Weekly Information Bulletin: 28th May 2011

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: http://www.parliament.uk/mps-lords-and-offices/mps/select-committee-membership/

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: http://www.parliament.uk/about/how/committees/select/

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership announcements and changes:

Communities and local Government: Mike Freer be discharged and Heather Wheeler added

Joint Committee on Human Rights: Dr Julian Huppert discharged and Mike Crockart added

Select Committee Meetings
23 – 27 May 2011

Monday 23 May

Treasury
Subject: Accountability of the Bank of England
Witnesses: Dr Sushil Wadhwani CBE (3.30pm); Professor Charles Goodhart CBE (3.30pm); Kate Barker CBE (4.15pm); Professor Willem Buiter (4.15pm), former MPC Members

*Public Accounts
Subject: National Programme for NHS IT
Witnesses: Patrick O’Connell, President, BT Health, Sheri Thureen President UK Healthcare, Computer Sciences Corporation; Christine Connelly, Director General for Informatics, Department of Health, Sir David Nicholson KCB CBE, Chief Executive of the NHS in England, NHS (at 4.45pm)

Science and Technology
Subject: Peer review
Witnesses: Dr Rebecca Lawrence, Director, New Product Development, Faculty of 1000 Ltd, Dr Mark Patterson, Director of Publishing, Public Library of Science, Dr Malcolm Read OBE, Executive Secretary, JISC, and Dr Michaela Torkar, Editorial Director, Biomed Central; Dr Janet Metcalfe, Chair, Vitae, Professor Teresa Rees CBE, Professor of Social Science and former Pro Vice Chancellor (Research), Cardiff University, and Professor Ian Walmsley, Pro Vice Chancellor, University of Oxford (at 5.00pm)

Draft Defamation Bill
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Nicholas Lansman, Secretary General, Internet Service Providers Association, Mark Gracey, Chair of ISPA’s Content Liability Subgroup ,Internet Service Providers Association, Emma Ascroft, Director of Public Policy UK & Ireland, Yahoo, Dr Ian Walden, Professor of Information and Communications Law and head of the Institute of Computer and Communications Law in the Centre for Commercial Law Studies, Queen Mary University of London; Dick Greener, Publishers Association’s Publishing Law Group, The Publishers Association, Tim Godfray, Chief Executive, The Booksellers Association and Professor Chris Frost, Chair of the National Union of Journalist’s Ethics Council, National Union of Journalists

Communities and Local Government
Subject: Regeneration
Witnesses: Keith Burge, Chair, Institute of Economic Development; Kieran McNamara, Chair of CEDOS, Chief Economic Development Officers Society and Association of Directors of Environment, Economy, Planning & Transportation; Dr Hugh Ellis, Chief Planner, Town and Country Planning Association; Paul Evans, Director, UK Regeneration; Richard Summers, President, Royal Town Planning Institute (at 5.10pm)

Justice
Subject: The role of the Probation Service
Witnesses: Martin Narey, former Chief Executive, National Offenders Management Service

Foreign Affairs
Subject: The FCO's human rights work 2010-11
Witnesses: Jeremy Browne MP, Minister of State, Foreign and Commonwealth Office

Tuesday 24 May

Justice
Subject: The role of the Probation Service
Witnesses: Sonia Crozier, Chief Executive, John Steele, Board Chair and Leighe Rogers, Operational Director, Surrey and Sussex Probation Trust, and Linda Beanlands, Brighton and Hove City Council; Chief Superintendent Graham Bartlett, Sussex Police, Jason Mahoney, Hastings and Rother Primary Care Trust, and Lisa Dando, Director, Brighton’s Women’s Centre (at 10.45am)

Business, Innovation and Skills
Subject: The future of higher education
Witnesses: Carl Lygo, Chief Executive, BPP; Professor Terence Kealey, Vice Chancellor, University of Buckingham; Valery Kisilevsky, London School of Business & Finance; Rob Behrens, Independent Adjudicator and Chief Executive, Independent Adjudicator for Higher Education in England and Wales (OIA); Anthony McClaran, Chief Executive, Quality Assurance Agency; Professor Steve Bristow, Senior Advisor, British Accreditation Council

*Treasury
Subject: Independent Commissioning on banking
Witnesses: Sir John Vickers, Chairman, ICB (10.00am); Martin Taylor, Member, ICB (10.00am); Bill Winters, Member, ICB (10.00am)

*Transport
Subject: The Coastguard, emergency towing vessels and the Maritime Incident Response Group
Witnesses: Witness(es): Scottish Executive, Welsh Assembly Government, Office of the First Minister and Deputy First Minister of Northern Ireland; Michael Vlasto, Operations Director, RNLI (at 10.45 am); Mike Penning MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Transport, Vice-Admiral Sir Alan Massey KCB CBE, Chief Executive, Philip Naylor, Director of Maritime Services, Maritime and Coastguard Agency (at 11.15am)

