some default text...

Clicking an entry will fetch the appropriate file and position it with the item at the top of the screen

Following the Table of Contents is a more detailed list which gives subject headings, timelines and names of speakers

Volume No. 516Part No. 52

House of Commons Debates 14 October 2010

House Of Commons
Prayers
[mr Speaker ]
Oral Answers To Questions
Business, Innovation And Skills
Adult And Community Learning
Adult Education
Tuition Fees
Local Enterprise Partnerships
Apprenticeships
Science And Innovation
Small Business Finance
Grocery Supply Code Of Practice
Non-departmental Public Bodies
Green Investment Bank
Royal Mail (Yorkshire And North East)
Business Regulation
Company Reporting (Operating And Financial Review)
Graduate Employability
Small Business Finance
Topical Questions
Business Of The House
Public Bodies Reform
Bill Presented
Backbench Business
Contaminated Blood And Blood Products
Anti-slavery Day
East Coast Inshore Fishing Fleet


This Table of Contents lists column numbers, headings, time lines and names of Members in the Commons Hansard Debates text for 14 October 2010

Volume No. 516Part No. 52

Clicking on an item will fetch the appropriate file and position it with the item at the top of the screen.


Column: 467

Column: 467

House of Commons [14 Oct 2010]

Prayers [14 Oct 2010]

[Mr Speaker ] [14 Oct 2010]

Oral Answers to Questions [14 Oct 2010]

Business, Innovation and Skills [14 Oct 2010]

Adult and Community Learning [14 Oct 2010]

Eric Ollerenshaw (Lancaster and Fleetwood) (Con):

The Minister for Further Education, Skills and Lifelong Learning (Mr John Hayes):

Eric Ollerenshaw:

Mr Hayes:

Keith Vaz (Leicester East) (Lab):

Column: 468

Mr Hayes:

Mr David Ruffley (Bury St Edmunds) (Con):

Mr Hayes:

Adult Education [14 Oct 2010]

Mr Virendra Sharma (Ealing, Southall) (Lab):

The Minister for Further Education, Skills and Lifelong Learning (Mr John Hayes):

Mr Virendra Sharma:

Mr Hayes:

Mrs Anne Main (St Albans) (Con):

Mr Hayes:

Column: 469

Tuition Fees [14 Oct 2010]

Mr Charles Kennedy (Ross, Skye and Lochaber) (LD):

The Secretary of State for Business, Innovation and Skills (Vince Cable):

Mr Kennedy:

Vince Cable:

Mr John Denham (Southampton, Itchen) (Lab):

Vince Cable:

Mr Denham:

Column: 470

Vince Cable:

Lorely Burt (Solihull) (LD):

Vince Cable:

Local Enterprise Partnerships [14 Oct 2010]

John Woodcock (Barrow and Furness) (Lab/Co-op):

The Minister of State, Department for Business, Innovation and Skills (Mr Mark Prisk):

John Woodcock:

Column: 471

Mr Prisk:

Laura Sandys (South Thanet) (Con):

Mr Prisk:

Mr Gordon Marsden (Blackpool South) (Lab):

Mr Prisk:

Apprenticeships [14 Oct 2010]

Gordon Birtwistle (Burnley) (LD):

Andrew Stephenson (Pendle) (Con):

The Minister for Further Education, Skills and Lifelong Learning (Mr John Hayes):

Mr Speaker:

Mr Hayes:

Column: 472

Gordon Birtwistle:

Mr Hayes:

Andrew Stephenson:

Mr Hayes:

Mr Russell Brown (Dumfries and Galloway) (Lab):

Mr Hayes:

Science and Innovation [14 Oct 2010]

Stephen Metcalfe (South Basildon and East Thurrock) (Con):

Column: 473

The Minister for Universities and Science (Mr David Willetts):

Stephen Metcalfe:

Mr Willetts:

Mr David Lammy (Tottenham) (Lab):

Mr Willetts:

