Session 2010-12
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin

Weekly Information Bulletin: 30th October 2010

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments, and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: www.parliament.uk/directories/hciolists/selmem.cfm

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: www.parliament.uk/parliamentary_committees/parliamentary_committees16.cfm

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership announcements and changes:

None

Select Committee Meetings

25 – 29 October 2010

Monday 25 October

Treasury
Subject: Appointments to Budget Responsibility Committee
Witnesses: Professor Stephen Nickell CBE; Graham parker CBE

Communities and Local Government
Subject: The Abolition of Regional Spatial Strategies
Witnesses: Colin Haylock, Junior Vice President, The Royal Town Planning Institute and Hugh Ellis, Town and Country Planning Institute; Ron Morton, Shortwood Green Belt Campaign, Mark Steele, Ringwood Town Council and Alice Ross, Save the Countryside (at 5.15pm); Justin Milward, Woodland Trust, Fiona Howie, Campaign to Protect Rural England and Brenda Pollack, SE Sustainability Forum (at 5.40pm).

Back Bench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

Tuesday 26 October

Public Accounts
Subject: Financing PFI projects in the credit crisis and the Treasury’s response
Witnesses: Andrew Hudson, Accounting Officer and Director, Public Services, Charles Lloyd, former Head of PFI, HM Treasury and Andy Rose, Head of Financial Markets, Infrastructure UK

Treasury
Subject: Financial Regulation
Witnesses: Jacques Aigrain, Chairman, LCH.Clearnet, and Xavier Rolet, Chief Executive, London Stock Exchange; Baroness Hogg, Chair, Financial Reporting Council, and Stephen Haddrill, Chief Executive, Financial Reporting Council (at 10.45am)

International Development
Subject: (i) The 2010 Millennium Development Goals Review Summit (ii) Pre-Appointment Hearing for the Proposed Chair of the New Independent Commission on Aid Impact
Witnesses: (i) Myles Wickstead, Visiting Professor (International Relations), Open University and Head of Secretariat, Commission for Africa, and Andrew Shepherd, Director, Chronic Poverty Research Centre, Overseas Development Institute (ii) Graham Ward, proposed Chief Commissioner (at 11am)

Justice
Subject: The work of the Lord Chief Justice
Witnesses: Rt Hon the Lord Judge, Lord Chief Justice

Energy and Climate Change
Subject: UK Deepwater Drilling - Implications of the Gulf of Mexico Oil Spill
Witnesses: Health and Safety Executive, UK Maritime and Coastguard Agency, Dr Jonathan Wills, Councillor on Shetland Islands, ClientEarth; DONG Exploration and Production UK, Chevron UK, Total Exploration and Production UK (at 11.15am)

Health
Subject: Public Expenditure
Witnesses: National Health Service Confederation; Local Government Association, and Association of Directors of Adults’ Social Services (at 11.30am)

Home Affairs
Subject: (i) Policing: Police and Crime Commissioners; (ii) Firearms control; (iii) The work of HMIC
Witnesses: (i) Professor Jonathan Shepherd CBE; (ii) Professor Peter Squires (at 11.00am); Independent Complaints Commission (at 11.30am); Gun Trade Association, Countryside Association, and British Association of Shooting and Conservation (at 11.50am); (iii) Sir Dennis O’Connor, HM Chief Inspector of Constabulary (at 12.30pm)

Culture, Media and Sport
Subject: Funding of the arts and heritage
Witnesses: Mhora Samuel, Director, The Theatres Trust Mark Pemberton, Director, Association of British Orchestras Danny Moar, Director, Theatre Royal, Bath; Roy Clare, Chief Executive, Museums, Libraries and Archives Council Dr Michael Dixon, Chair, National Museum Directors’ Conference (at 11.45am)

Business, Innovation and Skills
Subject: Comprehensive Spending Review
Witnesses: Rt Hon Vince Cable MP, Secretary of State, and Rt Hon David Willetts MP, Minister for Universities and Science, Department for Business, innovation and Skills

