some default text...

Session 2010-12
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin

Weekly Information Bulletin: 11th December 2010

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments, and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: www.parliament.uk/directories/hciolists/selmem.cfm

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: www.parliament.uk/parliamentary_committees/parliamentary_committees16.cfm

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership announcements and changes:

Joint Committee on Consolidation Bills:

Mr Robert Buckland

Martin Caton

Mrs Jenny Chapman

Damian Collins

Jim Dobbin

Mr Stephen Dorrell

Charlie Elphicke

Paul Farrelly

Yvonne Fovargue

Jesse Norman

Sir Robert Smith

Justin Tomlinson

Joint Committee on the National Security Strategy:

Mr James Arbuthnot

Mr Adrian Bailey

Margaret Beckett

Sir Alan Beith

Malcolm Bruce

Fabian Hamilton

Paul Murphy

Richard Ottaway

Mark Pritchard

Sir Malcolm Rifkind

Keith Vaz

Mr Tim Yeo

Lord Cope of Berkeley

Lord Fellowes

Lord Foulkes of Cumnock

Lord Harris of Haringey

Lord Lee of Trafford

Baroness Manningham-Buller

Baroness Ramsay of Cartvale

Lord Sterling of Plaistow

Baroness Taylor of Bolton

Lord Waldegrave of North Hill

Select Committee Meetings

6 – 10 December 2010

Monday 6 December

Backbench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

Communities and Local Government
Subject: Local authority publicity
Witnesses: Cllr Gerald Vernon-Jackson, Deputy Chair, Local Government Association, Jules Pipe, Chair, London Councils, John Findlay, Chief Executive, NALC; Lynne Anderson, Communications Director, The Newspaper Society, Simon Edgley, Managing Director, Trinity Mirror Southern, Michelle Stanistreet, Deputy General Secretary, NUJ, and Roy Greenslade, Commentator (at 5.00pm); Rt Hon Grant Shapps MP, Minister for Housing and Local Government, Department for Communities and Local Government (at 5.40pm)

European Scrutiny
Subject: European Union Bill
Witnesses: David Lidington MP, Minister for Europe, Foreign and Commonwealth Office

Treasury
Subject: Autumn forecast
Witnesses: Robert Chote, Chair, Graham Parker CBE, Member, and Professor Stephen Nickell CBE, Member, Budget Responsibility Committee, Office for Budget Responsibility

Administration
Subject: Catering Services in the House of Commons
Witnesses: Duncan Ackery, Consultant, EP Evolution; Rupert Ellwood, International Growth Manager, Waitrose (at 5.30pm)

Tuesday 7 December

Treasury
Subject: Competition and Choice in Banking; Financial Regulation
Witnesses: Eric Daniels, Group Chief Executive, and Helen Weir CBE, Group Executive Director, Retail, Lloyds Banking Group, Stephen Hester, Group Chief Executive, Royal Bank of Scotland Group (at 10.45am); Benny Higgins, Chief Executive, Tesco Bank (at 11.45am)

Energy and Climate Change
Subject: The Big Six Energy Companies
Witnesses: Mark Hanafin, Managing Director of Energy, Centrica, Paul Spence, Director of Strategy and Regulation, EDF Energy, Paul Golby, CEO, E.ON UK, Volker Beckers, CEO, RWE npower, Alistair Philips-Davies, Energy Supply Director, Scottish and Southern Energy, and John Campbell, Director of Energy Wholesale, Scottish Power

Communities and Local Government
Subject: Localism
Witnesses: Lorraine Roberts, Interim Director, London Civic Forum, Stian Westlake, Executive Director of Policy and Research, NESTA, Commission for Rural Communities and Community Development Foundation

Transport
Subject: Transport and the economy
Witnesses: British Air Transport Association, Association of Train Operating Companies, UK Major Ports Group and Chartered Institute of Logistics and Transport; RAC Foundation, ADEPT, and Stagecoach (at 10.50am); Professor Roger Vickerman, Royal Town Planning Institute and Local Government Association (at 11.40am)

International Development
Subject: The Future of CDC
Witnesses: Equity for Africa, University of Manchester, Sierra Investment Fund; Oxfam and Private Eye (at 11.45.am)