Alun Cairns (Vale of Glamorgan) (Con):

Mr Willetts:

Mr Gareth Thomas (Harrow West) (Lab/Co-op):

Column: 474

Mr Willetts:

Small Business Finance [14 Oct 2010]

James Morris (Halesowen and Rowley Regis) (Con):

Jake Berry (Rossendale and Darwen) (Con):

Jason McCartney (Colne Valley) (Con):

The Minister of State, Department for Business, Innovation and Skills (Mr Mark Prisk):

James Morris:

Mr Prisk:

Column: 475

Jake Berry:

Mr Prisk:

Jason McCartney:

Mr Prisk:

Mr Adrian Bailey (West Bromwich West) (Lab/Co-op):

Mr Prisk:

Andrew Gwynne (Denton and Reddish) (Lab):

Mr Prisk:

Column: 476

Gordon Banks (Ochil and South Perthshire) (Lab):

Mr Prisk:

Grocery Supply Code of Practice [14 Oct 2010]

Andrew George (St Ives) (LD):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Business, Innovation and Skills (Mr Edward Davey):

Andrew George:

Mr Davey:

Non-Departmental Public Bodies [14 Oct 2010]

Jesse Norman (Hereford and South Herefordshire) (Con):

Column: 477

The Secretary of State for Business, Innovation and Skills (Vince Cable):

Jesse Norman:

Vince Cable:

Chris Leslie (Nottingham East) (Lab/Co-op):

Mr Speaker:

Vince Cable:

Green Investment Bank [14 Oct 2010]

Simon Hughes (Bermondsey and Old Southwark) (LD):

The Secretary of State for Business, Innovation and Skills (Vince Cable):

Simon Hughes:

Column: 478

Vince Cable:

Mr Barry Sheerman (Huddersfield) (Lab/Co-op):

Mr Speaker:

Vince Cable:

George Freeman (Mid Norfolk) (Con):

Vince Cable:

Royal Mail (Yorkshire and North East) [14 Oct 2010]

Hugh Bayley (York Central) (Lab):

Column: 479

The Parliamentary Under-Secretary of State for Business, Innovation and Skills (Mr Edward Davey):

Hugh Bayley:

Mr Davey:

Julian Smith (Skipton and Ripon) (Con):

Mr Davey:

Nia Griffith (Llanelli) (Lab):

Mr Davey:

Business Regulation [14 Oct 2010]

Mr Philip Hollobone (Kettering) (Con):

Column: 480

The Parliamentary Under-Secretary of State for Business, Innovation and Skills (Mr Edward Davey):

Mr Hollobone:

Mr Davey:

Michael Connarty (Linlithgow and East Falkirk) (Lab):

Mr Davey:

Company Reporting (Operating and Financial Review) [14 Oct 2010]

Roger Williams (Brecon and Radnorshire) (LD):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Business, Innovation and Skills (Mr Edward Davey):

Column: 481

Roger Williams:

Mr Davey:

Graduate Employability [14 Oct 2010]

Nigel Mills (Amber Valley) (Con):

The Minister for Universities and Science (Mr David Willetts):

Nigel Mills:

Mr Willetts:

Small Business Finance [14 Oct 2010]

Chris Evans (Islwyn) (Lab/Co-op):

Mr John Baron (Basildon and Billericay) (Con):

The Minister of State, Department for Business, Innovation and Skills (Mr Mark Prisk):

Chris Evans:

Column: 482

Mr Prisk:

Mr Baron:

Mr Prisk:

Topical Questions [14 Oct 2010]

Dr Daniel Poulter (Central Suffolk and North Ipswich) (Con):

The Secretary of State for Business, Innovation and Skills (Vince Cable):

Dr Poulter:

The Minister for Further Education, Skills and Lifelong Learning (Mr John Hayes):

Column: 483

Alison Seabeck (Plymouth, Moor View) (Lab):

The Minister of State, Department for Business, Innovation and Skills (Mr Mark Prisk):

