Session 2010-12
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin

Weekly Information Bulletin: 21st May 2011

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: http://www.parliament.uk/mps-lords-and-offices/mps/select-committee-membership/

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: http://www.parliament.uk/about/how/committees/select/

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership announcements and changes:

Justice Committee – Mrs Siân C. James discharged, Jeremy Corbyn added

Select Committee Meetings

16 – 20 May 2011

Monday 16 May

Joint Committee on the Draft Detention of Terrorist Suspects (Temporary Extension) Bills*
Witnesses: (at 4.15pm) Rt Hon Theresa May MP, Home Secretary.

Public Accounts
Subject: IT Landscape Review
Witnesses: Ian Watmore, Chief Operating Officer, Efficiency and Reform Group, Cabinet Office, and Joe Harley, Government Chief Information Officer, Cabinet Office

Work and Pensions
Subject: Child Maintenance
Witnesses: Gingerbread, Fatherhood Institute, Centre for Separated Families, Caroline Bryson, social science researcher, and June Venters QC; Stephen Geraghty, former Commissioner, Child Maintenance and Enforcement Commission (at 5.45pm)

Tuesday 17 May

Treasury
Subject: (i) Appointment to the Monetary Policy Committee; (ii) Appointments to the interim Financial Policy Committee
Witnesses: (i) Ben Broadbent; (ii) Sir Richard Lambert (at 10.30am); Donald Kohn (at 11.15am)

Education
Subject: Special Educational Needs Green Paper
Witnesses: Lorraine Petersen OBE, National Association for Special Educational Needs, Jane McConnell, Independent Parental Special Education Advice, Professor Geoff Lindsay, Director, CEDAR, University of Warwick, Sue Bourne, Head, The Avenue School, Reading; Sarah Teather MP, Minister of State, Department for Education (at 11.15am)

International Development
Subject: Infrastructure
Witnesses: Dr Claire Curtis-Thomas, Chief Executive Officer, Institution of Gas Engineers and Managers; Robert Petts, Principal, Intech Associates Consulting Engineers, David Ward, Executive Secretary, Commission for Global Road Safety (at 11.00am)

Culture, Media and Sport*
Subject: London 2012 Olympic and Paralympic Games
Witnesses: Boris Johnson, Mayor of London

Business, Innovation and Skills*
Subject: The future of higher education
Witnesses: Professor Lorraine Dearden, Institute for Fiscal Studies; Professor Nicholas Barr, Professor of Public Economics, London School of Economics; Dr Gavan Conlon, London Economics (at 10.30am) Carl Gilleard, Chief Executive, Association of Graduate Recruiters; Matthew Jaffa, Deputy Head of Policy, Federation of Small Businesses; Oliver Tant, Head of Audit at KPMG (at 11.45am)

Public Administration
Subject: Public Bodies Bill
Witnesses: Professor the Lord Norton of Louth and Baroness Thomas of Winchester

Justice
Subject: Pre-appointment hearing: Prison and Probation Ombudsman
Witnesses: (i) Nigel Newcomen OBE, preferred candidate (ii) Jonathan Ledger, General Secretary, NAPO, and Matthew Lay, Chair Probation Committee, UNISON (at 11.30am)

Health
Subject: Public Health
Witnesses: Professor David Hunter, Director of the Centre for Public Policy and Health, Durham University, Professor Lindsey Davies, Chair and President, Faculty of Public Health, Angela Mawle, Chief Executive, UK Public Health Association, and Dr Fiona Sim, Vice Chair, Royal Society for Public Health

Home Affairs
Subject: The New Landscape of Policing, Work of the UK Border Agency
Witnesses: (i) David Horne, National Policing Improvements Agency (Procurement); Terry Skinner, Chair, Justice and Emergency Services Information Communication Association (JESICA) Group, Intellect, and Tracey Lee, Head of Emergency Services, Steria (at 11.30am); Bill Crothers, Group Commercial Director, Home Office, and Nigel Smith, former Chief Executive, Office of Government Commerce (at 12.00pm); (ii) John Vine, Independent Chief Inspector, UKBA (at 12.30pm)

Back Bench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

Liaison*
Subject: Oral Evidence from the Prime Minister
Witnesses: The Prime Minister

Wednesday 18 May

Draft Defamation Bill
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Sophie Farthing, Policy Officer, Liberty, David Marshall, Senior In-House Lawyer, Which?, Charmian Gooch, Director, Global Witness, Rowan Davies, Campaigns Organiser, Mumsnet; Rt Hon the Lord Mackay of Clashfern KT, Former Lord High Chancellor, and Rt Hon the Lord Wakeham DL, Former Chairman, Press Complaints Commission

Education
Subject: 16–19 participation in education and training
Witnesses: Joanne McAllister, Cumbria County Council 14-19 support team, Professor Tony Watts, Life President, National Institute for Careers Education and Counselling, Martin Doel, Chief Executive, Association of Colleges, Allan Foulds, Head of Cheltenham Bournside School and Sixth Form Centre, Association of School and College Leaders; Brooke House Sixth Form College (at 10.30am)