*Joint Session: Welsh Affairs and Culture, Media and Sport
Subject: Pre-appointment hearing for the Government's preferred candidate for Chairman of S4C
Witnesses: Huw Jones, the Government's preferred candidate for Chairman of S4C. This is a joint session with the Culture, Media and Sport Committee

Energy and Climate Change
Subject: The UK’s energy supply: security or independence
Witnesses: Professor Paul Stevens and John Mitchell, Chatham House, and Professor Jonathan Stern, Oxford Institute of Energy Studies; Professor Nick Jenkins, Cardiff University, Professor Goran Strbac, Imperial College London, and Dr Neil Strachan, University College London (at 11.15am)

Public Administration
Subject: Smaller Government: Bigger Society?
Witnesses: Danny Kruger, Chief Executive, One Connect, Lord Glasman, London Metropolitan University, Polly Toynbee, The Guardian and Shaun Bailey, Government Ambassador on Big Society

Home Affairs
Subject: The New Landscape of Policing
Witnesses: Sir Denis O’Connor, Her Majesty's Inspectorate of Constabulary (at 11.00am); Nick Gargan, National Policing Improvement Agency (at 11.30am)

*Defence
Subject: The Strategic Defence and Security Review and the National Security Strategy
Witnesses: Ian Godden, Chairman, ADS, Peter Rogers, Chief Executive Officer, Babcock, and President, ADS, Air Chief Marshal (rtd) Sir Brian Burridge KCB, CBE, ADC, Senior Military Adviser, Finmeccanica, and David Hansell, Managing Director, MSI-Defence Systems, and Chair, ADS Small Companies Committee; Admiral (rtd) Sir Jonathon Band GCB, former First Sea Lord and Chief of Naval Staff (at 2.15pm)

Joint Committee on Human Rights
Subject: The implementation of the right of disabled people to independent living
Witnesses: Sue Bott, Director, National Centre for Independent Living, Marije Davidson, Public Affairs Manager, RADAR, Jaspal Dhani, Chief Executive, UK Disabled People’s Council, Neil Coyle, Director of Policy, Disability Alliance(at 2.20 pm) Pam Duncan, Policy Officer, and Jim Elder Woodward, Steering Group Convener, Independent Living in Scotland, Rhian Davies, Chief Executive, and Paul Swann, Policy Officer (Independent Living), Disability Wales; Monica Wilson, Chief Executive, Disability Action (at 3.20pm)

Wednesday 25 May

None

Thursday 26 May

None

Friday 27 May

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.


Forthcoming Select Committee Meetings
6 – 10 June 2011

Monday 6 June

None

Tuesday 7 June

Treasury
Subject: Appointments to the interim Financial Policy Committee
Witnesses: Michael Cohrs (10.00am); Alastair Clark (10.45am)

10:00am

TBC

Health
Subject: Public Health
Witnesses: Dr David Heymann, Chair of the Board, Health Protection Agency, Baroness Doreen Massey, Chair of the Board, National Treatment Agency for Substance Misuse, and Professor Brian Ferguson, National Transition Director for Public Health Observatories, Yorkshire & Humber Public Health Observatory; Councillor David Rogers OBE, Chair of the Community Wellbeing Programme Board, Local Government Association, Jo Webber, Deputy Policy Director, NHS Confederation, Dr Frank Atherton, President, Association of Directors of Public Health, and Dr Keith Reid, Co-Chair, Public Health Medicine Committee, British Medical Association (at 11.45am)

10:30am

Committee Room 5, Palace of Westminster

Justice
Subject: Role of the Probation Service
Witnesses: John Thornhill, Magistrates’ Association and Cllr Mehboob Khan, Local Government Association (at 10.30am); Jane Coyle, Director, Blue Bay Support Services, Roger Hill, Director, Community and Partnerships, Soxedo, and Peter Neden, Corporate Development Director, G4S (at 11.30am)

10:30am

Committee Room 6, Palace of Westminster

Scottish Affairs
Subject: Strategic Defence and Security Review and Spending Review
Witnesses: Rt Hon Liam Fox MP, Secretary of state for Defence

2:30pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Welsh Affairs
Subject: Inward Investment in Wales
Witnesses: TBC

2:30pm

The Wilson Room, Portcullis House

Public Accounts
Subject: Office of Rail; Regulation: Regulating Network Rail's Efficiency
Witnesses: Lin Homer, Permanent Secretary, Department of Transport