John Glen (Salisbury) (Con):

Mr Prisk:

Roberta Blackman-Woods (City of Durham) (Lab):

The Minister for Universities and Science (Mr David Willetts):

Philip Davies (Shipley) (Con):

Column: 484

Mr Prisk:

John Mann (Bassetlaw) (Lab):

Vince Cable:

Andrew Stephenson (Pendle) (Con):

Mr Willetts:

Valerie Vaz (Walsall South) (Lab):

Mr Willetts:

Mr Mark Spencer (Sherwood) (Con):

Column: 485

Mr Prisk:

Lilian Greenwood (Nottingham South) (Lab):

Vince Cable:

Eric Ollerenshaw (Lancaster and Fleetwood) (Con):

Mr Willetts:

Mark Tami (Alyn and Deeside) (Lab):

Vince Cable:

Jason McCartney (Colne Valley) (Con):

Mr Hayes:

Column: 486

Mr Dennis Skinner (Bolsover) (Lab):

Vince Cable:

Mr Speaker:

Vince Cable:

Mr John Leech (Manchester, Withington) (LD):

Mr Willetts:

Miss Anne Begg (Aberdeen South) (Lab):

Vince Cable:

Miss Anne McIntosh (Thirsk and Malton) (Con):

Mr Speaker:

Column: 487

Mr Prisk:

Ian Austin (Dudley North) (Lab):

Vince Cable:

Duncan Hames (Chippenham) (LD):

Mr Willetts:

Column: 488

Anas Sarwar (Glasgow Central) (Lab):

Vince Cable:

Several hon. Members

Mr Speaker:

Mr Barry Sheerman (Huddersfield) (Lab/Co-op):

Mr Speaker:

Mr Sheerman:

Mr Speaker:

Column: 489

Business of the House [14 Oct 2010]

11.32 am

Hilary Benn (Leeds Central) (Lab):

The Leader of the House of Commons (Sir George Young):

Hilary Benn:

Column: 490

Column: 491

Sir George Young:

Column: 492

Several hon. Members

Mr Speaker:

Mr Greg Knight (East Yorkshire) (Con):

Sir George Young:

Siobhain McDonagh (Mitcham and Morden) (Lab):

Column: 493

Sir George Young:

Jo Swinson (East Dunbartonshire) (LD):

Sir George Young:

Mr Barry Sheerman (Huddersfield) (Lab/Co-op):

Sir George Young:

Rehman Chishti (Gillingham and Rainham) (Con):

Sir George Young:

Thomas Docherty (Dunfermline and West Fife) (Lab):

Column: 494

Sir George Young:

Jeremy Lefroy (Stafford) (Con):

Sir George Young:

Alex Cunningham (Stockton North) (Lab):

Sir George Young:

Mr Stewart Jackson (Peterborough) (Con):

Sir George Young:

Column: 495

Diana R. Johnson (Kingston upon Hull North) (Lab):

Sir George Young:

Nicholas Soames (Mid Sussex) (Con):

Sir George Young:

Caroline Lucas (Brighton, Pavilion) (Green):

Sir George Young:

David Tredinnick (Bosworth) (Con):

Column: 496

Sir George Young:

Mr Dave Watts (St Helens North) (Lab):

Sir George Young:

Mr John Redwood (Wokingham) (Con):

Sir George Young:

Paul Flynn (Newport West) (Lab):

Sir George Young:

Column: 497

Greg Mulholland (Leeds North West) (LD):

Sir George Young:

Nic Dakin (Scunthorpe) (Lab):

Sir George Young:

Mr David Nuttall (Bury North) (Con):

Sir George Young:

Mrs Madeleine Moon (Bridgend) (Lab):

Paul Flynn:

Mrs Moon:

Sir George Young:

Mark Pritchard (The Wrekin) (Con):

Column: 498

Sir George Young:

Yvonne Fovargue (Makerfield) (Lab):