Work and Pensions
Subject: Migration from Incapacity Benefit to Employment and Support Allowance
Witnesses: Atos Healthcare; Professor Malcolm Harrington (at 10.30am)

Justice
Subject: The role of the Probation Service
Witnesses: Clive Martin, Director, Clinks, Rob Smith, Chief Executive, YSS, Chris Wright, Director of Operations, Catch22, and Andrew Neilson, Assistant Director for Public Affairs and Policy, Howard League

Transport
Subject: The Coastguard, emergency towing vessels and the Maritime Incident Response Group
Witnesses: Steve Brown, Training and Development Manager, Cornwall Fire and Rescue, Andy Brigden, Maritime Manager, Cornwall Council, Capt. Mark Samson, Falmouth Harbour Commissioner, and Rob Grose, Chairman, Truro and Penryn Harbour Forum; Jon Gifford, Honorary President, National Coastwatch Institution, Gus Lewis, Head of Legal and Government Affairs, Royal Yachting Association, and Capt. Kevin Richardson, President, UK Harbour Masters Association (at 12.30pm)

Defence*
Subject: The Strategic Defence and Security Review and the National Security Strategy
Witnesses: Air Chief Marshal (rtd) Lord Stirrup GCB, AFC, former Chief of the Defence Staff; General (rtd) Sir Rupert Smith KCB, DSO, OBE, QGM (at 3.30pm)

Environmental Audit
Subject: Budget 2011 and environmental taxes
Witnesses: Justine Greening MP, Economic Secretary to the Treasury, HM Treasury and officials

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: EU proposals for the dairy industry
Witnesses: Rt Hon James Paice MP, Minister of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs

Procedure
Subject: Lay Membership of the Committee of Standards and Privileges
Witnesses: Rt Hon Kevin Barron MP, Chair, Committee on Standards and Privileges

Thursday 19 May

Transport
Subject: The Coastguard, emergency towing vessels and the Maritime Incident Response Group
Witnesses: Councillor Michael Foxley, Leader of the Administration, The Highland Council, Robert Paterson, Director of Health and Safety, Oil and Gas UK, Tom Piper, Co-ordinator, KIMO UK, Angus Campbell, Leader, Comhairle nan Eilean Siar (Western Isles Council), and Shetland Islands Council

Friday 20 May

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.


Forthcoming Select Committee Meetings
23 – 27 May 2011

Monday 23 May

Treasury
Subject: Accountability of the Bank of England
Witnesses: Dr Sushil Wadhwani CBE (3.30pm); Professor Charles Goodhart CBE (3.30pm); Kate Barker CBE (4.15pm); Professor Willem Buiter (4.15pm), former MPC Members

3:30pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

*Public Accounts
Subject: National Programme for NHS IT
Witnesses: Patrick O’Connell, President, BT Health, Sheri Thureen President UK Healthcare, Computer Sciences Corporation; Christine Connelly, Director General for Informatics, Department of Health, Sir David Nicholson KCB CBE, Chief Executive of the NHS in England, NHS (at 4.45pm)

4:00pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Science and Technology
Subject: Peer review
Witnesses: Dr Rebecca Lawrence, Director, New Product Development, Faculty of 1000 Ltd, Dr Mark Patterson, Director of Publishing, Public Library of Science, Dr Malcolm Read OBE, Executive Secretary, JISC, and Dr Michaela Torkar, Editorial Director, Biomed Central; Dr Janet Metcalfe, Chair, Vitae, Professor Teresa Rees CBE, Professor of Social Science and former Pro Vice Chancellor (Research), Cardiff University, and Professor Ian Walmsley, Pro Vice Chancellor, University of Oxford (at 5.00pm)

4:05pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Draft Defamation Bill
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Nicholas Lansman, Secretary General, Internet Service Providers Association, Mark Gracey, Chair of ISPA’s Content Liability Subgroup ,Internet Service Providers Association, Emma Ascroft, Director of Public Policy UK & Ireland, Yahoo, Dr Ian Walden, Professor of Information and Communications Law and head of the Institute of Computer and Communications Law in the Centre for Commercial Law Studies, Queen Mary University of London; Dick Greener, Publishers Association’s Publishing Law Group, The Publishers Association, Tim Godfray, Chief Executive, The Booksellers Association and Professor Chris Frost, Chair of the National Union of Journalist’s Ethics Council, National Union of Journalists

4:15pm

Committee Room 6, Palace of Westminster

Communities and Local Government
Subject: Regeneration
Witnesses: Keith Burge, Chair, Institute of Economic Development; Kieran McNamara, Chair of CEDOS, Chief Economic Development Officers Society and Association of Directors of Environment, Economy, Planning & Transportation; Dr Hugh Ellis, Chief Planner, Town and Country Planning Association; Paul Evans, Director, UK Regeneration; Richard Summers, President, Royal Town Planning Institute (at 5.10pm)

4:20pm

The Grimond Room, Portcullis House

Justice
Subject: The role of the Probation Service
Witnesses: Martin Narey, former Chief Executive, National Offenders Management Service

