Clicking an entry will fetch the appropriate file and position it with the item at the top of the screen

Following the Table of Contents is a more detailed list which gives subject headings, timelines and names of speakers

Volume No. 533 Part No. 203

House of Commons Debates 10 October 2011

house of commons

prayers

oral answers to questions

defence

security relationships (south asia)

levene review

defence exports

defence contracts (smes)

comprehensive spending review

medical care

training and support (armed forces)

eurofighter typhoon

military equipment

defence exports

libya

topical questions

defence responsibilities

eurozone

new schools

protection of freedoms bill (programme) (no. 3)

protection of freedoms bill (ways and means)

protection of freedoms bill

business without debate

business of the house

delegated legislation

interpretation services (ministry of justice)


This Table of Contents lists column numbers, headings, time lines and names of Members in the Commons Hansard Debates text for 10 October 2011

Volume No. 533 Part No. 203

Clicking on an item will fetch the appropriate file and position it with the item at the top of the screen.


Column: 1

House of Commons [10 Oct 2011]

Prayers [10 Oct 2011]

[Mr Speaker] [10 Oct 2011]

Oral Answers to Questions [10 Oct 2011]

Defence [10 Oct 2011]

Security Relationships (South Asia) [10 Oct 2011]

Greg Hands (Chelsea and Fulham) (Con):

Paul Uppal (Wolverhampton South West) (Con):

The Secretary of State for Defence (Dr Liam Fox):

Greg Hands:

Dr Fox:

Paul Uppal:

Dr Fox:

Column: 3

Mr Denis MacShane (Rotherham) (Lab):

Dr Fox:

Emma Reynolds (Wolverhampton North East) (Lab):

Dr Fox:

Mr James Arbuthnot (North East Hampshire) (Con):

Dr Fox:

Levene Review [10 Oct 2011]

Matthew Hancock (West Suffolk) (Con):

Column: 4

The Secretary of State for Defence (Dr Liam Fox):

Matthew Hancock:

Dr Fox:

Nick Smith (Blaenau Gwent) (Lab):

Dr Fox:

Defence Exports [10 Oct 2011]

Caroline Nokes (Romsey and Southampton North) (Con):

Column: 5

The Parliamentary Under-Secretary of State for Defence (Mr Gerald Howarth):

Caroline Nokes:

Mr Howarth:

John Woodcock (Barrow and Furness) (Lab/Co-op):

Mr Howarth:

Mr David Davis (Haltemprice and Howden) (Con):

Column: 6

Mr Howarth:

Mr Russell Brown (Dumfries and Galloway) (Lab):

Mr Howarth:

Defence Contracts (SMEs) [10 Oct 2011]

Andrew Stephenson (Pendle) (Con):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Defence (Peter Luff):

Andrew Stephenson:

Column: 7

Peter Luff:

Tom Greatrex (Rutherglen and Hamilton West) (Lab/Co-op):

Peter Luff:

Gordon Birtwistle (Burnley) (LD):

Peter Luff:

Mr Speaker:

Angus Robertson (Moray) (SNP):

Column: 8

Peter Luff:

Mark Lancaster (Milton Keynes North) (Con):

Peter Luff:

Comprehensive Spending Review [10 Oct 2011]

Ian Austin (Dudley North) (Lab):

The Secretary of State for Defence (Dr Liam Fox):

Ian Austin:

Dr Fox:

Column: 9

Mr Julian Brazier (Canterbury) (Con):

Dr Fox:

Gemma Doyle (West Dunbartonshire) (Lab/Co-op):

Dr Fox:

Medical Care [10 Oct 2011]

Derek Twigg (Halton) (Lab):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Defence (Mr Andrew Robathan):

Derek Twigg:

Column: 10

Mr Robathan:

Bob Stewart (Beckenham) (Con):

Mr Speaker:

Dan Byles (North Warwickshire) (Con):

Mr Robathan:

Mr Kevan Jones (North Durham) (Lab):

Mr Robathan:

Bob Russell (Colchester) (LD):

Column: 11

Mr Robathan:

Training and Support (Armed Forces) [10 Oct 2011]

Kevin Brennan (Cardiff West) (Lab):

The Minister for the Armed Forces (Nick Harvey):

Kevin Brennan:

Nick Harvey:

Patrick Mercer (Newark) (Con):

