Session 2010-12
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin

Weekly Information Bulletin: 23rd October 2010

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments, and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: www.parliament.uk/directories/hciolists/selmem.cfm

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: www.parliament.uk/parliamentary_committees/parliamentary_committees16.cfm

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership announcements and changes:

Panel of Chairs: Joan Walley discharged, Albert Owen added

Standards and Privileges: Eric Ollernshaw discharged, Matthew Hancock added

Select Committee Meetings

18 – 22 October 2010

Monday 18 October

Communities and Local Government
Subject: The Abolition of Regional Spatial Strategies
Witnesses: Cristina Howick, Roger Tym & Partners, and John Baker, Baker Associates; Catriona Riddell and Malcolm Sharp, Planning Officers Society, and Miles Butler, Planning and Regeneration Committee, Association of Directors of Environment, economy, Planning and Transport (at 5.35pm)

Tuesday 19 October

Public Accounts
Subject: Government funding for developing renewable energy technologies
Witnesses: Moira Wallace OBE, Permanent Secretary, Hugh McNeal, Chief Executive of the office on Renewable Energy Deployment and David MacKay, Chief Scientific Adviser, Dept of Environment and Climate Change

Treasury
Subject: Financial Regulation
Witnesses: Martin Lewis, MoneySavingExpert; Association of Independent Financial Advisers, Institute of Financial Planning, and Association of Private Client Investment Managers and Stockbrokers (at 10.30am)

Energy and Climate Change
Subject: Emissions Performance Standards
Witnesses: Mr Matthew Farrow, Head of Energy, Transport and Planning, CBI, Dr Jeff Chapman, Chief Executive, Carbon Capture and Storage Association, Dr John McElroy, Chairman, Environment Committee, Association of Electricity Producers. From 11.15am, Charles Hendry MP, Minister of State, DECC, Jonathan Holyoak, Head of Strategy, Office of Carbon Capture and Storage, DECC, Richard Sargeant, Head of Energy Futures, DECC, Will Francis, Assistant Head, Strategy & Policy Coordination, Office of Carbon Capture and Storage, DECC

Justice
Subject: Court closures and other issues within the Minister’s remit
Witnesses: Jonathan Djanogly MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Ministry of Justice

Welsh Affairs
Subject: Severn Crossing Toll
Witnesses: Federation of Small Businesses, Aberystwyth University, and Chartered Institute of Logistics and Transport; Freight Transport Association, and Rail Freight Group (at 11.30am)

Public Administration
Subject: Smaller Government: What do Ministers do?
Witnesses: Chris Mullin, Rt Hon Peter Lilley MP, and Rt Hon the Lord Rooker

Business, Innovation and Skills
Subject: The Local Enterprise Partnerships
Witnesses: Mark Prisk MP, Minister of State, Philippa Lloyd, Director, Economic Development Directorate, and Philip Rycroft, Director-General of Innovation and Enterprise Group, and Chief Executive of Better Regulation Executive, Department for Business, Innovation and Skills

Transport
Subject: Transport and the Economy
Witnesses: Prof Henry Overman, London School of Economics; Prof John Tomaney, University of Newcastle; Prof Alan Wenban-Smith, Birmingham City University; and Prof Phil Goodwin, University of West of England; Malcolm Griffiths, Bluespace Thinking; Chris Riley, Consultant (at 11.30am)

Health
Subject: Public Expenditure
Witnesses: Dame Barbara Hakin DBE, National Managing Director of Commissioning Development, Sir David Nicholson KCB, Chief Executive, National Health Service, Dr David Colin-Thomé OBE, National Director for Primary Care and Medical Adviser, and Ben Dyson CBE, Director of Primary Care, Department of Health

Culture, Media and Sport
Subject: Funding of the arts and heritage
Witnesses: UK Film Council, British Film Institute, and British Screen Advisory Council; English Heritage, and National Trust (at 11.45am)

Home Affairs
Subject: Policing: Police and Crime Commissioners
Witnesses: Sir Hugh Orde OBE QPM, President, Association of Chief Police Officers, and Mark Rowley, Chief Constable, Surrey Police Force; Rob Garnham, Chair, Association of Police Authorities (at 11.30am); Richard Kemp, Vice Chair, Local Government Association (at 12.00pm)

Wednesday 20 October

Education
Subject: Behaviour and discipline in schools
Witnesses: Sir Alan Steer; National Strategies (at 10am)

Scottish Affairs
Subject: Video Games Industry
Witnesses: Edward Troup, Managing Director, Budget, Tax and Welfare, HM Treasury; Ed Vaizey MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Business, Innovation and Skills, and Department for Culture, Media and Sport (at 10.15am)

Work and Pensions
Subject: Changes to Housing Benefit announced in the June 2010 Budget
Witnesses: Local Government Association, and London Councils; Shelter, Chartered Institute of Housing, and Alex Fenton, Cambridge Centre for Housing and Planning Research (at 10.10am); British Property Federation, and Residential Landlords Association (at 10.50am)