4:30pm

Committee Room 16, Palace of Westminster

Foreign Affairs
Subject: The FCO's human rights work 2010-11
Witnesses: Jeremy Browne MP, Minister of State, Foreign and Commonwealth Office

5:05pm

The Wilson Room, Portcullis House


Tuesday 24 May

Justice
Subject: The role of the Probation Service
Witnesses: Sonia Crozier, Chief Executive, John Steele, Board Chair and Leighe Rogers, Operational Director, Surrey and Sussex Probation Trust, and Linda Beanlands, Brighton and Hove City Council; Chief Superintendent Graham Bartlett, Sussex Police, Jason Mahoney, Hastings and Rother Primary Care Trust, and Lisa Dando, Director, Brighton’s Women’s Centre (at 10.45am)

9:45am

Council Chambers, Brighton and Hove City Council

Business, Innovation and Skills
Subject: The future of higher education
Witnesses: Carl Lygo, Chief Executive, BPP; Professor Terence Kealey, Vice Chancellor, University of Buckingham; Valery Kisilevsky, London School of Business & Finance; Rob Behrens, Independent Adjudicator and Chief Executive, Independent Adjudicator for Higher Education in England and Wales (OIA); Anthony McClaran, Chief Executive, Quality Assurance Agency; Professor Steve Bristow, Senior Advisor, British Accreditation Council

10:00am

Committee Room 15, Palace of Westminster

*Treasury
Subject: Independent Commissioning on banking
Witnesses: Sir John Vickers, Chairman, ICB (10.00am); Martin Taylor, Member, ICB (10.00am); Bill Winters, Member, ICB (10.00am)

10:00am

Committee Room TBC, Palace of Westminster

*Transport
Subject: The Coastguard, emergency towing vessels and the Maritime Incident Response Group
Witnesses: Witness(es): Scottish Executive, Welsh Assembly Government, Office of the First Minister and Deputy First Minister of Northern Ireland; Michael Vlasto, Operations Director, RNLI (at 10.45 am); Mike Penning MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Transport, Vice-Admiral Sir Alan Massey KCB CBE, Chief Executive, Philip Naylor, Director of Maritime Services, Maritime and Coastguard Agency (at 11.15am)

10:05am

Committee Room 8, Palace of Westminster

*Joint Session: Welsh Affairs and Culture, Media and Sport
Subject: Pre-appointment hearing for the Government's preferred candidate for Chairman of S4C
Witnesses: Huw Jones, the Government's preferred candidate for Chairman of S4C. This is a joint session with the Culture, Media and Sport Committee

10:15am

The Wilson Room, Portcullis House

Energy and Climate Change
Subject: The UK’s energy supply: security or independence
Witnesses: Professor Paul Stevens and John Mitchell, Chatham House, and Professor Jonathan Stern, Oxford Institute of Energy Studies; Professor Nick Jenkins, Cardiff University, Professor Goran Strbac, Imperial College London, and Dr Neil Strachan, University College London (at 11.15am)

10:15am

The Grimond Room, Portcullis House

Public Administration
Subject: Smaller Government: Bigger Society?
Witnesses: Danny Kruger, Chief Executive, One Connect, Lord Glasman, London Metropolitan University, Polly Toynbee, The Guardian and Shaun Bailey, Government Ambassador on Big Society

10:30am

Committee Room 21, Palace of Westminster

Home Affairs
Subject: The New Landscape of Policing
Witnesses: Sir Denis O’Connor, Her Majesty's Inspectorate of Constabulary (at 11.00am); Nick Gargan, National Policing Improvement Agency (at 11.30am)

11:00am

Committee Room 16

*Defence
Subject: The Strategic Defence and Security Review and the National Security Strategy
Witnesses: Ian Godden, Chairman, ADS, Peter Rogers, Chief Executive Officer, Babcock, and President, ADS, Air Chief Marshal (rtd) Sir Brian Burridge KCB, CBE, ADC, Senior Military Adviser, Finmeccanica, and David Hansell, Managing Director, MSI-Defence Systems, and Chair, ADS Small Companies Committee; Admiral (rtd) Sir Jonathon Band GCB, former First Sea Lord and Chief of Naval Staff (at 2.15pm)

1:15pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Joint Committee on Human Rights
Subject: The implementation of the right of disabled people to independent living
Witnesses: Sue Bott, Director, National Centre for Independent Living, Marije Davidson, Public Affairs Manager, RADAR, Jaspal Dhani, Chief Executive, UK Disabled People’s Council, Neil Coyle, Director of Policy, Disability Alliance(at 2.20 pm) Pam Duncan, Policy Officer, and Jim Elder Woodward, Steering Group Convener, Independent Living in Scotland, Rhian Davies, Chief Executive, and Paul Swann, Policy Officer (Independent Living), Disability Wales; Monica Wilson, Chief Executive, Disability Action (at 3.20pm)

2:20pm

4A

Wednesday 25 May

None

Thursday 26 May

None

Friday 27 May

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.