Weekly Information Bulletin: 2nd July 2011

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: http://www.parliament.uk/mps-lords-and-offices/mps/select-committee-membership/

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: http://www.parliament.uk/about/how/committees/select/

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership announcements and changes:

Draft House of Lords Reform:

Gavin Barwell

Mr Tom Clarke

Ann Coffey

Bill Esterson

Oliver Heald

Tristram Hunt

Mrs Eleanor Laing

Dr William McCrea

Dr Daniel Poulter

Laura Sandys

John Stevenson

John Thurso

Malcolm Wicks

Environment, Food and Rural Affairs: Bill Esterson discharged, Cathy Jamieson Added

Health: Nadine Dorries discharged, Dr Daniel Poulter added

Welsh Affairs: Alun Cairns discharged, Robin Walker added

Work and Pensions: Alex Cunningham discharged, Debbie Abrahams added

Select Committee Meetings

20 – 25 June 2011

Monday 27 June

Public Accounts
Subject: DWP Cost Reduction
Witnesses: Robert Devereux, Permanent Secretary, Department for Work and Pensions, Mike Driver, Jobcentre Plus Finance Director

International Development

Subject: Libya

Witness: Rt Hon Andrew Mitchell MP, Secretary of State for International Development

Communities and Local Government
Subject: Regeneration
Witnesses: Lord Heseltine

Tuesday 28 June

Culture, Media and Sport
Subject: Spectrum
Witnesses: Ronan Dunne, Chief Executive Officer, and Nicholas Blades, Head of Regulatory Affairs, Telefonica O2, Guy Laurence, Chief Executive Officer, and David Rodman, Head of Regulatory Affairs, Vodafone; Rupert Pearce, Group General Counsel, and Chris McLaughlin, Vice President of External Affairs, Inmarsat, Stephen Hearnden, Director of Telecommunications and Technology, and Raj Sivalingham, Associate Director of Telecommunications and Spectrum, Intellect UK (at 10.45am)

International Development
Subject: Infrastructure
Witnesses: Simon Howarth, Mott MacDonald; Stephen O’Brien MP, Parliamentary Under-Secretary of State, DFID

Treasury
Subject: Bank of England May 2011 Inflation Report
Witnesses: Sir Mervyn King, Governor, Paul Tucker, Deputy Governor Financial Stability, Spencer Dale, Chief Economist, Dr Adam Posen, External member, Monetary Policy Committee, Professor David Miles, External member, Monetary Policy Committee, Bank of England (10.00am); Sir Mervyn King, Governor, Paul Tucker, Deputy Governor Financial Stability, Charlie Bean, Deputy Governor Monetary Policy, Andy Haldane, Executive Director, Financial Stability, and Andrew Bailey, Executive Director, Bank of England (at 11.00am)

Business, Innovation and Skills
Subject: Government's Draft Groceries Code Adjudicator Bill
Witnesses: Terry Jones, Director of Communications, Food and Drink Federation; Peter Kendall, President, National Farmers Union;Stewart Houston, Chair, National Pig Association. Shane Brennan, Public Affairs Director, Association of Convenience Stores; Kenneth Parsons, Chief Executive, Rural Shops Alliance; Susan Dole, Head of Corporate Finance, Waitrose Limited (at 11.30am)

Transport
Subject: High Speed Rail
Witnesses: Professor David Begg, Director, Campaign for High Speed Rail, David Frost, Director General, British Chamber of Commerce, and Jim Steer, Director, Greengauge21; Geoff Inskip, Chief Executive, Centro, Core Cities Group, Kieran Preston, Leeds City Region, and Geoffrey Piper, Chief Executive, NW Business Leadership Team (at 10.55 am); and Cllr Stephen Greenhalgh, Leader, Hammersmith & Fulham Council, John Dickie, Director of Strategy & Policy, London First, and Daniel Moylan, Deputy Chairman, Transport for London (at 11.45am)

