House of Commons portcullis
House of Commons
Session 2009 - 10
Publications on the internet
Summary Agendas and Orders of Business

Order of Business Monday 25 January 2010

Here you can browse the House of Commons Order of Business for Monday 25 January 2010.

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons
Order of Business

 
At 2.30 pm
  Prayers
Afterward
Notes:
  indicates a question for oral answer.
 
[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.
 
Questions for oral answer not reached receive a written answer
 
Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.
Oral Questions to the Secretary of State for Children, Schools and Families
 1
Martin Linton (Battersea): Which five schools have shown the greatest increase in numbers of passes of GCSE grades A* to C since 1997.
(312577)
 2
Nia Griffith (Llanelli): What his policy is on the future of the education maintenance allowance; and if he will make a statement.
(312578)
 3
Mr Peter Bone (Wellingborough): What recent representations he has received on teaching about homosexual relationships in faith schools.
(312579)
 4
Mr David Chaytor (Bury North): What steps he plans to take to integrate academic and vocational qualifications.
(312580)
 5
Miss Anne McIntosh (Vale of York): What recent representations he has received on Ofsted's new powers of inspection.
(312581)
 6
Mr Desmond Swayne (New Forest West): If he will bring forward proposals to restrict the circumstances under which schools may apply for an exemption from the requirement to hold a regular act of worship of a broadly Christian character; and if he will make a statement.
(312582)
 7
Mr David Anderson (Blaydon): What assessment he has made of the accuracy of data used to produce the Badman Report.
(312583)
 8
Dr Evan Harris (Oxford West & Abingdon): What his policy is on teaching about homosexuality in personal, social, health and economic education lessons in state-funded schools.
(312585)
 9
Bob Spink (Castle Point): How many children were permanently excluded from school in (a) 1996 and (b) 2006.
(312586)
 10
Mr Robert Flello (Stoke-on-Trent South): What steps he plans to take to improve educational outcomes for children with special educational needs.
(312587)
 11
Bob Russell (Colchester): What his policy is on the appointment of a single headteacher to take responsibility for two or more secondary schools.
(312588)
 12
Ben Chapman (Wirral South): What his policy is on the future of The Lyndale School in Wirral; and if he will make a statement.
(312589)
 13
Rob Marris (Wolverhampton South West): What steps he is taking to ensure that there are sufficient numbers of (a) trained and (b) employed educational psychologists.
(312590)
 14
Linda Gilroy (Plymouth, Sutton): What estimate he has made of the number of young people who will receive education maintenance allowance in 2010.
(312591)
 15
Norman Baker (Lewes): What guidance he issues to schools on the steps they should take in response to severe weather conditions.
(312592)
 16
Michael Fabricant (Lichfield): What steps he is taking to recruit additional teachers of (a) mathematics and (b) science; and if he will make a statement.
(312594)
 17
Laura Moffatt (Crawley): What recent steps he has taken to increase the number of children's centres.
(312595)
 18
John Hemming (Birmingham, Yardley): What his Department's estimate is of the number of children who returned to care after an adoptive placement in the latest period for which figures are available.
(312597)
 19
Phil Wilson (Sedgefield): What progress has been made in the National Challenge for schools; and if he will make a statement.
(312598)
 20
Christine Russell (City of Chester): What progress his Department has made towards its objective of opening 3,500 children's centres by 2010.
(312599)
 21
Mr Henry Bellingham (North West Norfolk): When he next expects to meet representatives of teachers' unions to discuss policy on exclusions.
(312600)
 22
Rosie Cooper (West Lancashire): How many schools did not meet the National Challenge benchmark in their GCSE results for 2009.
(312601)
At 3.15 pm
Topical Questions to the Secretary of State for Children, Schools and Families
The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.
 T1
Mr Andrew Mackay (Bracknell): If he will make a statement on his departmental responsibilities.
(312602)
 T2
Rob Marris (Wolverhampton South West):
(312603)
 T3
Mr Mark Lancaster (North East Milton Keynes):
(312604)
 T4
Sir Nicholas Winterton (Macclesfield):
(312605)
 T5
Bob Russell (Colchester):
(312606)
 T6
Lynda Waltho (Stourbridge):
(312607)
 T7
Mr Philip Hollobone (Kettering):
(312608)
 T8
Mr Desmond Swayne (New Forest West):
(312609)
 T9
Andrew Stunell (Hazel Grove):
(312610)
 T10
Mr Andrew Robathan (Blaby):
(312611)