Nick Harvey:

Mr Jim Murphy (East Renfrewshire) (Lab):

Column: 12

Nick Harvey:

Eurofighter Typhoon [10 Oct 2011]

Margot James (Stourbridge) (Con):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Defence (Peter Luff):

Margot James:

Peter Luff:

Alison Seabeck (Plymouth, Moor View) (Lab):

Column: 13

Peter Luff:

Mr Speaker:

Mr Ben Wallace (Wyre and Preston North) (Con):

Peter Luff:

Military Equipment [10 Oct 2011]

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak) (Lab):

The Minister for the Armed Forces (Nick Harvey):

Steve McCabe:

Nick Harvey:

Column: 14

Andrew Bridgen (North West Leicestershire) (Con):

Nick Harvey:

Mr Speaker:

Defence Exports [10 Oct 2011]

Tom Brake (Carshalton and Wallington) (LD):

Dr Julian Huppert (Cambridge) (LD):

The Minister for the Armed Forces (Nick Harvey):

Tom Brake:

Nick Harvey:

Column: 15

Dr Huppert:

Nick Harvey:

Chris Bryant (Rhondda) (Lab):

Nick Harvey:

Ian Lucas (Wrexham) (Lab):

Nick Harvey:

Libya [10 Oct 2011]

Simon Hughes (Bermondsey and Old Southwark) (LD):

Mr Philip Hollobone (Kettering) (Con):

Column: 16

The Secretary of State for Defence (Dr Liam Fox):

Simon Hughes:

Dr Fox:

Mr Hollobone:

Dr Fox:

Mr Speaker:

Mr John Spellar (Warley) (Lab):

Mr Speaker:

Mr Spellar:

Column: 17

Dr Fox:

Topical Questions [10 Oct 2011]

John Robertson (Glasgow North West) (Lab):

The Secretary of State for Defence (Dr Liam Fox):

John Robertson:

Dr Fox:

Andrew Stephenson (Pendle) (Con):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Defence (Peter Luff):

Mr Jim Murphy (East Renfrewshire) (Lab):

Column: 18

Dr Fox:

Dr Julian Lewis (New Forest East) (Con):

Dr Fox:

Robert Flello (Stoke-on-Trent South) (Lab):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Defence (Mr Andrew Robathan):

Anna Soubry (Broxtowe) (Con):

Mr Robathan:

Column: 19

Mr Barry Sheerman (Huddersfield) (Lab/Co-op):

Peter Luff:

Mary Macleod (Brentford and Isleworth) (Con):

Mr Robathan:

Kerry McCarthy (Bristol East) (Lab):

Peter Luff:

Alun Cairns (Vale of Glamorgan) (Con):

Column: 20

Dr Fox:

Tom Greatrex (Rutherglen and Hamilton West) (Lab/Co-op):

The Parliamentary Under-Secretary of State for Defence (Mr Gerald Howarth):

Bob Russell (Colchester) (LD):

Mr Robathan:

Mr Bob Ainsworth (Coventry North East) (Lab):

Dr Fox:

Richard Graham (Gloucester) (Con):

Column: 21

Mr Robathan:

Mrs Madeleine Moon (Bridgend) (Lab):

Mr Robathan:

Mr Graham Stuart (Beverley and Holderness) (Con):

Mr Howarth:

Mr Gerry Sutcliffe (Bradford South) (Lab):

Column: 22

Mr Robathan:

Dr Julian Huppert (Cambridge) (LD):

Mr Robathan:

Mr Kevan Jones (North Durham) (Lab):

Mr Robathan:

Katy Clark (North Ayrshire and Arran) (Lab):

Dr Fox:

Column: 23

Defence Responsibilities [10 Oct 2011]

3.32 pm

The Secretary of State for Defence (Dr Liam Fox):

Mr Speaker:

Dr Fox:

Column: 24


Column: 25


Mr Jim Murphy (East Renfrewshire) (Lab):

Column: 26


Column: 27

Dr Fox:

Sir Malcolm Rifkind (Kensington) (Con):

Dr Fox:

Mr Dennis Skinner (Bolsover) (Lab):

Column: 28

Dr Fox:

Mr James Arbuthnot (North East Hampshire) (Con):

Dr Fox:

Ann Clwyd (Cynon Valley) (Lab):