Sir George Young:

Christopher Pincher (Tamworth) (Con):

Sir George Young:

Nick Smith (Blaenau Gwent) (Lab):

Column: 499

Sir George Young:

Lorely Burt (Solihull) (LD):

Sir George Young:

Mr John Spellar (Warley) (Lab):

Sir George Young:

Priti Patel (Witham) (Con):

Sir George Young:

Column: 500

Bridget Phillipson (Houghton and Sunderland South) (Lab):

Sir George Young:

Mr Rob Wilson (Reading East) (Con):

Sir George Young:

Tom Greatrex (Rutherglen and Hamilton West) (Lab/Co-op):

Sir George Young:

John Stevenson (Carlisle) (Con):

Sir George Young:

Column: 501

Mr Kevan Jones (North Durham) (Lab):

Sir George Young:

Mr Peter Bone (Wellingborough) (Con):

Sir George Young:

Julie Hilling (Bolton West) (Lab):

Sir George Young:

Tony Baldry (Banbury) (Con):

Sir George Young:

Column: 502

Gregg McClymont (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East) (Lab):

Sir George Young:

Robert Halfon (Harlow) (Con):

Sir George Young:

Kevin Brennan (Cardiff West) (Lab):

Sir George Young:

Column: 503

Mr Brian Binley (Northampton South) (Con):

Sir George Young:

Michael Connarty (Linlithgow and East Falkirk) (Lab):

Sir George Young:

Julian Smith (Skipton and Ripon) (Con):

Sir George Young:

Column: 504

Valerie Vaz (Walsall South) (Lab):

Sir George Young:

Mr Speaker:

Ian Austin (Dudley North) (Lab):

Sir George Young:

Mr Speaker:

Column: 505

Public Bodies Reform [14 Oct 2010]

12.15 pm

The Minister for the Cabinet Office and Paymaster General (Mr Francis Maude):

Column: 506

Column: 507

Mr Liam Byrne (Birmingham, Hodge Hill) (Lab):

Column: 508

Mr Maude:

Mr Byrne:

Mr Maude:

Several hon. Members

Mr Speaker:

Mr John Redwood (Wokingham) (Con):

Column: 509

Mr Dennis Skinner (Bolsover) (Lab):

Mr Maude:

Mr Jack Straw (Blackburn) (Lab):

Mr Maude:

Andrew Bingham (High Peak) (Con):

Column: 510

Mr Maude:

Mr George Howarth (Knowsley) (Lab):

Mr Maude:

Mr Mark Williams (Ceredigion) (LD):

Mr Speaker:

Mr Maude:

Column: 511

Mark Durkan (Foyle) (SDLP):

Mr Maude:

Caroline Dinenage (Gosport) (Con):

Mr Maude:

Alison McGovern (Wirral South) (Lab):

Mr Maude:

David Rutley (Macclesfield) (Con):

Column: 512

Mr Maude:

Ian Lucas (Wrexham) (Lab):

Mr Maude:

Bob Russell (Colchester) (LD):

Mr Maude:

David Cairns (Inverclyde) (Lab):

Mr Maude:

David Cairns:

Column: 513

Mr Maude:

Mr Dominic Raab (Esher and Walton) (Con):

Mr Maude:

Kate Green (Stretford and Urmston) (Lab):

Mr Maude:

Richard Harrington (Watford) (Con):

Column: 514

Mr Maude:

Mr Tom Clarke (Coatbridge, Chryston and Bellshill) (Lab):

Mr Maude:

Robert Halfon (Harlow) (Con):

Mr Maude:

Column: 515

Derek Twigg (Halton) (Lab):

Mr Maude:

Mr Andrew Turner (Isle of Wight) (Con):

Mr Maude:

Tristram Hunt (Stoke-on-Trent Central) (Lab):

Mr Maude:

Mr David Nuttall (Bury North) (Con):

Mr Maude:

Column: 516

Ms Gisela Stuart (Birmingham, Edgbaston) (Lab):