Energy and Climate Change
Subject: The UK’s energy supply: security or independence
Witnesses: Nick Wye, Spokesperson, Gas Forum, Chris Hunt, Director General, UK Petroleum Industry Association, and David Odling, Energy Policy Manager, Oil and Gas UK; David Loughman, Vice President Commercial for Europe and John MacArthur, Vice President – CO2 Policy, Shell, Peter Mather, Regional Vice President, Europe and Head of Country, UK, BP, and Steve Jenkins, Chairman, Oil and Gas Independents’ Association (at 11.15am)

Public Administration

Subject: Pre-appointment hearing for the post of Chair of the UK Statistics Authority

Witness: Dame Janet Finch DBE DL

Home Affairs*
Subject: The New Landscape of Policing
Witnesses: Paul Stephenson, Commissioner of the Metropolitan Police and Ailsa Beaton, Director of Information, Metropolitan Police Service (at 11.00 a.m.); Derek Barnett, President of the Police Superintendents’ Association (at 11.45 a.m.); and Nick Herbert, Minister for Policing and Criminal Justice (at 12.15 p.m.)

Health*
Subject: Regulatory bodies
Witnesses: Dame Jo Williams DBE, Chair, and Amanda Sherlock, Director of Operations Delivery, Care Quality Commission

Joint Committee on Human Rights
Subject: The implementation of the right of disabled people to independent living
Witnesses: Professor Peter Beresford OBE, Centre for Citizen Participation, Brunel University; Mr John Evans OBE; and Mr Doug Paulley (2.15 pm) Stephen Lowe, Social Care Policy Advisor, Age UK; Emily Holzhausen, Director of Policy and Public Affairs, Carers UK; Andrew Lee, Director, People First; Marc Bush, Head of Research & Public Policy, Scope (3.15 pm)

Energy and Climate Change
Subject: Ofgem Retail Market Review
Witnesses: Scottish Power, Centrica, SSE

Public Accounts
Subject: Efficiency Reform Landscape review
Witnesses: Ian Watmore, Head of Efficiency and Reform Group and Government Chief Operating Officer, Lord Browne of Madingley, Lead non-executive director, Efficiency and Reform Board, Cabinet Office


Wednesday 29 June

Science and Technology
Subject: Practical experiments in school science lessons and science field trips
Witnesses: Paul Cohen, Director, Initial Teacher Training Recruitment, Training & Development Agency, Annette Smith, Chief Executive Officer, Association of Science Education, Dr Phil Smith MBE, Co-ordinator, Teacher Scientist Network, and Dr Steve Tilling, Field Studies Council; Beth Gardner, Chief Executive, Council for Learning Outside the Classroom, Professor Graham Hutchings FRS, Chair, SCORE, Sir Roland Jackson, Chief Executive, British Science Association, and Steve Jones, Director, CLEAPSS (at 10.15am)

Education
Subject: The Munro Review of child protection
Witnesses: Professor Eileen Munro, Professor of Social Policy, London School of Economics and Political Science

Northern Ireland Affairs
Subject: Air passenger duty: implications for Northern Ireland
Witnesses: Continental Airlines; Northern Ireland Hotels Federation; Justine Greening MP, Economic Secretary, HM Treasury

Defence
Subject: The Military Covenant in action? Part 1: military casualties
Witnesses: Major General (rtd) Andrew Cumming CBE, Controller Commodore Paul Branscombe CBE, Deputy Controller (Services Support) Mrs Cathy Walker, Deputy Controller (Branch Support), Soldiers, Sailors, Airmen and Families Association (SSAFA) Air Vice Marshal (rtd) Tony Stables CBE, Chairman, The Confederation of Service Charities (COBSEO)

Environmental Audit
Subject: Sustainable Food
Witnesses: Professor Sir John Beddington CMG FRS, Government Chief Scientic Adviser; Professor Charles Godfray CBE FRS, University of Oxford; Professor Sandy Thomas, Head of Foresight, Government Office for Science

Foreign Affairs
Subject: Piracy off the coast of Somalia
Witnesses: To be confirmed

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Natural Environment White Paper
Witnesses: Representatives of National Farmers’ Union, National Trust, The Economics of Ecosystems and Biodiversity (TEEB) project, Wildlife & Countryside Link, PriceWaterhouseCoopers, and Department for Environment, Food and Rural Affairs

