Weekly Information Bulletin: 25th June 2011

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: http://www.parliament.uk/mps-lords-and-offices/mps/select-committee-membership/

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: http://www.parliament.uk/about/how/committees/select/

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership announcements and changes:

None

Select Committee Meetings

20 – 25 June 2011

Monday 20 June

Treasury
Subject: Accountability of the Bank of England
Witnesses: Professor Rosa Lastra, Queen Mary University of London, Professor Bob Garratt, CASS Business School; Dr Andrew Hilton and Jane Fuller, Centre for the Study of Financial Innovation

Draft Defamation Bill*
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Rt Hon Lord Triesman, Former Parliamentary Under-Secretary of State (Intellectual Property and Quality); Rt Hon Baroness Scotland of Asthal QC, Former Attorney General, Rt Hon Lord Falconer of Thoroton PC QC, Former Lord Chancellor and Secretary of State of Justice and Rt Hon Jack Straw MP, Former Lord Chancellor and Secretary of State of Justice

Communities and Local Government
Subject: Regeneration
Witnesses: Dennis Seal, Director, Kier Residential Regeneration, Kier Group, Ken Dytor, Chair of Regeneration Committee, British Property Federation and Chris Brown, Chief Executive, Igloo; John Tizard, Trustee and Peter Grant, Consultant, National Association for Voluntary and Community Action and Toby Blume, Chief Executive, Urban Forum (at 5.10pm); Ros Groves on behalf of a group of Liverpool residents and Barbara Harbinson, Chief Executive, Halifax Opportunities Trust (at 5.35pm)

Tuesday 21 June

Treasury
Subject: Accountability of the Bank of England
Witnesses: Dr Gavin Bingham, Secretary General, Bank for International Settlements

Education *
Subject: "Jamie’s Dream School": Lessons for Education and Youth Policy
Witnesses: Five of the Dream School students (at 10am). John D'Abbro OBE, headteacher, New Rush Hall Group; Jazzie B OBE, DJ, entrepeneur and musician; Mary Beard FBA, Professor of Classics, University of Cambridge; Alvin Hall, financial adviser, author and broadcaster; Dr David Starkey CBE, historian and broadcaster, and Lord Winston, Professor of Science and Society, Imperial College London (at 10.40am)

Transport*
Subject: High Speed Rail
Witnesses: Stephen Joseph, Chief Executive, Campaign for Better Transport, Chris Nash, Research Professor, University of Leeds, and Christian Wolmar, railway author and broadcaster; Michael Roberts, Chief Executive, Association of Train Operating Companies, Richard Eccles, Director of Network Planning, Network Rail, Anthony Smith, Chief Executive, Passenger Focus, and Lord Berkeley, Chairman, Rail Freight Group (at 10.55am); and Nicholas Petrovic, Chief Executive, Eurostar and Pierre Messulam, Rail Strategy and Regulation Director, SNCF (at 11.45am)


Culture, Media and Sport
Subject: Spectrum
Witnesses: John Cresswell, CEO, Arqiva, Julian McGougan, Head of public policy and regulatory affairs, Arqiva (at 10.30am); Richard Moat, Deputy CEO, Everything Everywhere, Nicolas Ott, Vice President of Strategy, Planning and Regulatory, Everything Everywhere, Kevin Russell, CEO, Three, Phil Sheppard, Director of Network Strategy, Three (at 11.45am)

Health
Subject: Public Health
Witnesses: Professor Peter Goldblatt, Senior Research Fellow, Marmot Review Team, University College London, Dr Jessica Allen, Project Director, Marmot Review Team, University College London, and Professor Stephen Morris, Professor of Health Economics, University College London; Dr David Halpern, Head, Behavioural Insights Team, Cabinet Office, Professor Sir Ian Gilmore, Chair, Alcohol Health Alliance, Mark Baird, Head of Corporate Social Responsibility, Diageo Great Britain Limited, and Chris Arnold, Creative Partner, Creative Orchestra (at 11.45am)

