Weekly Information Bulletin: 9th July 2011

Select Committees

Select Committees are set up to examine the work of Government Departments and now constitute the main investigatory system by which the House overseas the exercise of Government responsibilities and the development of public policy and expenditure.

The following information on Select Committees is available on the Parliament website:

Select Committee membership: http://www.parliament.uk/mps-lords-and-offices/mps/select-committee-membership/

Links to Select Committee home pages containing information on the work of the Select Committee and its publications: http://www.parliament.uk/about/how/committees/select/

For further information on Select Committees see HCIO Factsheet P2 produced by the House of Commons Information Office, available in hardcopy on request or to download from the Parliament website.

Membership announcements and changes:

Draft House of Lords Reform:

B Andrews

L Hennessy of Nympsfield

L Bishop of Leicester

L Norton of Louth

L Richard

L Rooker

B Scott of Needham Market

B Shephard of Northwold

B Symons of Vernham Dean

L Trefgarne

L Trimble

L Tyler

B Young of Hornsey

Treasury: Chuka Umunna discharged, Tom Blenkinsop Added

Select Committee Meetings

4 – 8 July 2011

Monday 4 July

Public Accounts
Subject: DFID Financial Management
Witnesses: Mark Lowcock, Permanent Secretary, Richard Calvert, DG Finance and Corporate Performance, Liz Ditchburn, Director, Value for Money

Science and Technology
Subject: Practical experiments in school science lessons and science field trips
Witnesses: David Knighton, Reporting inspector, Ofsted, Kevin Myers, Deputy Chief Executive, Health and Safety Executive, Dennis Opposs, Director of Standards, OfQual, and Nigel Thomas, Director, Education and Skills, Gatsby Foundation; Nick Gibb MP, Minister of State for Schools, Department for Education (at 5.00pm)

Communities and Local Government
Subject: Regeneration
Witnesses: Pat Ritchie, Chief Executive and Richard Hill, Deputy Chief Executive, Homes and Communities Agency; Grant Shapps MP, Minister for Housing and Local Government and Andrew Stunell MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Communities and Local Government (at 5.00pm)

National Security Strategy Joint Committee
Subject: National Security Strategy
Witnesses: Baroness Neville-Jones

Tuesday 5 July

Energy and Climate Change
Subject: A European Supergrid
Witnesses: Simon Harrison, Chair-IET Energy Policy Panel, and Mott MacDonald, Roger Kemp, IET Energy Policy Panel, and University of Lancaster, Duncan Botting, IET Energy Policy Panel, and Scottish European Green Energy Centre; Katinka Barysch, Deputy Director, Centre for European Reform, Anne-Sophie Corbeau, Senior Gas Specialist, International Energy Agency (IEA), Brigadier (rtd) Tony Ling CBE, Director, LPD Strategic Risk Ltd and Peter Kaznacheev, Managing Partner, Khaznah Strategies Ltd (at 11.15am)

Business, Innovation and Skills
Subject: Government's Draft Groceries Code Adjudicator Bill
Witnesses: Ed Davey MP, Minister for Employment Relations, Consumer and Postal Affairs, Christopher Hopkins, Competition Policy Advisor, and Richard Lewis, Legal Advisor, Department of Business, Innovation and Skills

Health
Subject: Report of the NHS Future Forum
Witnesses: Rt Hon Andrew Lansley CBE MP, Secretary of State, Sir David Nicholson KCB CBE, NHS Chief Executive, and Richard Douglas CB, Director General, Policy, Strategy and Finance, Department of Health

Culture, Media and Sport
Subject: Spectrum
Witnesses: Ed Vaizey MP, Minister for Culture, Communications and the Creative Industries, and Simon Towler, Head of Broadband Policy, Department for Culture, Media and Sport; Ed Richards, Chief Executive, and Graham Louth, Director of Spectrum Markets, Ofcom (at 11.45am)

Public Administration
Subject: Smaller Government: Bigger Society?
Witnesses: Sir Stephen Bubb, CEO, ACEVO; Kevin Curley, CEO, NAVCA; Paul Nowak, Head of Organisation and Services, TUC; ( at about 11.30am) Professor Julian Le Grand, Chairman of the Cabinet Office Mutuals Taskforce; Ed Mayo, Secretary General, Co-operatives UK; Shona Nichols, Corporate Communications Director, Capita

Welsh Affairs
Subject: Broadband in Wales
Witnesses: Huw Thomas, Assembly Adviser, NFU (Cymru), Ben Underwood, Regional Director, Country Land Business Association, and Abby Hanson, Disconnected Wales; (at about 11.15am) Ann Benyon, Director, BT, Graham Leach, General Manager, FibreSpeed, and Matt Rogerson Head of Public Affairs and Policy, Virgin Media