Public Accounts
Subject: Transforming Ambulance Services
Witnesses: Sir David Nicholson KCB CBE, Chief Executive of the NHS, Peter Bradley CBE, Chief Executive of the London Ambulance Trust and National Ambulance Director for the Department of Health, Helen Medlock, Head of Ambulance Commissioning, Kent PCT, and Chair, National Ambulance Commissioning Group

Procedure

Subject: Sittings of the House and the Parliamentary Calendar

Witnesses: Dr Ruth Fox, Director, Parliament & Government Programme, Hansard Society, and Professor Sarah Childs, University of Bristol

Treasury Sub Committee
Subject: Administration and effectiveness of HMRC
Witnesses: Richard Murphy, Taxresearch LLP, and Grahame Black, Association of Revenue and Customs; Professor Judith Freedman, Oxford University, and David Sproul, Chief Executive Officer, Deloitte UK


Thursday 30 June

Public Administration
Subject: Smaller Government: Bigger Society?
Witnesses: Lord Sacks, Chief Rabbi; Bishop Tim Stevens, Bishop of Leicester; Mr Charles Wookey, the Assistant General Secretary at the Secretariat of the Catholic Bishops' Conference of England and Wales; and Andrew Copson, Chief Executive, British Humanist Association

Business, Innovation and Skills

Subject: Pub Companies

Witnesses: Neil Robertson, Chief Executive, BII, and Phil Dixon, Independent pub adviser; David Rusholme, RICS, Rob May, Chief Rent Assessor, Enterprise Inns, and Garry Mallen, Independent Pub Valuer

Political and Constitutional Reform
Subject: The prospects for codifying-or not codifying-the UK Constitution
Witnesses: Rt Hon Tony Benn and Richard Gordon QC

Energy and Climate Change
Subject: A European Supergrid
Witnesses: Charles Hendry MP, Minister of State, Department of Energy and Climate Change

Welsh Affairs

Subject: Inward investment in Wales

Witnesses: Steve Thomas, Government Affairs Executive, and Kathryn Bennett OBE, Vice President, Head of Political Affairs, Airbus, and Leighton Davies, Financial Director, GE Aviation; Professor Michael Scott, Vice-Chancellor and Chief Executive, Tony Hawkins, Managing Director, Glyndŵr Innovations, and Andrew Parry, Executive Adviser to the Vice-Chancellor and Head of Corporate Communications, Glyndŵr University, and Professor Sian Hope, Bangor University (at 3.00pm)

Friday 1 July

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.


Forthcoming Select Committee Meetings
4 – 8 July 2011

Monday 4 July

Public Accounts
Subject: DFID Financial Management
Witnesses: Mark Lowcock, Permanent Secretary, Richard Calvert, DG Finance and Corporate Performance, Liz Ditchburn, Director, Value for Money

4:00pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Science and Technology
Subject: Practical experiments in school science lessons and science field trips
Witnesses: David Knighton, Reporting inspector, Ofsted, Kevin Myers, Deputy Chief Executive, Health and Safety Executive, Dennis Opposs, Director of Standards, OfQual, and Nigel Thomas, Director, Education and Skills, Gatsby Foundation; Nick Gibb MP, Minister of State for Schools, Department for Education (at 5.00pm)

4:10pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Communities and Local Government
Subject: Regeneration
Witnesses: Pat Ritchie, Chief Executive and Richard Hill, Deputy Chief Executive, Homes and Communities Agency; Grant Shapps MP, Minister for Housing and Local Government and Andrew Stunell MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Communities and Local Government (at 5.00pm)

4:20pm

The Grimond Room, Portcullis House

National Security Strategy Joint Committee
Subject: National Security Strategy
Witnesses: Baroness Neville-Jones