At 3.30 pm
  Urgent Questions (if any)
 
  Ministerial Statements (if any)

Main Business
  indicates Government Business
1
FINANCIAL SERVICES BILL: As amended in the Public Bill Committee, to be considered.
[Until 10.00 pm]
For Amendments, see separate Paper.
Third Reading will also be taken.
   The Third Report from the Joint Committee on Human Rights, on Legislative Scrutiny: Financial Services Bill and the Pre-Budget Report, HC 184, is relevant.
   The Scottish Parliament has passed a Legislative Consent Resolution in relation to this Bill. Copies are available in the Vote Office.
   Proceedings on Consideration will, so far as not previously concluded, be brought to a conclusion at 9.00 pm, and proceedings on Third Reading will, so far as not previously concluded, be brought to a conclusion at 10.00 pm (Order of 30 November 2009).
2
REPRESENTATION OF THE PEOPLE, NORTHERN IRELAND
[No debate]
Mr Secretary Woodward
 
   That the draft Representation of the People (Northern Ireland) (Amendment) Regulations 2010, which were laid before this House on 2 December, be approved.
To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).
3
BUSINESS OF THE HOUSE
[No debate after 10.00 pm]
Ms Harriet Harman
 
   That, at the sitting on Thursday 28 January, notwithstanding Standing Order No. 20 (Time for taking private business) the Private Business set down by the Chairman of Ways and Means may be entered upon at any hour, and may then be proceeded with, though opposed, for three hours, after which the Speaker shall interrupt the business.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
4
SECTION 5 OF THE EUROPEAN COMMUNITIES (AMENDMENT) ACT 1993
[No debate after 10.00 pm]
The Prime Minister
Mr Chancellor of the Exchequer
Secretary David Miliband
Ms Harriet Harman
Ian Pearson
 
   That, for the purposes of its approval under section 5 of the European Communities (Amendment) Act 1993, the Government’s assessment as set out in the Pre-Budget Report 2009 shall be treated as if it were an instrument subject to the provisions of Standing Order No. 118 (Delegated Legislation Committees).
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
5
JUSTICE
[No debate after 10.00 pm]
Rosemary McKenna, on behalf of the Committee of Selection
 
   That Mr Virendra Sharma be discharged from the Justice Committee and Rosie Cooper be added.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
 
 
At the end of the sitting:
6
ADJOURNMENT
 
   Proposed subject: Industrial relations at Royal Mail (Dr John Pugh).
   Debate may continue until 10.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).

COMMITTEES
EUROPEAN COMMITTEE
1
European Committee A
4.30 pm
Room 10 (public)
   To consider European Union Documents Nos. 12289/09 and Addendum 1 and 14270/09 relating to the Dairy Market Situation.
DELEGATED LEGISLATION COMMITTEES
2
First Delegated Legislation Committee
4.30 pm
Room 9 (public)
   To consider the draft National Assembly for Wales (Legislative Competence) (Health and Health Services and Social Welfare) Order 2010.
3
Second Delegated Legislation Committee
4.30 pm
Room 11 (public)
   To consider the draft Asylum (Designated States) Order 2010.
SELECT COMMITTEES
4
Northern Ireland Affairs
10.45 am
Committee Room 30, Stormont, Belfast (private)
 
11.00 am
(public)
   Subject: Policing and Justice in Northern Ireland.
   Witnesses: Al Hutchinson, Police Ombudsman, Barry Gilligan, Chairman, and Adrian Donaldson, Chief Executive, Northern Ireland Policing Board; Jim Scholes, Acting Director, Public Prosecution Service, David Lavery, Director, Northern Ireland Court Service, and Chief Inspector Dr Michael Maguire and Deputy Chief Inspector Brendan McGuigan, Criminal Justice Inspectorate (at 2.00 pm); Chief Constable Matt Baggot CBE QPM (at 3.00 pm).
5
Children, Schools and Families
3.30 pm
The Wilson Room, Portcullis House (private)
 