Mr Maude:

Tony Baldry (Banbury) (Con):

Mr Maude:

Cathy Jamieson (Kilmarnock and Loudoun) (Lab/Co-op):

Mr Maude:

Column: 517

Priti Patel (Witham) (Con):

Mr Maude:

Mr Kevan Jones (North Durham) (Lab):

Mr Maude:

Dr Sarah Wollaston (Totnes) (Con):

Mr Maude:

Mr Andrew Love (Edmonton) (Lab/Co-op):

Column: 518

Mr Maude:

Henry Smith (Crawley) (Con):

Mr Maude:

Chi Onwurah (Newcastle upon Tyne Central) (Lab):

Mr Maude:

Stephen Barclay (North East Cambridgeshire) (Con):

Mr Maude:

Madam Deputy Speaker (Dawn Primarolo):

Column: 519

Points of Order [14 Oct 2010]

1.5 pm

Mr David Davis (Haltemprice and Howden) (Con):

Madam Deputy Speaker (Dawn Primarolo):

The Comptroller of Her Majesty's Household (Mr Alistair Carmichael):

Column: 520

Madam Deputy Speaker:

Mr Carmichael:

Madam Deputy Speaker:

Mr Carmichael:

Madam Deputy Speaker:

Bill Presented

Column: 521

Backbench Business

Contaminated Blood and Blood Products [14 Oct 2010]

Madam Deputy Speaker (Dawn Primarolo):

1.10 pm

Mr Geoffrey Robinson (Coventry North West) (Lab):

Column: 522

Mr Jim Cunningham (Coventry South) (Lab):

Mr Robinson:

Column: 523

Charlotte Leslie (Bristol North West) (Con):

Mr Robinson:

Mr Robert Syms (Poole) (Con):

Mr Robinson:

Charlotte Leslie:

Mr Robinson:

Column: 524

Lorraine Fullbrook (South Ribble) (Con):

Mr Robinson:

Mrs Madeleine Moon (Bridgend) (Lab):

Mr Robinson:

Robert Flello (Stoke-on-Trent South) (Lab):

Mr Robinson:

Mr Syms

Mr George Howarth (Knowsley) (Lab)

Column: 525

Mr Robinson:

Mr Syms:

Mr Robinson:

Mr George Howarth:

Mr Robinson:

The Parliamentary Under-Secretary of State for Health (Anne Milton):

Mr Robinson:

Column: 526

Anne Milton:

Mr Robinson:

Mr Steve Brine (Winchester) (Con):

Mr Robinson:

Several hon. Members

Column: 527

Madam Deputy Speaker:

Mr Tom Clarke (Coatbridge, Chryston and Bellshill) (Lab):

Madam Deputy Speaker:

1.28 pm

Mr Stephen Dorrell (Charnwood) (Con):

Column: 528

Mr Robinson:

Mr Dorrell:

Alun Michael (Cardiff South and Penarth) (Lab/Co-op):

Mr Dorrell:

Column: 529

1.36 pm

Mr Tom Clarke (Coatbridge, Chryston and Bellshill) (Lab):

Mr Geoffrey Robinson:

Madam Deputy Speaker:

Mr Clarke:

Mr Andrew Turner (Isle of Wight) (Con):

Column: 530

Mr Clarke:

Ms Diane Abbott (Hackney North and Stoke Newington) (Lab):

Mr Clarke:

Nia Griffith (Llanelli) (Lab):

Mr Clarke:

Column: 531

Mr David Davis (Haltemprice and Howden) (Con)

Mr Clarke:

1.44 pm

Jenny Willott (Cardiff Central) (LD):

Column: 532

Adam Afriyie (Windsor) (Con):

Jenny Willott:

Mr David Davis:

Jenny Willott:

Sir Robert Smith (West Aberdeenshire and Kincardine) (LD):

Jenny Willott:

Nia Griffith:

Jenny Willott:

Nia Griffith:

Jenny Willott:

Column: 533

Mr Gordon Marsden (Blackpool South) (Lab):

Jenny Willott:

1.52 pm

Paul Goggins (Wythenshawe and Sale East) (Lab):

Column: 534

Mr Wayne David (Caerphilly) (Lab):

Paul Goggins:

Column: 535

Charlotte Leslie:

Paul Goggins:

Column: 536

2 pm

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North) (Con):

2.2 pm

Column: 537

Steve Rotheram (Liverpool, Walton) (Lab):

David T. C. Davies (Monmouth) (Con):

Steve Rotheram:

Sajid Javid (Bromsgrove) (Con):

Column: 538

Steve Rotheram:

Penny Mordaunt (Portsmouth North) (Con):

Steve Rotheram:

2.10 pm

Column: 539

Rehman Chishti (Gillingham and Rainham) (Con):

Dr John Pugh (Southport) (LD):

Rehman Chishti:

Mark Durkan (Foyle) (SDLP):

Rehman Chishti:

Column: 540

2.14 pm

Mr Andy Slaughter (Hammersmith) (Lab):

Lorraine Fullbrook:

Mr Slaughter:

Column: 541

Mr Marcus Jones (Nuneaton) (Con):

Mr Slaughter:

Column: 542

2.23 pm

Dr Phillip Lee (Bracknell) (Con):

Column: 543

Mr Robinson:

Dr Lee:

Harriett Baldwin (West Worcestershire) (Con):

Dr Lee:

Ms Abbott:

Dr Lee:

Madam Deputy Speaker (Dawn Primarolo):

Column: 544

2.30 pm

Owen Smith (Pontypridd) (Lab):

Mr Robinson:

Owen Smith:

Mr Dorrell:

Column: 545

Owen Smith:

Alun Cairns (Vale of Glamorgan) (Con):

Mr Deputy Speaker (Mr Lindsay Hoyle):

Owen Smith:

Ms Abbott:

Mr Deputy Speaker:

Owen Smith:

Column: 546

2.39 pm

Nadine Dorries (Mid Bedfordshire) (Con):

Column: 547

Mr Robinson:

Mr Deputy Speaker:

Anne Milton

Mr Deputy Speaker:

2.45 pm

Chris Evans (Islwyn) (Lab/Co-op):

Column: 548

Column: 549

2.50 pm

Gareth Johnson (Dartford) (Con):

Column: 550

Matthew Hancock (West Suffolk) (Con):

Gareth Johnson:

2.55 pm

Valerie Vaz (Walsall South) (Lab):

Mr Tom Clarke:

Column: 551

Valerie Vaz:

3 pm

Mark Garnier (Wyre Forest) (Con):

Column: 552

Column: 553

Penny Mordaunt:

Mark Garnier:

3.6 pm

Mark Durkan (Foyle) (SDLP):

Column: 554

Several hon. Members

Mr Deputy Speaker (Mr Lindsay Hoyle):

3.10 pm

Jason McCartney (Colne Valley) (Con):

Column: 555

3.14 pm

Damian Hinds (East Hampshire) (Con):

Column: 556

3.17 pm

Caroline Dinenage (Gosport) (Con):

Column: 557

Column: 558

3.22 pm

Andrea Leadsom (South Northamptonshire) (Con):

Column: 559

3.25 pm

Mr Mark Spencer (Sherwood) (Con):

3.27 pm

David Mowat (Warrington South) (Con):

Column: 560

3.30 pm

Harriett Baldwin (West Worcestershire) (Con):

Column: 561

3.34 pm

Paul Maynard (Blackpool North and Cleveleys) (Con):

Column: 562

3.38 pm

Richard Fuller (Bedford) (Con):

Column: 563

Mr Deputy Speaker (Mr Lindsay Hoyle):

3.41 pm

Ms Diane Abbott (Hackney North and Stoke Newington) (Lab):

