT
 
   Proposed subject: Electricity transmission in North Somerset  (Dr Liam Fox).
   Debate may continue until 10.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).

COMMITTEES
PUBLIC BILL COMMITTEES
1
Children, Schools and Families Bill Committee
10.30 am
The Boothroyd Room, Portcullis House (public)
 
4.00 pm
(public)
   To take evidence on the Bill.
   Witnesses am: Association of School and College Leaders, Family and Parenting Institute, Commission for Local Administration in England, National Association of Schoolmasters and Union of Women Teachers and Local Government Association (until no later than 12.00 noon); Association of Teachers and Lecturers, National Association of Head Teachers, Barnfield Federation, Harris Federation, National Union of Teachers and General Teaching Council for England (until no later than 1.00 pm).
2
Energy Bill Committee
10.30 am
Room 10 (public)
 
4.00 pm
(public)
   Further to consider the Bill.
3
Flood and Water Management Bill Committee
10.30 am
Room 14 (public)
 
4.00 pm
(public)
   Further to consider the Bill.
The programme of witnesses is provisional and subject to agreement by the Public Bill Committee.
DELEGATED LEGISLATION COMMITTEES
4
Third Delegated Legislation Committee
4.30 pm
Room 9 (public)
   To consider the draft Consumer Credit Act 1974 (Fees) Order 2010.
5
Fourth Delegated Legislation Committee
4.30 pm
Room 11 (public)
   To consider the draft National Assembly for Wales (Legislative Competence) (Environment) Order 2010.
   
6
Fifth Delegated Legislation Committee
4.30 pm
Room 6 (public)
   To consider the draft Charities Act 2006 (Changes in Exempt Charities) Order 2009 and the draft Charities Act 2006 (Principal Regulators of Exempt Charities) Regulations 2009.
SELECT COMMITTEES
7
Regulatory Reform
9.30 am
Room 19 (private)
8
Standards and Privileges
9.30 am
Room 13 (private)
9
Treasury
9.30 am
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
 
9.45 am
(public)
   Subject: Financial Institutions–Too Important to Fail.
   Witnesses: Professor John Kay, and Professor Charles Goodhart CBE, London School of Economics and Political Science.
10
Communities and Local Government
10.00 am
Room 8 (private)
11
Environmental Audit
10.00 am
The Wilson Room, Portcullis House (private)
 
10.20 am
(public)
   Subject: Adapting to Climate Change.
   Witnesses: Rt Hon Lord Smith of Finsbury, Chairman, and Dr Paul Leinster CBE, Chief Executive, Environment Agency; Professor Neil Adger and Dr Tim Rayner, Tyndall Centre for Climate Change Research, University of East Anglia (at 11.10 am).
12
International Development
10.00 am
Room 5 (private)
13
Welsh Affairs
10.00 am
Room 15 (private)
 
10.30 am
(public)
   Subject: Wales and Whitehall.
   Witnesses: Dr Jim Gallagher CB, Director General, Devolution, Ministry of Justice; Andrew Davies AM, National Assembly for Wales (at 11.15 am).
14
Culture, Media and Sport
10.15 am
Room 7 (private)
15
Home Affairs
10.15 am
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
10.30 am
(public)
   Subject: (i) Government’s Approach to Crime Prevention (ii) DNA Database.
   Witnesses: (i) Phil Wheatley CB, National Offender Management Service; Paul McDowell, Chief Executive, Nacro (at 11.00 am); Pauline Bryant, Governor, and Clive Barber, Deputy Governor, Reading Young Offenders Institution (at 11.30 am); (ii) Greg Hands MP and Jonathan Leighton (at 12.00 noon).
16
North East Regional Committee
3.30 pm
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
 
3.45 pm
(public)
   Subject: Steel Industry.
   Witnesses: Jon Bolton, Managing Director, Teesside Cast Products; Rt Hon Nicholas Brown MP, Minister for the North East, Vera Baird MP, Dan Monnery, Deputy Regional Director: Economy and Strategy, Government Office for the North East and Brian Greenwood, Deputy Head, Manufacturing and Materials, Department for Business, Innovation and Skills (at 4.45 pm).
17
Business, Innovation and Skills
4.00 pm
The Wilson Room, Portcullis House (private)
 
4.30 pm
(public)
   Subject: Work of the Department for Business, Innovation and Skills.
   Witness: Rt Hon Lord Mandelson, Secretary of State for Business, Innovation and Skills.
18
Justice
4.00 pm
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
4.15 pm
(public)
   Subject: (i) Justice Issues in Europe (ii) Scrutiny of the Draft Civil Law Reform Bill.
   Witnesses: (i) Professor Juliet Lodge, Director, Jean Monnet European Centre of Excellence, University of Leeds, and James Michael, Privacy Laws and Business, (ii) Andrew Ritchie QC, Timothy Petts and Tim Evans, Bar Council, Des Hudson, Chief Executive, Law Society, and Stephen Mason, Chair, Law Society Civil Justice Committee (at 5.00 pm).
19
Committee on Members’ Allowances
4.30 pm
Room 18 (private)
20
East Midlands Regional Committee
5.00 pm
Room 8 (private)
 
5.15 pm
(public)
   Subject: Share of Funding Received by the East Midlands Region.
   Witnesses: Jeff Moore, Chief Executive, and Steve Harley, Head of Spatial Development, East Midlands Development Agency; Phil Hope MP, Minister for the East Midlands, and Stephen Hillier, Regional Director, Government Office for the East Midlands (at 6.00 pm).
[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]

PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS
Tuesday 19 January
Time of publication
No.
1
Environment, Food and Rural Affairs
00.01 am
HC 230
   Waste Strategy for England 2007 (Third Report).
2
Joint Committee on Statutory Instruments
9.30 am
HC 3-iv
   (Fourth Report).
3
Justice
11.00 am
HC 245
   The Crown Prosecution Service: Gatekeeper of the Criminal Justice System: Government Response to the Committee’s Ninth Report of Session 2008-09 (Second Special Report).

Written Ministerial Statements to be made today
1
Mr Chancellor of the Exchequer: Ecofin 19 January 2010.
2
Mr Chancellor of the Exchequer: Fiscal Responsibility Bill: Publication of Draft Code for Fiscal Stability.
3
Secretary of State for Communities and Local Government: Planning.
4
Secretary of State for Defence: Defence information infrastructure contract placement.
5
Secretary of State for the Environment, Food and Rural Affairs: Consultation on the Government’s strategy for inland waterways.
6
Secretary of State for Health: Government response to the consultation on safeguarding adults—the review of the no secrets guidance.
7
Secretary of State for the Home Department: Code of practice for alcohol retailers.
8
Secretary of State for International Development: Haiti earthquake.
9
Secretary of State for Justice: UK foreign bribery strategy.
10
Secretary of State for Justice: Consultation on controlling success fees in publication proceedings.

 

 

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page search page enquiries ordering index

© Parliamentary copyright 2010
Prepared 19 January 2010