3.45 pm
(public)
   Subject: Young People Not in Education, Employment or Training.
   Witnesses: Professor Jocey Quinn, London Metropolitan University, Professor Richard Pring, Oxford University, Professor Rob Macdonald, Teesside University, and Dr Sue Maguire, Warwick University.
6
Committee on Members’ Allowances
4.00 pm
Room 14 (private)
7
Communities and Local Government
4.20 pm
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
4.40 pm
(public)
   Subject: Government Equalities Office.
   Witnesses: Maria Eagle MP, Minister of State and Jonathan Rees, Director-General, Government Equalities Office.
8
Public Accounts
4.30 pm
Room 15 (public)
   Subject: Improving Dementia Services in England—An Interim Report.
   Witnesses: Sir David Nicholson KCB CBE, Chief Executive, NHS, David Behan CBE, Director-General—Social Care, Local Government and Care Partnerships, Sir Ian Carruthers OBE, Chief Executive, South West Strategic Health Authority, Department of Health, and Professor Sube Banerjee, Section of Mental Health and Ageing and Chief Investigator, King’s College London.
[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]

PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS
Friday 22 January
Time of publication
No.
1
Business, Innovation & Skills
11.00 am
HC 307
   Enterprise Finance Guarantee scheme: Government Response to the Business & Enterprise Committee’s Tenth Report of Session 2008-09 (Second Special Report).
2
Justice
11.00 am
HC 233
   Work of the Committee in 2008-09 (Second Report).
3
Standards and Privileges
11.00 am
HC 310
   Mr Harry Cohen (Seventh Report).

Written Ministerial Statements to be made today
1
Minister of State, Department for Business, Innovation and Skills: Government’s economic evidence to the Low Pay Commission—national minimum wage.
2
Mr Chancellor of the Exchequer: Northern Rock.
3
Secretary of State for Communities and Local Government: Connecting Communities programme.
4
Secretary of State for Energy and Climate Change: EU Informal Energy Council, Seville, 15 January 2010.
5
Secretary of State for Energy and Climate Change: EU Informal Environment Council, Seville, 15–17 January 2010.
6
Secretary of State for the Environment, Food and Rural Affairs: Draft Animal Health Bill.
7
Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs: Override occurrences on the Scrutiny Reserve Resolution January to June 2009.
8
Secretary of State for the Home Department: Identity cards.
9
Secretary of State for International Development: Update on the Haiti earthquake.
10
Minister of State, Department for Transport: Sale of Trust Ports.
11
Minister for Women and Equality: Equality Bill: Policy statement on specific duties.

General Committee Notices
        A Public Bill Committee will meet on Tuesday 26 January at 10.30 am and 4.00 pm and Thursday 28 January at 9.00 am and 1.00 pm further to consider the Children, Schools and Families Bill.
        A Public Bill Committee will meet on Tuesday 26 January at 10.30 am and 4.00 pm and Thursday 28 January at 9.00 am and 1.00 pm to consider the Crime and Security Bill.
        European Committee A will meet on Monday 25 January at 4.30 pm to consider European Union Document No. 12289/09 and Addendum 1 and 14270/09, relating to the Dairy Market Situation.
        European Committee B will meet on Tuesday 26 January at 4.30 pm to consider European Union Document No. 14513/09, relating to the Commission Communication: Enlargement Strategy and Main Challenges 2009-10.
        The First Delegated Legislation Committee will meet on Monday 25 January at 4.30 pm to consider the draft National Assembly for Wales (Legislative Competence) (Health & Health Services and Social Welfare) Order 2010.
        The Second Delegated Legislation Committee will meet on Monday 25 January at 4.30 pm to consider the draft Asylum (Designated States) Order 2010.
        The Third Delegated Legislation Committee will meet on Tuesday 26 January at 10.30 am to consider the draft Overhead Lines (Exempt Installations) Order 2010.
        The Fourth Delegated Legislation Committee will meet on Tuesday 26 January at 4.30 pm to consider the draft Motor Vehicles (International Circulation) (Amendment) Order 2010.
        The Fifth Delegated Legislation Committee will meet on Wednesday 27 January at 2.30 pm to consider the draft Communications Act 2003 (Disclosure of Information) Order 2010.
        The Sixth Delegated Legislation Committee will meet on Wednesday 27 January at 2.30 pm to consider the draft Infrastructure Planning (Decisions) Regulations 2010.
        The Seventh Delegated Legislation Committee will meet on Wednesday 27 January at 2.30 pm to consider the draft Jobseeker’s Allowance (Skills Training Conditionality Pilot) Regulations 2010.


 

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page search page enquiries ordering index

© Parliamentary copyright 2010
Prepared 25 January 2010