Business, Innovation and Skills
Subject: Government Assistance to Industry
Witnesses: Mark Prisk MP, Minister of State for Business and Enterprise, Department for Business, Enterprise and Skills

Public Accounts
Subject: Cancer Services
Witnesses: Sir David Nicholson KCB, Chief Executive, NHS, Christine Connelly, Chief Information Officer and Professor Sir Mike Richards, National Clinical Director for Cancer and End of Life Care, Department of Health

Public Administration
Subject: Smaller Government: What do Ministers do?
Witnesses: Norman Baker MP, Parliamentary Under-Secretary of State, and Mike Penning MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Transport; William Rickett, and Dan Corry (at 11.30am)

Health
Subject: Commissioning
Witnesses: The Patients Association, National Voices, MIND, and Age UK; Local Government Association, UNISON Healthcare, Association of Directors of Public Health, and NHS Partners Network (at 11.45am)

Home Affairs
Subject: Police use of Tasers
Witnesses: Kevin Coles, Managing Director, Pro-Tect Systems; Assistant Chief Constable Simon Chesterman, ACPO lead, Assistant Chief Constable Andy Adams, Kent Police (at approximately 11.30am); Home Office Scientific Development Branch and Home Office officials (at 12 noon)

Culture, Media and Sport
Subject: Funding of the arts and heritage
Witnesses: Barbara Hayes, Deputy Chief Executive, and Richard Combes, Head of Policy, Authors' Licensing & Collecting Society Ltd, Jim Parker, Registrar, Public Lending Right, and Stella Duffy, Author


Wednesday 8 December

Education
Subject: The role and performance of Ofsted
Witnesses: Eleanor Schooling, Association for Directors of Children’s Services, Professor Nick Frost, Leeds Metropolitan University; The Daycare Trust, The Fostering Network and National Children’s Bureau (at 10.30am)

Treasury
Subject: Autumn forecast
Witnesses: Rt Hon George Osborne MP, Chancellor of the Exchequer

European Scrutiny
Subject: European Union Bill
Witnesses: Professor Simon Hix, European and Comparative Politics, Department of Government, London School of Economics; Professor Ken Minogue, Emeritus Professor of Political Science, London School of Economics (at 3.30pm)

Foreign Affairs
Subject: Role of the FCO in UK Government
Witnesses: Professor the Lord Hennessy of Nympsfield FBA, Attlee Professor of Contemporary British History, Queen Mary College, University of London; Rt Hon Lord Jay GCMG, FCO Permanent Under-Secretary 2002-2006 (at 3.30pm)

Scottish Affairs
Subject: Postal Services in Scotland
Witnesses: Consumer Focus Scotland; National Federation of Subpostmasters (at 3.30pm)

Environmental Audit
Subject: Green Investment Bank
Witnesses: RegenSW, Consumer Focus, Co-operative Bank, and Woodland Trust

Northern Ireland Affairs
Subject: Corporation Tax
Witnesses: Federation of Small Businesses

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: The impact of Common Agricultural Policy reform on UK agriculture
Witnesses: The Royal Society for the Protection of Birds, and The Campaign to Protect Rural England; Tenant Farmers Association (at 4.15pm)

Procedure
Subject: Ministerial Statements to Parliament
Witnesses: Mark Durkan MP Jane Ellison MP Paul Flynn MP Duncan Hames MP Mr Nick Raynsford MP

Public Accounts
Subject: DWP Official Error
Witnesses: Sir Leigh Lewis KCB, Permanent Secretary, John Oliver, Director of Benefit Performance, and Ruth Owen, Chief Operating Officer, Jobcentre Plus, Department for Work and Pensions

Thursday 9 December

Political and Constitutional Reform
Subject: Prospects for codifying the relationship between central and local government
Witnesses: Local Authority Chief Executives: Andrea Hill, Suffolk, Sir Howard Bernstein, Manchester, and Stephen Hughes, Birmingham

Friday 10 December

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

Forthcoming Select Committee Meetings
13 – 17 December 2010

Monday 13 December

Treasury
Subject: European Financial Regulation
Witnesses: Michael Barnier, European Commissioner for Internal Market and Services

3:00pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Committees on Arms Export Controls
Subject: Strategic Export Controls
Witnesses: Amnesty International UK, Oxfam GB, Saferworld; Export Group for Aerospace and Defence (EGAD) (at 5.00pm)