Home Affairs*
Subject: Restorative Justice, Norfolk, The New Landscape of Policing
Witnesses: (i) Ann Barnes, Chair, Kent Police Authority, Anthony Jackson, Chair, Essex Police Authority, Assistant Chief Constable Gary Beautridge, Kent and Essex Serious Crime Directorate, and Candace Bloomfield-Howe, Head of Procurement for Kent and Essex Police (at 11.00am); Inspector Damian O’Reilly, Greater Manchester Police and Superintendent Howard Stone, Thames Valley Police (at 11.30am); (ii) Councillor Brian Hannah, Norfolk County Council Champion for Restorative Justice, Sergeant Andy Smith, Norfolk Constabulary, Carey Cake, Children's Services Officer, Norfolk County Council (at 12.00pm)

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Outcome of the Farming Regulation Task Force
Witnesses: Andrea Ross, Reader, School of Law, University of Dundee; Richard Macdonald, Chair of the Farming Regulation Task Force (at 11.40am)

Northern Ireland Affairs

Subject: Air Passenger Duty: implications for Northern Ireland

Witnesses: John Doran, Managing Director, Belfast International Airport; Brian Ambrose, Chief Executive, George Best Belfast City Airport (at 11.15am)

Backbench Business

Subject: Proposals for backbench debates

Witnesses: Members of Parliament

Wednesday 22 June

Draft Defamation Bill
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Desmond Browne QC, Joint Head of Chambers, 5RB, Hugh Tomlinson QC, Matrix Chambers and Paul Tweed, Partner, Johnsons Solicitors

Education
Subject: Health visitors
Witnesses: Maggie Fisher, Chair of Health Visitors Forum, Unite / Community Practitioners and Health Visitors Association; Liz Bailey, Head of Children's Services, Medway Community Healthcare; Nicola Amies, Head of Early Years, Bright Horizons Family Soultions and member of expert panel for Dame Clare Tickell's review of the Early Years Foundation Stage, and Anne Page, Policy and Public Affairs Manager, Family and Parenting Institute

Energy and Climate Change*
Subject: Ofgem Retail Market Review
Witnesses: Alistair Buchanan, Chief Executive, Ofgem, and Charles Hendry MP, Minister of State, Department of Energy and Climate Change

Foreign Affairs*
Subject: Piracy off the coast of Somalia
Witnesses: Andrew Voke, Chairman, LMA Marine Committee, Lloyds Market Association; Stephen Askins, Marine Lawyer, Ince & Co (at 3.15pm); Major General Buster Howes OBE, Operation Commander European Union Naval Force Somalia (at 4.00pm)

Defence*
Subject: The Strategic Defence and Security Review and the National Security Strategy
Witnesses: Nick Harvey MP, Minister for the Armed Forces, General Sir David Richards, KCB, CBE, DSO, ADC Gen, Chief of the Defence Staff, Lieutenant General Sir William Rollo, KCB, CBE, Deputy Chief of the Defence Staff (Personnel and Training), and Jon Thompson, Director General Finance, Ministry of Defence

Northern Ireland Affairs*

Subject: Air passenger duty: implications for Northern Ireland

Witnesses: Department of Enterprise, Trade and Investment, Northern Ireland Executive; Consumer Council for Northern Ireland (at 3.15pm); TBC (at 4.00pm)

Environmental Audit
Subject: Sustainable Food
Witnesses: Andrew Clark, Head of Policy Services, National Farmers Union; Andrew Kuyk, Director, Sustainability and Competitiveness Division, Food and Drink Federation; Colin Tudge, The Campaign for Real Farming, and Abigail Bunker, Head of Agriculture Policy, RSPB (at 3.30pm)

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Outcome of the Farming Regulation Task Force
Witnesses: Campaign to Protect Rural England (CPRE), Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA), Royal Society for the Protection of Birds (RSPB); Assured Food Standards (Red Tractor), Linking Environment and Farming (LEAF), The Co-operative Group (at 3.40 p.m.); Country Land and Business Association (CLA), National Farmers’ Union (NFU), Tenant Farmers Association (TFA) (at 4.20pm)

Public Accounts
Subject: FCO Cost Reduction
Witnesses: Simon Fraser, Permanent Under-Secretary of State, Foreign and Commonwealth Office

