Clicking an entry will fetch the appropriate file and position it with the item at the top of the screen

Following the Table of Contents is a more detailed list which gives subject headings, timelines and names of speakers

Volume No. 511Part No. 14

House of Commons Debates 14 June 2010

House Of Commons
Prayers
[mr Speaker ]
Business Before Questions
Oral Answers To Questions
Work And Pensions
Jobcentre Plus Advisers
Out-of-work Benefits
Employment (Wales)
Child Maintenance And Enforcement Commission
Departmental Pay Rates
Child Poverty
Unemployed Disabled People (Welfare Support)
Long-term Deprivation
Youth Unemployment
Youth Unemployment
Future Jobs Fund
Unemployed Disabled People (Welfare Support)
Pensioner Poverty
Topical Questions
Afghanistan
Office For Budget Responsibility
Gulf Of Mexico Oil Spill
Uk Policy On The Middle East
Emerging Economies
Business Without Debate
Business Of The House
Water Bills (South-west)


This Table of Contents lists column numbers, headings, time lines and names of Members in the Commons Hansard Debates text for 14 June 2010

Volume No. 511Part No. 14

Clicking on an item will fetch the appropriate file and position it with the item at the top of the screen.


Column: 581

Column: 581

House of Commons [14 Jun 2010]

Prayers [14 Jun 2010]

[Mr Speaker ] [14 Jun 2010]

Business Before Questions [14 Jun 2010]

Oral Answers to Questions [14 Jun 2010]

Work and Pensions [14 Jun 2010]

Jobcentre Plus Advisers [14 Jun 2010]

Mr Barry Sheerman (Huddersfield) (Lab/Co-op):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Work and Pensions (Maria Miller):

Column: 582

Mr Sheerman:

Maria Miller:

Nicholas Soames (Mid Sussex) (Con):

Maria Miller:

Chris Leslie (Nottingham East) (Lab/Co-op):

Maria Miller:

Out-of-Work Benefits [14 Jun 2010]

Mr David Amess (Southend West) (Con):

Column: 583

Mr Rob Wilson (Reading East) (Con):

The Secretary of State for Work and Pensions (Mr Iain Duncan Smith):

Mr Amess:

Mr Duncan Smith:

Mr Wilson:

Mr Duncan Smith:

Column: 584

Joan Ruddock (Lewisham, Deptford) (Lab):

Mr Duncan Smith:

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford) (Lab):

Mr Duncan Smith:

Yvette Cooper:

Mr Duncan Smith:

Column: 585

Richard Fuller (Bedford) (Con):

Mr Duncan Smith:

Employment (Wales) [14 Jun 2010]

Mr David Hanson (Delyn) (Lab):

The Minister of State, Department for Work and Pensions (Chris Grayling):

Mr Hanson:

Chris Grayling:

Harriett Baldwin (West Worcestershire) (Con):

Column: 586

Chris Grayling:

Several hon. Members

Mr Speaker:

Hywel Williams (Arfon) (PC):

Chris Grayling:

Child Maintenance and Enforcement Commission [14 Jun 2010]

Philip Davies (Shipley) (Con):

The Secretary of State for Work and Pensions (Mr Iain Duncan Smith):

Philip Davies:

Column: 587

Mr Duncan Smith:

Mary Creagh (Wakefield) (Lab):

Mr Duncan Smith:

Departmental Pay Rates [14 Jun 2010]

Lisa Nandy (Wigan) (Lab):

The Minister of State, Department for Work and Pensions (Steve Webb):

Lisa Nandy:

Steve Webb:

Child Poverty [14 Jun 2010]

Stephen Mosley (City of Chester) (Con):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Work and Pensions (Maria Miller):

Column: 588

Stephen Mosley:

Maria Miller:

Malcolm Wicks (Croydon North) (Lab):

Maria Miller:

Helen Goodman (Bishop Auckland) (Lab):

Maria Miller:

Unemployed Disabled People (Welfare Support) [14 Jun 2010]

Tracey Crouch (Chatham and Aylesford) (Con):

Column: 589

The Parliamentary Under-Secretary of State for Work and Pensions (Maria Miller):

Tracey Crouch:

Maria Miller:

Mrs Anne McGuire (Stirling) (Lab):

Maria Miller:

Sir Robert Smith (West Aberdeenshire and Kincardine) (LD):

Maria Miller:

Column: 590

Ms Angela Eagle (Wallasey) (Lab):

Maria Miller:

Long-term Deprivation [14 Jun 2010]

Simon Kirby (Brighton, Kemptown) (Con):

The Minister of State, Department for Work and Pensions (Steve Webb):

Simon Kirby:

Steve Webb:

Kerry McCarthy (Bristol East) (Lab):

Steve Webb:

Gordon Birtwistle (Burnley) (LD):

Column: 591

Steve Webb:

Youth Unemployment [14 Jun 2010]

Jon Trickett (Hemsworth) (Lab):

The Minister of State, Department for Work and Pensions (Chris Grayling):

Jon Trickett:

Chris Grayling:

Richard Graham (Gloucester) (Con):

Chris Grayling:

Column: 592

Mr Frank Field (Birkenhead) (Lab):

Chris Grayling:

Youth Unemployment [14 Jun 2010]

Jim Sheridan (Paisley and Renfrewshire North) (Lab):

The Minister of State, Department for Work and Pensions (Chris Grayling):

Jim Sheridan:

Chris Grayling:

Miss Anne Begg (Aberdeen South) (Lab):

Chris Grayling:

Column: 593

Future Jobs Fund [14 Jun 2010]

Tom Blenkinsop (Middlesbrough South and East Cleveland) (Lab):

The Minister of State, Department for Work and Pensions (Chris Grayling):

Tom Blenkinsop:

Chris Grayling:

Duncan Hames (Chippenham) (LD):

Chris Grayling:

Yvette Cooper (Normanton, Pontefract and Castleford) (Lab):

Column: 594

Chris Grayling:

Unemployed Disabled People (Welfare Support) [14 Jun 2010]

Chris Skidmore (Kingswood) (Con):

Nicola Blackwood (Oxford West and Abingdon) (Con):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Work and Pensions (Maria Miller):

Chris Skidmore:

Maria Miller:

Nicola Blackwood:

Maria Miller:

Column: 595

Kevin Brennan (Cardiff West) (Lab):

Maria Miller:

Dr Eilidh Whiteford (Banff and Buchan) (SNP):

Maria Miller:

Pensioner Poverty [14 Jun 2010]

Annette Brooke (Mid Dorset and North Poole) (LD):

The Minister of State, Department for Work and Pensions (Steve Webb):

Annette Brooke:

Steve Webb:

Column: 596

Mr Kevan Jones (North Durham) (Lab):

Steve Webb:

Topical Questions [14 Jun 2010]

Mr Edward Timpson (Crewe and Nantwich) (Con):

The Secretary of State for Work and Pensions (Mr Iain Duncan Smith):

Mr Timpson:

Column: 597

Mr Duncan Smith:

John Robertson (Glasgow North West) (Lab):

Mr Duncan Smith:

Mr Rob Wilson (Reading East) (Con):

The Minister of State, Department for Work and Pensions (Steve Webb):

Mr Andrew Love (Edmonton) (Lab/Co-op):

The Minister of State, Department for Work and Pensions (Chris Grayling):

Richard Harrington (Watford) (Con):

Column: 598

Chris Grayling:

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central) (Lab):

Mr Duncan Smith:

David Tredinnick (Bosworth) (Con):

Steve Webb:

Mr Jim Cunningham (Coventry South) (Lab):

Steve Webb:

Column: 599

Andrew George (St Ives) (LD):

Steve Webb:

Natascha Engel (North East Derbyshire) (Lab):

Chris Grayling:

Robert Halfon (Harlow) (Con):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Work and Pensions (Maria Miller):

Several hon. Members

Mr Speaker:

Column: 600

Liz Kendall (Leicester West) (Lab):

Chris Grayling:

Sajid Javid (Bromsgrove) (Con):

Maria Miller:

Mr Frank Roy (Motherwell and Wishaw) (Lab):

Mr Duncan Smith:

John Woodcock (Barrow and Furness) (Lab/Co-op):

Mr Duncan Smith:

Column: 601

Clive Efford (Eltham) (Lab):

Chris Grayling:

Clive Efford:

Chris Grayling:

Column: 602

Mr Gerry Sutcliffe (Bradford South) (Lab):

Chris Grayling:

Column: 603

Afghanistan [14 Jun 2010]

3.31 pm

The Prime Minister (Mr David Cameron):

Column: 604

Column: 605

Column: 606

Ms Harriet Harman (Camberwell and Peckham) (Lab):

Column: 607

The Prime Minister:

Column: 608

Mr James Arbuthnot (North East Hampshire) (Con):

The Prime Minister:

Several hon. Members

Mr Speaker:

Mike Gapes (Ilford South) (Lab/Co-op):

Column: 609

The Prime Minister:

Sir Malcolm Rifkind (Kensington) (Con):

The Prime Minister:

Mr Denis MacShane (Rotherham) (Lab):

The Prime Minister:

Richard Ottaway (Croydon South) (Con):