Defence
Subject: Operations in Afghanistan
Witnesses: Major General Gordon Messenger DSO and Bar OBE, Strategic Communications Officer, and officials, Ministry of Defence, Matt Tee, Permanent Secretary for Government Communications, Cabinet Office, and Colonel (Retired) Christopher Langton OBE

Wednesday 27 October

Science and Technology
Subject: (i) The Reviews into the Climatic Research Unit’s e-mails at the University of East Anglia; (ii) The Government Office for Science Annual Review 2009
Witnesses: (i) Sir Muir Russell, Head of the Independent Climate Change E-mails Review, Professor Edward Acton, Vice-Chancellor, and Professor Trevor Davies, Pro Vice Chancellor for Research, University of East Anglia; (ii) Professor Sir John Beddington, Government Chief Scientific Adviser (at 10.45am)

Work and Pensions
Subject: Youth unemployment and the Future Jobs Fund
Witnesses: Be Birmingham, Glasgow Works, and Groundwork UK; Confederation of British Industry, Tracy Fishwick, Centre for Economic and Social Inclusion, and Professor Paul Gregg, University of Bristol (at 10.30am)

Education
Subject: Behaviour and discipline in schools
Witnesses: Association of School and College Leaders, National Association of Head Teachers, National Governors Association, and Charlie Taylor, Headteacher, Willows School; I Can, National Autistic Society, Special Educational Consortium, and YoungMinds (at 10.30am)

Environmental Audit
Subject: Green Investment Bank
Witnesses: RenewableUK, Green Alliance, and The Aldersgate Group; Carbon Trust, Energy Technologies Institute, and Ofgem (at 3.30pm)

Northern Ireland Affairs
Subject: Corporation Tax
Witnesses: Northern Ireland Economic Reform Group; Invest Northern Ireland (at 4.00pm); Chartered Institute of Taxation and PricewaterhouseCoopers (at 4.45pm)

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Farming in the Uplands
Witnesses: Commission for Rural Communities

Public Accounts
Subject: The Academies Programme
Witnesses: Sir Ewan Harper, Chief Executive, United Learning Trust and Lucy Heller, Managing Director, Schools UK, Absolute Return for Kids; David Bell, Permanent Secretary, Peter Lauener, Chief Executive, Young People’s Learning Agency, and Peter Houten, Director, Academies Policy Group, Education Standards Directorate, Department for Education (at 4.15pm)

Thursday 28 October

Health
Subject: Revalidation of Doctors
Witnesses: General Medical Council

Public Administration
Subject: Work of the Cabinet Office
Witnesses: Sir Gus O’Donnell KCB, Secretary of the Cabinet and Head of the Home Civil Service and Ian Watmore, Chief Operating Officer, Efficiency and Reform Group, Cabinet Office

Treasury
Subject: Comprehensive spending Review
Witnesses: Lord Turnball KCB

Political and Constitutional Reform
Subject: Lessons from the process of government formation after the 2010 general election
Witnesses: Dr Catherine Haddon, Institute for Government, Professor Robert Hazell, Constitution Unit, UCL and Dr Ruth Fox, Hansard Society

Energy and Climate Change
Subject: The effect on energy usage of extending British Summer Time
Witnesses: Dr Elizabeth Garnsey and Dr Simon Hill, University of Cambridge, Alan Smart, National Grid

Friday 29 October

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

Forthcoming Select Committee Meetings
1 – 5 November 2010

Monday 1 November

Treasury
Subject: Comprehensive spending Review
Witnesses: Carl Emmerson, Acting Director, Institute for Fiscal Studies; John Appleby, Chief Economist, Kings Fund, witness tbc, Overseas Development Institute (at 5.15pm); Dr Paul Cornish, Head, International Security Programme, Chatham House, Trevor Taylor, Professorial Research Fellow in Defence Management, RUSI, Malcolm Chalmers, Professorial Fellow in British Security Policy, RUSI (at 5.45pm)