Column: 564

3.45 pm

The Parliamentary Under-Secretary of State for Health (Anne Milton):

Column: 565

Diana R. Johnson (Kingston upon Hull North) (Lab):

Anne Milton:

Column: 566

Dr Pugh:

Anne Milton:

Column: 567

Mr Slaughter:

Anne Milton:

Column: 568

Thomas Docherty (Dunfermline and West Fife) (Lab):

Anne Milton:

4 pm

Mr Robinson:

Column: 569

Anne Milton

Mr Robinson:

Anne Milton:

Mr Robinson:

Anne Milton:

Column: 570

Mr Robinson:

Dr Phillip Lee:

Mr Robinson

Dr Lee:

Mr Robinson:

Mark Durkan:

Mr Robinson:

Mr Tom Clarke:

Column: 571

Mr Robinson:

Division No. 76 [ Points of Order] [14 Oct 2010]

Column: 574

Anti-Slavery Day [14 Oct 2010]

4.23 pm

Mr Peter Bone (Wellingborough) (Con):

Keith Vaz (Leicester East) (Lab):

Mr Bone:

Column: 575

Column: 576

Mr Robert Buckland (South Swindon) (Con):

Mr Bone:

Tony Baldry (Banbury) (Con):

Mr Bone:

4.34 pm

Mr David Lammy (Tottenham) (Lab):

Column: 577

Column: 578

Several hon. Members

Mr Deputy Speaker (Mr Nigel Evans):

4.42 pm

Tom Brake (Carshalton and Wallington) (LD):

Column: 579

Stephen Barclay (North East Cambridgeshire) (Con):

Tom Brake:

Tony Baldry:

Tom Brake:

Column: 580

4.49 pm

Lisa Nandy (Wigan) (Lab):

Column: 581

Several hon. Members

Mr Deputy Speaker (Mr Nigel Evans):

4.55 pm

Andrew Selous (South West Bedfordshire) (Con):

Column: 582

Fiona Mactaggart (Slough) (Lab):

Column: 583

Andrew Selous:

5.2 pm

Keith Vaz (Leicester East) (Lab):

Column: 584

Column: 585

5.7 pm

Justin Tomlinson (North Swindon) (Con):

Column: 586

5.12 pm

Michael Connarty (Linlithgow and East Falkirk) (Lab):

Column: 587

Mr Bone:

Michael Connarty:

Column: 588

5.19 pm

Stephen Phillips (Sleaford and North Hykeham) (Con):

Column: 589

5.24 pm

Alison McGovern (Wirral South) (Lab):

Column: 590

5.30 pm

Column: 591

Neil Carmichael (Stroud) (Con):

Angie Bray (Ealing Central and Acton) (Con):

Column: 592

Neil Carmichael:

Stephen Pound (Ealing North) (Lab):

Neil Carmichael:

Several hon. Members

Mr Deputy Speaker (Mr Nigel Evans):

5.35 pm

Margot James (Stourbridge) (Con):

Several hon. Members

Column: 593

Mr Deputy Speaker:

5.38 pm

Fiona Mactaggart (Slough) (Lab):

Column: 594

Column: 595

5.49 pm

The Minister for Immigration (Damian Green):

Jeremy Lefroy (Stafford) (Con):

Damian Green:

Column: 596

Jeremy Lefroy:

Damian Green:

Column: 597

Column: 598

6 pm

Column: 599

East Coast Inshore Fishing Fleet [14 Oct 2010]

6 pm

Peter Aldous (Waveney) (Con):

Column: 600

Sheryll Murray (South East Cornwall) (Con):

Peter Aldous:

Column: 601

Column: 602

6.12 pm

Laura Sandys (South Thanet) (Con):

6.13 pm

Sheryll Murray (South East Cornwall) (Con):

6.14 pm

Column: 603

The Parliamentary Under-Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs (Richard Benyon):

Column: 604

Column: 605

Column: 606

6.25 pm

Back Home Page