4:00pm

Committee Room 5, Palace of Westminster

Back Bench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

4:00pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Administration
Subject: Catering Services in the House of Commons
Witnesses: Hamish Cook, Chief Executive and Managing Directors’ Representative International, Spotless Group; Simon Dobson, Managing Director, Delaware North Companies UK (Ltd) at 5.30pm)

5:00pm

Committee Room 16, Palace of Westminster

Justice
Subject: The work of the MoJ and its resources
Witnesses: Sir Suma Chakrabarti KCB, Permanent Secretary, Helen Edwards CBE, Director General Justice Policy Group, and Ann Beasley CBE, Director General Finance, Ministry of Justice

5:00pm

The Wilson Room, Portcullis House

Tuesday 14 December

Education
Subject: The Spending Review settlement for the Department for Education and The Schools White Paper 2010
Witnesses: Rt Hon Michael Gove MP, Secretary of State for Education, and David Bell, The Permanent Secretary, Department for Education

9:30am

The Thatcher Room, Portcullis House

Treasury
Subject: Competition and choice in the banking sector
Witnesses: Vernon Hill, Vice Chairman, Metro Bank

10:00am

The Wilson Room, Portcullis House

Transport
Subject: Transport and the economy
Witnesses: Rt Hon Theresa Villiers MP, Minister of State, Department for Transport

10:15am

Committee Room 6, Palace of Westminster

Justice
Subject: Draft Sentencing Guidelines on Assault and the work of the council
Witnesses: Lord Justice Leveson, Chairman, Sentencing Council

10:15am

Committee Room 5, Palace of Westminster

Welsh Affairs
Subject: S4C
Witnesses: Rheon Tomos, Vice Chairman, and Arwell Ellis Owen, Acting Chief Executive, S4C

10:30am

Committee Room 15, Palace of Westminster

International Development
Subject: The Future of CDC
Witnesses: Richard Laing, CEO, Richard Gillingwater CBE, Chairman and Rod Evison, Managing Director, Africa, CDC plc

10:30am

Committee Room 20, Palace of Westminster

Public Accounts
Subject: Ofcom: the effectiveness of converged regulation
Witnesses: Ed Richards, Chief Executive, Ofcom

10:30am

Committee Room 16, Palace of Westminster

Culture, Media and Sport
Subject: London 2012 Olympic and Paralympic Games
Witnesses: Lord Coe, Chairman, and Paul Deighton, Chief Executive, London Organising Committee of the Olympic and Paralympics Games, John Armitt CBE, Chairman, and David Higgins, Chief Executive, Olympic Delivery Authority; Tim Reddish OBE, Chairman, British Paralympic Association, and Lord Moynihan, Chairman, British Olympic Association (at 12 noon)

10:45am

The Grimond Room, Portcullis House

Energy and Climate Change
Subject: The Revised Draft National Policy Statements on Energy
Witnesses: Royal Society for the Protection of Birds, Campaign to Protect Rural England, Friends of the Earth; Nuclear Industry Association, Royal Town Planning Institute, Energy UK, Citibank and Renewable Energy Association (at 11.45am)

11:00am

Committee Room 17, Palace of Westminster

Home Affairs
Subject: (i)The Government’s review of counter-terrorism; (ii) The work of the Home Secretary
Witnesses: (i) Lord Macdonald of River Glaven, Independent overseer of the Review of Counter-Terrorism and Security Powers; (ii) Rt Hon Theresa May MP, Home Secretary (at 12.40pm)

12:15pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Joint Committee on Human Rights
Subject: Policing and Protest
Witnesses: National Campaign against Fees and Cuts and National Union of Students; Association of Chief Police Officers and Metropolitan Police Service (at 1.00pm)

12:30pm

Committee Room 4A, Palace of Westminster

Scottish Affairs
Subject: Postal Services in Scotland
Witnesses: Mutuo; Unite and Communication Workers Union (at 3.00pm)

2:30pm

Committee Room 6, Palace of Westminster

Wednesday 15 December

Health
Subject: Commissioning
Witnesses: Rt Hon Andrew Lansley CBE MP, Secretary of State, Dame Barbara Hakin DBE, National Managing Director of Commissioning Development, and Dr David Colin-Thomé OBE, National Director for Primary Care, Department of Health