4:15pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Communities and Local Government
Subject: Localism
Witnesses: Cllr Colin Barrow, Leader, Westminster City Council, Cllr Steve Reed, Leader, Lambeth Council, Cllr Richard Kemp, Leader, LGA Liberal Democrats

5:15pm

The Grimond Room, Portcullis House

Tuesday 2 November

Treasury
Subject: Comprehensive spending Review
Witnesses: John Philpott, Chief Economist, CIP, Adam Lent, Chief Economist, TUC, Priyen Patel, Financial Affairs and Local Government Adviser, FSB, Ian McCafferty, Chief Economist, CBI; Gillian Guy, Chief Executive, Citizens Advice, David Montague, Chief Executive, L&Q Group, David Orr, Chief Executive, National Housing Federation (at 11.00am)

9:45am

The Thatcher Room, Portcullis House

Energy and Climate Change
Subject: UK Deepwater Drilling
Witnesses: Charles Hendry MP, Minister of State, Department of Energy and Climate Change, and officials

10:15am

The Wilson Room, Portcullis House

Health
Subject: Commissioning
Witnesses: Professor Steve Field, Chair of Council, Royal College of GPs, Dr Richard Vautrey, Deputy Chair, BMA General Practitioners Committee, Dr James Kingsland, President, National Association of Primary Care, and NHS Alliance; Panel of GPs (at 11.30am)

10:30am

Committee Room 8, Palace of Westminster

Justice
Subject: The role of the Probation Service
Witnesses: Lesley Thompson, Northwest Training Consortium, Mark Mitchell, Portsmouth University, and the Probation Chiefs Association; Skills for Justice, and National Offender Management System (Noms) (at 11.30am)

10:30am

Committee Room 19, Palace of Westminster

Public Accounts
Subject: Ministry of Justice Financial Management Report
Witnesses: Sir Suma Chakrabarti KCB, Permanent Secretary, Ann Beasley, Director General Finance, Ministry of Justice and Carolyn Downs, Chief Executive, Legal Services Commission.

10:30am

Committee Room 16, Palace of Westminster

Culture, Media and Sport
Subject: Funding of the arts and heritage
Witnesses: Mr Edward Harley, President, Historic Houses Association, Carole Souter, Chief Executive, Heritage Lottery Fund, and Mr Loyd Grossman OBE, Chair, Heritage Alliance; David Lee, Editor, The Jackdaw, Dr Tiffany Jenkins, Arts and Society Director, Institute of Ideas, and Mr Norman Lebrecht (writer and commentator) (at 11.45am)

10:45am

Committee Room 17, Palace of Westminster

Transport
Subject: Transport and the economy
Witnesses: Hull City Council and North Lincolnshire Council; Associated British Ports, Freight Transport Association, Hull & Humber Chamber of Commerce, and East Yorkshire Federation of Small Businesses (at 11.35am); East Yorkshire Motor Services, First Hull Trains, Hull Environment Forum, and Professor Peter Mackie (at 12.10pm)

11:00am

Maritime Museum, Kingston-upon-Hull

Home Affairs
Subject: (i) Firearms Control (ii) Rules Governing Enforced Removal from the UK
Witnesses: (i) Harry Berger, Dr Ian Chrystie, Kevin Moore, Emma Percival, and Jude Talbot; Mr Jamie Reed, MP for Copeland, Rev. Richard Lee, Team Rector of Egremont, and Professor John Ashton, Joint Director of Public Health, Cumbria Primary Care Trust and Cumbria County Council (at approximately 11.30am); and Gun Control Network (at approximately 12.00pm); (ii) G4S (at approximately 12.30pm)

11:00am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Wednesday 3 November

Public Administration
Subject: Smaller Government: Shrinking the Quango State
Witnesses: Youth Justice Board for England and Wales, National Policing Improvement Agency, and Sport England; Rt Hon Francis Maude MP, Minister for the Cabinet Office (at 10.15am)

9:30am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Work and Pensions
Subject: Changes to Housing Benefit announced in the June 2010 Budget
Witnesses: Lord Freud, Minister for Welfare Reform, Department for Work and Pensions

