House of Commons

Session 2010-11
Publications on the internet
Summary Agendas and Orders of Business

Order of Business Tuesday 27 July 2010

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons
Order of Business

 
At 11.30 am
  Prayers
Afterwards
Notes:
  indicates a question for oral answer.
 
[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.
 
Questions for oral answer not reached receive a written answer
 
Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.
Oral Questions to the Deputy Prime Minister
 1
Mr Gordon Marsden (Blackpool South):  What discussions he has had with Ministerial colleagues involving elected representatives at regional and local level in decision-making by Government departments.
(11073)
 2
Chi Onwurah (Newcastle Upon Tyne Central):  What assessment he has made of the effects on constituency cohesion of parliamentary constituency boundaries which do not follow existing administrative boundaries.
(11074)
 3
Mr David Amess (Southend West):  What assessment he has made of the effectiveness of the system of voter registration in Great Britain.
(11075)
 4
Jim McGovern (Dundee West):  What recent discussions he has had with the Scottish Executive on preparations for the proposed referendum on the alternative vote system.
(11077)
 5
Karen Lumley (Redditch):  When he expects his proposals for fewer and more equal-sized constituencies to be implemented.
(11078)
 6
Ann McKechin (Glasgow North):  What criteria will apply to redrawing of the boundaries of urban parliamentary constituencies in Scotland under his proposals for fewer and more equal-sized constituencies.
(11079)
 7
Chris Leslie (Nottingham East):  What assessment he has made of the merits of holding the proposed referendum on the voting system for election to the House of Commons on a date other than 5 May 2011.
(11080)
At 11.45 am
Topical Questions to the Deputy Prime Minister
The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.
 T1
Charlie Elphicke (Dover):  If he will make a statement on his Ministerial responsibilities.
(11082)
 T2
Paul Uppal (Wolverhampton South West):
(11083)
 T3
Jack Dromey (Birmingham, Erdington):
(11084)
 T4
Kevin Brennan (Cardiff West):
(11085)
 T5
Hugh Bayley (York Central):
(11086)
 T6
James Wharton (Stockton South):
(11087)
 T7
Mr David Evennett (Bexleyheath and Crayford):
(11088)
 T8
John Stevenson (Carlisle):
(11089)
 T9
Dr Alan Whitehead (Southampton, Test):
(11090)
 T10
Mr James Gray (North Wiltshire):
(11091)
At 12.00 pm
Oral Questions to the Attorney General
 1
Barbara Keeley (Worsley and Eccles South):  What recent representations he has received on the effect of introducing anonymity for defendants in rape cases on rates of prosecution by the Crown Prosecution Service in such cases.
(11102)
 2
Geraint Davies (Swansea West):  What recent representations he has received on the effect of introducing anonymity for defendants in rape cases on rates of prosecution by the Crown Prosecution Service in such cases.
(11105)
 3
Mr David Hanson (Delyn):  What the outcomes were of the Crown Prosecution Service's review of its violence against women strategy.
(11106)
 4
Mrs Sharon Hodgson (Washington and Sunderland West):  What recent representations he has received from the Crown Prosecution Service on the effect on its operations of proposed budgetary reductions.
(11107)
 5
Hugh Bayley (York Central):  What assessment he has made of the resource implications for the Serious Fraud Office of the implementation of the Bribery Act 2010.
(11108)
 6
Kerry McCarthy (Bristol East):  What assistance the Crown Prosecution Service gives to people with disabilities who are giving evidence as victims in rape cases.
(11109)
 7
Luciana Berger (Liverpool, Wavertree):  What recent representations he has received on the effect of introducing anonymity for defendants in rape cases on rates of prosecution by the Crown Prosecution Service in such cases.
(11110)
 8
Bridget Phillipson (Houghton and Sunderland South):  What assessment he has made of the effects of the appointment of domestic violence specialist Crown prosecutors on the effectiveness of prosecutions for domestic violence offences.
(11111)
At 12.15 pm
Oral Questions to the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission and the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners
 1
Kevin Brennan (Cardiff West):  To ask the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission, what recent representations the Electoral Commission has received on the effect of individual voter registration on the accuracy of the electoral register.
(11092)
 2
Helen Goodman (Bishop Auckland):  To ask the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission, what discussions the Electoral Commission has had with Government departments on funding levels necessary for it to undertake its functions under the Government's programme of electoral reform.
(11093)
 3
Mr Philip Hollobone (Kettering):  To ask the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission, what steps the Electoral Commission is taking to include on electoral registers eligible unregistered voters resident (a) in the UK and (b) overseas.
(11094)
 4
Miss Anne McIntosh (Thirsk and Malton):  To ask the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, what discussions there were at the last General Synod of the Church of England on progress on repairs to Church of England churches.
(11095)
 5
John Robertson (Glasgow North West):  To ask the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission, what recent representations the Electoral Commission has received on the introduction of a democracy diversity fund.
(11096)
 6
Diana R. Johnson (Kingston upon Hull North):  To ask the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, what recent representations he has received on proposals for the consecration of women as bishops.
(11097)
 7
Jessica Morden (Newport East):  To ask the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission, what assessment the Electoral Commission has made of the effects of holding referendums on the same day as other elections.
(11098)
 8
Chris Bryant (Rhondda):  To ask the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, when he expects the Church of England to consecrate its first woman bishop.
(11099)
 9
Hugh Bayley (York Central):  To ask the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, what recent representations the Church Commissioners have made to the Government on public funding for the repair and restoration of cathedrals.
(11100)
 10
Mr Graham Allen (Nottingham North):  To ask the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission, what recent proposals the Electoral Commission has made to engage people in the democratic process; and if he will make a statement.
(11101)