European Scrutiny
Subject: Parliamentary scrutiny of opt-in decisions
Witnesses: Parliamentary Under-Secretary for Business, Innovation and Skills, Baroness Wilcox

Thursday 23 June

Justice
Subject: Draft Sentencing Guideline: burglary and drug offences
Witnesses: Rt Hon Lord Justice Leveson, Chairman, Sentencing Council

Political and Constitutional Reform
Subject: The role and powers of the Prime Minister
Witnesses: Professor Michael Foley, Aberystwyth University and Professor Sue Pryce, University of Nottingham

Business, Innovation and Skills
Subject: Government's Draft Groceries Code Adjudicator Bill
Witnesses: Paul Kelly, Director of External Affairs and Corporate Responsibility, Asda,Andrew Opie, Director of Food and Sustainability Policy, British Retail Consortium, Sean Toal, Commercial Director, The Co-operative Food, Tim Fallowfield, Group Company Secretary, J Sainsbury plc

Friday 24 June

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.


Forthcoming Select Committee Meetings
27 June – 1 July 2011

Monday 27 June

Public Accounts
Subject: DWP Cost Reduction
Witnesses: Robert Devereux, Permanent Secretary, Department for Work and Pensions, Mike Driver, Jobcentre Plus Finance Director

2:30pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

International Development*

Subject: Libya

Witness: Rt Hon Andrew Mitchell MP, Secretary of State for International Development

4:00pm

The Wilson Room, Portcullis House

Communities and Local Government
Subject: Regeneration
Witnesses: Lord Heseltine

4:10pm

The Grimond Room, Portcullis House

Tuesday 28 June

Culture, Media and Sport
Subject: Spectrum
Witnesses: Ronan Dunne, Chief Executive Officer, and Nicholas Blades, Head of Regulatory Affairs, Telefonica O2, Guy Laurence, Chief Executive Officer, and David Rodman, Head of Regulatory Affairs, Vodafone; Rupert Pearce, Group General Counsel, and Chris McLaughlin, Vice President of External Affairs, Inmarsat, Stephen Hearnden, Director of Telecommunications and Technology, and Raj Sivalingham, Associate Director of Telecommunications and Spectrum, Intellect UK (at 10.45am)

9:30am

Committee Room 16, Palace of Westminster

International Development
Subject: Infrastructure
Witnesses: Simon Howarth, Mott MacDonald; Stephen O’Brien MP, Parliamentary Under-Secretary of State, DFID

10:00am

Committee Room 6, Palace of Westminster

Treasury*
Subject: Bank of England May 2011 Inflation Report
Witnesses: Sir Mervyn King, Governor, Paul Tucker, Deputy Governor Financial Stability, Spencer Dale, Chief Economist, Dr Adam Posen, External member, Monetary Policy Committee, Professor David Miles, External member, Monetary Policy Committee, Bank of England (10.00am); Sir Mervyn King, Governor, Paul Tucker, Deputy Governor Financial Stability, Charlie Bean, Deputy Governor Monetary Policy, Andy Haldane, Executive Director, Financial Stability, and Andrew Bailey, Executive Director, Bank of England (at 11.00am)

10:00am

The Thatcher Room, Portcullis House

Business, Innovation and Skills
Subject: Government's Draft Groceries Code Adjudicator Bill
Witnesses: Terry Jones, Director of Communications, Food and Drink Federation; Peter Kendall, President, National Farmers Union;Stewart Houston, Chair, National Pig Association. Shane Brennan, Public Affairs Director, Association of Convenience Stores; Kenneth Parsons, Chief Executive, Rural Shops Alliance; Susan Dole, Head of Corporate Finance, Waitrose Limited (at 11.30am)

10:30am

Committee Room 5, Palace of Westminster

Transport*
Subject: High Speed Rail
Witnesses: Professor David Begg, Director, Campaign for High Speed Rail, David Frost, Director General, British Chamber of Commerce, and Jim Steer, Director, Greengauge21; Geoff Inskip, Chief Executive, Centro, Core Cities Group, Kieran Preston, Leeds City Region, and Geoffrey Piper, Chief Executive, NW Business Leadership Team (at 10.55 am); and Cllr Stephen Greenhalgh, Leader, Hammersmith & Fulham Council, John Dickie, Director of Strategy & Policy, London First, and Daniel Moylan, Deputy Chairman, Transport for London (at 11.45am)