Column: 610

The Prime Minister:

Ms Gisela Stuart (Birmingham, Edgbaston) (Lab):

The Prime Minister:

Simon Hughes (Bermondsey and Old Southwark) (LD):

The Prime Minister:

Column: 611

Mr Elfyn Llwyd (Dwyfor Meirionnydd) (PC):

The Prime Minister:

Sir John Stanley (Tonbridge and Malling) (Con):

The Prime Minister:

Michael Dugher (Barnsley East) (Lab):

The Prime Minister:

Sir Peter Tapsell (Louth and Horncastle) (Con):

Column: 612

The Prime Minister:

Jeremy Corbyn (Islington North) (Lab):

The Prime Minister:

Dr Julian Lewis (New Forest East) (Con):

Column: 613

The Prime Minister:

Sandra Osborne (Ayr, Carrick and Cumnock) (Lab):

The Prime Minister:

Sir Robert Smith (West Aberdeenshire and Kincardine) (LD):

The Prime Minister:

Andrew Miller (Ellesmere Port and Neston) (Lab):

Column: 614

The Prime Minister:

Mr Bernard Jenkin (Harwich and North Essex) (Con):

The Prime Minister:

Richard Burden (Birmingham, Northfield) (Lab):

Mr Speaker:

Column: 615

The Prime Minister:

Mr John Baron (Basildon and Billericay) (Con):

The Prime Minister:

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East) (Con):

Column: 616

The Prime Minister:

Bob Russell (Colchester) (LD):

The Prime Minister:

David Tredinnick (Bosworth) (Con):

The Prime Minister:

Andrew Selous (South West Bedfordshire) (Con):

The Prime Minister:

Mr Speaker:

Column: 617

Office for Budget Responsibility [14 Jun 2010]

4.17 pm

The Chancellor of the Exchequer (Mr George Osborne):

Column: 618

Column: 619

Mr Alistair Darling (Edinburgh South West) (Lab):

Column: 620

Mr Osborne:

Column: 621

Margot James (Stourbridge) (Con):

Column: 622

Mr Osborne:

Mr Michael Meacher (Oldham West and Royton) (Lab):

Mr Osborne:

Mr Julian Brazier (Canterbury) (Con):

Mr Osborne:

Stewart Hosie (Dundee East) (SNP):

Mr Osborne:

Column: 623

Dr John Pugh (Southport) (LD):

Mr Osborne:

Chris Leslie (Nottingham East) (Lab/Co-op):

Mr Osborne:

Dr Thérèse Coffey (Suffolk Coastal) (Con):

Column: 624

Mr Osborne:

Jack Dromey (Birmingham, Erdington) (Lab):

Mr Osborne:

Nicky Morgan (Loughborough) (Con):

Mr Osborne:

Mr Darling

Mr Osborne:

Clive Efford (Eltham) (Lab):

Mr Osborne:

Charlie Elphicke (Dover) (Con):

Column: 625

Mr Osborne:

Rachel Reeves (Leeds West) (Lab):

Mr Osborne:

Jacob Rees-Mogg (North East Somerset) (Con):

Mr Osborne:

Fiona Mactaggart (Slough) (Lab):

Column: 626

Mr Osborne:

George Freeman (Mid Norfolk) (Con):

Mr Osborne:

Mr Andrew Love (Edmonton) (Lab/Co-op):

Mr Osborne:

Richard Harrington (Watford) (Con):

Mr Osborne:

Kelvin Hopkins (Luton North) (Lab):

Column: 627

Mr Osborne:

Sajid Javid (Bromsgrove) (Con):

Mr Osborne:

Mr Ivan Lewis (Bury South) (Lab):

Mr Osborne:

Claire Perry (Devizes) (Con):

Column: 628

Mr Osborne:

Mr George Mudie (Leeds East) (Lab):

Mr Osborne:

Penny Mordaunt (Portsmouth North) (Con):

Mr Osborne:

Chris Williamson (Derby North) (Lab):

Mr Osborne:

Gavin Barwell (Croydon Central) (Con):

Mr Osborne:

Column: 629

Gulf of Mexico Oil Spill [14 Jun 2010]

4.58 pm

The Secretary of State for Energy and Climate Change (Chris Huhne):

Column: 630

Column: 631

Edward Miliband (Doncaster North) (Lab):

Column: 632

Chris Huhne:

Column: 633

Malcolm Bruce (Gordon) (LD):

Chris Huhne:

Miss Anne Begg (Aberdeen South) (Lab):

Chris Huhne:

Column: 634

Sir Robert Smith (West Aberdeenshire and Kincardine) (LD):

Chris Huhne:

Mr Frank Doran (Aberdeen North) (Lab):

Chris Huhne:

Duncan Hames (Chippenham) (LD):

Column: 635

Chris Huhne:

Mr Gareth Thomas (Harrow West) (Lab/Co-op):

Chris Huhne:

Mr Jim Cunningham (Coventry South) (Lab):

Column: 636

Chris Huhne:

Ian Paisley (North Antrim) (DUP):

Chris Huhne:

Paul Blomfield (Sheffield Central) (Lab):

Column: 637

Chris Huhne:

Mr Michael Meacher (Oldham West and Royton) (Lab):

Chris Huhne:

Column: 638

Point of Order [14 Jun 2010]

5.32 pm

Mr Wayne David (Caerphilly) (Lab):

Mr Deputy Speaker (Mr Lindsay Hoyle):

Column: 639

UK Policy on the Middle East [14 Jun 2010]

5.33 pm

The Parliamentary Under-Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs (Alistair Burt):

Column: 640

Several hon. Members

Alistair Burt:

Mr John Baron (Basildon and Billericay) (Con):

Alistair Burt:

Emily Thornberry (Islington South and Finsbury) (Lab)

Jo Swinson (East Dunbartonshire) (LD)

Alistair Burt:

Emily Thornberry:

Column: 641

Alistair Burt:

Richard Burden (Birmingham, Northfield) (Lab)

Sir Gerald Kaufman (Manchester, Gorton) (Lab)

Jo Swinson

Alistair Burt:

Jo Swinson:

Alistair Burt:

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East) (Con):

Column: 642

Alistair Burt:

Mr Ellwood

Alistair Burt:

Column: 643

Mr Denis MacShane (Rotherham) (Lab):

Alistair Burt:

Richard Burden:

Alistair Burt:

Jeremy Corbyn (Islington North) (Lab)

Alistair Burt:

Column: 644

Jeremy Corbyn:

Alistair Burt:

Mr Baron:

Alistair Burt:

Column: 645

Mr Ellwood:

Alistair Burt:

Mr Andy Slaughter (Hammersmith) (Lab):

Alistair Burt:

Column: 646

5.55 pm

Mr Ivan Lewis (Bury South) (Lab):

Column: 647

Column: 648

Sandra Osborne (Ayr, Carrick and Cumnock) (Lab):

Mr Lewis:

Simon Hughes (Bermondsey and Old Southwark) (LD):

Mr Lewis:

Richard Ottaway (Croydon South) (Con):

Mr Lewis:

Column: 649

Jeremy Corbyn:

Mr Lewis:

Mrs Louise Ellman (Liverpool, Riverside) (Lab/Co-op):

Mr Lewis:

Column: 650

Column: 651

Dr William McCrea (South Antrim) (DUP):

Mr Lewis:

Column: 652

Several hon. Members

Mr Deputy Speaker (Mr Nigel Evans):

6.21 pm

Sir Malcolm Rifkind (Kensington) (Con):

Column: 653

Column: 654

Column: 655

6.29 pm

Sir Gerald Kaufman (Manchester, Gorton) (Lab):

Mrs Ellman:

Sir Gerald Kaufman:

Column: 656

6.36 pm

Stephen Williams (Bristol West) (LD):

Column: 657

Column: 658

Dr Julian Lewis (New Forest East) (Con):

Stephen Williams:

Robert Halfon (Harlow) (Con):

Stephen Williams:

Column: 659

6.46 pm

Sandra Osborne (Ayr, Carrick and Cumnock) (Lab):

Column: 660

Mr David Burrowes (Enfield, Southgate) (Con):

Sandra Osborne:

Column: 661

6.54 pm

Mr James Arbuthnot (North East Hampshire) (Con):

Column: 662

Jeremy Corbyn:

Mr Arbuthnot:

7.2 pm

Mrs Louise Ellman (Liverpool, Riverside) (Lab/Co-op):

Column: 663

Column: 664

Simon Hughes:

Mrs Ellman:

7.10 pm

Sir John Stanley (Tonbridge and Malling) (Con):

Column: 665

7.17 pm

Column: 666

Richard Burden (Birmingham, Northfield) (Lab):

Column: 667

Several hon. Members

Mr Deputy Speaker:

Column: 668

7.25 pm

Stephen Phillips (Sleaford and North Hykeham) (Con):

Column: 669

Column: 670

7.32 pm

Mr Andy Slaughter (Hammersmith) (Lab):

Column: 671

Simon Hughes:

Mr Slaughter:

Column: 672

7.41 pm

Bob Blackman (Harrow East) (Con):

Column: 673

Mr David Ward (Bradford East) (LD):