At 12.30 pm
  Urgent Questions (if any)
 
  Ministerial Statements, including on (1) Annual Energy Statement
and (2) The European Investigation Order

Preliminary Business
Ten minute rule Motion
1
DOG CONTROL AND WELFARE
[Up to 20 minutes]
Andrew Rosindell
 
   That leave be given to bring in a Bill to repeal the Dangerous Dogs Act 1991; to require the introduction of compulsory microchipping of dogs; to make provision relating to the welfare of dogs and public safety around dogs; and for connected purposes.
   The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to ten minutes (Standing Order No. 23).

Main Business
  indicates Government Business

Note: Provision has been made for a Business Motion to be moved at 7.00 pm (Standing Order No. 15).

2
POLITICAL PARTIES, NORTHERN IRELAND
[No debate]
Secretary Owen Paterson
 
   That the draft Control of Donations and Regulation of Loans etc. (Extension of the Prescribed Period) (Northern Ireland) Order 2010, which was laid before this House on 30 June, be approved.
To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).
3
ELECTRICITY
[No debate]
Secretary Chris Huhne
 
   That the draft Electricity and Gas (Carbon Emissions Reduction) (Amendment) Order 2010, which was laid before this House on 14 July, be approved.
To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).
4
BACKBENCH BUSINESS (2nd allotted day)
[Until 7.00 pm]
MATTERS TO BE RAISED BEFORE THE FORTHCOMING ADJOURNMENT
Natascha Engel, on behalf of the Backbench Business Committee
 
   That this House has considered matters to be raised before the forthcoming adjournment.
Debate may continue until 7.00 pm.

At 7.00 pm
BUSINESS OF THE HOUSE
[No debate]
The Prime Minister
 
   That, at this day’s sitting, (1) the Motion in the name of Sir George Young relating to Adjournment of the House (Today) and (2) consideration of any Lords Messages that may be received may be proceeded with, though opposed, until any hour.
To be decided without debate (Standing Order No. 15).
DEFERRED DIVISIONS
[No debate]
The Prime Minister
 
   That, at this day’s sitting, Standing Order No. 41A (Deferred divisions) shall not apply to the Motion in the name of Sir George Young relating to Adjournment of the House (Today).
To be decided without debate (Standing Order No. 41A(3)).

5
ADJOURNMENT OF THE HOUSE (TODAY)
Sir George Young
 
   That, at this day’s sitting, the Speaker shall not adjourn the House until any Message from the Lords has been received, any Committee to draw up Reasons which has been appointed at this sitting has reported, and he has notified the Royal Assent to Acts agreed upon by both Houses.
   Debate may continue until any hour, if the 7.00 pm Business of the House Motion is agreed to.
   Note: The House may also be asked to consider any Lords Messages which may be received.
   Note: The Speaker will not adjourn the House until any Message from the Lords has been received, any Committee appointed to draw up Reasons has reported, and he has notified the Royal Assent to Acts agreed upon by both Houses, if the Adjournment of the House (Today) Motion is agreed to.



At the end of the sitting:
6
PRESENTATION OF PUBLIC PETITIONS
[No debate]
 
   Gilad Shalit’s Continued Captivity (Mr Lee Scott).
 
   Traveller Sites on Green Belt Land (South Staffordshire) (Mr Gavin Williamson).
 
   Sunnyhurst Wood (Lancashire) (Jake Berry).
 
   Human Trafficking (Mr John Leech).
Presentation of petitions: no debate or decision (Standing Order No. 153).
7
ADJOURNMENT
 
   Proposed subject: Trigeminal neuralgia  (Jim Fitzpatrick).
   Debate may continue until 7.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).