10:15am

The Wilson Room, Portcullis House

Energy and Climate Change
Subject: The UK’s energy supply: security or independence
Witnesses: Nick Wye, Spokesperson, Gas Forum, Chris Hunt, Director General, UK Petroleum Industry Association, and David Odling, Energy Policy Manager, Oil and Gas UK; David Loughman, Vice President Commercial for Europe and John MacArthur, Vice President – CO2 Policy, Shell, Peter Mather, Regional Vice President, Europe and Head of Country, UK, BP, and Steve Jenkins, Chairman, Oil and Gas Independents’ Association (at 11.15am)

10:15am

The Grimond Room, Portcullis House

Public Administration

Subject: Pre-appointment hearing for the post of Chair of the UK Statistics Authority

Witness: Dame Janet Finch DBE DL

10.15 a.m.

Committee Room 18, Palace of Westminster

Home Affairs*
Subject: The New Landscape of Policing
Witnesses: Paul Stephenson, Commissioner of the Metropolitan Police and Ailsa Beaton, Director of Information, Metropolitan Police Service (at 11.00 a.m.); Derek Barnett, President of the Police Superintendents’ Association (at 11.45 a.m.); and Nick Herbert, Minister for Policing and Criminal Justice (at 12.15 p.m.)

11:00am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Health*
Subject: Regulatory bodies
Witnesses: Dame Jo Williams DBE, Chair, and Amanda Sherlock, Director of Operations Delivery, Care Quality Commission

10:30am

Committee Room 8, Palace of Westminster

Joint Committee on Human Rights
Subject: The implementation of the right of disabled people to independent living
Witnesses: Professor Peter Beresford OBE, Centre for Citizen Participation, Brunel University; Mr John Evans OBE; and Mr Doug Paulley (2.15 pm) Stephen Lowe, Social Care Policy Advisor, Age UK; Emily Holzhausen, Director of Policy and Public Affairs, Carers UK; Andrew Lee, Director, People First; Marc Bush, Head of Research & Public Policy, Scope (3.15 pm)

2:15pm

4A

Energy and Climate Change*
Subject: Ofgem Retail Market Review
Witnesses: Scottish Power, Centrica, SSE

3:30pm

The Grimond Room, Portcullis House

Public Accounts
Subject: Efficiency Reform Landscape review
Witnesses: Ian Watmore, Head of Efficiency and Reform Group and Government Chief Operating Officer, Lord Browne of Madingley, Lead non-executive director, Efficiency and Reform Board, Cabinet Office

4:00pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Wednesday 29 June

Science and Technology
Subject: Practical experiments in school science lessons and science field trips
Witnesses: Paul Cohen, Director, Initial Teacher Training Recruitment, Training & Development Agency, Annette Smith, Chief Executive Officer, Association of Science Education, Dr Phil Smith MBE, Co-ordinator, Teacher Scientist Network, and Dr Steve Tilling, Field Studies Council; Beth Gardner, Chief Executive, Council for Learning Outside the Classroom, Professor Graham Hutchings FRS, Chair, SCORE, Sir Roland Jackson, Chief Executive, British Science Association, and Steve Jones, Director, CLEAPSS (at 10.15am)

9:15am

The Thatcher Room, Portcullis House

Education
Subject: The Munro Review of child protection
Witnesses: Professor Eileen Munro, Professor of Social Policy, London School of Economics and Political Science

9:45am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Northern Ireland Affairs*
Subject: Air passenger duty: implications for Northern Ireland
Witnesses: Continental Airlines; Northern Ireland Hotels Federation; Justine Greening MP, Economic Secretary, HM Treasury