4:00pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Transport
Subject: Effective road and traffic management
Witnesses: Paul Watters, Head of Public Affairs, AA, Iain Reeve, Head of Strategy, Transport and Planning Services, Surrey County Council, and Malcolm Bingham, Head of Road Network Management Policy, Freight Transport Association; Professor Phil Blythe, Chair, Transport Policy Panel, Institute of Engineering and Technology, Robin Shaw, Chairman of Learned Society, Chartered Institution of Highways and Transport, and Mike Mackinnon, Director, Capita Symonds (at 4.50 pm); and Graham Dalton, Chief Executive and Simon Sheldon-Wilson, Director of Traffic Management, Highways Agency and Assistant Chief Constable Nick Croft, South Wales Police, the Association of Chief Police Officers (ACPO) (at 5.30 pm)

4:15pm

Committee Room 6, Palace of Westminster


Wednesday 8 June

Science and Technology
Subject: Peer review
Witnesses: Professor Rick Rylance, Chair-elect, Research Councils UK, David Sweeney, Director for Research, Innovation and Skills, HEFCE, and Sir Mark Walport, Director, Wellcome Trust; Professor Sir John Beddington, Government Chief Scientific Adviser, and Sir Adrian Smith, Director General, Knowledge and Innovation, Department of Business, Innovation and Skills (at 10.15am)

9:15am

The Thatcher Room, Portcullis House

Education
Subject: 16–19 participation in education and training
Witnesses: Thomas Spielhofer, former research manager, National Foundation for Educational Research; Centrepoint; Children's Society, and Barnardo's (at 9.30am) Peter Lauener, Chief Executive, Young People's Learning Agency (at 10.15am) Lord Hill of Oareford, Parliamentary Under-Secretary of State for Schools, and John Hayes MP, Minister of State for Further Education, Skills and Lifelong Learning, Department for Education (at 10.45am)

9:30am

The Wilson Room, Portcullis House

Justice
Subject: Role of the Probation Service
Witnesses: Professor Ken Pease OBE, Professor Hazel Kemshall and Professor Carol Hedderman (at 9.30am); David Chantler, Chief Executive, West Mercia Probation Trust, Assistant Chief Constable John Long, Avon and Somerset Police, and John Quick, Assistant Chief Officer (at 10.30am)

9:30am

Committee Room 8, Palace of Westminster

European Scrutiny
Subject: Parliamentary Scrutiny of Opt In decisions and European Investigation Order
Witnesses: Rt Hon Theresa May, Home Secretary

2:15pm

Committee Room 19, Palace of Westminster

Scottish Affairs
Subject: The Crown Estate in Scotland
Witnesses: Roger Bright, Chief Executive, the Crown Estate

2:30pm

Committee Room 6, Palace of Westminster

Foreign Affairs
Subject: UK-Brazil Relations
Witnesses: Jeremy Browne, Minister of State, Foreign and Commonwealth Office

2:30pm

The Grimond Room, Portcullis House

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: EU proposals for the dairy industry
Witnesses: Robert Wiseman & Sons Limited - Pete Nicholson, Milk Procurement Director and Graeme Jack, Communications Director

3:00pm

Committee Room 16, Palace of Westminster

Public Accounts
Subject: Reducing the cost of 16-18 education
Witnesses: Maggie Galliers, Principal, Leicester College, Jonathan Godfrey, Principal, Hereford Sixth Form College, Declan Jones, Principal, Haberdashers'Askes' Federation; David Bell, Permanent Secretary, Department for Education, Peter Lauener, Chief Executive, Young People’s Learning Agency (at 4.15pm)

3:30pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Communities and Local Government
Subject: Regeneration
Witnesses: Allan Haile, Assistant Director - Economic Development, Cumbria County Council, Tom Flanagan, Corporate Director, Environment, Planning and Economy, Cornwall Council; Sir Robin Wales, elected Mayor of Newham, London Borough of Newham, Ros Dunn, Chief Executive, Thames Gateway London Partnership (at 4.50 p.m.); David Slater, Executive Director, Newcastle City Council, Core Cities Group, Barra MacRuairi, Strategic Director of Regeneration & Culture, Bradford City Council,Leeds City Region, Mike Taylor, Director, Nottingham Regeneration Ltd, Nottingham City Council (at 5.20pm)

4:20pm

Committee Room 8, Palace of Westminster


Thursday 9 June

Public Administration
Subject: Smaller Government: Bigger Society?
Witnesses: Matthew Taylor, Chief Executive, RSA; Adrian Brown, Institute for Government; others to be confirmed

9:45am

Committee Room 16, Palace of Westminster

Political and Constitutional Reform
Subject: UK Bill of Rights Commission
Witnesses: Sir Leigh Lewis KCB; and Anthony Speaight QC

10:00am

The Wilson Room, Portcullis House

Friday 10 June

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

Prepared 27th May 2011