Session 2010-12
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin

Weekly Information Bulletin: 7th May 2011

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: http://www.parliament.uk/mps-lords-and-offices/mps/select-committee-membership/

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: http://www.parliament.uk/about/how/committees/select/

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership announcements and changes:

None

Select Committee Meetings

9 – 13 May 2011

Monday 2 May

None

Tuesday 3 May

*Culture, Media and Sport
Subject: Ofcom
Witnesses: Colette Bowe, Chair and Ed Richards, Chief Executive, Ofcom

Business, Innovation and Skills
Subject: The future of higher education
Witnesses: 157 Group; The Open University; Association of Colleges; Association of Teachers and Lecturers; The Sutton Trust

*Public Administration
Subject: Funding of the Voluntary sector
Witnesses: Chris Blackhurst, City Editor, London Evening Standard, Martin Brookes, Chief Executive, New Philanthropy Capital, Robert Mirsky, Head of Hedge Funds UK, KPMG, and Sir Sandy Crombie, Senior Independent Director, Royal Bank of Scotland

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: EU proposals for the dairy industry
Witnesses: The Co-operative Group

Back Bench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

*Joint Committee on the Draft Detention of Terrorist Suspects (Temporary Extension) Bills
Witnesses: Lord Stevens of Kirkwhelpington QPM, former Commissioner, and Andy Hayman, former Assistant Commissioner, Metropolitan Police

Transport
Subject: Bus services after the spending review
Witnesses: Ray Wilkes, Victoria Harvey, Terry Kirby, David Redgewell; Norman Baker MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Transport (at 4.45pm)


Wednesday 4 May

Education
Subject: Services for Young People
Witnesses: Terry Ryall, Chief Executive, [the National Young Volunteers’ Service], Mohammed Ahmed, involved volunteer, Dan Allgood, talent year volunteer; Tim Loughton MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Education, and Nick Hurd MP, Parliamentary Secretary, Cabinet Office (at 10.00am)

Work and Pensions
Subject: Migration from Incapacity Benefit to Employment and Support Allowance
Witnesses: Citizen’s Advice Bureau, Rethink, Careers Development Group and Professor Paul Gregg, University of Bristol

Draft Defamation Bill
Subject: To consider the Bill
Witnesses: English Pen, Index on Censorship and Sense about Science; Professor Alastair Mullis, University of East Anglia, and Professor Andrew Scott, London School of Economics (at 10.30am)

Science and Technology
Subject: Peer review
Witnesses: Dr Nicola Gulley, Editorial Director, Institute of Physics Publishing Ltd, Professor Ronald Laskey CBE FRS FMedSci, Vice-President, Academy of Medical Sciences, Dr Robert Parker, Interim Chief Executive, Royal Society of Chemistry, and Professor John Pethica FRS, Physical Secretary and Vice-President, Royal Society

International Development
Subject: Independent Commission for Aid Impact (ICAI)
Witnesses: Graham Ward, Chief Commissioner, ICAI, Mark Foster, Diana Good and John Githongo, Commissioners, Shadow ICAI

Foreign Affairs
Subject: The FCO's human rights work 2010-11
Witnesses: Kate Allen, Director, Amnesty International UK, and David Mepham, UK Director, Human Rights Watch

Environmental Audit
Subject: The impact of UK overseas aid on environmental protection and climate change adaptation and mitigation
Witnesses: Stephen O’Brien MP, Parliamentary Under-Secretary of State for International Development, Department for International Development, and DfID officials

*Energy and Climate Change
Subject: Implications for the North Sea Oil and gas industry of the Budget 2011
Witnesses: Oil and Gas UK, and Oil and Gas Independents Association; Rt Hon Chris Huhne MP, Secretary of State, Department of Energy and Climate Change, and Justine Greening MP, Economic Secretary, HM Treasury (at 4.15pm)

Thursday 5 May

None

Friday 6 May

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

Forthcoming Select Committee Meetings

9 – 13 May 2011

Monday 9 May

Public Accounts
Subject: The InterCity East Coast Passenger Rail Franchise
Witnesses: Lin Homer, Permanent Secretary, Department for Transport, and Elaine Holt, Chairman, Directly Operated Railways Ltd, East Coast Main Line Company Ltd

4:00pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

*Draft Defamation Bill
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Keith Mathieson, Reynolds Porter Chamberlain, Mark Stephens, Finers Stephens Innocent, David Price, David Price Solicitors & Advocates, Marcus Partington, Media Lawyers Association; Nigel Tait, Carter-Ruck, Rod Christie-Miller, Schillings Lawyers, Jeremy Clarke-Williams, Russell Jones & Walker Solicitors, and Duncan Lamont, Charles Russell (at 5.15pm)