4:30pm

Committee Room 4A, Palace of Westminster

Tuesday 5 July

Energy and Climate Change
Subject: A European Supergrid
Witnesses: Simon Harrison, Chair-IET Energy Policy Panel, and Mott MacDonald, Roger Kemp, IET Energy Policy Panel, and University of Lancaster, Duncan Botting, IET Energy Policy Panel, and Scottish European Green Energy Centre; Katinka Barysch, Deputy Director, Centre for European Reform, Anne-Sophie Corbeau, Senior Gas Specialist, International Energy Agency (IEA), Brigadier (rtd) Tony Ling CBE, Director, LPD Strategic Risk Ltd and Peter Kaznacheev, Managing Partner, Khaznah Strategies Ltd (at 11.15am)

10:15am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Business, Innovation and Skills
Subject: Government's Draft Groceries Code Adjudicator Bill
Witnesses: Ed Davey MP, Minister for Employment Relations, Consumer and Postal Affairs, Christopher Hopkins, Competition Policy Advisor, and Richard Lewis, Legal Advisor, Department of Business, Innovation and Skills

10:30am

Committee Room 6, Palace of Westminster

Health
Subject: Report of the NHS Future Forum
Witnesses: Rt Hon Andrew Lansley CBE MP, Secretary of State, Sir David Nicholson KCB CBE, NHS Chief Executive, and Richard Douglas CB, Director General, Policy, Strategy and Finance, Department of Health

10:30am

The Wilson Room, Portcullis House

Culture, Media and Sport
Subject: Spectrum
Witnesses: Ed Vaizey MP, Minister for Culture, Communications and the Creative Industries, and Simon Towler, Head of Broadband Policy, Department for Culture, Media and Sport; Ed Richards, Chief Executive, and Graham Louth, Director of Spectrum Markets, Ofcom (at 11.45am)

10:30am

Committee Room 6, Palace of Westminster

Public Administration
Subject: Smaller Government: Bigger Society?
Witnesses: Sir Stephen Bubb, CEO, ACEVO; Kevin Curley, CEO, NAVCA; Paul Nowak, Head of Organisation and Services, TUC; ( at about 11.30am) Professor Julian Le Grand, Chairman of the Cabinet Office Mutuals Taskforce; Ed Mayo, Secretary General, Co-operatives UK; Shona Nichols, Corporate Communications Director, Capita

10:30am

Committee Room 16, Palace of Westminster

Welsh Affairs
Subject: Broadband in Wales
Witnesses: Huw Thomas, Assembly Adviser, NFU (Cymru), Ben Underwood, Regional Director, Country Land Business Association, and Abby Hanson, Disconnected Wales; (at about 11.15am) Ann Benyon, Director, BT, Graham Leach, General Manager, FibreSpeed, and Matt Rogerson Head of Public Affairs and Policy, Virgin Media

10:30am

The Grimond Room, Portcullis House

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Pre-appointment hearing, Chair of the Gangmasters Licensing Authority
Witnesses: Margaret McKinlay, preferred candidate, Chair of the Gangmasters Licensing Authority (GLA)

11:00am

Committee Room 17, Palace of Westminster

Home Affairs
Subject: The role of the Chief Scientific Advisor, The Work of the Home Secretary
Witnesses: (i) Professor Bernard Silverman, Chief Scientific Advisor to the Home Office (at 12.30pm); (ii) Rt Hon Theresa May, Home Secretary (at 1.00pm)

12:30pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Back Bench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

1:00pm

Committee Room 6, Palace of Westminster

Joint Committee on Human Rights
Subject: The implementation of the right of disabled people to independent living
Witnesses: Loraine Gradwell, Breakthrough; Tracy Hammond, KeyRing; and Julia Lim and Kate Sheehan, College of Occupational Therapists Specialist Section: Housing; Sheila Scott, National Care Association (at 3.15pm); Adam Penwarden, Turning Point; Hazel Roper, Independent Living Association; and Tracey Jannaway, Independent Living Alternatives

2:15pm

Palace of Westminster, Committee Room 4A

Treasury
Subject: Accountability of the Bank of England
Witnesses: Rt Hon George Osborne MP, Chancellor of the Exchequer