9:15am

Committee Room 8, Palace of Westminster

European Scrutiny
Subject: European Union Bill Inquiry
Witnesses: Sir John Grant KCMG, former UK Permanent Representative to the European Union

9:30am

Committee Room 16, Palace of Westminster

Education
Subject: Looked-after children
Witnesses: Jon Fayle, Chair, National Association of Independent Reviewing Officers, David Holmes, Chief Executive, British Association for Adoption and Fostering, Dr Roger Morgan OBE, Children’s Rights Director for England, and Maxine Wrigley, Chief Executive, A National Voice; Tim Loughton MP, Parliamentary Under-Secretary for State, Department for Education (at 10.30am)

9:30am

The Wilson Room, Portcullis House

Public Administration
Subject: Work of the First Civil Service Commissioner and Commissioner for Public Appointments
Witnesses: Rt Hon Dame Janet Paraskeva DBE, First Civil Service Commissioner, and Dame Janet Gaymer DBE QC, Commissioner for Public Appointments

10:15am

Committee Room 6, Palace of Westminster

Science and Technology
Subject: Technology Innovation Centres
Witnesses: Dr David Bembo, Member of Council, Association for University Research and Industry Links, Dr Tim Bradshaw, Head of Enterprise & Innovation, Confederation of British Industry, Professor Ric Parker FREng, Director of Research & Technology, Rolls-Royce Group, and Patrick Reeve, Chair of the BVCA Venture Capital Public Policy Committee, British Private Equity and Venture Capital Association

10:15am

The Thatcher Room, Portcullis House

Justice
Subject: Access to Justice and Sentencing
Witnesses: Rt Hon Kenneth Clarke QC MP, Lord Chancellor and Secretary of State, Ministry of Justice

10:30am

The Grimond Room, Portcullis House

Culture, Media and Sport
Subject: BBC Annual Report and Accounts 2009-10
Witnesses: Mark Thompson, Director General, BBC, and Sir Michael Lyons, Chairman, BBC Trust

10:45am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Defence
Subject: Operations in Afghanistan
Witnesses: Rt Hon Liam Fox MP, Secretary of State for Defence

2:30pm

The Grimond Room, Portcullis House

Scottish Affairs
Subject: Postal Services in Scotland
Witnesses: Royal Mail Group; Ofcom, Postcomm (at 3.30pm); Edward Davey MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Business, Innovation and Skills (at 4.15pm)

2:30pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: The use of cloned animals and their offspring in agriculture
Witnesses: Mr James Paice MP, Minister of State for Agriculture, Department for Environment, Food and Rural Affairs and Rt Hon Lord Rooker, Chairman, Food Standards Agency

3:00pm

Committee Room 6, Palace of Westminster

Energy and Climate Change
Subject: UN Climate Change Negotiations in Cancun
Witnesses: Rt Hon Chris Huhne MP, Secretary of State, Department of Energy and Climate Change

3:15pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Public Accounts
Subject: Major Projects Report 2010
Witnesses: Ursula Brennan, Permanent Under-Secretary, General Kevin O’Donoghue, Chief of Defence Materiale, Vice Admiral Paul Lambert, Deputy Chief of Defence Staff (Equipment Capability), and Andrew Tyler, Chief Operating Officer, Defence Equipment and Support, Ministry of Defence

3:30pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Foreign Affairs
Subject: Role of the FCO in UK Government
Witnesses: Rt Hon David Miliband MP and Rt Hon Sir Malcolm Rifkind MP, former Foreign Secretaries

3:30pm

The Wilson Room, Portcullis House

Thursday 16 December

Political and Constitutional Reform
Subject: Prospects for codifying the relationship between central and local government
Witnesses: Bill Moyes, Institute for Government and Jessica Crowe, Centre for Public Scrutiny; Simon Parker, New Local Government Network, and Jessica Crowe, Centre for Public Scrutiny (at 10.30am); and Sir Simon Milton, Greater London Authority (at 11.00am)

10:00am

The Wilson Room, Portcullis House

Public Accounts
Subject: Procurement of the M25 private finance contract
Witnesses: Martin Capstick, Director, Strategic Roads and National Networks, Dept of Transport, Graham Dalton, Chief Executive, Highways Agency, Ginny Clarke, Chief Highways Engineer and Network Services Director

10:15am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Friday 17 December

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.