4:15pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Communities and Local Government
Subject: Regeneration
Witnesses: Joseph Rowntree Foundation, Centre for Local Economic Strategies and Institute for Public Policy Research North; Housing Market Renewal Pathfinder Chairs, National Housing Federation and Urban Pollinators (at 5.15pm)

4:30pm

The Grimond Room, Portcullis House

Tuesday 10 May

Transport
Subject: Effective road and traffic management
Witnesses: David Brown, Director General of South Yorkshire PTE, pteg, and Peter Nash, Policy Adviser, Stagecoach; Dave Turnbull, Legal Director, National Joint Utilities Group, John Pettigrew, Chief Operating Officer of UK Gas Distribution, National Grid, and Roger Culpin, Chair, Joint Authorities Group (at 10.45am); Simon Beasley, Chair, Urban Traffic Management and Control, Andy Graham, Chair, Co-operative Vehicle Highways Interest Group, Intelligent Transport Systems, and Tony Sharp, Vice President, Institute of Highway Engineers (at 11.30am)

10:15am

Committee Room 6, Palace of Westminster

Energy and Climate Change
Subject: A European Supergrid
Witnesses: Friends of the Supergrid, Institution of Engineering and Technology; Pöyry, RenewableUK (at 11.15am)

10:15am

The Grimond Room, Portcullis House

Business, Innovation and Skills
Subject: The future of higher education
Witnesses: Higher Education Funding Council for England, Fair Access, and Universities and Colleges Admissions Service; Higher Education Policy Institute (at 11.45am)

10:30am

Committee Room 16, Palace of Westminster

Health
Subject: Complaints and Litigation
Witnesses: Desmond Hudson, The Law Society of England and Wales, Muiris Lyons, The Association of Personal Injury Lawyers, Carole Ayre, Browne Jacobson LLP, and Nicola Wainwright, Leigh Day and Co. Solicitors; Simon Burns MP, Minister of State, and Chris Bostock, Head of User Experience, Department of Health (at 11.45am)

10:30am

Committee Room 5, Palace of Westminster

Justice
Subject: The operation of the Family Courts
Witnesses: Dr Rae Kaspiew, Senior Research Fellow, Australian Institute of Family Research; Dr Maggie Atkinson, Children’s Commissioner for England (at 11.00am)

10:30am

Committee Room 17, Palace of Westminster

*Culture, Media and Sport
Subject: 2018 World Cup Bid
Witnesses: Mike Lee, strategist behind the 2018 Qatar World Cup bid; Lord Triesman, England 2018 World Cup bid (at 11.30am)

10:30am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Public Administration
Subject: Appointment of the Chair of the UK Statistics Authority
Witnesses: Sir Michael Scholar KCB, Chair, Jil Matheson, National Statistician, and Richard Alldritt, Head of Assessment, UK Statistics Authority

10:30am

Committee Room 21, Palace of Westminster

*Speaker's Committee
Subject: IPSA draft Main Estimate 2011-12
Witnesses: Professor Sir Ian Kennedy, Chair, Scott Woolveridge Acting Chief Executive, and Bob Evans, Director of Finance, IPSA

10:40am

The Boothroyd Room, Portcullis House

Home Affairs
Subject: The New Landscape of Policing
Witnesses: Sir Hugh Orde, President, Association of Chief Police Officers, and Mick Creedon, Chief Constable of Derbyshire (at 11.00am); Sir Ian Andrews, Chair, and Trevor Pearce, Director General, Serious Organised Crime Agency (at 11.45am)

11:00am

Committee Room 8, Palace of Westminster

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: EU proposals for the dairy industry
Witnesses: Tesco Stores plc

11:00am

The Thatcher Room, Portcullis House

Back Bench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

1:00pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Joint Committee on the Draft Detention of Terrorist Suspects (Temporary Extension) Bills
Witnesses: Sir Hugh Orde, President of ACPO, John Yates, Assistant Commissioner, Metropolitan Police, and Drew Harris, Assistant Chief Constable, Police Service in Northern Ireland

4:15pm

Committee Room 3, Palace of Westminster

Wednesday 11 May

Science and Technology
Subject: Peer review
Witnesses: Tracey Brown, Managing Director, Sense About Science, Dr Liz Wager, Chair of the Committee on Publication Ethics and Board Member of the UK Research Integrity Office; Mayur Amin, Senior Vice President, Research & Academic Relations, Elsevier, Dr Philip Campbell, Editor-in-Chief, Nature Publishing Group, Robert Campbell, Senior Publisher, Wiley-Blackwell, Dr Fiona Godlee, Editor-in-Chief, BMJ Group, and Dr Andrew Sugden, Deputy Editor & International Managing Editor, Science (at 10.00am)