Environment, Food and Rural Affairs
Subject: Pre-appointment hearing, Chair of the Gangmasters Licensing Authority
Witnesses: Margaret McKinlay, preferred candidate, Chair of the Gangmasters Licensing Authority (GLA)

Home Affairs
Subject: The role of the Chief Scientific Advisor, The Work of the Home Secretary
Witnesses: (i) Professor Bernard Silverman, Chief Scientific Advisor to the Home Office (at 12.30pm); (ii) Rt Hon Theresa May, Home Secretary (at 1.00pm)

Back Bench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

Joint Committee on Human Rights
Subject: The implementation of the right of disabled people to independent living
Witnesses: Loraine Gradwell, Breakthrough; Tracy Hammond, KeyRing; and Julia Lim and Kate Sheehan, College of Occupational Therapists Specialist Section: Housing; Sheila Scott, National Care Association (at 3.15pm); Adam Penwarden, Turning Point; Hazel Roper, Independent Living Association; and Tracey Jannaway, Independent Living Alternatives

Treasury
Subject: Accountability of the Bank of England
Witnesses: Rt Hon George Osborne MP, Chancellor of the Exchequer

Wednesday 6 July

Draft Defamation Bill
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Rt Hon Lord Neuberger of Abbotsbury PC MR, The Master of the Rolls and The Hon Mr Justice Tugendhat KT, Head of the Queen’s Bench jury and non-jury lists; The Rt Hon Sir Charles Gray QC KT, Chairman, Early Resolution Group, The Rt Hon Sir Stephen Sedley, Chair of the Alternative Libel Group and former Lord Justice of Appeal and The Rt Hon Lord Woolf of Barnes PC, Former Lord Chief Justice of England and Wales

Public Administration
Subject: Pre-Appointment Hearing for the post of Parliamentary and Health Service Ombudsman
Witnesses: Preferred Candidate

European Scrutiny
Subject: Parliamentary Scrutiny of Opt In decisions and European Investigation Order
Witnesses: Rt Hon Theresa May MP, Home Secretary

Scottish Affairs
Subject: Health and Safety in Scotland
Witnesses: Ian Tasker, Assistant Secretary, Scottish Trades Union Congress

Foreign Affairs
Subject: Piracy off the coast of Somalia
Witnesses: Mr Henry Bellingham MP, Minister of State

Defence
Subject: The Military Covenant in action? Part 1: military casualtiesWitnesses: Surgeon Vice Admiral Philip Iain Raffaelli, Lieutenant General Sir William Rollo KCB CBE, Deputy Chief of Defence Staff (Personnel & Training), Air Vice Marshal The Honourable David Murray OBE RAF, Assistant Chief of Defence Staff (Personnel) and Defence Services Secretary, Ministry of Defence, and Claire Phillips, Deputy Director, Violence, Social Exclusion, Military Health and Third Sector Programme, Department of Health

Environmental Audit
Subject: Air Quality
Witnesses: Lord Henley, Parliamentary Under-Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs

Public Accounts
Subject: FireControl
Witnesses: Sir Bob Kerslake, Permanent Secretary, DCLG, Steve McGuirk, Chief Fire Officer and Chief Executive of Manchester Fire Service, Sir Ken Knight, Chief Fire and Rescue Adviser, Roger Hargreaves, National Project Director for FiReControl, DCLG

Communities and Local Government
Subject: Localisation issues on welfare reform
Witnesses: Helen Williams, Assistant Director of Neighbourhoods, National Housing Federation, Alan Barton, Social Policy Officer, Citizens Advice and De Peter Kenway, Director, New Policy Institute; Councillor Peter Fleming, Leader, Sevenoaks District Council, Local Government Association, Lynne Hutton, Chair, BenX Review Group and Kerry Macdermott, National President, Institute of Revenues, Rating and Valuation (at 5.1 pm); Rt Hon Grant Shapps MP, Minister of State for Housing and Local Government, Department for Communities and Local Government and Steve Webb MP, Minister of State for Pensions, Department for Work and Pensions (at 5.40pm)

Thursday 7 July

Business, Innovation and Skills
Subject: Pub Companies
Witnesses: Brigid Simmonds OBE, Chief Executive, BBPA, Ted Tuppen CBE, Enterprise Inns, Roger Whiteside, Punch Taverns, Alistair Darby, Marston’s, Paul Wells, Independent Family Brewers, Simon Longbottom, Greene King (At 10.45am) Independent Pub Confederation Kate Nicholls, Secretary, Mike Benner, Simon Clarke, Karl Harrison

Political and Constitutional Reform
Subject: The prospects for codifying-or not codifying-the UK Constitution
Witnesses: Sophie Boyron, University of Birmingham; Dr Peter Bajomi-Lazar, University of Oxford (at 10.30am); and Dr Bill Kissane, London School of Economics (at 11.00am)

Friday 8 July

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.