Science and Technology
Subject: Scientific advice and evidence in emergencies
Witnesses: Professor Sheila Bird, Vice President (2006–2009), Royal Statistical Society, Professor Neil Ferguson OBE, Director, MRC Centre for Outbreak Analysis and Modelling, Justin McCracken, Chief Executive, Health Protection Agency, and Dr Peter Holden, British Medical Association; Professor Sir Gordon Duff, Chair of the Scientific Pandemic Influenza Advisory Committee, Department of Health, Sir Liam Donaldson, Former Chief Medical Officer, Department of Health, and Professor David Harper CBE, Chief Scientist, Department of Health (at 10.30am)

Environmental Audit
Subject: Embedding sustainable development across Government, after the Secretary of State’s announcement on the future of the Sustainable Development Commission
Witnesses: Sustainable Development Commission; Flora Goldhill CBE, Acting Director General and Chief Operating Officer, and Richard Mundon, Director of Operations, Department of Health (at 11.15am)

Foreign Affairs
Subject: The UK’s foreign policy towards Afghanistan and Pakistan
Witnesses: Sir Hilary Synnott KCMG, Consulting Senior Fellow for South Asia and the Gulf, International Institute of Strategic Studies, and Dr Farzana Shaikh, Associate Fellow, Asia Programme, Chatham House; Dr Sajjan Gohel, International Security Director, Asia-Pacific Foundation, and Professor Shaun Gregory, Director, Pakistan Security Research Unit, University of Bradford (at 3.15pm)

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Future Flood and Water Management Legislation
Witnesses: The Environment Agency; Water UK (at 4.15pm)

Thursday 21 October

Political and Constitutional Reform
Subject: Lessons from the process of government formation after the 2010 general election
Witnesses: Rt Hon Oliver Letwin MP, Minister of State, Cabinet Office

International Development
Subject: The 2010 Millennium Development Goals Review Summit
Witnesses: Rt Hon Andrew Mitchell MP, Secretary of State for International Development

Friday 22 October

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

Forthcoming Select Committee Meetings

25 – 29 October 2010

Monday 25 October

Treasury
Subject: Appointments to Budget Responsibility Committee
Witnesses: Professor Stephen Nickell CBE; Graham parker CBE

4:30pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Communities and Local Government
Subject: The Abolition of Regional Spatial Strategies
Witnesses: Colin Haylock, Junior Vice President, The Royal Town Planning Institute and Hugh Ellis, Town and Country Planning Institute; Ron Morton, Shortwood Green Belt Campaign, Mark Steele, Ringwood Town Council and Alice Ross, Save the Countryside (at 5.15pm); Justin Milward, Woodland Trust, Fiona Howie, Campaign to Protect Rural England and Brenda Pollack, SE Sustainability Forum (at 5.40pm).

4:40pm

The Grimond Room, Portcullis House

Back Bench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

5:00pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Tuesday 26 October

Public Accounts
Subject: Financing PFI projects in the credit crisis and the Treasury’s response
Witnesses: Andrew Hudson, Accounting Officer and Director, Public Services, Charles Lloyd, former Head of PFI, HM Treasury and Andy Rose, Head of Financial Markets, Infrastructure UK

9:30am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Treasury
Subject: Financial Regulation
Witnesses: Jacques Aigrain, Chairman, LCH.Clearnet, and Xavier Rolet, Chief Executive, London Stock Exchange; Baroness Hogg, Chair, Financial Reporting Council, and Stephen Haddrill, Chief Executive, Financial Reporting Council (at 10.45am)

9:45am

The Thatcher Room, Portcullis House

International Development
Subject: (i) The 2010 Millennium Development Goals Review Summit (ii) Pre-Appointment Hearing for the Proposed Chair of the New Independent Commission on Aid Impact
Witnesses: (i) Myles Wickstead, Visiting Professor (International Relations), Open University and Head of Secretariat, Commission for Africa, and Andrew Shepherd, Director, Chronic Poverty Research Centre, Overseas Development Institute (ii) Graham Ward, proposed Chief Commissioner (at 11am)

10:00am

Committee Room 17, Palace of Westminster

Justice
Subject: The work of the Lord Chief Justice
Witnesses: Rt Hon the Lord Judge, Lord Chief Justice

10:15am

Committee Room 8, Palace of Westminster

Energy and Climate Change
Subject: UK Deepwater Drilling - Implications of the Gulf of Mexico Oil Spill
Witnesses: Health and Safety Executive, UK Maritime and Coastguard Agency, Dr Jonathan Wills, Councillor on Shetland Islands, ClientEarth; DONG Exploration and Production UK, Chevron UK, Total Exploration and Production UK (at 11.15am)

10:15am

The Boothroyd Room, Portcullis House

Health
Subject: Public Expenditure
Witnesses: National Health Service Confederation; Local Government Association, and Association of Directors of Adults’ Social Services (at 11.30am)