9:15am

The Thatcher Room, Portcullis House

Education
Subject: 16–19 participation in education and training
Witnesses: (at 9.30am) Deborah Roseveare, Directorate for Education, OECD; and Professor Lorna Unwin, Professor of Vocational Education, Institute of Education. (at 10.30am) National Apprenticeship Service; Laing O’Rourke; Kwik Fit; Humberside Engineering Training Association; and SEMTA

9:30am

Committee Room 16, Palace of Westminster

*Draft Defamation Bill
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Alan Rushbridger, Editor, The Guardian, Philip Johnston, Assistant Editor, Daily Telegraph, and Alastair Brett, Former Legal Director of The Times

9:30am

Committee Room 8, Palace of Westminster

Justice
Subject: (i) Pre-appointment hearing: HM Chief Inspector of Probation; (ii) The role of the Probation Service
Witnesses: (i) HM Chief Inspector of Probation: Preferred Candidate; (ii) Christine Lawrie, Chief Executive and Sebert Cox, Chair, Probation Association, Sue Hall, Chair and Tessa Webb, Vice-Chair, Probation Chiefs’ Association (at 10.15am)

9:30am

Committee Room 5, Palace of Westminster

Work and Pensions
Subject: Remploy
Witnesses: GMB; (10.30am) Ian Russell CBE, Chair, and Tim Matthews, Chief Executive, Remploy

9:30am

The Grimond Room, Portcullis House

Energy and Climate Change
Subject: Ofgem Retail Market Review
Witnesses: Centrica, EDF Energy, E.ON UK, RWE npower, Scottish and Southern Energy, Scottish Power

9:45am

Committee Room 15, Palace of Westminster

*Defence
Subject: Operations in Afghanistan
Witnesses: General Sir David Richards KCB CBE DSO, Chief of the Defence Staff, General Sir Peter Wall KCB CBE ADC Gen, Chief of the General Staff, and General Sir Nicholas Houghton KCB CBE ADC Gen, VCDS, Vice Chief of the Defence Staff, Ministry of Defence

10:30am

The Wilson Room, Portcullis House

Foreign Affairs
Subject: UK-Brazil Relations
Witnesses: UKTI; Professor Andrew Hurrell, Montague Burton Professor of International Relations, University of Oxford, and Dr Marieke Riethof, Lecturer in Latin American Politics, University of Liverpool (at 3.45pm)

2:30pm

The Grimond Room, Portcullis House

Scottish Affairs
Subject: The student immigration system in Scotland
Witnesses: Damien Green MP, Minister of State for Immigration, Home Office and Phil Taylor, Regional Director, Scotland and Northern Ireland, UK Border Agency

2:30pm

Committee Room 6, Palace of Westminster

Environmental Audit
Subject: Sustainable Food
Witnesses: Professor Tim Lang, City University London, Professor Philip Lowe, Rural Economy and Land Use Programme, and WWF-UK

2:45pm

The Thatcher Room, Portcullis House

*Defence
Subject: The Strategic Defence and Security Review and the National Security Strategy
Witnesses: Admiral Sir Mark Stanhope GCB OBE ADC, First Sea Lord and Chief of Naval Staff, General Sir Peter Wall KCB CBE ADC Gen, Chief of the General Staff, and Air Chief Marshal Sir Stephen Dalton KCB ADC, Chief of the Air Staff, Ministry of Defence

2:45pm

The Wilson Room, Portcullis House

European Scrutiny
Subject: Scrutiny performance of the Department of Business, Innovation and Skills
Witnesses: Baroness Wilcox, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Business, Innovation and Skills

3:00pm

Committee Room 19, Palace of Westminster

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Rural Payments Agency
Witnesses: Mark Grimshaw, Chief Executive, Rural Payments Agency

3:00pm

Committee Room 16, Palace of Westminster

Public Accounts
Subject: Office of Rail; Regulation: Regulating Network Rail's Efficiency
Witnesses: Bill Emery, Chief Executive, Michael Lee, Director, Railway Planning and Performance, Paul McMahon, Deputy Director, Railways Markets and Economics, Office of Rail Regulation, and David Higgins, Chief Executive, Network Rail

3:30pm

Committee Room 15, Palace of Westminster


Thursday 12 May

*Political and Constitutional Reform
Subject: Government's programme of political and constitutional reform
Witnesses: Rt Hon Nick Clegg MP, Deputy Prime Minister, and Mark Harper MP, Minister for Political and Constitutional Reform

10:00am

The Wilson Room, Portcullis House

Friday 13 May

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.