Forthcoming Select Committee Meetings
11 – 15 July 2011

Monday 11 July

Science and Technology
Subject: The Commissioning of X-Ray Photoelectron Spectroscopy services
Witnesses: Dr Graham Bushnell-Wye, Prospect and Daresbury Laboratory, Professor David Delpy, Chief Executive, Engineering & Physical Sciences Research Council, and Professor Colin Whitehouse, Head of the Daresbury Laboratory

3:40pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Public Accounts*
Subject: Aircraft Carriers
Witnesses: Ursula Brennan, Permanent Under-Secretary, Rear Admiral Amjad Hussein CB, Senior Responsible Owner and Director (Precision Attack) and Controller of Navy, and Jon Thompson, Finance Director, MOD

4:00pm

The Boothroyd Room, Portcullis House

Draft Defamation Bill*
Subject: To consider the Bill
Witnesses: Ian Hislop, Editor, Private Eye

4:05pm

Committee Room 6, Palace of Westminster

Tuesday 12 July

Transport*
Subject: High Speed Rail
Witnesses: Jerry Marshall, Chairman, AGAHST (Action Groups Against High Speed Two), David Bayliss, Trustee, RAC Foundation, Bruce Weston, Director, HS2 Action Alliance, and Lord Wolfson; and Cllr Martin Tett, Leader, Buckinghamshire County Council and Chris Stokes, 51M, John Tomaney, Henry Daysh Professor of Regional Development, Newcastle University, and Cllr Sue Vincent, Deputy Leader and Cabinet Member for Environment, London Borough of Camden (at 11.15am)

10:15am

The Grimond Room, Portcullis House

International Development
Subject: Working Effectively in Fragile and Conflict-Affected States: DRC, Rwanda and Burundi
Witnesses: David Mepham, London Director, Human Rights Watch, Jennifer Miguel, Technical Adviser, Women’s Protection and Empowerment, International Rescue Committee,Sophia Swithern, Humanitarian and Conflict Policy Adviser, Oxfam, Chris Underwood, Head of Communications, International Alert , Sophia Swithern, Humanitarian and Conflict Policy Adviser, Oxfam , Chris Underwood, Head of Communications, International Alert

10:30am

Committee Room 6, Palace of Westminster

Health
Subject: Public Health
Witnesses: Professor Dame Sally C Davies, Chief Medical Officer, Anita Marsland MBE, Transition Managing Director, Public Health England, Professor David R Harper CBE, Director General, Health Improvement and Protection, Department of Health, and Professor John Newton, Chair, Department of Health Working Group on Information and Intelligence for Public Health, South Central Strategic Health Authority; Professor Alan Maryon-Davis, Honorary Professor of Public Health, King’s College London, and Dr Gabriel Scally, South West Regional Director, Public Health, South West Strategic Health Authority (at 11.45am)

10:30am

Committee Room 5, Palace of Westminster

Backbench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witnesses: Members of Parliament

1.00pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Home Affairs*
Subject: Police response to antisocial behaviour, The New Landscape of Policing, Unauthorised tapping or hacking of mobile communications
Witnesses: (i) Sara Thornton, Chief Constable of Thames Valley, Police Best Practice and Lord Blair, former Metropolitan Police Commissioner (at 11.00 am); (ii) Simon Cole, Chief Constable of Leicestershire Police and Inspector Steve Riley, Leicestershire Constabulary (at 11.30 a.m.); (iii) Mr Andy Hayman and Mr Peter Clarke (at 12 noon); DAC Sue Akers, Metropolitan police (at 12.30pm)

11:00am

Committee Room 20, Palace of Westminster

Joint Committee on Human Rights
Subject: The implementation of the right of disabled people to independent living
Witnesses: (i)David Rogers OBE, Chair of the Local Government Group’s Community Well-being Board, Local Government Group; Linda Sanders, Director for Hillingdon and Co-chair of the ADASS Physical Disability Policy Network, Association of Directors of Adult Social Services (ADASS)(at 2.15 pm) (ii)Tim Cooper, Director, Office of Disability Issues (at 3.00 pm) (iii) Cynthia Bower, Chief Executive and Louise Guss, Director of Governance and Legal Services, Care Quality Commission; Hugh Constant, Practice Development Manager and Don Brand Policy Consultant, Social Care Institute for Excellence (SCIE) (at 3.30pm)