Dr Fox:

Richard Ottaway (Croydon South) (Con):

Dr Fox:

Column: 29

Helen Goodman (Bishop Auckland) (Lab):

Dr Fox:

Nadine Dorries (Mid Bedfordshire) (Con):

Mr Speaker:

Mr Peter Bone (Wellingborough) (Con):

Dr Fox:

Paul Flynn (Newport West) (Lab):

Column: 30

Dr Fox:

Tony Baldry (Banbury) (Con):

Dr Fox:

Ms Gisela Stuart (Birmingham, Edgbaston) (Lab):

Dr Fox:

Richard Harrington (Watford) (Con):

Column: 31

Dr Fox:

Ian Lucas (Wrexham) (Lab):

Dr Fox:

Mr Julian Brazier (Canterbury) (Con):

Dr Fox:

Clive Efford (Eltham) (Lab):

Dr Fox:

Column: 32

Mr David Davis (Haltemprice and Howden) (Con):

Dr Fox:

Thomas Docherty (Dunfermline and West Fife) (Lab):

Dr Fox:

Charlie Elphicke (Dover) (Con):

Column: 33

Dr Fox:

Joan Ruddock (Lewisham, Deptford) (Lab):

Dr Fox:

Nadhim Zahawi (Stratford-on-Avon) (Con):

Dr Fox:

Column: 34

Huw Irranca-Davies (Ogmore) (Lab):

Dr Fox:

Conor Burns (Bournemouth West) (Con):

Dr Fox:

Chris Bryant (Rhondda) (Lab):

Dr Fox:

Column: 35

Dr Julian Lewis (New Forest East) (Con):

Dr Fox:

Emma Reynolds (Wolverhampton North East) (Lab):

Dr Fox:

Gavin Barwell (Croydon Central) (Con):

Column: 36

Dr Fox:

Mr Frank Roy (Motherwell and Wishaw) (Lab):

Dr Fox:

David Morris (Morecambe and Lunesdale) (Con):

Dr Fox:

Angela Smith (Penistone and Stocksbridge) (Lab):

Dr Fox:

Column: 37

Penny Mordaunt (Portsmouth North) (Con):

Dr Fox:

Kevin Brennan (Cardiff West) (Lab):

Dr Fox:

Dan Byles (North Warwickshire) (Con):

Dr Fox:

Toby Perkins (Chesterfield) (Lab):

Column: 38

Dr Fox:

Bob Stewart (Beckenham) (Con):

Dr Fox:

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak) (Lab):

Dr Fox:

Andrew Bridgen (North West Leicestershire) (Con):

Dr Fox:

Column: 39

Pat Glass (North West Durham) (Lab):

Dr Fox:

Jack Lopresti (Filton and Bradley Stoke) (Con):

Dr Fox:

Column: 40

Eurozone [10 Oct 2011]

4.32 pm

The Chancellor of the Exchequer (Mr George Osborne):

Column: 41


Column: 42

Column: 43

Ed Balls (Morley and Outwood) (Lab/Co-op):

Column: 44

Mr Osborne:

Column: 45

Mr John Redwood (Wokingham) (Con):

Mr Osborne:

Mr Alistair Darling (Edinburgh South West) (Lab):

Column: 46

Mr Osborne:

Mrs Anne Main (St Albans) (Con):

Mr Osborne:

Sir Stuart Bell (Middlesbrough) (Lab):

Column: 47

Mr Osborne:

Ed Balls:

Mr Osborne:

Martin Horwood (Cheltenham) (LD):

Mr Osborne:

Column: 48

Dr William McCrea (South Antrim) (DUP):

Mr Osborne:

Mr Douglas Carswell (Clacton) (Con):

Mr Osborne:

Mr George Mudie (Leeds East) (Lab):

Column: 49

Mr Osborne:

Michael Fallon (Sevenoaks) (Con):

Mr Osborne:

Stewart Hosie (Dundee East) (SNP):

Column: 50

Mr Osborne:

Mr William Cash (Stone) (Con):

Mr Osborne:

Mr Ronnie Campbell (Blyth Valley) (Lab):

Mr Osborne:

Alison McGovern (Wirral South) (Lab):

Column: 51

Mr Osborne:

Nadhim Zahawi (Stratford-on-Avon) (Con):

Mr Osborne:

Kelvin Hopkins (Luton North) (Lab):

Mr Osborne:

Mr Bernard Jenkin (Harwich and North Essex) (Con):

Column: 52

Mr Osborne:

Graham Stringer (Blackley and Broughton) (Lab):

Mr Osborne:

Several hon. Members

Mr Speaker:

David Tredinnick (Bosworth) (Con):

Column: 53

Mr Osborne:

Chris Ruane (Vale of Clwyd) (Lab):

Mr Osborne:

Margot James (Stourbridge) (Con):

Column: 54

Mr Osborne:

Helen Goodman (Bishop Auckland) (Lab):

Mr Osborne:

Joseph Johnson (Orpington) (Con):

Mr Osborne:

Michael Connarty (Linlithgow and East Falkirk) (Lab):

Column: 55

Mr Osborne:

Sajid Javid (Bromsgrove) (Con):

Mr Osborne:

Nia Griffith (Llanelli) (Lab):

Column: 56

Mr Osborne:

Mr Marcus Jones (Nuneaton) (Con):

Mr Osborne:

Ms Gisela Stuart (Birmingham, Edgbaston) (Lab):

Mr Osborne:

Several hon. Members

Mr Speaker:

Mr Rob Wilson (Reading East) (Con):

Mr Osborne:

Column: 57

Mark Durkan (Foyle) (SDLP):

Mr Osborne:

Claire Perry (Devizes) (Con):

Mr Osborne:

Derek Twigg (Halton) (Lab):

Mr Osborne:

Neil Carmichael (Stroud) (Con):

Column: 58

Mr Osborne:

Andrew Selous (South West Bedfordshire) (Con):

Mr Osborne:

Several hon. Members

Mr Deputy Speaker (Mr Nigel Evans):

Mr Denis MacShane (Rotherham) (Lab):

Mr Osborne:

Mr Peter Bone (Wellingborough) (Con):

Mr Osborne:

Chris Heaton-Harris (Daventry) (Con):

Column: 59

Mr Osborne:

Mr Sam Gyimah (East Surrey) (Con):

Mr Osborne:

Penny Mordaunt (Portsmouth North) (Con):

Mr Osborne:

Christopher Pincher (Tamworth) (Con):

Mr Osborne:

Andrew Stephenson (Pendle) (Con):

Mr Osborne:

Jake Berry (Rossendale and Darwen) (Con):

Column: 60

Mr Osborne:

Richard Graham (Gloucester) (Con):

Mr Osborne:

Andrew Bridgen (North West Leicestershire) (Con):

Mr Osborne:

Charlie Elphicke (Dover) (Con):

Mr Osborne:

Mr David Nuttall (Bury North) (Con):

Column: 61

Mr Osborne:

Mr Deputy Speaker (Mr Nigel Evans):

Column: 62

New Schools [10 Oct 2011]

5.42 pm

The Secretary of State for Education (Michael Gove):

Column: 63


Column: 64


Stephen Twigg (Liverpool, West Derby) (Lab/Co-op):

Column: 65


Michael Gove:

Column: 66


Mr Graham Stuart (Beverley and Holderness) (Con):

Michael Gove:

Column: 67

Mr Frank Field (Birkenhead) (Lab):

Michael Gove:

Robert Halfon (Harlow) (Con):

Michael Gove:

Ian Mearns (Gateshead) (Lab):

Michael Gove:

Column: 68

Dan Rogerson (North Cornwall) (LD):

Michael Gove:

Lilian Greenwood (Nottingham South) (Lab):

Michael Gove:

Damian Hinds (East Hampshire) (Con):

Michael Gove:

John Mann (Bassetlaw) (Lab):

Column: 69

Michael Gove:

Graham Evans (Weaver Vale) (Con):

Michael Gove:

Glenda Jackson (Hampstead and Kilburn) (Lab):

Michael Gove:

Neil Carmichael (Stroud) (Con):

Michael Gove:

Nic Dakin (Scunthorpe) (Lab):

Michael Gove:

Column: 70

Angie Bray (Ealing Central and Acton) (Con):

Michael Gove:

Fiona Mactaggart (Slough) (Lab):

Michael Gove:

Chris Heaton-Harris (Daventry) (Con):

Michael Gove:

Robert Flello (Stoke-on-Trent South) (Lab):