COMMITTEES
SELECT COMMITTEES
1
Public Accounts
9.00 am
Room 15 (private)
 
9.30 am
(public)
   Subject: Customer First Programme of Student Finance: Delivery of Student Finance.
   Witnesses: Simon Fraser CMG, Permanent Secretary, and Michael Hipkins, Director Financial Support for Learners, Department for Business, Innovation and Skills, and Ed Lester, Interim Chief Executive, Student Loans Company.
2
Education
9.15 am
Room 8 (private)
 
9.30 am
(public)
   Subject: Building Schools for the Future and Future Capital Spending.
   Witnesses: Tim Byles CBE, Chief Executive, Partnerships for Schools, Rt. Hon. Ed Balls MP (at 10.15 am).
3
Northern Ireland Affairs
9.30 am
Room 18 (private)
4
Political and Constitutional Reform
9.45 am
Room 16 (private)
 
10.00 am
(public)
   Subject: (i) Boundary Reform Proposals, (ii) AV Referendum.
   Witnesses: (i) Professor Ron Johnston, Bristol University and Robin Gray, former Boundary Commissioner for England, (ii) Professor Patrick Dunleavy, London School of Economics and Political Science, and Professor Justin Fisher, Brunel University (at 11.00 am).
5
Administration
10.00 am
Room 21 (private)
6
Defence
10.00 am
Room 7 (private)
7
Public Administration
10.00 am
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
10.15 am
(public)
   Subject: Civil Service Compensation Scheme/Work of the Cabinet Office.
   Witnesses: Jonathan Baume, General Secretary, FDA, Paul Noon, General Secretary, Prospect, and Hugh Lanning, Deputy General Secretary, PCS; Rt Hon. Francis Maude MP, Minister for the Cabinet Office and Paymaster General, and Rt. Hon. Oliver Letwin MP, Minister of State, Cabinet Office (at 10.45 am).
8
Welsh Affairs
10.00 am
Room 6 (private)
9
Health
10.30 am
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
10
Standards and Privileges
10.30 am
Room 13 (private)
11
Home Affairs
10.45 am
The Wilson Room, Portcullis House (private)
 
11.00 am
(public)
   Subject: Policing.
   Witnesses: Rt. Hon. Nick Herbert MP, Minister for Police, Home Office; Sir Paul Stephenson QPM, Metropolitan Police Commissioner (at 11.45 am); Sir Hugh Orde OBE QPM, President, Association of Chief Police Officers (at 12.15 pm).
12
Regulatory Reform
11.00 am
Room 19 (private)
13
Environmental Audit
11.30 am
Room 17 (private)
14
Procedure
2.00 pm
Room 21 (private)
15
Science and Technology
2.00 pm
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
 
2.10 pm
(public)
   Subject: Setting the Scene.
   Witnesses: Lord Rees of Ludlow, OM FRS, President of the Royal Society.
16
Finance and Services
3.30 pm
Room 13 (private)
17
Communities
4.30 pm
Room 15 (private)
[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]

PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS
Tuesday 27 July 2010
Time of publication
No.
1
Joint Committee on Statutory Instruments
09.30 am
HC 354-ii
   (Second Report).
2
Science and Technology
11.00 am
HC 370
   The Legacy Report: Government Response to the Committee’s Ninth Report
of Session 2009-10 (First Special Report).
3
Scottish Affairs
11.00 am
HC 403
   Scotland and the UK: Co-operation and Communication between Governments: Government Response to the Committee’s Fourth Report of Session 2009-10
(First Special Report).

Written Ministerial Statements to be made today
1
Secretary of State for Business, Innovation and Skills: Sheffield Forgemasters International Ltd.
2
Mr Chancellor of the Exchequer: Tax policy documents.
3
Secretary of State for Communities and Local Government: Receptions hosted by Communities and Local Government Ministers in 2009-10.
4
Secretary of State for Communities and Local Government: Zero carbon homes.
5
Secretary of State for Defence: Ministry of Defence Resource Accounts 2009-10.
6
Secretary of State for Energy and Climate Change: Correction to response to Parliamentary Written Question 5720 to Iain Wright MP.
7
Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs: Correction to statement on EU Explanatory Memoranda 9 June 2010–9 July 2010.
8
Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs: International Court of Justice’s advisory opinion on Kosovo’s declaration of independence.
9
Secretary of State for Health: Report on the extent and causes of international variations in drug usage and funding to support improved access to cancer drugs.
10
Secretary of State for Health: Right to request social enterprise scheme.
11
Secretary of State for the Home Department: Control Orders.
12
Secretary of State for the Home Department: Criminal Records Bureau (annual report).
13
Secretary of State for the Home Department: Licensing consultation.
14
Secretary of State for the Home Department: Publication of Statistics of Scientific Procedures on Living Animals, Great Britain 2009 and of the 2009 annual report of the Home Office Animals Scientific Procedures Division and Inspectorate.
15
Prime Minister: National security vetting.
16
Prime Minister: Reports of the Chief Surveillance, Interception of Communications and Intelligence Services Commissioners.
17
Secretary of State for Work and Pensions: Specialist employment support for disabled people.