2:15pm

4A

Wednesday 13 July

Science and Technology
Subject: Forest research
Witnesses: Jacqueline Caine, Science Policy Officer, Society of Biology, Stuart Goodhall, Chief Executive, Confederation of Forest Industries, Allan MacKenzie, Departmental Secretary, Forestry Commission Trade Unions, Professor Philip Turner, Director, Forest Products Research Institute, and Dr Allan Watt, Deputy Science Director, Biodiversity Programme, Centre for Ecology & Hydrology; Wilma Harper, Head of Corporate and Forestry Support, Forestry Commission, Brian Harris, Head of Science Strategy for Agriculture, Food and Environment, Biotechnology and Biological Sciences Research Council, Dr Andrew Impey, Terrestrial and Freshwater Science & Innovation Manager, Natural Environment Research Council, and Dr James Pendlebury, Chief Executive, Forest Research (at 10.00 a.m.); Rt Hon Jim Paice MP, Minister of State for Agriculture and Food, Department for Environment, Food and Rural Affairs, Dr Miles Parker, Deputy Chief Scientific Adviser, Department for Environment, Food and Rural Affairs, and Tim Rollinson, Director General and Deputy Chairman, Forestry Commission (at 10.50am)

9:05am

The Thatcher Room, Portcullis House

Public Administration
Subject: Public Appointments
Witnesses: Sir David Normington, Commissioner for Public Appointments; and Richard Jarvis, Head of Independent Offices, Office of the Civil Service Commissioners

9:45am

Committee Room 16, Palace of Westminster

Treasury Sub Committee
Subject: Closing the tax gap
Witnesses: John Whiting OBE, Tax Policy Director, Chartered Institute of Taxation, Chas Roy-Chowdhury, Head of Taxation, Association of Certified and Chartered Accountants, Institute of Chartered Accountants in England and Wales, and Frances Corrie, Taxaid

2:25pm

Committee Room 5, Palace of Westminster

Scottish Affairs*
Subject: Scotland Office Departmental Annual Report
Witnesses: Rt Hon Michael Moore MP, Secretary of State for Scotland and Rt Hon David Mundell MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Scotland

2:30pm

Committee Room 15, Palace of Westminster

Defence

Subject: The Military Covenant in action? Part 1: military casualties
Witnesses: Major General Gerry Berragan CB, Director General Personnel, Headquarters Land Forces, Surgeon Commodore Calum McArthur, Commander Defence Medical Group, Royal Navy, Commodore Michael Mansergh CBE, Director Naval Personnel, Royal Navy, and Colonel Andy Mason OBE, Head of Recovery Branch, Ministry of Defence

2.30 p.m.

The Grimond Room, Portcullis House

Welsh Affairs*
Subject: Wales Office Business Plan 2011–15 and Annual Report 2010–11
Witnesses: Rt Hon Cheryl Gillan MP, Secretary of State for Wales

3:30pm

Committee Room 8, Palace of Westminster

Public Accounts*
Subject: IPSA
Witnesses: Scott Woolveridge, Interim Chief Executive and Accoutning Officer, and Bob Evans, Finance Director, IPSA

3:30pm

The Boothroyd Room, Portcullis House

Environmental Audit
Subject: (i) Carbon Budgets (ii) The 10% emissions reduction programme for central government
Witnesses: Dr James Wilde, Director, Carbon Trust; Dr Laura Cohen, Chief Executive, British Ceramics Confederation; Jeremy Nicholson, Director, Energy Intensive Users' Group (ii) Greg Barker MP, Minister of State, Department of Energy and Climate Change, and officials (at 4.45pm)

3:45pm

The Thatcher Room, Portcullis House

Thursday 14 July

Political and Constitutional Reform
Subject: The prospects for codifying-or not codifying-the UK Constitution
Witnesses: Professor Guomundur Hálfdanarson, University of Iceland (by video link); and Professor Sir Jeffrey Jowell and Professor Dawn Oliver, University College London (at 10.30am)

10:00am

The Grimond Room, Portcullis House

Health
Subject: Regulatory bodies
Witnesses: Dr David Bennett, Chair and interim Chief Executive, Stephen Hay, Chief Operating Officer, and Adrian Masters, Director of Strategy, Monitor

11:15am

Committee Room 15, Palace of Westminster

Friday 15 July

None

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice]

All public select committee meetings are webcast
Select committees marked with * will be taken by BBC Parliament
Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on:[Tel 020 7219 2033]. Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list.

Prepared 8th July 2011