Column: 674

Bob Blackman:

7.50 pm

Emma Reynolds (Wolverhampton North East) (Lab):

Column: 675

Ian Paisley (North Antrim) (DUP):

Emma Reynolds:

7.57 pm

Nick Boles (Grantham and Stamford) (Con):

Column: 676

Column: 677

8.5 pm

Column: 678

Yasmin Qureshi (Bolton South East) (Lab):

8.8 pm

Alistair Burt:

Column: 679

Jeremy Corbyn:

Alistair Burt:

Column: 680

Column: 681

Emerging Economies [14 Jun 2010]

8.15 pm

The Minister of State, Foreign and Commonwealth Office (Mr Jeremy Browne):

Madam Deputy Speaker (Dawn Primarolo):

Mr Browne:

Column: 682

Sir Robert Smith (West Aberdeenshire and Kincardine) (LD):

Mr Browne:

Mr Tobias Ellwood (Bournemouth East) (Con):

Column: 683

Mr Browne:

Mr Iain Wright (Hartlepool) (Lab):

Mr Browne:

Dr Andrew Murrison (South West Wiltshire) (Con):

Mr Browne:

Column: 684

Simon Hughes (Bermondsey and Old Southwark) (LD):

Mr Browne:

Mr Ellwood:

Mr Browne:

Column: 685

Mr Iain Wright

Mr Browne:

Mr Wright:

Column: 686

Mr Browne:

Column: 687

Dr Murrison:

Mr Browne:

Malcolm Bruce (Gordon) (LD):

Mr Browne:

Column: 688

8.42 pm

Chris Bryant (Rhondda) (Lab):

Mr Browne:

Chris Bryant:

Madam Deputy Speaker:

Column: 689

Chris Bryant:

Sajid Javid (Bromsgrove) (Con):

Chris Bryant:

Column: 690

Gordon Birtwistle (Burnley) (LD)

Malcolm Bruce

Chris Bryant:

Gordon Birtwistle:

Chris Bryant:

Column: 691

Mr Iain Wright (Hartlepool) (Lab):

Chris Bryant:

Malcolm Bruce:

Chris Bryant:

Mr Ivan Lewis:

Chris Bryant:

The Parliamentary Under-Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs (Mr Henry Bellingham)

Chris Bryant:

Column: 692

Mr Ellwood:

Malcolm Bruce:

Mr Ellwood:

Chris Bryant:

Dr Murrison:

Column: 693

Chris Bryant:

Mr Jeremy Browne:

Chris Bryant:

Column: 694

Mr Ellwood:

Chris Bryant:

Column: 695

Column: 696

9.8 pm

Laura Sandys (South Thanet) (Con):

Column: 697

9.15 pm

Alok Sharma (Reading West) (Con):

Column: 698

Column: 699

9.23 pm

Jesse Norman (Hereford and South Herefordshire) (Con):

Column: 700

Column: 701

Column: 702

9.32 pm

John Howell (Henley) (Con):

Column: 703

Column: 704

Gordon Birtwistle:

Mr Speaker:

John Howell:

Column: 705

Column: 706

9.48 pm

Kwasi Kwarteng (Spelthorne) (Con):

Chris Bryant:

Kwasi Kwarteng:

Thomas Docherty (Dunfermline and West Fife) (Lab):

Column: 707

Kwasi Kwarteng:

Mr Ellwood:

Kwasi Kwarteng:

Mr Iain Wright:

Kwasi Kwarteng:

Chris Bryant:

Kwasi Kwarteng:

Mr Speaker:

9.55 pm

The Parliamentary Under-Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs (Mr Henry Bellingham):

Column: 708

Column: 709

10 pm

Business without Debate [14 Jun 2010]

Business of the House [14 Jun 2010]

Hon. Members:

Column: 710

Water Bills (South-West) [14 Jun 2010]

10 pm

Alison Seabeck (Plymouth, Moor View) (Lab):

Mr Adrian Sanders (Torbay) (LD):

Alison Seabeck:

Column: 711

Andrew George (St Ives) (LD):

Alison Seabeck:

Anne Marie Morris (Newton Abbot) (Con):

Alison Seabeck:

Column: 712

Column: 713

Stephen Gilbert (St Austell and Newquay) (LD):

Column: 714

Alison Seabeck:

10.16 pm

Column: 715

The Parliamentary Under-Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs (Richard Benyon):

Alison Seabeck:

Richard Benyon:

Column: 716

Anne Marie Morris:

Richard Benyon:

Column: 717

Stephen Gilbert:

Richard Benyon:

Column: 718

Alison Seabeck:

Richard Benyon:

10.30 pm

Back Home Page