Column: 71

Michael Gove:

Jessica Lee (Erewash) (Con):

Michael Gove:

Ms Diane Abbott (Hackney North and Stoke Newington) (Lab):

Michael Gove:

Dr Andrew Murrison (South West Wiltshire) (Con):

Michael Gove:

Column: 72

Meg Hillier (Hackney South and Shoreditch) (Lab/Co-op):

Michael Gove:

Sir Alan Beith (Berwick-upon-Tweed) (LD):

Michael Gove:

Stephen Pound (Ealing North) (Lab):

Michael Gove:

Stephen Pound:

Michael Gove:

Henry Smith (Crawley) (Con):

Michael Gove:

Column: 73

Julie Hilling (Bolton West) (Lab):

Michael Gove:

James Wharton (Stockton South) (Con):

Michael Gove:

Mr Nick Raynsford (Greenwich and Woolwich) (Lab):

Michael Gove:

Andrew Selous (South West Bedfordshire) (Con):

Column: 74

Michael Gove:

Mrs Jenny Chapman (Darlington) (Lab):

Michael Gove:

Craig Whittaker (Calder Valley) (Con):

Michael Gove:

Mr Denis MacShane (Rotherham) (Lab):

Column: 75


Michael Gove:

Mr MacShane:

Michael Gove:

Richard Fuller (Bedford) (Con):

Michael Gove:

Pat Glass (North West Durham) (Lab):

Column: 76

Michael Gove:

Matthew Hancock (West Suffolk) (Con):

Michael Gove:

Alok Sharma (Reading West) (Con):

Michael Gove:

Mr Edward Timpson (Crewe and Nantwich) (Con):

Michael Gove:

Column: 77

Andrew Stephenson (Pendle) (Con):

Michael Gove:

Patrick Mercer (Newark) (Con):

Michael Gove:

Dr Thérèse Coffey (Suffolk Coastal) (Con):

Michael Gove:

Mr David Ward (Bradford East) (LD):

Column: 78

Michael Gove:

Mr Rob Wilson (Reading East) (Con):

Michael Gove:

Mr Steve Brine (Winchester) (Con):

Michael Gove:

Mr Deputy Speaker (Mr Nigel Evans):

John Pugh (Southport) (LD):

Column: 79

Michael Gove:

Column: 80

Protection of Freedoms Bill (Programme) (No. 3) [10 Oct 2011]

6.33 pm

Mr Deputy Speaker (Mr Nigel Evans):

The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (James Brokenshire):

Column: 81


Mr Philip Hollobone (Kettering) (Con):

James Brokenshire:

Andrew Miller (Ellesmere Port and Neston) (Lab):

James Brokenshire:

Mr Peter Bone (Wellingborough) (Con):

Column: 82

James Brokenshire:

Sir Alan Beith (Berwick-upon-Tweed) (LD):

James Brokenshire:

Column: 83

6.41 pm

Mr David Hanson (Delyn) (Lab):

Column: 84

6.45 pm

Mr Edward Leigh (Gainsborough) (Con):

Column: 85


Column: 86


6.54 pm

Dr Julian Huppert (Cambridge) (LD):

Ben Gummer (Ipswich) (Con):

Dr Huppert:

Column: 87


Mr Bone:

Dr Huppert:

Mr Hanson:

Dr Huppert:

Column: 88

6.58 pm

James Brokenshire:

Division No. 354 [ Protection of Freedoms Bill (Programme) (No. 3)]

Column: 89

[10 Oct 2011]

Division No. 355 [ Protection of Freedoms Bill (Programme) (No. 3)] [10 Oct 2011]

Protection of Freedoms Bill (Ways and Means) [10 Oct 2011]

Column: 96

Protection of Freedoms Bill [10 Oct 2011]

7.30 pm

Alan Johnson (Kingston upon Hull West and Hessle) (Lab):

Madam Deputy Speaker (Dawn Primarolo):

Column: 97

Alan Johnson:

Column: 98

Column: 99


Mrs Anne Main (St Albans) (Con):

Alan Johnson:

Column: 100

Mr David Hanson (Delyn) (Lab):

Alan Johnson:

Mr Pat McFadden (Wolverhampton South East) (Lab):

Alan Johnson:

7.45 pm

Column: 101

The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (James Brokenshire):

Alan Johnson:

Gareth Johnson (Dartford) (Con):

Alan Johnson:

Column: 102


Column: 103

James Brokenshire:

Clive Efford (Eltham) (Lab):

James Brokenshire:

Clive Efford:

James Brokenshire:

Column: 104


Column: 105


8 pm

Steve McCabe (Birmingham, Selly Oak) (Lab):

James Brokenshire:

Steve McCabe:

James Brokenshire:

Column: 106


Alan Johnson:

James Brokenshire:

Mr David Davis (Haltemprice and Howden) (Con):

James Brokenshire:

Ms Diane Abbott (Hackney North and Stoke Newington) (Lab):

James Brokenshire:

Column: 107

Ms Abbott:

James Brokenshire:

Mr Philip Hollobone (Kettering) (Con):

James Brokenshire:

Mr Hollobone:

James Brokenshire:

Alan Johnson:

James Brokenshire:

Dr Julian Lewis (New Forest East) (Con):

James Brokenshire:

Dr Lewis:

Column: 109

James Brokenshire:

Mr Hanson:

8.15 pm

James Brokenshire:

Column: 110

Mr Hanson:

Nicola Blackwood (Oxford West and Abingdon) (Con):

Column: 111

Mr Hanson:

Column: 112


Alan Johnson:

Column: 113


Division No. 356 [ Protection of Freedoms Bill]

Column: 115

[10 Oct 2011]

8.44 pm

Column: 118

Division No. 357 [ Protection of Freedoms Bill] [10 Oct 2011]

Column: 123

Column: 124

Column: 125

Diana Johnson (Kingston upon Hull North) (Lab):

Madam Deputy Speaker (Dawn Primarolo):

Diana Johnson:

Column: 126


9 pm

Jeremy Corbyn (Islington North) (Lab):

Diana Johnson:

Column: 127

Andrew Gwynne (Denton and Reddish) (Lab):

Column: 128

Diana Johnson:

Guy Opperman (Hexham) (Con):

Diana Johnson:

Column: 129


9.15 pm

Column: 130


The Parliamentary Under-Secretary of State for the Home Department (Lynne Featherstone):

Column: 131


Jeremy Corbyn:

Lynne Featherstone:

Column: 132


Diana Johnson:

Lynne Featherstone:

Column: 133

Diana Johnson:

Lynne Featherstone:

9.30 pm

Column: 134


Diana Johnson:

Lynne Featherstone:

Diana Johnson:

Column: 135

Lynne Featherstone:

Column: 136

Stephen Pound (Ealing North) (Lab):

Lynne Featherstone:

Stephen Pound:

Lynne Featherstone:

Mr Ben Bradshaw (Exeter) (Lab):

Column: 137


Lynne Featherstone:

Mr Bradshaw:

Guy Opperman:

9.45 pm

Column: 138

Mr Mark Spencer (Sherwood) (Con):

Guy Opperman:

Henry Smith (Crawley) (Con):

Column: 139


Diana Johnson:

Column: 140

Guy Opperman:

Diana Johnson:

Division No. 358 [ Protection of Freedoms Bill]

Column: 142

[10 Oct 2011]

10.10 pm

Column: 145

Column: 146

Column: 147

Column: 149

Column: 150

Column: 151

Column: 152

Business without Debate [10 Oct 2011]

Business of the House [10 Oct 2011]

Hon. Members:

Delegated Legislation [10 Oct 2011]

Column: 153

PetitionSwindon Town Centre

10.11 pm

Mr Robert Buckland (South Swindon) (Con):

Mr Speaker:

Mr Buckland:

Column: 154

Interpretation Services (Ministry of Justice) [10 Oct 2011]

10.13 pm

Mr John Leech (Manchester, Withington) (LD):

Column: 155


Jonathan Evans (Cardiff North) (Con):

Mr Leech:

Column: 156

Lilian Greenwood (Nottingham South) (Lab):

Mr Leech:

Column: 157


10.25 pm

Sajid Javid (Bromsgrove) (Con):

Column: 158

10.28 pm

The Minister for Policing and Criminal Justice (Nick Herbert):

Mr Andy Slaughter (Hammersmith) (Lab):

Column: 159

Nick Herbert:

Mr Leech:

Nick Herbert:

Column: 160


Column: 161


Column: 162


10.42 pm