1:15pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Defence
Subject: The Military Covenant in action? Part 1: military casualties
Witnesses: Major General (rtd) Andrew Cumming CBE, Controller Commodore Paul Branscombe CBE, Deputy Controller (Services Support) Mrs Cathy Walker, Deputy Controller (Branch Support), Soldiers, Sailors, Airmen and Families Association (SSAFA) Air Vice Marshal (rtd) Tony Stables CBE, Chairman, The Confederation of Service Charities (COBSEO)

2:30pm

The Wilson Room, Portcullis House

Environmental Audit
Subject: Sustainable Food
Witnesses: Professor Sir John Beddington CMG FRS, Government Chief Scientic Adviser; Professor Charles Godfray CBE FRS, University of Oxford; Professor Sandy Thomas, Head of Foresight, Government Office for Science

2:45pm

Committee Room 5, Palace of Westminster

Foreign Affairs*
Subject: Piracy off the coast of Somalia
Witnesses: To be confirmed

2:45pm

The Grimond Room, Portcullis House

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Natural Environment White Paper
Witnesses: Representatives of National Farmers’ Union, National Trust, The Economics of Ecosystems and Biodiversity (TEEB) project, Wildlife & Countryside Link, PriceWaterhouseCoopers, and Department for Environment, Food and Rural Affairs

3:00pm

Committee Room 16, Palace of Westminster

Public Accounts
Subject: Transforming Ambulance Services
Witnesses: Sir David Nicholson KCB CBE, Chief Executive of the NHS, Peter Bradley CBE, Chief Executive of the London Ambulance Trust and National Ambulance Director for the Department of Health, Helen Medlock, Head of Ambulance Commissioning, Kent PCT, and Chair, National Ambulance Commissioning Group

3:30pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Procedure

Subject: Sittings of the House and the Parliamentary Calendar

Witnesses: Dr Ruth Fox, Director, Parliament & Government Programme, Hansard Society, and Professor Sarah Childs, University of Bristol

3.20

Committee Room 20, Palace of Westminster

Treasury Sub Committee
Subject: Administration and effectiveness of HMRC
Witnesses: Richard Murphy, Taxresearch LLP, and Grahame Black, Association of Revenue and Customs; Professor Judith Freedman, Oxford University, and David Sproul, Chief Executive Officer, Deloitte UK

4:15pm

The Thatcher Room, Portcullis House


Thursday 30 June

Public Administration
Subject: Smaller Government: Bigger Society?
Witnesses: Lord Sacks, Chief Rabbi; Bishop Tim Stevens, Bishop of Leicester; Mr Charles Wookey, the Assistant General Secretary at the Secretariat of the Catholic Bishops' Conference of England and Wales; and Andrew Copson, Chief Executive, British Humanist Association

9:45am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Business, Innovation and Skills

Subject: Pub Companies

Witnesses: Neil Robertson, Chief Executive, BII, and Phil Dixon, Independent pub adviser; David Rusholme, RICS, Rob May, Chief Rent Assessor, Enterprise Inns, and Garry Mallen, Independent Pub Valuer

9.30am

The Thatcher Room, Portcullis House

Political and Constitutional Reform
Subject: The prospects for codifying-or not codifying-the UK Constitution
Witnesses: Rt Hon Tony Benn and Richard Gordon QC

10:00am

The Wilson Room, Portcullis House

Energy and Climate Change
Subject: A European Supergrid
Witnesses: Charles Hendry MP, Minister of State, Department of Energy and Climate Change

12:30pm

The Grimond Room, Portcullis House

Welsh Affairs

Subject: Inward investment in Wales

Witnesses: Steve Thomas, Government Affairs Executive, and Kathryn Bennett OBE, Vice President, Head of Political Affairs, Airbus, and Leighton Davies, Financial Director, GE Aviation; Professor Michael Scott, Vice-Chancellor and Chief Executive, Tony Hawkins, Managing Director, Glyndŵr Innovations, and Andrew Parry, Executive Adviser to the Vice-Chancellor and Head of Corporate Communications, Glyndŵr University, and Professor Sian Hope, Bangor University (at 3.00pm)

2.15 p.m.

OpTIC, Glyndŵr University, St Asaph

Friday 1 July

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

Prepared 24th June 2011