9:30am

Committee Room 8, Palace of Westminster

Education
Subject: The role and performance of Ofsted
Witnesses: David Sherlock CBE, Maurice Smith CB, Lord Sutherland of Houndwood KT, and Sir Mike Tomlinson CBE

9:30am

The Wilson Room, Portcullis House

Science and Technology
Subject: Scientific advice and evidence in emergencies
Witnesses: Dr Sue Loughlin, Head of Volcanology, British Geological Survey, Dr Guy Gratton, Royal Aeronautical Society, Ray Elgy, Head of Licensing & Training Standards, Civil Aviation Authority, and Tim Steeds, Director of Safety & Security, British Airways; Dr Miles Parker, Deputy Chief Scientific Adviser, Department for Environment, Food and Rural Affairs, Professor Brian Collins, Chief Scientific Adviser, Department for Transport, and Professor Julia Slingo, Chief Scientist, Met Office (at 10.45am)

9:45am

The Thatcher Room, Portcullis House

Treasury
Subject: Comprehensive spending Review
Witnesses: Treasury Officials

10:00am

The Grimond Room, Portcullis House

Treasury
Subject: Comprehensive spending Review
Witnesses: Danny Alexander MP, Chief Secretary to the Treasury

2:00pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Foreign Affairs
Subject: FCO Performance and Finances
Witnesses: Martin Davidson CMG, Chief Executive, and Vernon Ellis, Chair, British Council; Peter Horrocks, Director, and Richard Thomas, Chief Operating Officer, BBC Global News (at 3.30pm)

2:30pm

The Grimond Room, Portcullis House

Scottish Affairs
Subject: Strategic Defence and Security Review and Spending Review
Witnesses: Rt Hon Michael Moore MP, Secretary of State for Scotland, and Alisdair McIntosh, Director, Scotland Office

2:30pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Defence
Subject: Operations in Afghanistan
Witnesses: Major General (Retired) Andrew Mackay CBE, Colonel (Retired) Richard Kemp CBE, and Professor Anthony King, Exeter University

2:30pm

The Wilson Room, Portcullis House

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Future flood and water management legislation
Witnesses: Richard Benyon MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs

3:00pm

Committee Room 6, Palace of Westminster

Environmental Audit
Subject: Embedding sustainable development across Government, after the Secretary of State’s announcement on the future of the Sustainable Development Commission
Witnesses: Michael Anderson, Director General, Strategy Finance Performance and Evidence Group, Department for Environment, Food and Rural Affairs, and William Jordan, Chief Sustainability Officer, Cabinet Office

3:00pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Public Accounts
Subject: Community Care Grant
Witnesses: Karamjit Singh CBE, Social Fund Commissioner, Independent review Service; Darra Singh, Chief Executive, Jeremy Groombridge, Director, Jobcentre Plus and Neil Couling, Director, Employment Group, Department for Work and Pensions (at 4.15pm)

3:30pm

Committee Room 16, Palace of Westminster

Thursday 4 November

Health
Subject: Revalidation of Doctors
Witnesses: Academy of Medical Royal Colleges; British Medical Association (at 10.15)

9:15am

Committee Room 8, Palace of Westminster

Treasury
Subject: Comprehensive spending Review
Witnesses: George Osborne MP, Chancellor of the Exchequer

9:45am

The Thatcher Room, Portcullis House

Political and Constitutional Reform
Subject: Lessons from the process of government formation after the 2010 general election
Witnesses: Sir Gus O’Donnell, Cabinet Secretary

10:00am

The Wilson Room, Portcullis House

Business, Innovation and Skills
Subject: Government Assistance to Industry
Witnesses: Department for Business, Innovation and Skills officials

10:30am

The Grimond Room, Portcullis House

Welsh Affairs
Subject: Severn Crossing Toll
Witnesses: Severn River Crossing plc; Ieuan Wyn Jones AM, Deputy First Minister for Wales and Minister for the Economy and Transport, Welsh Assembly Government (at 12.45pm)

11:45am

National Assembly for Wales, Cardiff Bay

Friday 5 November

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.