10:30am

Committee Room 21, Palace of Westminster

Home Affairs
Subject: (i) Policing: Police and Crime Commissioners; (ii) Firearms control; (iii) The work of HMIC
Witnesses: (i) Professor Jonathan Shepherd CBE; (ii) Professor Peter Squires (at 11.00am); Independent Complaints Commission (at 11.30am); Gun Trade Association, Countryside Association, and British Association of Shooting and Conservation (at 11.50am); (iii) Sir Dennis O’Connor, HM Chief Inspector of Constabulary (at 12.30pm)

10:40am

The Grimond Room, Portcullis House

Culture, Media and Sport
Subject: Funding of the arts and heritage
Witnesses: Mhora Samuel, Director, The Theatres Trust Mark Pemberton, Director, Association of British Orchestras Danny Moar, Director, Theatre Royal, Bath; Roy Clare, Chief Executive, Museums, Libraries and Archives Council Dr Michael Dixon, Chair, National Museum Directors’ Conference (at 11.45am)

10:45am

Committee Room 20, Palace of Westminster

Business, Innovation and Skills
Subject: Comprehensive Spending Review
Witnesses: Rt Hon Vince Cable MP, Secretary of State, and Rt Hon David Willetts MP, Minister for Universities and Science, Department for Business, innovation and Skills

11:30am

The Wilson Room, Portcullis House

Defence
Subject: Operations in Afghanistan
Witnesses: Major General Gordon Messenger DSO and Bar OBE, Strategic Communications Officer, and officials, Ministry of Defence, Matt Tee, Permanent Secretary for Government Communications, Cabinet Office, and Colonel (Retired) Christopher Langton OBE

2:30pm

The Grimond Room, Portcullis House

Wednesday 27 October

Science and Technology
Subject: (i) The Reviews into the Climatic Research Unit’s e-mails at the University of East Anglia; (ii) The Government Office for Science Annual Review 2009
Witnesses: (i) Sir Muir Russell, Head of the Independent Climate Change E-mails Review, Professor Edward Acton, Vice-Chancellor, and Professor Trevor Davies, Pro Vice Chancellor for Research, University of East Anglia; (ii) Professor Sir John Beddington, Government Chief Scientific Adviser (at 10.45am)

9:20am

The Thatcher Room, Portcullis House

Work and Pensions
Subject: Youth unemployment and the Future Jobs Fund
Witnesses: Be Birmingham, Glasgow Works, and Groundwork UK; Confederation of British Industry, Tracy Fishwick, Centre for Economic and Social Inclusion, and Professor Paul Gregg, University of Bristol (at 10.30am)

9:30am

Committee Room 16, Palace of Westminster

Education
Subject: Behaviour and discipline in schools
Witnesses: Association of School and College Leaders, National Association of Head Teachers, National Governors Association, and Charlie Taylor, Headteacher, Willows School; I Can, National Autistic Society, Special Educational Consortium, and YoungMinds (at 10.30am)

9:30am

The Wilson Room, Portcullis House

Environmental Audit
Subject: Green Investment Bank
Witnesses: RenewableUK, Green Alliance, and The Aldersgate Group; Carbon Trust, Energy Technologies Institute, and Ofgem (at 3.30pm)

2:30pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Northern Ireland Affairs
Subject: Corporation Tax
Witnesses: Northern Ireland Economic Reform Group; Invest Northern Ireland (at 4.00pm); Chartered Institute of Taxation and PricewaterhouseCoopers (at 4.45pm)

3:00pm

Committee Room 5, Palace of Westminster

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Farming in the Uplands
Witnesses: Commission for Rural Communities

3:00pm

Committee Room 16, Palace of Westminster

Public Accounts
Subject: The Academies Programme
Witnesses: Sir Ewan Harper, Chief Executive, United Learning Trust and Lucy Heller, Managing Director, Schools UK, Absolute Return for Kids; David Bell, Permanent Secretary, Peter Lauener, Chief Executive, Young People’s Learning Agency, and Peter Houten, Director, Academies Policy Group, Education Standards Directorate, Department for Education (at 4.15pm)

3:30pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Thursday 28 October

Health
Subject: Revalidation of Doctors
Witnesses: General Medical Council

9:15am

Committee Room 8, Palace of Westminster

Public Administration
Subject: Work of the Cabinet Office
Witnesses: Sir Gus O’Donnell KCB, Secretary of the Cabinet and Head of the Home Civil Service and Ian Watmore, Chief Operating Officer, Efficiency and Reform Group, Cabinet Office

9:30am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Treasury
Subject: Comprehensive spending Review
Witnesses: Lord Turnball KCB

9:45am

The Thatcher Room, Portcullis House

Political and Constitutional Reform
Subject: Lessons from the process of government formation after the 2010 general election
Witnesses: Dr Catherine Haddon, Institute for Government, Professor Robert Hazell, Constitution Unit, UCL and Dr Ruth Fox, Hansard Society

10:00am

The Wilson Room, Portcullis House

Energy and Climate Change
Subject: The effect on energy usage of extending British Summer Time
Witnesses: Dr Elizabeth Garnsey and Dr Simon Hill, University of Cambridge, Alan Smart, National Grid

10:15am

Committee Room 16, Palace of Westminster

Friday 29 October

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.