2:15pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Wednesday 6 July

Draft Defamation Bill
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Rt Hon Lord Neuberger of Abbotsbury PC MR, The Master of the Rolls and The Hon Mr Justice Tugendhat KT, Head of the Queen’s Bench jury and non-jury lists; The Rt Hon Sir Charles Gray QC KT, Chairman, Early Resolution Group, The Rt Hon Sir Stephen Sedley, Chair of the Alternative Libel Group and former Lord Justice of Appeal and The Rt Hon Lord Woolf of Barnes PC, Former Lord Chief Justice of England and Wales

8:45am

Committee Room 8, Palace of Westminster

Public Administration
Subject: Pre-Appointment Hearing for the post of Parliamentary and Health Service Ombudsman
Witnesses: Preferred Candidate

9:45am

Committee Room 16, Palace of Westminster

European Scrutiny
Subject: Parliamentary Scrutiny of Opt In decisions and European Investigation Order
Witnesses: Rt Hon Theresa May MP, Home Secretary

2:15pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Scottish Affairs
Subject: Health and Safety in Scotland
Witnesses: Ian Tasker, Assistant Secretary, Scottish Trades Union Congress

2:20pm

Committee Room 6, Palace of Westminster

Foreign Affairs
Subject: Piracy off the coast of Somalia
Witnesses: Mr Henry Bellingham MP, Minister of State

2:30pm

The Grimond Room, Portcullis House

Defence
Subject: The Military Covenant in action? Part 1: military casualtiesWitnesses: Surgeon Vice Admiral Philip Iain Raffaelli, Lieutenant General Sir William Rollo KCB CBE, Deputy Chief of Defence Staff (Personnel & Training), Air Vice Marshal The Honourable David Murray OBE RAF, Assistant Chief of Defence Staff (Personnel) and Defence Services Secretary, Ministry of Defence, and Claire Phillips, Deputy Director, Violence, Social Exclusion, Military Health and Third Sector Programme, Department of Health

2.30pm

The Wilson Room, Portcullis House

Environmental Audit
Subject: Air Quality
Witnesses: Lord Henley, Parliamentary Under-Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs

2:40pm

Committee Room 16, Palace of Westminster

Public Accounts
Subject: FireControl
Witnesses: Sir Bob Kerslake, Permanent Secretary, DCLG, Steve McGuirk, Chief Fire Officer and Chief Executive of Manchester Fire Service, Sir Ken Knight, Chief Fire and Rescue Adviser, Roger Hargreaves, National Project Director for FiReControl, DCLG

3:30pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Communities and Local Government
Subject: Localisation issues on welfare reform
Witnesses: Helen Williams, Assistant Director of Neighbourhoods, National Housing Federation, Alan Barton, Social Policy Officer, Citizens Advice and De Peter Kenway, Director, New Policy Institute; Councillor Peter Fleming, Leader, Sevenoaks District Council, Local Government Association, Lynne Hutton, Chair, BenX Review Group and Kerry Macdermott, National President, Institute of Revenues, Rating and Valuation (at 5.1 pm); Rt Hon Grant Shapps MP, Minister of State for Housing and Local Government, Department for Communities and Local Government and Steve Webb MP, Minister of State for Pensions, Department for Work and Pensions (at 5.40pm)

4:40pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Thursday 7 July

Business, Innovation and Skills
Subject: Pub Companies
Witnesses: Brigid Simmonds OBE, Chief Executive, BBPA, Ted Tuppen CBE, Enterprise Inns, Roger Whiteside, Punch Taverns, Alistair Darby, Marston’s, Paul Wells, Independent Family Brewers, Simon Longbottom, Greene King (At 10.45am) Independent Pub Confederation Kate Nicholls, Secretary, Mike Benner, Simon Clarke, Karl Harrison

9:30am

The Grimond Room, Portcullis House

Political and Constitutional Reform
Subject: The prospects for codifying-or not codifying-the UK Constitution
Witnesses: Sophie Boyron, University of Birmingham; Dr Peter Bajomi-Lazar, University of Oxford (at 10.30am); and Dr Bill Kissane, London School of Economics (at 11.00am)

10:00am

The Wilson Room, Portcullis House

Friday 8 July

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

Prepared 1st July 2011