Clicking an entry will fetch the appropriate file and position it with the item at the top of the screen

Following the Table of Contents is a more detailed list which gives subject headings, timelines and names of speakers

Volume No. 516Part No. 56

House of Commons Debates 21 October 2010

House Of Commons
Prayers
[mr Speaker]
Oral Answers To Questions
Communities And Local Government
Local Government (Equal Opportunities)
Housing (Local Authorities)
New Homes
Non-departmental Bodies (Staff Costs)
Regional Spatial Strategies
Local Councillors
Standards Board For England
Housing Development (Consultation)
Small Businesses
Big Society Vanguard Communities
Planning System
Sustainable Development
Small Business Rate Relief
Community Assets
Directly Elected Mayors
Local Community Groups
Topical Questions
Business Of The House

Bills Presented
Local Government Bill []
Local Government Bill [] (Programme)
Health Services (North-east London)


This Table of Contents lists column numbers, headings, time lines and names of Members in the Commons Hansard Debates text for 21 October 2010

Volume No. 516Part No. 56

Clicking on an item will fetch the appropriate file and position it with the item at the top of the screen.


Column: 1111

Column: 1111

House of Commons [21 Oct 2010]

Prayers [21 Oct 2010]

[Mr Speaker] [21 Oct 2010]

Oral Answers to Questions [21 Oct 2010]

Communities and Local Government [21 Oct 2010]

Local Government (Equal Opportunities) [21 Oct 2010]

Valerie Vaz (Walsall South) (Lab):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Communities and Local Government (Andrew Stunell):

Valerie Vaz:

Andrew Stunell:

Andrew Bridgen (North West Leicestershire) (Con):

Column: 1112

Andrew Stunell:

Housing (Local Authorities) [21 Oct 2010]

Mr Iain Wright (Hartlepool) (Lab):

The Minister for Housing and Local Government (Grant Shapps):

Mr Wright:

Grant Shapps:

Caroline Flint (Don Valley) (Lab):

Grant Shapps:

Column: 1113

Caroline Flint:

Grant Shapps:

New Homes [21 Oct 2010]

Mike Freer (Finchley and Golders Green) (Con):

The Minister for Housing and Local Government (Grant Shapps):

Mike Freer:

Grant Shapps:

Column: 1114

Graham Jones (Hyndburn) (Lab):

Grant Shapps:

Gordon Birtwistle (Burnley) (LD):

Grant Shapps:

Alison Seabeck (Plymouth, Moor View) (Lab):

Grant Shapps:

Column: 1115

Non-departmental Bodies (Staff Costs) [21 Oct 2010]

David T. C. Davies (Monmouth) (Con):

The Secretary of State for Communities and Local Government (Mr Eric Pickles):

David T. C. Davies:

Mr Pickles:

Regional Spatial Strategies [21 Oct 2010]

Chris Skidmore (Kingswood) (Con):

The Minister of State, Department for Communities and Local Government (Greg Clark):

Chris Skidmore:

Column: 1116

Greg Clark:

Chris Williamson (Derby North) (Lab):

Greg Clark:

Mr Speaker:

Greg Clark:

Local Councillors [21 Oct 2010]

Philip Davies (Shipley) (Con):

The Secretary of State for Communities and Local Government (Mr Eric Pickles):

Philip Davies:

Column: 1117

Mr Pickles:

Diana R. Johnson (Kingston upon Hull North) (Lab):

Mr Pickles:

Standards Board for England [21 Oct 2010]

Rehman Chishti (Gillingham and Rainham) (Con):

The Secretary of State for Communities and Local Government (Mr Eric Pickles):

Rehman Chishti:

Mr Pickles:

Housing Development (Consultation) [21 Oct 2010]

George Hollingbery (Meon Valley) (Con):

Column: 1118

The Minister for Housing and Local Government (Grant Shapps):

George Hollingbery:

Grant Shapps:

Clive Efford (Eltham) (Lab):

Grant Shapps:

David Tredinnick (Bosworth) (Con):

Grant Shapps:

Small Businesses [21 Oct 2010]

Mr Russell Brown (Dumfries and Galloway) (Lab):

Column: 1119

The Parliamentary Under-Secretary of State for Communities and Local Government (Andrew Stunell):

Mr Brown:

Andrew Stunell:

Mr Speaker:

Dr John Pugh (Southport) (LD):

Andrew Stunell:

Mr David Blunkett (Sheffield, Brightside and Hillsborough) (Lab):

Column: 1120

Andrew Stunell:

Miss Anne McIntosh (Thirsk and Malton) (Con):

Andrew Stunell:

Jack Dromey (Birmingham, Erdington) (Lab):

Andrew Stunell:

Big Society Vanguard Communities [21 Oct 2010]

Rory Stewart (Penrith and The Border) (Con):

The Minister of State, Department for Communities and Local Government (Greg Clark):

Rory Stewart:

Column: 1121

Greg Clark:

Malcolm Wicks (Croydon North) (Lab):

Greg Clark:

Barbara Keeley (Worsley and Eccles South) (Lab):

Greg Clark:

Planning System [21 Oct 2010]

Richard Graham (Gloucester) (Con):

Column: 1122

The Parliamentary Under-Secretary of State for Communities and Local Government (Robert Neill):

Richard Graham:

Mr Speaker:

Robert Neill:

Mr Clive Betts (Sheffield South East) (Lab):

Robert Neill:

Sustainable Development [21 Oct 2010]

John Glen (Salisbury) (Con):

Column: 1123

The Minister of State, Department for Communities and Local Government (Greg Clark):

John Glen:

Greg Clark:

Alison McGovern (Wirral South) (Lab):

Greg Clark:

Small Business Rate Relief [21 Oct 2010]

Mark Lancaster (Milton Keynes North) (Con):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Communities and Local Government (Robert Neill):

Mark Lancaster:

Robert Neill:

Column: 1124

Community Assets [21 Oct 2010]

Stella Creasy (Walthamstow) (Lab/Co-op):

The Minister of State, Department for Communities and Local Government (Greg Clark):

Stella Creasy:

Greg Clark:

Directly Elected Mayors [21 Oct 2010]

Mrs Mary Glindon (North Tyneside) (Lab):

The Secretary of State for Communities and Local Government (Mr Eric Pickles):

Column: 1125

Mrs Glindon:

Mr Pickles:

Mr David Ward (Bradford East) (LD):

Mr Pickles:

Local Community Groups [21 Oct 2010]

Nicola Blackwood (Oxford West and Abingdon) (Con):

The Minister of State, Department for Communities and Local Government (Greg Clark):

Nicola Blackwood:

Greg Clark:

Column: 1126

Topical Questions [21 Oct 2010]

Julian Sturdy (York Outer)(Con):

The Secretary of State for Communities and Local Government (Mr Eric Pickles):

Julian Sturdy:

The Minister for Housing and Local Government (Grant Shapps):

Diana R. Johnson (Kingston upon Hull North) (Lab):

Grant Shapps:

Duncan Hames (Chippenham) (LD):

Column: 1127

Mr Pickles:

Mr Chuka Umunna (Streatham) (Lab):

Grant Shapps:

Mr Peter Bone (Wellingborough) (Con):

Mr Pickles:

Liz Kendall (Leicester West) (Lab):

Mr Pickles:

Column: 1128

Neil Carmichael (Stroud) (Con):

Hon. Members:

Mr Speaker:

Neil Carmichael:

Mr Pickles:

Tom Blenkinsop (Middlesbrough South and East Cleveland) (Lab):

Mr Pickles:

Brandon Lewis (Great Yarmouth) (Con):

Column: 1129

The Minister of State, Department for Communities and Local Government (Greg Clark):

Mr Dennis Skinner (Bolsover) (Lab):

Grant Shapps:

Mr Skinner:

Mr Speaker:

Laura Sandys (South Thanet) (Con):

Greg Clark:

Mr David Lammy (Tottenham) (Lab):

Column: 1130

Grant Shapps:

Several hon. Members

Mr Speaker:

Bob Russell (Colchester) (LD):

Mr Pickles:

Mr Nick Raynsford (Greenwich and Woolwich) (Lab):

Grant Shapps:

Christopher Pincher (Tamworth) (Con):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Communities and Local Government (Andrew Stunell):

Heidi Alexander (Lewisham East) (Lab):

Column: 1131

Mr Pickles:

Esther McVey (Wirral West) (Con):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Communities and Local Government (Robert Neill):

John Cryer (Leyton and Wanstead) (Lab):

Column: 1132

Andrew Stunell:

Robert Halfon (Harlow) (Con):

Mr Pickles:

Julie Hilling (Bolton West) (Lab):

Column: 1133

Grant Shapps:

Business of the House [21 Oct 2010]

11.33 am

Hilary Benn (Leeds Central) (Lab):

The Leader of the House of Commons (Sir George Young):

Hilary Benn:

Column: 1134

Column: 1135

Sir George Young:

Several hon. Members

Mr Speaker:

Column: 1136

Priti Patel (Witham) (Con):

Sir George Young:

Mr Frank Doran (Aberdeen North) (Lab):

Sir George Young:

Column: 1137

Sir Robert Smith (West Aberdeenshire and Kincardine) (LD):

Sir George Young:

Owen Smith (Pontypridd) (Lab):

Sir George Young:

Mr David Ruffley (Bury St Edmunds) (Con):

Column: 1138

Sir George Young:

Natascha Engel (North East Derbyshire) (Lab):

Sir George Young:

Greg Mulholland (Leeds North West) (LD):

Sir George Young:

Mr Barry Sheerman (Huddersfield) (Lab/Co-op):

Sir George Young:

Column: 1139

Harriett Baldwin (West Worcestershire) (Con):

Sir George Young:

Paul Flynn (Newport West) (Lab):

Sir George Young:

Mr David Burrowes (Enfield, Southgate) (Con):

Sir George Young:

Fiona Mactaggart (Slough) (Lab):

Column: 1140

Sir George Young:

Mr David Nuttall (Bury North) (Con):

Sir George Young:

Jim Sheridan (Paisley and Renfrewshire North) (Lab):

Sir George Young:

Andrew Griffiths (Burton) (Con):

Column: 1141

Sir George Young:

Nic Dakin (Scunthorpe) (Lab):

Sir George Young:

Mr Alan Reid (Argyll and Bute) (LD):

Sir George Young:

Mike Gapes (Ilford South) (Lab/Co-op):

Column: 1142

Sir George Young:

Philip Davies (Shipley) (Con):

Sir George Young:

Kevin Brennan (Cardiff West) (Lab):

Sir George Young:

Jeremy Lefroy (Stafford) (Con):

Sir George Young:

Thomas Docherty (Dunfermline and West Fife) (Lab):

Column: 1143

Sir George Young:

Robert Halfon (Harlow) (Con):

Sir George Young:

Derek Twigg (Halton) (Lab):

Sir George Young:

Column: 1144

Julian Smith (Skipton and Ripon) (Con):

Sir George Young:

Mr Andy Slaughter (Hammersmith) (Lab):

Sir George Young:

James Morris (Halesowen and Rowley Regis) (Con):

Sir George Young:

Geraint Davies (Swansea West) (Lab/Co-op):

Mr Speaker:

Sir George Young:

Column: 1145

David Tredinnick (Bosworth) (Con):

Sir George Young:

Valerie Vaz (Walsall South) (Lab):

Sir George Young:

Mr Peter Bone (Wellingborough) (Con):

Sir George Young:

Column: 1146

Clive Efford (Eltham) (Lab):

Sir George Young:

Diana R. Johnson (Kingston upon Hull North) (Lab):

Sir George Young:

Mr Chuka Umunna (Streatham) (Lab):

Column: 1147

Sir George Young:

Mr Speaker:

Column: 1148

Points of Order [21 Oct 2010]

12.15 pm

Chris Bryant (Rhondda) (Lab):

Mr Speaker:

Derek Twigg (Halton) (Lab):

Mr Speaker:

Column: 1149

Thomas Docherty (Dunfermline and West Fife) (Lab):

Mr Speaker:

Bills Presented

Column: 1150

Column: 1151

Column: 1152

Mr Speaker:

Column: 1153

Local Government Bill [] [21 Oct 2010]

12.23 pm

The Secretary of State for Communities and Local Government (Mr Eric Pickles):

Column: 1154

Column: 1155

Mr Ben Bradshaw (Exeter) (Lab):

Mr Pickles:

Mr Bradshaw:

Mr Pickles:

Column: 1156

12.38 pm

Caroline Flint (Don Valley) (Lab):

Column: 1157

Column: 1158

George Hollingbery (Meon Valley) (Con):

Caroline Flint:

George Hollingbery

Caroline Flint:

Column: 1159

Brandon Lewis (Great Yarmouth) (Con):

Caroline Flint:

Column: 1160

Column: 1161

12.55 pm

Mr Keith Simpson (Broadland) (Con):

Column: 1162

Column: 1163

1.2 pm

Mr Ben Bradshaw (Exeter) (Lab):

Column: 1164

Column: 1165

Brandon Lewis:

Mr Bradshaw:

Gordon Birtwistle (Burnley) (LD):

Mr Bradshaw:

Column: 1166

Column: 1167

1.16 pm

Anne Marie Morris (Newton Abbot) (Con):

Column: 1168

Mr Bradshaw:

Anne Marie Morris:

1.21 pm

Dr Alan Whitehead (Southampton, Test) (Lab):

Column: 1169

Mr Keith Simpson:

Dr Whitehead:

Column: 1170

Column: 1171

Mr Simpson:

Dr Whitehead:

Mr Bradshaw

Brandon Lewis

Dr Whitehead:

Mr Bradshaw:

Column: 1172

Dr Whitehead:

Brandon Lewis:

Dr Whitehead:

Column: 1173

Mr Bradshaw:

Dr Whitehead:

1.43 pm

Column: 1174

Brandon Lewis (Great Yarmouth) (Con):

Column: 1175

1.49 pm

Gavin Shuker (Luton South) (Lab/Co-op):

Column: 1176

Mr Keith Simpson:

Gavin Shuker:

Mr Bradshaw:

Gavin Shuker:

Mr Keith Simpson:

Gavin Shuker:

Brandon Lewis:

Gavin Shuker:

Column: 1177

Brandon Lewis:

Gavin Shuker:

Brandon Lewis:

Gavin Shuker:

Brandon Lewis:

Gavin Shuker:

Brandon Lewis:

Gavin Shuker:

Stephen Pound (Ealing North) (Lab):

Gavin Shuker:

Column: 1178

Column: 1179

2.2 pm

James Morris (Halesowen and Rowley Regis) (Con):

Column: 1180

2.7 pm

Simon Wright (Norwich South) (LD):

Column: 1181

Mr Bradshaw:

Simon Wright:

Mr Bradshaw:

Simon Wright:

Column: 1182

2.14 pm

Chris Williamson (Derby North) (Lab):

Brandon Lewis:

Column: 1183

Chris Williamson:

The Parliamentary Under-Secretary of State for Communities and Local Government (Robert Neill):

Chris Williamson:

Mr Bradshaw:

Chris Williamson:

Column: 1184

Mr Pickles:

Chris Williamson:

Mr Pickles:

Chris Williamson:

Brandon Lewis:

Chris Williamson:

Mr Keith Simpson:

Chris Williamson:

Brandon Lewis

Mr Simpson

Column: 1185

Chris Williamson:

Mr Simpson:

Chris Williamson:

Brandon Lewis:

Chris Williamson:

Brandon Lewis:

Mr Deputy Speaker (Mr Nigel Evans):

Chris Williamson:

Column: 1186

Brandon Lewis:

Chris Williamson:

Brandon Lewis:

Chris Williamson:

Column: 1187

2.33 pm

The Parliamentary Under-Secretary of State for Communities and Local Government (Robert Neill):

Column: 1188

Brandon Lewis:

Robert Neill:

Stephen Pound:

Robert Neill:

Column: 1189

Brandon Lewis:

Robert Neill:

Column: 1190

Chris Williamson:

Robert Neill:

Chris Williamson:

Robert Neill:

Chris Williamson:

Robert Neill:

Mr Bradshaw:

Column: 1191

Robert Neill:

Mr Keith Simpson:

Robert Neill:

Column: 1192

Gavin Shuker:

Robert Neill:

LOCAL GOVERNMENT BILL [] (PROGRAMME) [21 Oct 2010]

Column: 1193

Health Services (North-east London) [21 Oct 2010]

2.53 pm

Mike Gapes (Ilford South) (Lab/Co-op):

Column: 1194

The Minister of State, Department of Health (Mr Simon Burns):

Mike Gapes:

Column: 1196

Mr Lee Scott (Ilford North) (Con):

Mike Gapes:

Column: 1197

Mr Scott:

Mike Gapes:

Column: 1198

Column: 1199

3.24 pm

Mr Lee Scott (Ilford North) (Con):

Column: 1200

Column: 1201

3.32 pm

The Minister of State, Department of Health (Mr Simon Burns):

Column: 1202

Column: 1203

Mike Gapes

Mr Burns:

Mike Gapes:

Mr Burns:

Column: 1204

Column: 1205

Mike Gapes:

Mr Burns:

Mike Gapes:

Mr Burns:

Column: 1206

Mike Gapes:

Mr Burns:

Mr Scott:

Mr Burns:

Column: 1207

Mike Gapes:

Mr Burns:

Column: 1208

Mike Gapes:

Mr Burns:

Mike Gapes

Mr Burns:

Mike Gapes:

Mr Burns:

Mike Gapes:

Column: 1209

Mr Burns:

Column: 1210

Mike Gapes:

Mr Burns:

4.13 pm

Back Home Page